Náhradník

Náhradník https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509910/bmid_nahradnik-bqK-509910.jpg 4 350 110

Princ Harry poprvé vypráví svůj příběh – a svou cestu popisuje se syrovou, neochvějnou upřímností. Náhradník je přelomovým titulem plným pochopení, odhalení, sebezpytování a těžce vydobytého poznání o nekonečné síle lásky i zármutku. Jde o jednu z nejpalčivějších fotografií dvacátého století. Dva chlapci, princové, kráčejí za rakví své matky, zatímco celý svět sleduje jejich smutek – a strach. Když princeznu Dianu ukládali k věčnému odpočinku, miliardy lidí přemítaly o tom, co si asi myslí a co cítí princ William a princ Harry – a jak se budou od tohoto okamžiku jejich životy vyvíjet. Tady je Harryho příběh. Než ztratil matku, byl dvanáctiletý princ Harry známý jako ten bezstarostnější, veselý Náhradník o poznání vážnějšího Následníka. Zármutek všechno změnil. Harry začal mít potíže se školou, se vztekem, se samotou – a protože vinil ze smrti své matky tisk, nedokázal se smířit s životem ve světlech reflektorů. V jednadvaceti letech vstoupil do Britské armády. Vojenská disciplína mu vrátila řád a účast na dvou misích z něj doma udělala hrdinu. Záhy si však připadal ztracenější než kdy dřív, trpěl posttraumatickou stresovou poruchou a sužovaly jej paralyzující panické ataky. Navíc nedokázal najít opravdovou lásku. A pak potkal Meghan. Svět uhranula láska jako z filmového plátna a lidé ze všech zemí se radovali z jejich pohádkové svatby. Od začátku však šel po Harrym s Meghan tisk a čelili vlnám urážek, rasismu a lží. Když Harry sledoval, jak jeho manželka trpí, nabýval pocitu, že se oni sami i jejich duševní zdraví ocitli v ohrožení. Neviděl jinou možnost, jak zabránit opakování tragického osudu, než uprchnout z rodné země. Během staletí se jen hrstka členů odvážila opustit královskou rodinu. Jako poslední se o to pokusila jeho matka…... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Práh

Spare , 2023

Baja333
15.10.2023 4 z 5

Kniha je ukázkou toho jak dokáži média vnutit názor, tak aby člověk věřil. Změnila jsem po přečtení názor nejen na Harryho, ale i celou královskou rodinu a Británii. Nemít oporu v rodině, být pod neustálým drobnohledem novinářů a být hnán jak štvaná zvěř, je pro běžného smrtelníka nepředstavitelné. Kniha odhaluje že být princ není jen zlato a pohoda.

Worbitka89
08.10.2023 2 z 5

Tady v roce 1997 dětský palacovy psycholog selhal.
Pořád si říkám proč? Proč tohle napsal? Co chtěl získat? Soucit, nebo pochopení, či podporu, nebo přiblížení se k běžné populaci, nebo k rodině? Klid od médií a zároveň popularitu? Nebo prostě jen peníze?
Tolik potenciálu jak svůj život využít, jak upozornit a pomoci druhým.
A v knize si jen a jen stěžuje na všechno a na všechny (Mimo Meghan). A všichni mu ubližuji a celý svět to má v životě snadné, jen on a Meg trpí. Pořád se ohání matkou. Přitom dovolené, cestování a alkohol s jointy byli dost časté a nijak omezující...
Styl psaní je čtivý, obsah je znám z médií, ale po tomhle se ze mě stal ,,tým Willy a Kate".

adela.hol
02.10.2023 4 z 5

Kniha, která se hned po vydání stala kontroverzní. Kniha, o které si můžete myslet, že vám dá odpovědi, ale spíše vám zamotá hlavu ještě víc. Proč? Protože se nikdy nedozvíte pohled druhé strany. Ale přesto vás donutí se nad spoustou věcí zamyslet. Zamyslet se nad tím, zda má kdokoliv právo soudit člověka, kterého zná jen z televize a novin. Navíc když se jedná o člena královské rodiny. Protože být princem v současnosti očividně není to samé jako být princem z pohádky.

