Co neodvál ani čas

Životní příběhy tří žen se odehrávají na konci minulého století. Od nezralého tápání na přelomu šedesátých a sedmdesátých let až po věk, který přináší – když ne moudrost – tak alespoň nadhled. Laděna, Kamila a Ilona. Jsou každá jiná, jinak vnímají a prožívají lásku, manželství, mateřství, ale i těžkou nemoc, sociální a politické změny nebo problémy v zaměstnání. Všechny pocházejí z malé, odlehlé vesničky v Polabí, odkud se v mládí snažily co nejdříve uniknout, aby se tam pak po zbytek života s pokorou vracely. Právě tam se sejdou po dlouhé pauze při povodních v roce 2002. Život ještě zdaleka nemají za sebou, dokážou si vychutnat jeho radosti, ale trapasům a průšvihům z mládí se teď už mohou smát. Příběhy vyšly samostatně v knihách Dokud se budeš smát a Stanice odložených lásek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374739/co-neodval-ani-cas-Q8C-374739.png 4.5248

Vesnice Stamice

Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Co neodvál ani čas

Mabie

(+ SPOILER) Kniha (resp. dvě knihy) řeší životní osudy tří žen z malé polabské vesnice od 70. let minulého století až do současnosti. Část “Stanice odložených lásek” je z doby mého mládí, druhá část “Dokud se budeš smát” z doby povodní 2002.
Tři vrstevnice, tři těžké osudy. Tři silné, statečné ženy, které ustály nejrůznější životní útrapy a nespravedlnosti a to vše bez zbytečné sebelítosti a vzdychání. Třikrát vidíme plány a představy mládí o dalším životě versus třikrát tvrdou realitu v letech následujících, to vše umocněné absurditou doby socialismu.
A tak se svobodná matka Laděna potýká s obrovskými předsudky na malé vesnici i se smůlou v milostném životě, nadaná a inteligentní Kamila nemůže kvůli svému kádrovému profilu studovat, a třebaže nachází svou osudovou lásku, dlouhé roky pak bojuje s těžkou nemocí o přežití. A konečně Ilona, žena týraná manželem a věčný smolař v oblasti vztahů, její život je přehlídka odepsaných roků života. Všechno jsou to velice silné a reálné příběhy, které se mohly stát i nám.
Kvalit Heřmánkového údolí podle mne kniha nedosahuje, ale i tak je to vynikající, uvěřitelný příběh, dokonale zasazený do doby, kterou jsem zažila. V obou časových linkách jsou výborně vykreslené hlavní postavy i prostředí.
Ano, plánování budoucnosti je často naivní, život se nakonec “přeplánuje” jak se mu chce.

MaryAllen

Krásné čtení.

Evule81

Naprosto skvělá knížka. Krásně se četla a nemohla jsem se odtrhnout.

haki34

(+ SPOILER) aaaa, tak po mnohých nadšených komentářích já musím dolůů (což mě štve, protože jsem knihu chtěla na Ježíška ;)) namlsal mě první díl - Stanice odložených lásek a chtěla jsem si dát nějakou dobrou oddechovku...věřila jsem, že i pokračování bude super...ale ouha...hlavně za díl druhý beru hvězdy dolů...najednou je Laděna pryč, HMK se nám snaží podstrčit Ilonu, která je v prvním díle zmíněna jen okrajově...a z takového normálního života, poměrně uvěřitelného, z příběhu s dobrou atmoškou se stává jedno slzavé údolí...Holky sice nepláčou, ale setkají se u povodně, dozvídáme se, že Kamila si prošla rakovinou, kdy sice neměla žádné vyhlídky, ale zvládla to (a to mě naštvalo dvakrát - to nelze psát bez toho, aby někoho skolila nemoc ?? nejlépe rakovina ?? a když už píšu o rakovině, proč jen naznačuju ??? čeho rakovinu měla Kamila ? ha ? autorka napsala pouze "anaplastický karcinom"...ale čeho ??? jelikož jsem od fachu, hned mě napadla štítná žláza...ale co ostatní čtenářky ? asi to vzaly tak, že chuděrka má rakovinu..nebo googlily ?? a dále vše kolem jen v náznacích..nějaká léčba, nějaké otoky, nějaké operace...čeho ?? proč ?? no jo, jsem hnidopich..).a asi autorka nešla do detailu, protože nechtěla psát knížku o rakovině, ale o tom, jak osud vyliskal naše staré známé..takže dobře, Kamila se vylízala z neurčité rakoviny, na další rakovinu umřela Mirka, Janeckého první žena, která jim naházela pár klacků pod nohy...a aby toho těžkého nebylo málo, na Ilončině příběhu nám ukázala další rány egyptské - muž manipulátor a tyran, dcera feťačka...ale to by nebyla HMK, aby nakonec ze všeho nevykřesala happy end...
No, nečetlo se to špatně...dobře vycibřený styl oddechové literatury pro ženy...jen nechápu, proč musela holky vykoupat snad ve všem, co šlo..co je odpočinkového na tom číst jak někdo dostává na frak...abych s nimi soucitila ??...a proč už opustila Laděnu a nacpala tam Ilonu...a navíc mě štvala ta povrchnost celého příběhu...
já jsem zklamaná...a dávám 3 dobré *...

Aseverova

Knihu hodnotím jako velmi povedenou.Dobře se četla, i přes tloušťku přečteno velmi rychle.Jen mě mrzelo, že v druhé části knihy už nebyla zmíněna jak dopadla kamarádka Laděna.

pocketka
30.12.2020

Perfektní kniha. Moc děkuji autorce za skvělou odpočinkovou četbu, příběhy ze života a připomenutí, jaké to bylo "kdysi". První díl Stanice odložených lásek se mi líbil o trochu víc než druhý, jelikož dokonale (a leckdy humorně) provedl atmosférou 70-80 let, ve kterých jsme někteří z nás vyrůstali. Vřele doporučuji.

KatyM.
27.12.2020

Další krásná kniha od p. Kornerové.

rodak
25.12.2020

Asi to moc chlapů nečte, ale já odbočuji od thrillerů a generační české romány mě baví. Na pozadí povodní 2002 vzpomínání a prožití životů několika žen v letech osmdesátých a devadesátých. Jsou to skvěle napsané příběhy.