Makůvka Online Makůvka komentáře u knih

Záblesk ve tmě Záblesk ve tmě Stacy Willingham

Čtivý, napínavý thriller a na prvotinu velice propracovaný a promyšlený, klobouk dolů.
Musím se přiznat, že začátek knížky mě moc nebavil a občas mě přepadla i myšlenka, že knihu odložím. Naštěstí jsem vydržela, i díky komentářům zde. Pak se příběh konečně rozjel a nabral rychlost. Jediné, co mě občas mátlo, bylo přeskakování z přítomnosti do minulosti třeba v půlce odstavce, když se hlavní hrdinka najednou v myšlenkách vrátila o dvacet let zpět.
Konec celého příběhu byl na můj vkus v tom všem trošku utopený.
Ale i tak hodnotím hodně vysoko, protože celkový dojem ze čtení byl dobrý a knížka určitě stojí za přečtení.

24.09.2023 4 z 5

Bez duše Bez duše Martin Stručovský

Povedená česká detektivka, z prostředí, které je čtenáři blízké. Krásně a svižně se četla. Hlavní hrdina, bývalý policista, byl sympaťák, i když občas mi spíš přišlo, že býval zápasník, ale proč ne, to se nevylučuje. Líbila se mi prokombinovanost celého příběhu a použití lehkého humoru.
Bylo to oddechové čtení a určitě sáhnu po další knížce z této série.

13.09.2023 4 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Brian Freeman

Knížka se mi moc líbila. Krásně a svižně se četla, děj plynul rychlým tempem a nebyla zde žádná hluchá místa. Ze začátku jsem měla obavy, jak to autor celé pojme, kam až nechá dojít svou fantazii, jestli bude do sebe vše logicky zapadat a jestli to bude pochopitelné. Měla jsem úplně zbytečné obavy!!! Vše zapadlo kam má, vše bylo vysvětleno.
Nevím, jak moc je tento příběh pravdivý a do jaké míry je věda a výzkum daleko, nicméně je to děsivá představa, ale uvidíme.... Za mě velice originální námět a můžu jen doporučit.

04.09.2023 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Tento díl se fakt povedl. Hned od první kapitoly vás to vtáhne do napínavého děje. Líbilo se mi, jak Kate s Tristanem krok za krokem odhalovali kousky skládačky případu a snažili se vyřešit zmizení tříletého chlapce, nezvěstného jedenáct let.
Celý příběh byl čtivý, propracovaný a promyšlený, bez zbytečné omáčky okolo. Popis Ďáblovy cesty a okolí byl až strašidelný a nevím, jestli bych se tam odvážila stanovat. Konec byl předvídatelný, ale vše do sebe krásně zapadlo.

19.08.2023 5 z 5

Bílá tma Bílá tma Danielle Girard

Knížka mě mile překvapila. Dobře a rychle se četla, napomáhaly tomu krátké kapitoly. Děj byl zajímavý a místy i napínavý. Ke konci se to rozjelo na plný plyn, sice rozuzlení bylo na mě trochu překombinované, ale vše podstatné bylo objasněno a vysvětleno.
Takže za mě spokojenost a dalšímu dílu dám určitě šanci.

19.08.2023 4 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

(SPOILER) Tenhle díl se hodně povedl. Dobře promyšlená zápletka, krásně popsaná mravenčí práce policie a logické kroky, které vedly k odhalení stop a následně k pachateli.
Osobní linie vyšetřovatelky Laury a Adama byla v únosné míře, oproti minulému dílu. Konec byl na mě hodně smutný, ale chápu autorku a taky hodně obdivuji, že to celé tak razantně ukončila.
Uznávám, že tohle byl fakt konec velice povedené trilogie. A snad se můžeme těšit na další skvělé knížky od autorky.

13.08.2023 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Tak, já asi pořádně nevím, jak tuto knížku hodnotit. Ze začátku jsem byla trošku zmatená a přemýšlela, jak se ke čtení postavit, jestli číst podle čísel kapitol nebo jak nám to autorka naservírovala, tedy kapitoly na přeskáčku. Nakonec jsem to přečetla tak, jak byla kniha natištěná, asi to mělo své opodstatnění a musím říct, že jsem se v ději neztrácela.
Příběh byl čtivý, vulgarismy a popisy sex v textu mi nevadily, prostě to do toho příběhu patřilo. Ale hodnotím jen 4 *, protože mi občas něco přišlo zmatené, některé pasáže mě nebavily a konec nepřekvapil.

