Příběh zdravotní sestry v neklidném pohraničí po roce 1945

novinky

PR článek,
Příběh zdravotní sestry v neklidném pohraničí po roce 1945

Lenka Potůčková: NÁVRAT NEŽÁDOUCÍ

Strhující román o osudech mladé zdravotní sestry se odehrává v kulisách poválečných československých dějin. Dívka se vrací domů z koncentračního tábora, u Drážďan se k ní přidá malé nemluvící děvčátko.
Po návratu do Čech zamíří s holčičkou do nemocnice v pohraničí, kde si najde práci. Obě se spolu postupně sžívají a vzniká mezi nimi vztah matky s dcerou. Prožívají tu divoká poválečná léta, odsun Němců Rudými gardami i nástup komunistů, jejichž praktiky hrdince často připomínají roky prožité v lágru.
Přes mnohé těžkosti zde obě nakonec najdou nový domov, přátele i lásku...

Ukázka z knihy:
Na silnici se začali objevovat lidé. Nebo to byly jen šedé přízraky? Táhli příruční káry nebo rance na zádech. Někteří šli jen tak, s prázdnýma rukama. A všichni měli jedno společné, nepřítomný zoufalý pohled. V dálce před nimi se najednou objevily domy.
„Dresden? Jak daleko je ještě do Drážďan?“ odhodlala se a přistoupila ke shrbené ženě, která rychle pospíchala proti nim. Nebyla stará, ale když zvedla hlavu, vypadalo to, že prožila už několik životů. Dívala se na ni pohledem, kterým se hodnotí blázni. Pak sjela pohledem k Aničce. A nakonec se jím zastavila na její vězeňské uniformě. Beze slov máchla rukou za sebe.
„Dies sind die Dresden?“
Žena jen drobně kývla a pak pokračovala dál.
Drážďany.
Anička znervózněla. Sevření její ruky zesílilo a chvílemi se zdálo, že se jí vůbec nechce do města, mezi domy. Podívala se na ni a všimla si, že má v očích úplně stejný prázdný pohled jako kolemjdoucí lidé, kterých začalo přibývat.

Periferie, do které vešly, vypadala nevábně. Domy měly šedé opadané fasády, vybitá okna, někde chyběly i vstupní dveře, na zdech byly znát stopy po střelbě. Dlažební kostky byly na mnoha místech vytrhané a naházené na hromadu. Obchody zavřené, se staženými roletami.
Někteří lidé postávali v hloučcích. Jiní opět táhli káry, kufry nebo rance naložené svým majetkem. Cestou míjely i pár převrácených aut. Tu a tam narazily na hromady nábytku, který na ulici musel někdo vyházet nebo vynosit z domů. Lepší kusy se okamžitě stávaly majetkem někoho nového a ty staré a zničené se tu povalovaly jako němé memento. Z vedlejší ulice k nim dolehla ruština. Skupinka osmi sovětských vojáků vedla mezi sebou tři důstojníky wehrmachtu. Čím víc zacházely do města, tím větší tam panovala špína a zápach. Na chodnících se válely odpadky nejrůznějšího druhu. Na zdech, ale i na zemi zůstala místy zaschlá krev v podobě tmavých skvrn. A kolem toho všeho pořád proudili lidé. Sem a tam.
Celá Evropa byla v pohybu. Valily se přes ni ne už armády znepřátelených mocností a jejich spojenců, ale lidé, kteří během té děsivé hrůzy přišli o domovy, byli deportováni do lágrů nebo na nucené práce.
Teď bezcílně bloumali městy, kde jejich domov dávno přestal existovat, protože jej pohltila válka. Ti, kteří měli štěstí a přežili peklo, se vraceli s nadějným očekáváním, že se setkají se svými blízkými. Brzy začne normální život se všemi běžnými radostmi i starostmi. Začne ale opravdu? A dá se na všechny ty hrůzy, které se udály, zapomenout?
Věděla, že nic už nebude jako dřív. A stejně tak se život nevrátí do starých vyježděných kolejí. Ani ten její ne.


Lenka Potůčková se narodila v roce 1972 v Praze, kde také stále žije. Po absolvování střední ekonomické školy pracovala ve stavebnictví a správě nemovitostí a oblast stavebnictví ji stále oslovuje. Miluje přírodu, historii, ráda cestuje a fotografuje. Od puberty je jejím koníčkem psaní, zatím psala tzv. „do šuplíku“. Román Návrat nežádoucí je jejím debutem.

Lenka Potůčková: Návrat nežádoucí, vydává nakladatelství Ikar, 408 stran, doporučená cena 399 Kč - Koupit knihu můžete zde


Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Příběh zdravotní sestry v neklidném českém pohraničí po roce 1945. Strhující román o osudech mladé zdravotní sestry se odehrává v kulise poválečných československých dějin. Dívka se vrací domů z koncentráku a u Drážďan se k ní ... více

Přejít na komentáře (5)