V první části knihy sledujeme Harryho dětství a jeho přípravu na roli náhradníka. Zde bylo několik momentů, které mi prezentací úplně nesedly, působilo to na mě přehnaně. Největší prostor byl věnován smrti Diany. A jestli se s tím Harry vyrovnal takto, tak už tam vidím zárodky jeho budoucích problémů.

Druhá část je věnována jeho působení v Britské armádě. Připadalo mi, že mu to pomohlo i uškodilo zároveň. Všechny nepovedené vztahy a problémy často řešil alkoholem nebo drogami, navíc se mu rozjela i posttraumatická stresová porucha a panické ataky. V té době konečně začal chodit na terapie a pustil ven emoce, které v sobě zadržoval od smrti matky.

Ve třetí části potkává Meghan. Tu Meghan, která zapříčinila, že opustil královskou rodinu. Aspoň tak to prezentuje bulvár. Opravdu to všechno byla její vina? Nebo měl Harry problémy s Williamem, Charlesem a ostatními členy rodiny už předtím a Meghan mu jen ukázala, že může být konečně šťastný jinde a jinak?

Jen ti nejbližší vědí, jak se co skutečně odehrálo a s tím pocitem musejí nějak žít. My zvenčí můžeme jen přihlížet. Já osobně přeju Harrymu i Meghan, aby jim to štěstí vydrželo, protože na mě oba působí, že se doslova zbožňují. A možná to samé štěstí by s někým zažívala i Diana, kdyby se toho dožila. Protože i ona se pokusila královskou rodinu opustit. Také by ji potom všichni odsuzovali? Milovanou královnu lidských srdcí?

PetrazÚstí
01.10.2023 2 z 5

Harry už všechno řekl a cokoliv navíc je zbytečné. Škoda ho.

Kamcatak
28.09.2023 5 z 5

Lehce (čti: pro Brity extrémně) kontroverzní memoár a zpověď člena královské rodiny. Spousta lidí si stěžuje, že Harry v něm sdílí takové detaily ze svého života, které opravdu vědět nechtěli (obzvlášť ty, co se týkají jeho intimity). Ale on je autorem knihy, a on si do ní přeci může napsat co chce.

Na mnoha scénách (ať už se jedná o královské rodiny, politiku, filmový průmysl, vrcholový sport, ) se odehrávají věci, o kterých zbytek světa neví. Věřím, že jsou tyto memoáry (a obecně výpovědi lidí) nesmírně důležité, protože skrze ně se může dělat osvěta a tudíž i nějaká změna. Už nežijeme v době, kdy je akceptovatelné držet věci pod pokličkou a zavírat oči před nepříjemnými informacemi. I tak vysoce postavená osoba, jakou je princ, je přeci jen člověk a má svá práva. Nesmírně mu fandím a má můj respekt.

Náhradníka jsem poslouchala jako audioknihu v originále namluvenou přímo Harrym. Opět se mi potvrdilo, jak jsou audioknihy namluvené samotným autorem nový level. Je to intimnější. Máte pocit, jako by seděl na sedačce před vámi a všechno vám vyprávěl z očí do očí.

ErikaJ
28.09.2023 4 z 5

Být tím druhým, mít nálepku Náhradník, to musí vždycky trošku bolet. Harry to asi nemá jednoduché, i když nemůžu napsat, že bych s ním úplně ve všem sympatizovala. Ve spoustě věcí se ho snažím pochopit, ale za plno klukovin si může sám. Jako kdyby někdy nepřemýšlel nad důsledky svých činů. Ale co kdyby tu stejnou klukovinu udělal obyčejný kluk? Pozastavil by se někdo nad tím? Že je to ale Harry, rázem je každý soudcem. Harry je prostě rebel. Stejně taková byla jeho maminka. Dokázala se postavit všem a jít proti konvencím. Snad právě i proto jsme ji měli všichni raději, než tu bezchybnou a vždy chladnou Camillu. Jen ten bulvár!!!Kam až dokáže zajít, aby ukojil čtenáře? Však nebylo by bulváru, kdyby nebylo senzachtivých čtenářů bažících po skandálech.

