Náhradník

Náhradník
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509910/bmid_nahradnik-bqK-509910.jpg 4 391 391

Princ Harry poprvé vypráví svůj příběh – a svou cestu popisuje se syrovou, neochvějnou upřímností. Náhradník je přelomovým titulem plným pochopení, odhalení, sebezpytování a těžce vydobytého poznání o nekonečné síle lásky i zármutku. Jde o jednu z nejpalčivějších fotografií dvacátého století. Dva chlapci, princové, kráčejí za rakví své matky, zatímco celý svět sleduje jejich smutek – a strach. Když princeznu Dianu ukládali k věčnému odpočinku, miliardy lidí přemítaly o tom, co si asi myslí a co cítí princ William a princ Harry – a jak se budou od tohoto okamžiku jejich životy vyvíjet. Tady je Harryho příběh. Než ztratil matku, byl dvanáctiletý princ Harry známý jako ten bezstarostnější, veselý Náhradník o poznání vážnějšího Následníka. Zármutek všechno změnil. Harry začal mít potíže se školou, se vztekem, se samotou – a protože vinil ze smrti své matky tisk, nedokázal se smířit s životem ve světlech reflektorů. V jednadvaceti letech vstoupil do Britské armády. Vojenská disciplína mu vrátila řád a účast na dvou misích z něj doma udělala hrdinu. Záhy si však připadal ztracenější než kdy dřív, trpěl posttraumatickou stresovou poruchou a sužovaly jej paralyzující panické ataky. Navíc nedokázal najít opravdovou lásku. A pak potkal Meghan. Svět uhranula láska jako z filmového plátna a lidé ze všech zemí se radovali z jejich pohádkové svatby. Od začátku však šel po Harrym s Meghan tisk a čelili vlnám urážek, rasismu a lží. Když Harry sledoval, jak jeho manželka trpí, nabýval pocitu, že se oni sami i jejich duševní zdraví ocitli v ohrožení. Neviděl jinou možnost, jak zabránit opakování tragického osudu, než uprchnout z rodné země. Během staletí se jen hrstka členů odvážila opustit královskou rodinu. Jako poslední se o to pokusila jeho matka…... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Práh
Originální název:

Spare , 2023


více info...

Přidat komentář

Vzpurny_samotar
dnes 3 z 5

Jakože není to Harry Potter, ale vůbec to není špatný

julifox3
včera 4 z 5

Princ Harry jde ve své biografii s kůží na trh, oceňuji otevřenost a upřímnost, zejména poslední část je velmi osobní. Nelze si nevšimnout, že se celým jeho dosavadním životním příběhem line trauma ze ztráty matky v dětském věku.
Dílu neschází milý humor a Harrymu vlastní sarkasmus.

Biografie je velmi poutavá a čtivá, určená pro širokou masu čtenářů, nejen příznivců královské rodiny, řekla bych však, že jí velmi ublížil český překlad paní Jeníkové, který působil místy až "kostrbatě" a nepřirozeně, trochu absence citu pro jazyk, za to bohužel hvězdička dolů.


tlllk
včera 4 z 5

Teraz fakt neviem. Na jednej strane ma iritovalo, ako považoval množstvo vecí, na ktoré si väčšina smrteľníkov v živote nezarobí, za samozrejmé. Na strane druhej dosť sugestívne popisuje život v zlatej klietke, pri ktorom aj Orwellov ansoc vyzerá ako priateľská verzia Big Brother. Kniha v každom prípade stojí za zamyslenie. Keby som chcel byť škodoradostný, povedal by som, že popisuje prípravu na život ikony, ktorá ale nikdy nenaplní svoj potenciál.

nada3314
12.07.2024 5 z 5

Náhoda tomu chtěla a já vzala do ruky další memoár. Tentokrát pro mě hodně očekávaný. Knihu jsem si koupila k narozeninám. Ode mě pro mě :-D A jen čekala na vhodnou příležitost, kdy si knihu přečtu :-)

Prince Harryho a celou královskou rodinu mám tak nějak z nostalgie pořád v srdci. Dodnes, ale za mě největší osobnost byla jeho máma, a to Diana.
Memoáry prince Harryho "Náhradník" poskytují intimní a upřímný pohled do života člena královské rodiny, tak jak to máme rádi, nabízejí čtenářům jedinečnou perspektivu na výzvy a triumfy, kterým čelil.

