Librorumistka Librorumistka komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tato kniha strhla na internetu poněkud bouřlivou debatu, ke mně se však naštěstí žádné spoilery před čtením nedostaly a jsem za to moc ráda, protože pokud bych o knize věděla něco více, rozhodně by na mě tolik nezapůsobila. Knihu jsem poslouchala v audioverzi, což mohu všem jen a jen doporučit. Až někdy do půlky knihy jsem byla z děje poněkud zmatená, nicméně ke konci jsem všemu začala pořádně rozumět. Konec byl pro mě poněkud překvapivý a tak trochu nepříjemný. Postavy mi přišly dobře napsané a ústřední téma, které se v knize řeší, bylo rozhodně znepokojivé a skvěle zvolené. Za mě tato kniha určitě ano!

17.10.2023 5 z 5

Tato útlá kniha je velmi rezonujícím dílem. Vypovídá o velmi tragické události z malé vesnice, zároveň ovšem netradičním způsobem. Autorka totiž kombinuje příběh, který se odehrává přímo během tragédie a fakta a různé dobové dokumenty. Tento způsob vyprávění byl velmi zajímavý a dodal příběhu na autentičnosti. Předem upozorňuji na surové popisy násilí, které se v knize nacházejí a ze kterých mi bylo opravdu nevolno. Tato kniha je rozhodně velmi důležitá a je i dobře napsaná, nicméně ve srovnání s autorčinou sérií Šikmý kostel byla poněkud méně poutavá. Za mě ano.

19.01.2024 4 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Tento příběh mě mile překvapil, protože jsem si ani nečetla anotaci, kniha mě jen zaujala kvůli jménu autorky, které mi bylo povědomé. Musím říct, že jsem velice ráda, že jsem na knihu narazila, protože to byl opravdu zajímavý příběh, který se mi v audio podobě dobře poslouchal. Na příběhu oceňuji překvapivé zvraty, dramatické chvíle i uvěřitelné chování postav. Při čtení jsem se rozhodně nenudila a byla jsem stále poháněna kupředu. Celkově bych vám knihu doporučila, protože jsem od ní dostala mnohem více, než bych si myslela.

19.01.2024 5 z 5

Nečekala jsem, že by na mě tato kniha mohla mít nějaký větší vliv, ale po přečtení jsem byla opravdu nadšená. Nejen, že životní příběh Toma Feltona je velmi zajímavý, ale největší přínos této knihy tkví v tom, jak skvěle je napsaná. Tento herec píše velmi poutavě s nadsázkou a humorem. Krásné je i grafické provedení knihy a originální názvy kapitol. Kniha zajímavým způsobem poodkrývá, jak vypadá dopsívání herce, který občas sejde z cesty. Tom Felton je v knize velmi upřímný a otevřený, vše podává s pokorou a s vědomím svých vlastních chyb. Tato kniha rozhodně stojí za to a pokud vás alespoň trochu zaujala, určitě byste jí měli dát šanci.

04.07.2023 4 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Tento životopis byl takřka dokonalý Osobně se přiznám, že královskou rodinu nijak zvlášť nesleduju ani nezbožňuju, mám k ní poměrně neutrální postoj, avšak když jsem měla možnost poslechnout si příběh tohoto kontroverzního člena královské rodiny, ráda jsem ji využila a neprohloupila jsem. V příběhu se dostáváme až k smrti matky prince Harryho, tedy v moment, kdy se mu celý život začal komplikovat. Nejvíce na knize oceňuji právě otevřené řešení vlastních problémů a témat jako je trauma ze smrti matky, zkušenosti s drogami či intimní problémy. Příběh je navíc (až na pár slabších míst) velice čtivý a poutavý, hlavní důraz je kladen na problémy, které měl princ s novináři. Za mě je tento příběh velice silnou výpovědí a rozhodně stojí za přečtení.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Do této knihy jsem se pouštěla s obrovským očekáváním, protože vím, že ji mnoho lidí považuje za nejlepší knihu, jako kdy četli. Já se však do této kategorie řadit nebudu Ačkoliv je kniha opravdu skvělá, má zajímavý námět (sice vypráví o 2. světové válce, jako mnoho jiných knih, ale sledujeme zde německou dívku), velice dobré postavy a je skvěle napsaná, čekala jsem od ní více. Stále jsem vyhlížela, kdy přijde ten moment a já pochopím, proč je právě tato kniha tak vychvalovaná, ale on nepřišel. Zklamáním pro mě byl hlavně konec. Za mě je to ano, ale jak jsem již psala, jsem mírně zklamaná.

19.01.2024 4 z 5

Tak tahle kniha za mě určitě ne! Podle názvu jsem čekala milou oddechovku s atmosférou Paříže a se sympatickou hlavní postavou, která bude mít ráda knihy a kávu. Ani jednoho jsem se však nedočkala. Kniha mě hned na začátku zaskočila, ale řekla jsem si, že kniha i tak může být dobrá. Bohužel ne Největší problém pro mě byly postavy, především Diane, která je extrémně nesympatická a toxická ke všem ve svém okolí. Příběh jako takový byl až na prvních třicet stránek více méně o ničem a ani romantika se tu nepovedla. Tohle byl za mě bohužel opravdu velký přešlap a bohužel vám jí určitě doporučit nemůžu.