kosátkoo
21.09.2023 5 z 5

Většinu těch věcí jsem četla už v mediích, ale ani zbytek není jen vata. Nemůžu říct, že Harrymu vyloženě fandím, ale částečně ho po dočtení knihy chápu.

tittanie
13.09.2023

S touhle knihou jsem to měl těžké už v okamžiku, kdy jsem si říkala, jestli ji budu číst nebo ne. Několikrát jsem si ji odebrala ze seznamu chystám se číst, ale když jsem na ni narazila, tak jsem si řekla, že ji dám šanci. Mám hodně ráda monarchii a nejenom britskou (tu mám ráda nejméně, proto jsem tak váhala)
No, přijde mi, že Harry nemá osobnost a snaží se převzít matčinu, protože ta se mu líbí. Byla to chudinka, kterou podváděl manžel, rozvedl se s ní, zabila se s milencem pod mostem... Harry nikdy za nic nemůže, všichni kolem něj mu ubližují, protože to bere jako dědictví po matce.
Neříkám, že to neměl těžké. Umřela mu matka, když mu bylo 12, ale není jediný na světě.
Narodil se do královské rodiny, tak kromě privilegií musí přijímat i tu odvrácenou stranu. A naopak by měl být rád, že je náhradník, média si ho tolik nevšímají a může si žít svůj život, bohužel to je to co neumí a chce být ten, o kterém se píše v novinách. A tady je ten rozpor chce žít obyčejný život, ale s výsadami.
Myslím, že spousta členů královské rodiny a to nejen té britské dokážou žít normální život, ale Harry ne. Bohužel to že si vzal Meganu, je další chyba a jsem velice zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál.
Pokud tahle kniha měla být pokus o terapii, dobře, ale neměl ji vydávat. Některé věci čtenář opravdu nepotřebuje vědět.

bookworm416
11.09.2023 2 z 5

Harry má rád Harryho. Tak bych nejspíš nazvala tento životopis, kdy Náhradník sám na sebe pěje jednu ódu za druhou, zatímco všichni ostatní jsou jen banda tupců letargicky následujících systém. Náhradník nikdy za nic nemůže a když už se přeci jen zdá, že by chyba mohla být na jeho straně, svede své chování na mrtvou matku (protože Náhradník je zřejmě jediný, komu kdy zemřel rodič.) Hele, netvrdím, že život v královské rodině je procházka růžovým sadem. Ale tady princ Harry by si měl možná zajít nejdřív k odborníkovi a potom sepisovat životopis volající po psychiatrickém vyšetření.

JancaMia
09.09.2023 2 z 5

Myslela jsem si že na Henryho po přečtení změním názor, bohužel se to nestalo. Pořád mám pocit že rozcapenec má pocit ze sebe dělat chudáčka, spoustu skandálů nemuselo být kdyby trochu přemýšlel (tím nechci nikoho soudit). Každý nemá to štěstí aby se jako on narodil se zlatou lžičkou v puse (a společně s tím nesl i určitou zodpovědnost) . A věčné žárlení na staršího bratra (ubohost?!). A manželka zlatokopka (nemám slov ..) .

Knižní střípky
06.09.2023 2 z 5

Poslech audioknihy

Audio namluvil Dan Krejčík a bylo to po této stránce naprosto dokonalé. Obsah již však pokulhával.

Tak nějak jsem očekávala, že se to ponese v duchu já nic, já muzikant, za všechno mohou druzí - což se skutečně potvrdilo, tudíž je mé zklamání menší.

Jaká je pravda, ví pouze Harry sám, mě si touto knihou bohužel nezískal.

milena9798
04.09.2023 5 z 5

Každá rodina má svůj boj, svoje tajemství... a já mu to vyprávění věřím, určitě to tak ze svého úhlu pohledu cítil a vnímal. Chvílemi smutné čtení.