Psaní (ano, vím že knihu nepsal sám), prince Harryho je upřímné a reflexivní, poskytuje portrét jeho života. Komplexní problémy řeší s určitou zranitelností, což činí knihu poutavou pro ty, kteří se zajímají o osobní životy britských královských rodin a dopad veřejného života na osobní pohodu. Jak už jsem u těchto „hvězd“ zvyklí novináři, zde hrají největší podíl na tom, že tyto osobnosti své soukromí mají těžce vybojované nebo spíš žádné….

Dle ostatních recenzí příběh rezonoval s mnoha čtenáři, i když názory se hodně různí. Já jsem si čtení užila moc, četla jsem v podstatě každou volnou chvilku. Příběh je rozdělen na tři části: dětství, vojenská služba a život s Meghan. Vojenská část nebyla pro mě tak zajímavá jak poslední část z Meghan, ale i tak celkově hodnotím 100%. Harry se hledá stále, ale po boku Meghan mu to jde o dost líp.

Janadvorackova
30.06.2024 5 z 5

Slušný nářez. Divím se, že tihle ostře sledovaní lidé kompletně nepatří do tajného klubu sériových vrahů.
Honí je novináři. Skoro nikam nemůžou sami...
A nedivím se ani, že Harry nějaké zadostiučinění našel v armádě, kde ho brali trochu jako normálního týpka.
Máma nebyla jediná, koho ztratil.
Při čtení jsem si říkala, kolik "zaručených" zpráv z médií bylo fakt pravdivých. Ty hyeny si rády vymýšlejí.

Sabča92
25.06.2024 4 z 5

Že miluji britskou královskou rodinu není žádná novinka. Autobiografie prince Harryho v zahraničí vzbudila neuvěřitelné ohlasy. A stejně tomu bylo i u nás. Čtenáři se dělí na dvě fanouškovské základny, a není se čemu divit. Já sama sice mám daleko raději jeho staršího bratra Williama, ale i tak je mi smutku Harryho opravdu líto. Do jeho autobiografie jsem se pustila v audiopodobě, a její názor jsem si potřebovala pořádně rozmyslet.

Náhradník, být náhradou za svého bratra v případě jeho skonu. Strašná myšlenka a o to hůře, zda-li to někdo opravdu takto bere.

První část knihy mapuje Harryho dětství, šťastné okamžiky s matkou, její zmizení, jak onu tragickou srpnovou událost roku 1997 nazývali s bratrem, a následné dospívání. Harryho v dětství zastihla opravdu spousta utrpení: rozvod rodičů, oddělení od milované matky a její následná smrt, neustálý tlak médií, nová žena Charlese, a samozřejmě také výchova a absence lásky.

Rozvleklá autobiografie prince Harryho, kterou načetl Daniel Krejčík ve vás opravdu vzbudí emoce. Kdo jste někdy zaznamenal nějakou kauzu z dřívějška, nebo tu současnou, najednou si při čtení/poslouchání knihy na tyto články vzpomente. Harry v “náckovské uniformě, Harry umře v armádě, Harry hodně popíjí atd. Nekonečné množství titulků, které princ svými slovy komentuje.

A proč vlastně se Harry rozhodl svěřit světu se svými myšlenky a životem? Jak píše v úvodu, jelikož Willy ani jeho otec možná opravdu nevěděli, proč se s Meg rozhodli odejít z “firmy, a protože ho nikdo neposlouchal. Rozhodl se o tom napsat.

DagmarJ
24.06.2024 5 z 5

Velice pěkně napsaná kniha. Docela mě překvapilo, jak špatná byla moje představa o takovém životě prince. Ten tlak ze strany médií musel být opravdu šílený a jsem ráda, že se jim podařilo utéct a své děti vychovávat mimo světové dění. Moc jim fandím.