17.10.2023 odpad!

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Tato kniha je jednou z nejlepších, jaké jsem kdy četla. Přenáší čtenáře do historie Vietnamu, která je sledována převážně ženským pohledem a ústředním prvkem je zde vztah vnučky a babičky. Příběh je velmi poutavý a v mnoha pasážích drsný, navíc mi stránky takřka mizely pod rukama. K postavám jsem si během čtení vytvořila silný vztah a přála jsem si, aby jim život dopřál alespoň trochu klidu. Zkrátka a jednoduše, tento příběh naprosto předčil má očekávání a já moc doufám, že mu také dáte šanci. Za mě ano!

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

Zpočátku jsem měla trochu problém se do knihy začíst, protože mi na první dobrou nesedla hlavní hrdinka. Po pár stranách mi však začala být sympatická a příběh si mě postupně získával. Předem upozorňuju, že Bee je opravdu svérázná hlavní postava s řadou charakteristických rysů, která mi však postupně přirůstala k srdci. Mužský protagonista byl sice méně zajímavý, ale romantická linka a chemie, která mezi nimi panovala, se mi velmi líbila. Kniha je napsaná skvěle a čte se takřka sama. Do příběhu je navíc zakomponována i tématika žen ve vědě a jednotných přijímacích testů na postgraduály, což je příjemné osvěžení a knize to dodává mírnou hloubku. Za mě má kniha určitě ano!

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Tato kniha se stala mojí novou oblíbenou knihou od Colleen Hoover. Kniha je samozřejmě skvěle napsaná a čtivá, má také velice dobrou zápletku a během čtení jsem se rozhodně nenudila. Zároveň jsou zde velmi realisticky vykreslené postavy, do kterých jsem se dokázala vcítit. Kniha také zpracovala téma, které se v literatuře běžně nevidí a povedlo se jí to bravurně. Avšak největší gró knihy tkví podle mě v tom, že není černobílá. Čtenář je na obou stranách, chápe motivace všech postav a já jsem dokonce měla vnitřní dilema ohledně toho, komu “fandím. Samotný konec je potom naprosto trefný a byla to pro mě taková třešnička na dortu. Za mě rozhodně ano!

30.12.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Na tuto knihu jsem si brousila zuby už nějakou dobu a měla jsem od ní veliká očekávání, která byla naštěstí naplněna. Největší předností celého příběhu je romantická linka “od předstíraného vztahu ke skutečné lásce, která je zasazena do netypického vědeckého prostředí. Hlavní postavy jsou neotřelé, je mezi nimi cítit opravdová chemie a navíc jsou interakce mezi nimi často velmi zábavné. Kniha je takovou pravou romantickou komedií, kterou si umím představit i zfilmovanou. Je to oddechové příjemné čtení, přičemž děj je sice předvídatelný, ale většina čtenářů to knize stejně odpustí. Velkým plusem je i zapojení tabuizovaného tématu, které v knize hlavní postava řeší. Rovnou ale upozorňuji, že milostné scény jsou trochu ve stylu Zapaty, které mi sice vůbec nevadily, ale nemusí to být váš šálek kávy.

17.10.2023

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Tato kniha je žánrově obtížně zařaditelná. Máme zde dvě dějové linky, jedna se odehrává v období druhé světové války, ta druhá se odehrává v současnosti. Za mě byla rozhodně zajímavější linka z minulosti, protože mi postavy z ní více přirostly k srdci a zároveň mi přišla napínavější. Musím ocenit propojení obou linek i originální námět, navíc i konec je zároveň dojemný i realistický. Vytkla bych však, že některé pasáže se více táhnou a umím si představit, že by knize trocha proškrtání neublížilo. Zároveň jsem od knihy čekala trochu více romantiky, která by si trošku více prostoru rozhodně zasloužila. Nicméně celkově je to zajímavá kniha, která čtenáře chytne za srdce.

17.10.2023 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Tato kniha je přesně takovou milou romantickou oddechovkou, jakou od ní lze čekat. Oblíbila jsem si sympatické postavy, mezi nimiž se vyvíjela uvěřitelná romantika a byla mezi nimi cítit ta správná chemie. Kromě skvělé romantické linky obsahuje kniha i detailní popisy různých zákusků, které byly obzvlášť znát v audioverzi, musím tedy upozornit, že při čtení budete mít pravděpodobně chuť si dát nějaký dezert. Tento příběh je zkrátka a jednoduše ideální pro romantické duše, které si chtějí během čtení pochutnat na nějaké sladkosti, za sebe rozhodně doporučuji.

19.01.2024

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Tato útlá kniha nás přenáší do jedné rodiny, kde s hlavní postavou Danielou prožíváme několik jejích “srpnů. Právě je srpen je zde měsíc, kdy se věcí dějí trochu jinak než normálně, pro hlavní postavu představuje srpen nejhorší část roku. Musím říct, že právě tento úzký výběr času, který zde sledujeme, mi na knize přišel neotřelý a líbilo se mi, jak to autor zvládl zpracovat. Zároveň jsem se asi ještě nesetkala s tématem gaslightingu, které je zde dobře vykresleno. Jediný můj drobný problém je s koncem, který mi přijde příliš otevřený a nedotáhnutý. ráda bych věděla, jaký osud postavy čekal dál. Za mě má kniha určitě ano.

