Návrat nežádoucí přehled

Návrat nežádoucí
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508481/bmid_navrat-nezadouci-Lhj-508481.jpg 4 243 243

Příběh zdravotní sestry v neklidném českém pohraničí po roce 1945. Strhující román o osudech mladé zdravotní sestry se odehrává v kulise poválečných československých dějin. Dívka se vrací domů z koncentráku a u Drážďan se k ní přidá malé nemluvící děvčátko. Po návratu do Čech zamíří s holčičkou do nemocnice v pohraničí, kde najde práci. Obě se spolu postupně sžívají a vzniká mezi nimi vztah matky s dcerou. Prožívají tu divoká poválečná léta, odsun Němců Rudými gardami i nástup komunistů, jejichž praktiky hrdince často připomínají roky prožité v lágru. Přes mnohé těžkosti zde obě nakonec najdou nový domov, přátele i lásku...... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Návrat nežádoucí. Přihlašte se a napište ho.

kopretina21
24.07.2024 4 z 5

Solidní, víceméně oddychové čtení, přečteno na jeden zátah, se zvědavostí, jak to dopadne. Dobře členěné, vcelku krátké kapitoly. Kratší věty. Dobře se to čte, člověk se v tom neztrácí. Přiměřený počet postav, lehce zapamatovatelných.
K pousmání byly některé stále stejné opakované situace (zejm., kdy hlavní hrdinka navštěvuje s "dcerou" sestru v Praze). Knížce by slušela lehká odtučňovací kůra. Na druhou stranu zajímavý popis reálií, jak to vypadalo v poválečných Sudetech. Zdařile vykreslené charaktery postav. Pokud by byl druhý díl, ráda bych si ho přečetla.
Tedy: určitě lze doporučit, ale dílo které vstoupí do dějin to není. Je to však prvotina autorky a v tomto ohledu určitě tleskám.

Pavelpi
22.07.2024 5 z 5

Řekl bych, že je to výborná kniha, škoda, že pokračování asi nebude. Líbil se mi celý příběh a i konec docela šel. Musím dát plný počet bodů.

emilieselden
10.07.2024 3 z 5

Čtivě napsaná kniha, postavy mají hloubku, jen konec je takový useknutý. Mě by zajímalo, jak to bylo dál. 3,5*

Příběh zdravotní sestry v neklidném pohraničí po roce 1945

14.03.2023

Kořist, Ty chladné oči a další knižní novinky (11. týden)

12.03.2023

Maloměsto má oči i uši všude.

Kniha Návrat nežádoucí v seznamech

v Právě čtených15x