Devorah
19.06.2024 4 z 5

Tak to jsem nečekala. Po pravdě a bez uzardění musím říct, že se mi knížka četla vážně dobře - svižně.
Očekávala jsem bulvární čtení nejhrubšího zrna - a ono ne. Jde spíše o pocitově upřímnou zpověď o tom, jaké to je být členem této rodiny, o pádech, které Harry zažil, o lásce k matce a zároveň o její ztrátě, se kterou se nikdy nevyrovnal. Bylo to smutné čtení o muži, který neví, co se svým životem. Který je neustále pod drobnohledem všech.
Svému otci vytýká chladnost, bratrovi pak povýšenost. Zbytek knihy věnuje stížnostem na bulvár, který mu zničil život, přiznává psychické problémy - stejně jako žena Meghan.
Ano, je to subjektivní, emotivní čtení. Po chvíli ovšem příliš monotónní, bohužel.
Škoda, že ostatní členové královské rodiny odmítají Harryho memoáry komentovat a poskytnout tak svůj pohled na věc. Ať je to jak chce, zajímavé čtení to bezesporu je.

Starmoon
18.06.2024 5 z 5

O tejto knihe sa popísalo a narozprávalo veľa. Aj škaredého.

Že vraj v nej Harry iba fňuká a ľutuje sa, prepiera na verejnosti špinavú bielizeň, ohovára členov rodiny... Možno som čítala inú knihu; alebo som k nej skrátka pristupovala bez predsudkov a bez nánosov špiny, ktorá by sa mi v (pod)vedomí usadila po x kliknutých pútavých titulkoch. Každopádne, pre mňa to nebola sebaľútostivá obhajoba rozmaznaného princa, ktorý už nevie, čo od dobroty. Bola to pre mňa sonda do duše človeka, ktorý zažil a stále zažíva tlaky, ktoré by som s ním nemenila ani za jeho kvázi výsady. A o ktorom si myslím, že si tie tlaky nezaslúži len preto, lebo nejaké kvázi výsady má.

Po rokoch klamstiev, poloprávd, verejného výsmechu a spektáklu, na ktorý médiá (a zrejme aj niektorí členovia rodiny) premenili jeho život, mal podľa mňa právo KONEČNE rozpovedať svoj príbeh svojimi slovami. Uviesť veci na pravú mieru. Nevnímam to ako problém. Skôr ako logickú odpoveď, možno až ako povinnosť (voči spravodlivosti ako takej, voči dejinám aj voči jeho blízkym, ktorých lynčujú s ním/preňho). Veď kto z nás by chcel (a zvládal) byť prezentovaný celé roky iný, aký je? Byť definovaný len svojimi najväčšími, aj to nafúknutými, chybami či dokonca cudzími klamstvami? Nemrzí nás aj tá najmenšia klebeta o nás? Najmenší zásah do nášho súkromia? Kto by to chcel zažívať denne a verejne? Kto by chcel byť stále špehovaný, s napichnutým telefónom a autom, bez súkromia, bez možnosti ochrániť seba či blízkych? Pod drobnohľadom médií aj rodiny, bez možnosti robiť aj v dospelosti slobodné rozhodnutia? Kto by si chcel aj ako tridsiatnik pýtať dovolenie od starej mamy, či môže svoju lásku požiadať o ruku alebo si nechať bradu? Kto by chcel taký osud dopriať aj tým, ktorých miluje? Kto by svoj všedný život menil za zlatú, zle stráženú klietku? Ja nie.

Ľutovala som Harryho a fandila som mu. Touto knihou si ma získal na svoju stranu. Aj keď, samozrejme, nejaké výhrady či pochybnosti o istých detailoch mám. A na základe niektorých momentov opísaných v texte si myslím, že by Harry potreboval viac sebareflexie. Ale kto z nás je bezchybný? Kto nemá na svojom konte nejaký ten sebaklam či omyl, na ktorého oprávnenosti spupne trvá?