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Tato kniha odkrývá zajímavá témata a zároveň má velice silné postavy. Právě hlavní postava Neonily byla velmi komplexní a vytvářela hlavní gró knihy. Kniha mě nezaujala hned na začátku, pořádně jsem se začetla až po pár kapitolách, nicméně potom jsem se čtením nechala naprosto pohltit. Příběh je výborně vystavěný, dobře napsaný a přenáší čtenáře do různých šedých zón české minulosti. Celkově vám mohu knihu velmi doporučit a těším se na další autorčiny knihy. Za mě ano.

Všichni žijem v blázinci Všichni žijem v blázinci Radkin Honzák

Tento rozhovor byl velmi zajímavý. O Radkinu Honzákovi jsem nikdy neslyšela, ale musím říct, že je to velmi zajímavá osobnost, ze kterého sálá moudrost. V rozhovoru je prostor primárně věnován psychiatrii a celkově lidskému zdraví, občas však zabrousí i trošku jinam, což bylo často také skvěle, některé otázky mi však nepřišly tak zajímavé. Nicméně bylo to skvělé čtení, díky kterému jsem se dozvěděla něco nového. Za mě ano.

17.10.2023

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Tato kniha má rozhodně zajímavý námět, protože přeci jen nakouknout do zákulisí toho, jak vypadá život české farářky je rozhodně lákavé, nicméně musím konstatovat, že samotný námět byl za mě spolu s tím, jak byl příběh namluven, na knize to nejlepší. Kniha totiž obsahovala pasáže s osobními zážitky autorky, ale také části, kde se autorka věnovala určitému tématu, jejímu pohledu na něj a byla zde třeba i kázání. Osobně mě tyto “rozmanité doplňující části bavily mnohem více, než samotné zážitky. Umím si tedy představit, že kdyby autorka sepsala pouze tyto své myšlenky, zaujala by mě četba mnohem více. Musím tedy konstatovat, že pro mě je tato kniha někde na pomezím mezi “líbila se mi a “nelíbila se mi.

17.10.2023 3 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Knihy od Viktorie Hanišové jsou mými jednoznačnými favority a považuji ji za jednu ze svých nejoblíbenějších autorek, avšak od této knihy povídek jsem neměla příliš velká očekávání, protože nejsem fanoušek povídek. Nicméně tato povídková sbírka mě příjemně překvapila. Povídky pojí téma deprese a sebevraždy, jsou brilantně napsané a rozmanité. Jak už to tak u povídek bývá, některé se mi líbily více (např. Vrátíš se? či Zbytečný člověk), některé mi tolik nesedly (např. Běžkyně na dlouhou trať nebo Pozůstalost). Celkově bych knize vytkla rozsah povídek. Osobně bych totiž ocenila klidně méně povídek, které však budou více rozpracovány a dostanou větší prostor. Bohužel kniha v mých očích rozhodně nepředčí autorčiny ostatní knihy, avšak i tak ji rozhodně doporučuji.

27.07.2023 4 z 5

Země Země Marek Epstein

Když jsem začala tuto audioknihu poslouchat, tak jsem byla nejprve velmi zmatená. Kniha je smíšením několika dějových linek z různých časových období, které zprvu nedávají smysl a působí, že spolu nijak nesouvisí. Setkáváme se s množstvím různých postav, které se střídají tak rychle, že si s nimi ani nestačíme vytvořit vztah. Avšak potom přišlo příjemné překvapení a zhruba od třetiny knihy začaly všechny linky, příběhy i postavy dávat smysl a já si začala poslouchání vychutnávat. Chci však upozornit, že tato kniha má pasáže, které jsou tak surové, že mi během nich nebylo vůbec dobře. Musím ale konstatovat, že právě díky tomu a zároveň i díky skvěle propracovaným postavám, se mi kniha opravdu dostala pod kůži. Konec mě dojal a já kvůli němu přejela autobusovou zastávku. A to je podle mě ta nejlepší vizitka dobré knihy.

05.06.2023 4 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Tato kniha neměla příliš dobré ohlasy, protože většina lidí čekala autorčin obvyklý žánr - thriller. V tomto případě se však jedná o společenský román. Právě očekávání v tomto případě hrála velkou roli, no a já jsem naštěstí čekala povedenou společenskou prózu, kterou jsem také dostala. V příběhu je dominantní téma skutečného dilematu. Jedna z hlavních postav ví totiž informaci, která může zničit celý večírek, ale stále jí zatajuje a zároveň i obelhává sám sebe. Právě toto téma se mi na knize líbilo nejvíce, přišlo mi skvěle zpracované a povedené. Vytkla bych jen snad trochu šablonovité postavy a zároveň slabší místa v ději. Nicméně za mě má tato kniha ano.