29.07.2023 4 z 5

Maminka vaří líp, miláčku Maminka vaří líp, miláčku Alena Jakoubková

Opět klasika, hlavní hrdinka, jedináček s vysokoškolským titulem, zahrnutý luxusem. Prvně nepřízeň osudu a pak pohádkový život v zahraničí v luxusních domech, mořem dobrých přátel ochotných cestovat několikrát do roka za ní na dovolenou. Žádná jazyková bariéra u nikoho z nich a hlavně toho jídla.... Prostě neuvěřitelné!!! Ale... Ach jo, dobrá oddechovka na léto.

22.07.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Opět parádní thriller z pera Chrise Cartera. Tentokrát více brutálnější než předešlé díly a to jsem si říkala, že už to víc nejde, ale moje fantazie asi nepracuje na plné obrátky. Autor mě ale přesvědčil, že hranice brutálnosti a originalita příběhu jdou stále posouvat.
Co mě dostalo, byl konec první kapitoly, kdy jsem si říkala, že to asi nebude dobré číst v noci a sama doma... ale příběh byl tak poutavý, čtivý a zároveň děsivý a drsný, že člověk musel číst dál a dál.
Zápletka byla skvěle vymyšlená, vše do sebe zapadalo a hlavně nechyběli mí oblíbení vyšetřovatelé Robert a Carlos.

10.07.2023 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

(SPOILER) Další čtivá knížka od skvělé autorky a opět velice depresivní téma. Po celou dobu čtení, jsem přemýšlela, jestli člověk dokáže být po psychické stránce v pořádku, jestli dokáže žít plnohodnotný život bez následků a nočních můr, kdyby prožil to, co Eliška v dětství a čeho byla svědkem. Z prvu tohoto příběhu jsem tomu i věřila, ale nebyla to pravda. Posedlost, hlavní hrdinky znát pravdu, úplně změnila a ovládla. Musím říct, že jsem si za celou dobu nějak nemohla najít cestu k Elišce, občas jsem nechápala její reakce a chování, hlavně k jejímu dítěti.
Konec knihy nechala paní spisovatelka hodně otevřený, takže si každý může vyfantazírovat svůj vlastní závěr.

18.06.2023 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Tak to bylo něco!!! Smutný, pro mě až depresivní příběh jedenáctiletého Štěpána, který až obdivuhodně zvládal obrovskou životní nálož. Vše bylo tak reálné, uvěřitelné a já měla pocit, že v té kuchyni sedím po tmě s nima a vnímám ten smutek, občas zoufalství, bolest, ale i lásku a strach o blízkou osobu a že jím ty špagety a nastrouhanou mrkev.
A moc jsem si přála, aby to dobře dopadlo a Štěpán konečně taky zažil radost, štěstí a kousek toho šťastného bezstarostného dětství, protože hohle by děti zažívat a řešit neměly.

09.06.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) Mistrně zpracované téma, nad kterým se budu dlouho zamýšlet. Byl to silný, smutný a hlavně uvěřitelný příběh, plný emocí.
Vůbec nevím, co k tomu napsat, jak bych se zachovala já, protože tahle situace je noční můra každého rodiče. Ale na druhou stranu mi bylo hlavního hrdiny líto, že ho společnost bez důkazů odsoudila a on spadl na úplné dno. Je to fakt hodně složité, jak se v člověku perou rozporuplné myšlenky.

05.06.2023 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Moje první setkání s autorkou a islandským prostředím a musím říct, že to nebylo špatné. Hned od první stránky napínavé až mrazivé čtení. Děj dobře promyšlený, vraždy sice bez krve, ale hodně brutální.
A v půlce se to nějak seklo. Moc zbytečné omáčky okolo. Trošku mě to začalo nudit a čtení se táhlo. Ke konci to ale opět nabralo spád a čtivost. Proto jedna hvězda dolů.