A klobúk dole pred formálnou stránkou knihy. Hoci mala cca 450 strán, čítala sa de facto sama. Princ si vybral skvelého ghostwritera (ani na okamih neuverím, že ju písal sám, najmä keď na viacerých miestach priznáva, že nikdy nebol čitateľ ani milovník kníh a literatúry).

"Nútili ma žiť mimo reality, v nekonečnej Truman Show, v ktorej som nikdy nenosil pri sebe peniaze, nikdy nevlastnil auto, nikdy nemal kľúče od domu, nikdy si nič neobjednal online, nikdy nedostal zásielku z Amazonu, takmer nikdy nejazdil metrom. Médiá ma nazývali špongiou. Lenže je veľký rozdiel, či je človek naozaj špongiou, alebo či mu zakázali získať nezávislosť. Desaťročia mi starostlivo a systematicky predlžovali detstvo a odrazu ma odvrhli a vysmievali sa mi, že som nezrelý a nestojím na vlastných nohách."

PeWa80
18.06.2024 5 z 5

Nikdy jsem se moc nezajímala o dění v britské královské rodině, abych např. sledovala svatbu Williama a Kate nebo právě Harryho s Meghan či pohřeb princezny Diany... Knihu jsem si spíše přečetla ze zvědavosti s pocitem, že se trochu vzdělám o britské monarchii a nakouknu trochu pod pokličku dění v královském paláci...nic extra jsem od ní nečekala.
Proto velké moje překvapení. Je to naprosto úžasně čtivá, místy dost temná odyssea o celé královské rodině, vztazích mezi nimi, hyenách paparazzi a jejich nenasytnosti po senzacích, ztrátě soukromí. A to celé hlavně popsané z pohledu Harryho a vysvětlení mnoha omílaných lží bulváru z pohledu pravdy...
Jednoznačně mě tato kniha dostala, už jsem v klubu příznivců Harryho a Meghan!!!

p.stranska
04.06.2024 5 z 5

Harry si ode mě zaslouží 5 hvězdiček. Kniha je úžasně čtivá, nenechá vás vydechnout. Nutí vás věřit každému slovu, mít vztek na to, že svět je opět k někomu nespravedlivý. Navíc se dozvíte spoustu podrobností o životě a žití tak odlišných lidí, jako je královská rodina a celá ta sebranka okolo. Ujasníte si pohled na média a,,pravdivost,, jejich zaručených zpráv. Zajímavosti o špercích, domech, místech, perličky ze soukromí. Zajímavosti z války a vojenských cvičení, nastíněné vojenské praktiky. Vysvětlení mnohokrát omílaných lží. To všechno je tato kniha. Tleskám autorovi!

MarkCarter
04.06.2024 5 z 5

Zákulisie britskej kráľovskej rodiny z pohľadu jej člena. Vždy som si o Harrym myslel, že je tak trochu nevďačný že sa odtrhol od rodiny a vzdal privilégií. Čo by iní za to dali. Teraz to už vidím trochu inak. Z jeho pohľadu.

Neviem kto mu s písaním knihy pomáhal, ale vyzerá, že niekto kto už napísal pár riadkov. Opisy udalostí sú dostatočne obrazné, aby sa čitateľ (poslucháč) vedel preniesť do deja.

Čo sa týka spracovania audioknihy, to je špičkové. Jeden z najlepších prednesov aké som počul, povyšujú audio verziu nad knihu.

Mrs.Depp
01.06.2024 5 z 5

Jsem asi jedna z mála, kdo je odjakživa v týmu Meghan a Harryho. Mám sice ráda i Kate, ale i přes spoustu šílených článků, které o Meghan a Harrym vyšly jim pořád fandím a ráda sleduji jejich rodinu.
Na knize se mi líbilo, jak Harry popisuje svůj život, vše co ho potkalo. Od smrti maminky, přes studium, práci v armádě, až po velkou lásku, stěhování z Británie a založení rodiny.
Mám ráda tyto příběhy ze života a Náhradník pro mě není výjimka.
Díky knize jsem si vyhledávala další informace a spoustu kauz, o kterých se v souvislosti s tímto manželským párem psalo a zase se dozvěděla spoustu nového. Kniha mě nalákala, abych se znovu chtěla dodívat na Korunu a jednou se doufám podívám na místa v Británii, o kterých Harry píše i osobně.
Za mě jsou Meghan a Harry krásný pár a jejich život budu i nadále ráda sledovat a třeba se i v něčem inspiruju.