Terander
27.08.2023 4 z 5

Knihu jsem si chtěla přečís s očekáváním, zda se dozvím tu "skutečnou" pravdu o životě prince Harryho. Hned z počátku mě zarazilo, kolik barvitých detailů v ní autor popisuje. Říká se, že právě přehnané sdělování detailů značí, že se jedná o lež. Nedokázala jsem to rozpoznat a tak jsem začala na knihu nahlížet jako na smyšlenou beletrii inspirovanou pravdou a tak se mi kniha četla hned lépe, protože je skutečně čtivá. Obsahuje plno věcí, které jsem viděla již předtím v dokumentech a rozhovorech s princem, takže nic nového, překvapivého vlastně nepřišlo. Zároveň je však poutavá, je v ní napětí, zápletka, má spád, četla se mi prostě dobře. Oslovení "Willy" pro prince Williama mě chvílemi rozčilovalo, jako devadesátkové dítě se mi nejednou vybavila kosatka. :-D

Terkaodkafe
25.08.2023 2 z 5

Celá kniha na mě působí dojmem jakéhosi volání o pomoc. Jako by ji psal někdo, kdo zoufale baží po pozornosti, ovšem křičí, že o ni nestojí. Náhradník je kniha plná protikladů. Vypráví o princi, který chce být obyčejným člověkem, přesto ho velmi mrzí, že je pouhým náhradníkem staršího bratra (od toho ten název). Celé rodině přeje jen to nejlepší, ale zároveň na nich nenechává nit suchou. Velmi obdivuje svou babičku, ale dělá z ní jen loutku v rukou jiných. Co je tedy pravda a co je lež? Na to si musí udělat obrázek každý sám.

Terrez93
23.08.2023 3 z 5

Tak tady jsem se nechala strhnout tím "haló" kolem knížky, byla jsem hrozně zvědavá, jaký boom odhalím, takže jsem se do Harryho taky dala.

První část o smrti maminky, silná a smutná, ale dalo se to popsat do dvou kapitol a nemusel v každé kapitole říkat pořad to samé dokola... Chápu, že si do života odnáší hrozné trauma, kdo by ne :'(
Druhá číst o armádě, mě moc nebavila, a popravě ani moc nezajímala :D a byla nekonečná...
Poslední část o Megan, na kterou jsem se těšila nejvíc byla super! Některá odhalení z rodiny, až za hranou..ale asi byl fakt zoufalej.

Jen pořádně nevím čemu věřit, jestli je všechno pravda nebo ne... královská rodina má hodně otazníků, co se k nám "obyčejným" lidem nikdy nepodaří rozluštit.

verculka
22.08.2023 3 z 5

Úplně souhlasím s hodnocením Roni34, líp bych to nenapsala.

denniys
21.08.2023 4 z 5

Toto byla snad první biografie, jakou jsem kdy četla.
Královská rodina mě nijak zvláštně nezajímá, občas maximálně přečtu titulky na seznamu v bulváru a to je tak všechno.. tudíž ani nevím, proč jsem si to chtěla přečíst..
Nutno uznat, že kniha je skvěle a čtivě napsaná! Navíc se mi chvílemi až nechtělo věřit obsahu.. Ano, je to jeden úhel pohledu, ale celkem psycho.. Člověk si říká, jaképak starosti může mít princ?? Vždyť má všechno, hlady netrpí, žije v luxusu, na co si může stěžovat.. typická zlatá klec..
Pořád zapomínám, že je syn princezny Diany a že si tudíž nese jisté trauma - smrtí matky trpí každé dítě, natož za těchto okolností.. teď je otázka, jak je to s těmi médii doopravdy? Je to tak, jak píše Harry?? Jestli ano, je to hnus a špína a ostuda rodiny, že nedrží více spolu místo rivality, kdo bude oblíbenější.
Vlastně rozumím tomu, proč princ tak divočil, byl samá párty, tráva, drogy, proč utíkal do války, proč se tam vrátil podruhé..
Tato kniha ukazuje špínu královské rodiny, intriky uvnitř paláce a je smutnou vizitkou pro britský ( i globální ) tisk.
Název knihy nemá chybu! Nikdy by mě nenapadlo, že v dnešní době někdo může o dětech mluvit " následník " a " náhradník", "narodil ses proto, abys bráchovi dyžtak daroval ledvinu nebo cokoliv"...otřesný.. díky bohu za obyčejný původ a normální rodinu