04.06.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Opět krásně napsaná knížka s vážným a smutným příběhem, nad kterým musí čtenář přemýšlet ještě dlouho po přečtení. Ta atmosféra, bezmoc, nedůvěra čiší z každé stránky. Rumunsko v době komunismu je kus historie, kterou neznám a tento silný příběh mi ji aspoň trošku přiblížil.
Tuto knihu by si měla přečíst mladší generace, protože tohle nebyla fikce, ale skutečný život.

31.05.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Krásně napsaná kniha se silnými příběhy lidí žijící za války a jejich evakuace. Byly to smutné osudy, které by lidé neměli zapomenout. Tento pohled války se přiznám, mi není vůbec znám a o tragické události na moři, potopení lodi Wilhelm Gustloff jsem nikdy neslyšela. Zahynuli tam tisíce lidí, víc než na Titaniku a vůbec se o tom nemluví.
Kniha se četla jedním dechem a i když autorka píše,že příběh je smyšlený, tak se mi líbilo, že se některé události opíraly o skutečnou historii.

25.05.2023 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Silný, smutný příběh, krásně napsaný, který musí každého čtenáře chytit za srdce. Obsazení Litvy a odsun lidí na Sibiř do pracovních táborů, je historie o které jsem moc nevěděla a nic moc nečetla.
Je až neuvěřitelné, co všechno museli lidé vytrpět, jak fyzicky, duševně, tak hlavně psychicky. Už jen při čtení člověk cítí tu bezmoc, nespravedlnost, zimu, ale občas také naději a hlavně chuť se zachránit, žít a přežít.
Člověk doma v teple s rodinou po boku a možností se kdykoliv napít a najít, by si měl uvědomit, že né každý takovou možnost měl a má.
Knížka velice čtivá, moc doporučuji, hlavně mladší generaci, aby věděla, že né vše je samozřejmost.

22.05.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Je to pár let, co jsem četla jednu knížku z této série a nějak mě neoslovila, tak jsem další už nezkoušela. Jenže díky databázi jsem stále narážela na novinku Vraní oko a hodnocení bylo také vysoké, tak jsem si řekla, že to zkusím.
A byla jsem nadšená. Krásná, čtivá detektivka z českého prostředí. Vše klidně plynulo, příběh logicky vymyšlený, čtenář se v ději ani v postavách neztrácel. Detektiv praktiký a sympaťák. Prostředí děje se odehrává v pěkném moravském kraji a popis přírody a ptactva do toho krásně zapadal.
Moc se mi knížka líbila a určitě si přečtu předchozí díly a budu se těšit na další pokračování.

20.05.2023 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Tuto sérii mám doma dobře dva roky a nějak jsem ji pořád odkládala. A musím říct, že první díl mě velice příjemně překvapil, i když tento žánr moc nevyhledávám.
Začátek byl tak trošku nudnější, ale pak se rozjela docela slušná duchařina a já musela číst dál a dál, protože mě zajímalo, jak to vlastně dopadne. Chvílemi to bylo fakt napínavé a strašidelné.
Já byla spokojená a určitě dám dalším dílům šanci.

17.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Velice smutné, náročné a závažné téma, napsané opět čtivou formou.
Je až neuvěřitelné, že se něco takového může dítěti dít ve vlastní rodině a osoby, které by měly být pro dítě vzorem, jistotou a které by je mělo milovat nadevše, něco takového dopustí a ještě přihlíží. Ta bezmoc, vztek a smutek se mnou cloumala od první stránky. A je smutné, že se toto bohužel stále děje...
A jak už tady bylo několikrát řečeno, jednou přečíst stačilo

15.05.2023 5 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Mě se knížka moc líbila. Krásně a rychle se četla, jako všechny autorovy knihy. Vůbec nebudu srovnávat tuto knihu a sérii s Martinem Servazem.
Hned první kapitolou vás to vtáhne do napínavého a promyšleného děje, pro mě se sympatickou, svéráznou a nebojacnou vyšetřovatelkou Luciou. Příběh se odehrává ve Španělsku, které se nám autor snaží přiblížit zajímavým popisem a okořenit i uměním. Vše do sebe krásně zapadá i střípky soukromého života vyšetřovatelky. Možná je to místy přehnané a překombinované, ale hodně čtivé a na konci vše vysvětlené.
Doufám, že je to nová série s Luciou, protože bych se s ní ještě ráda setkala.

14.05.2023 5 z 5