nakavusterezou
18.05.2024 3 z 5

Když kniha vyšla, musela jsem jí okamžitě mít! Miluju královskou rodinu a co se bratrů Harryho a Willyho týče, Harryho mám radši (nesuďte mě!:D)

Když vytknu část, kde Harold mluví o svém životě u armády (tahle část mě moc nebavila), kniha/životopis mě bavil od první do poslední stránky. Přišlo mi smutné, jak i po všech těch letech si v sobě nese obrovský smutek ohledně ztráty maminky (je to pochopitelné). Naopak mi na něm bylo sympatické, že byl (a stále je) tak trochu rebel:D moc mě pobavila historka s tím, jak skoro přišel o svoje přirození … takových vtipných momentů je tam mnoho, ale tento mi uvízl v paměti :D

Suma sumárum.
Pokud se zajímáte o královskou rodinu, tohle vás nemůže minout:)

zuzi1162
13.05.2024 4 z 5

Je vidět, že i když se narodíte do královské rodiny, tak sourozenecké konstalece vás mohou ovlivnit opravdu tvrdě. Přijde mi škoda, že královská rodina měla v Harrym a Megan obrovský potenciál a dala "přirozeně" přednost podle nich lepšímu obrázku monarchie.

Verida
11.05.2024 3 z 5

Musím říct,že kniha mě mile překvapila. Na úvod bych ráda řekla,že já mám britskou královskou rodinu velmi ráda a proto jsem se téhle knize dlouhé vyhýbala. Určitý názor na Meghan mám stále ale to co mají mezi sebou Harry a Meghan je něco,co on potřeboval a moc jim to spolu přeji,ikdyž bych byla raději,kdyby byli aktivní součástí britské královské rodiny.
Nicméně jsem od knihy očekávala fňukání a házení špíny na královskou rodinu ale nebylo tomu tak. Jasný,neznáme detaily a nebyli jsme u toho všeho a teď “vidíme názor na to vše jen z Harryho pohledu,ale! Kniha na mě pulsobila velmi otevřeně,intimně. Harry vypráví svůj život až po dobu úmrtí královny. Prošli jsme si jeho životem a vnímali to jak to vše vidí a viděl jen Barry. Je to malý zraněný chlapec,truchlící po milované mamince který si to velké trauma bere do života. Popisuje tam vztahy s rodinou,důležitost jeho působení na misi,založení invictus game a poté radost a vnesení světla do svého života právě Meghan. Vypráví tam o svatbě,dětech a zakončuje memoár úmrtím jeho nejmilovanější babičky,královny.
Opravdu jsem byla velmi příjemně překvapená a kniha se mi líbila ikdyž to beru pořád s rezervou.

Jirinamac
10.05.2024 4 z 5

Prožívat celý život jako veřejný majetek sledováním bulvárních novinářů a navíc žít v chladném prostředí rodiny, kde se vše řídí protokolem, který je ještě z jiného století, to určitě není pro citlivého kluka. Nesleduji královskou rodinu, ale ten život v ní mi přijde hodně studený a necitlivý. Vzepřel se rodině a šel za svou láskou,tak snad je jeho život v Americe spokojený a šťastnější, když v tom nemusí žít jeho děti. Dala bych i 5*, ale některé části mně přišly napsané moc zdlouhavě a nebylo nutné tolik detailů.

eliska2126
09.05.2024 3 z 5

Patřím asi k menšině lidí, kteří neprožívají drama královská rodina x Harry a Meghan. Nejsem asi na žádné straně, protože každá strana má přinejmenším v něčem pravdu. Tento životopis napsaný (nebo spíš nadiktovaný) samotným Harrym jsem si nemohla nechat ujít.