Lily101
16.08.2023 4 z 5

Všem, kteří píší, že kniha je nuda, doporučuji přečíst knihu Deníky Alana Rickmana (a ne, že budete přeskakovat!!).

Kniha byla čtivá a i ta tolik obávaná (údajně nudná část) o vojenství byla zajímavá proto, že kombinovala další témata.

Vera Silent
12.08.2023 5 z 5

Všimněte si, jak dlouhé tu lidi dělají recenze! Celkem to odráží ten běs, kterému je Harryho rodina vystavena.
No neměnila bych ani za nic, jaký je svoboda a anonymita luxus. Čtení to nebylo vždy snadné, holt to není žádný román. Občas to bylo nuda, část o armádě byla hodně dlouhá a upřímně děsivá, já bych nepřežila. Část s Meg mě bavila i šokovala nejvíc. Měli zdrhnout už dřív, to by nevydržel nikdo.
Will asi není nadšený, upřímně bych radši za budoucího krále někoho méně vztekleho, žárliveho, snobskeho, a to není ani moje země.
A jestli je to pravda? Asi tak: až napíše svou biografii Charles, Will nebo Kate, tak si ji taky ráda přečtu.

Roni34
07.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Ke knize mě přivedla čistá zvědavost a obrovská tvář prince Harryho na titulní stránce všech knihkupectví. Můj první postoj: nekoupím, nepodpořím toho (koho? lháře?). Nakonec byla zvědavost silnější. Půjdu do toho bez předsudků. Ha dost brzy jsem zjistila, že to nezvládnu. Buď jste na straně Harryho nebo na té druhé straně. Těžko tomu utéct, média vás hodně jednoduše fouknou na jednu či druhou stranu. A o tom to celé je. Tak jak knihu hodnotit?

Je psána velmi zvláštním způsobem, spíš než životopis připomíná beletrii, probouzí lítost, nabízí drama, velkou lásku, ke konci se stupňuje. Čtivé. Dobrá práce. Teď tu vzniká další otázka? Kolik je toho pravdy? Možná v hlavě prince Harryho všechno. Takhle to třeba opravdu vidí nebo něco ochotně přibarvil kvůli lepšímu prodeji, aby měl prachy na ochranku pro svou novou rodinu. To mu nemůžu mít za zlé.

Co se mi líbilo: odhalení bordelu v jeho hlavě, se kterým už měl dávno někdo něco dělat. Popis posttramaické stresové poruchy. Pak se dost těžko bojuje s novináři, pomluvami, věřím mu všechen strach. Jiný pohled na budoucího krále Williama. Zajímavá druhá část o zkušenostech z armády. Drogy (Monika z Přátel ho asi nepochválí za houby v jejím bytě).

Co mi přišlo divné až přehnané: oslovování maminka, tatínek, úžasná babička, zlatíčko no nevím. Nebo se bojí urazit? Věčné vzpomínky na Dianu, je to fakt nebo je cílem z toho udělat jen prodejní doják? Ufňukanost (až otravná). Hledání symbolů všude a v ničem (pohled zvířete, kolibřík, ozdoba na stromku). Pamatuje si přesně odkud svítilo slunce, co ten den bylo k jídlu - tomu nemůže čtenář věřit.

Celkově mám z knihy ten lepší dojem a ledasco jsem přehodnotila, zamyslela se. Číst znovu nebudu. Stačilo jednou. Přeji Harrymu vše dobré, klid a dobrého terapeuta.