Návrat nežádoucí přehled

Návrat nežádoucí
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508481/bmid_navrat-nezadouci-Lhj-508481.jpg 4 232 232

Příběh zdravotní sestry v neklidném českém pohraničí po roce 1945. Strhující román o osudech mladé zdravotní sestry se odehrává v kulise poválečných československých dějin. Dívka se vrací domů z koncentráku a u Drážďan se k ní přidá malé nemluvící děvčátko. Po návratu do Čech zamíří s holčičkou do nemocnice v pohraničí, kde najde práci. Obě se spolu postupně sžívají a vzniká mezi nimi vztah matky s dcerou. Prožívají tu divoká poválečná léta, odsun Němců Rudými gardami i nástup komunistů, jejichž praktiky hrdince často připomínají roky prožité v lágru. Přes mnohé těžkosti zde obě nakonec najdou nový domov, přátele i lásku...... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Návrat nežádoucí. Přihlašte se a napište ho.

ikul
18.06.2024 5 z 5

Příběh mě zaujal. Mám ráda příběhy z nedávné minulosti. Musím uznat, že na prvotinu to bylo velice čtivé. Je pravda, že ke konci příběhu se některé děje opakovaly, ale to bylo předvídatelné. Někdo se tu divil, že se tehdy jedly stále buchty. Ano, jedly. U mé babičky se pekly téměř každý týden a byly úžasné. Ale zpátky ke knize. Marie byla váhavá a ustrašená, ale to byl každý poté, co zažil trauma v koncentračním táboře. V jejím životě bylo pro mne pár nepochopitelných okamžiků, ale co já vím, jak bych se zachovala sama. Dávám 5 hvězd z mého pohledu za zdařilé dílo.

Hakl54
25.05.2024 5 z 5

Zajímavé podání života v pohraničí po roce 1945. Někdy jsem trochu nerozuměla hlavní hrdince, ale jinak velice zdařilá kniha.

ropotamo
06.05.2024 3 z 5

Téma knihy bylo zvolené velmi dobře, ale samotný příběh pokulhával. Chyběl mi hlubší vhled do mysli hlavních postav. Ti, kteří se rozhodli odejít do pohraničí za novými začátky, k tomu museli mít přece důvod a museli o tom přemýšlet, avšak nic z toho napsáno nebylo. Hlavní hrdinka mi nepřišla sympatická, díky absenci jejích myšlenek a pohnutek a několikrát jsem se přistihla, že bych i chtěla, aby se jí něco dramatického stalo a příběh konečně dostal spád.
Nicméně je to prvotina a třeba říci, že ne úplně nepovedená.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Příběh zdravotní sestry v neklidném pohraničí po roce 1945

14.03.2023

Kořist, Ty chladné oči a další knižní novinky (11. týden)

12.03.2023

Citáty z knihy (1)

Maloměsto má oči i uši všude.

Kniha Návrat nežádoucí v seznamech

ve Čtenářské výzvě45x