Kniha je dělená na tři části. V té první se seznamujeme s Harryho dětstvím, hodně tam řeší ztrátu princezny Diany a to, jaké to bylo vyrůstat v královské rodině. Tady mi bylo Harryho opravdu líto. Přišel o matku a nesměl dát najevo žádné emoce. Druhá část, se přiznám, mě vůbec nebavila. Byla o Harryho nasazení v armádě, k čemuž bohužel nemám žádný vztah. Třetí část se už dostává ke vztahu s Meghan a vlastně k celému drama, které se událo v poslední době. Ta byla zajímavá.

Musím říct, že kniha je opravdu popisná. Harry tam popisuje i jak vypadají místnosti do nejmenších detailů. Možná, kdyby se tohle osekalo, byla by kniha tak poloviční. Bylo zajímavé sledovat Harryho úhel pohledu na určité věci a pokud je aspoň polovina z toho pravda, tak se asi ani nedivím, že z té zlaté klece chtěli pryč.

Životopis to byl zajímavý, ale znovu po něm už asi nesáhnu a to právě kvůli rozsáhlým popisným pasážím.

Jara.v
05.05.2024 3 z 5

Dění kolem královské rodiny sleduji, ale moc nevěřím všem těm zprávám od novinářů. Obzvláště těch bulvárních. Má to být osobní zpověď, ale jediné, co se mnou pohnulo, bylo zabíjení nosorožců v Africe a rozloučení s babičkou, když zemřela. Ostatní bylo stěžování si na těžký život a utíkání k alkoholu a drogám. Oprávněné jsou jen nadávky na novináře. Nikdo z té rodiny to nemá jednoduché, ale ostatní s tím dokáží bojovat. Harry se až příliš ponořil do sebelítosti. Vztah s Meghan mu podle všeho vyhovuje, ale nemůže čekat, že když nehodlají hrát stejnou hru jako ostatní, že bude žít pořád stejně bezstarostně. I přesto doufám, že je Harry šťastný.

tami1
29.04.2024 3 z 5

Musím říct, že nejsem velkým fanouškem Harryho a Meghan, takže jsem od knihy čekala jen kňourání o tom, jak jim celý svět ubližuje.

Po přečtení této knihy, jsem částečně změnila názor. Změnil se především můj pocit z jejich vztahu. Podle mě ho Meghan zachránila. Ano ovlivňuje co říká a dělá, ale díky ní působí, jako by měl nějaký názor a zájem. Harry na mě působí jako naprosto nevyzrálý a najivní kluk, který nechce dělat nic jiného než cestovat a pařit s kamarády.
Je evidentní, že královská rodina je naprosto dysfunkční a každý z nich je už od dětství vystaven šílenému tlaku a všudypřítomnému dohledu veřejnosti. Je trestuhodné, co vše si mohou média dovolit a to teměř bez trestu. Tohle by se zdravou kůži nevydržel nikdo. Bylo by to k nežití i kdyby Harry velmi přeháněl. Je také zarážející, že se rodina nestmelí a není schopná proti tomuto hroznému vměšování zasáhnou a ochránit alespoň ty nejzranitelnější.
Na druhou stranu tak trochu tomuhle ubulenému příběhu nevěřím. Zaráží mě především naprostá naivita a neznalost protokolu, kterou Harry ve svém vyprávění prezentuje. To nevěděl, že musí babičku žádat o povolení k sňatku? Nevěděl, že jeho chování má následky. Kdo z nás by byl schopen vyrazit na maškarní v nacistické uniformě?
Samostatnou kapitolou je ta šílená rivalita, která v rodině panuje. A i když si na ní Harry pořád stěžuje, sám se jí učastní. Šíleně mě štvalo, jeho věčné upozorňování na to jak ho tisk vykresluje a shazuje a vzápětí je schopen shazovat, pomlouvat a zesměšňovat kohokoli, koho právě potkal a on mu neprokázal patřičnou úctu a respekt. Zaráží mě absence sebereflexe.

Celkově je kniha sice čtivá, ale naprosto neautentická a vyumělkovaná.