Náhradník

Náhradník https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509910/bmid_nahradnik-bqK-509910.jpg 4 350 110

Princ Harry poprvé vypráví svůj příběh – a svou cestu popisuje se syrovou, neochvějnou upřímností. Náhradník je přelomovým titulem plným pochopení, odhalení, sebezpytování a těžce vydobytého poznání o nekonečné síle lásky i zármutku. Jde o jednu z nejpalčivějších fotografií dvacátého století. Dva chlapci, princové, kráčejí za rakví své matky, zatímco celý svět sleduje jejich smutek – a strach. Když princeznu Dianu ukládali k věčnému odpočinku, miliardy lidí přemítaly o tom, co si asi myslí a co cítí princ William a princ Harry – a jak se budou od tohoto okamžiku jejich životy vyvíjet. Tady je Harryho příběh. Než ztratil matku, byl dvanáctiletý princ Harry známý jako ten bezstarostnější, veselý Náhradník o poznání vážnějšího Následníka. Zármutek všechno změnil. Harry začal mít potíže se školou, se vztekem, se samotou – a protože vinil ze smrti své matky tisk, nedokázal se smířit s životem ve světlech reflektorů. V jednadvaceti letech vstoupil do Britské armády. Vojenská disciplína mu vrátila řád a účast na dvou misích z něj doma udělala hrdinu. Záhy si však připadal ztracenější než kdy dřív, trpěl posttraumatickou stresovou poruchou a sužovaly jej paralyzující panické ataky. Navíc nedokázal najít opravdovou lásku. A pak potkal Meghan. Svět uhranula láska jako z filmového plátna a lidé ze všech zemí se radovali z jejich pohádkové svatby. Od začátku však šel po Harrym s Meghan tisk a čelili vlnám urážek, rasismu a lží. Když Harry sledoval, jak jeho manželka trpí, nabýval pocitu, že se oni sami i jejich duševní zdraví ocitli v ohrožení. Neviděl jinou možnost, jak zabránit opakování tragického osudu, než uprchnout z rodné země. Během staletí se jen hrstka členů odvážila opustit královskou rodinu. Jako poslední se o to pokusila jeho matka…... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Práh

Spare , 2023

charlizee
03.08.2023

Velká vlna zájmu, zároveň však také posměchu, nevole a znechucení. Tak lze v krátkosti charakterizovat přijetí vzpomínkové knihy prince Harryho.
Pořád jsem byla na hraně zajímá/nezajímá a párkrát knihu prolistovala s překvapivým zjištěním, jak dobrým stylem je napsaná.
Rozhodující okamžik přišel až ve chvíli, kdy ji totálně sepsul jeden můj britský známý - samozřejmě aniž by ji četl.
To jsem si obratem jeden výtisk opatřila, protože co fakt nesnáším, jsou tady ty povrchní, nepodložené odsudky.

Teď už nějakou dobu (po dočtení) přemýšlím, co s vámi chci vlastně sdílet
Napsané je to totiž opravdu dobře, ten první dojem nebyl klamný.
Horší už je to s tím obsahem

V žádném případě se nechci pasovat do role nějakého arbitra, zpochybňovat Harryho pocity a deklamovat, že royal life je něco, po čem každý touží.
Protože není (a je dobře, že si to část veřejnosti už uvědomuje).
Když se do toho narodíte, a tedy nemáte možnost svobodné volby, je to prostě(?)
na nic.
Přijít pak o maminku v citlivém věku (jak jinak než před zraky celého světa), to zkrátka bez lásky a podpory ustát nejde.
Proto se Harrymu vůbec nedivím, že se mnohdy nechával strhnout partou kamarádů a některé věci dělal jen proto, aby nevybočoval.
Když už konečně v něčem smysl našel, vstoupil do armády a zapojil se do reálných misí, jeho královský původ ho zase omezil, protože po vyzrazení jeho přítomnosti automaticky ohrožoval celou posádku.

Co jsem ale zkrátka (přes veškeré pochopení a snahu o ni) nedávala, to byla třetí část s Meghan.
Asi jsem příliš cynická a racionální, a tak se hranice v mé toleranci tím pádem objevily současně s cukrováním, glorifikací a souzněním duší, které vygradovalo až do jakéhosi (Dianina) okultismu.
Za vrchol symboliky budiž považováno nalezení zásadního významu v obrazu s bohyní lovu (taky Diana, chápete).
Za zesnulou maminku se postupně začalo schovávat všechno, je přítomná, dohlíží na Harryho a jeho rodinu, podporuje je, souzní s nimi, a já to vnímám jako strašnou manipulaci z jejich strany a taky slabost jednat sám za sebe.
Každopádně si to přečtěte sami, ať si uděláte obrázek vlastní.

Prince Harryho bych jen ráda požádala, aby už nefilozofoval.
Ten když začne při sledování noční oblohy přemítat o pohledech na minulost, dopadá to podobně, jako když se já snažím vyřešit logaritmické funkce. :))

Danago
01.08.2023 4 z 5

Kniha mi připomíná psychoterapii prince Harryho, který se potřebuje vypsat ze svých domělých křivd a méněcennosti. Budí dojem jako by se princ Harry chtěl ospravedlnit a snaží se čtenáře dostat na svou stranu .
V knize jsou informace, které se nedají najít v blulváru. Přestože princ Harry brojí proti novinářům, tak napsal knihu ve které se sám velmi otevře a otvírá svou 13komnatu. Harry těžko nese smrt své matky Diany a v tomto momentě právě začíná svů příběh.
Vliv Megan na Harryho je v knize docela cítit. Jsou zde odhaleny intimní situace jiných členů královské rodiny až to je možná i za hranou. Většina knihy jsou stížnosti na nechápavé, chladné příbuzné a hlavně na bulvár, který jej nesčetněkrát v jeho životě nespravedlivě a lživě popsal.
Často se přirovnává k náhradníkovy, synovy, který je náhradník za následníka- staršího bratra a připadá si méněcenný. Podle jeho vyjádření je plánem B, aby byl podporou a oporou pro bratra následníka. Cítí se méněcenný a zahořklý.
Celý příběh je postavený jen na výpovědi Harryho, který si nese pocit křivdy a ublíženosti .
Trochu hraje na city čtenářů, když velmi často vzpomíná na milovanu maminku Dianu, která je zde , kromě jeho ženy Megan, jako jediná vylíčená bez poskvrny a kritiky. Jinak na nikom nenechává nit suchou.
Diana zemřela, když bylo Harrymu necelých 13 let, a myslím, že se dodnes s její smrtí nevyrovnal. Harry přiznává psychycké potíže, které mohly začít právě v této době.
Kniha je napsaná velmi dobře a některé pasáže oravdově a objektivně ukazují běžný život královské rodiny, školu do které Harry chodil,jeho postavení tam, vojenskou službu v armádě, dostal se do Afghánistánu, kde řídil bojový vrtulník, jeho seznámení a vztah s Megan .
Samozřejmě , že kdo si knihu vezme do ruky musí uvážit vlastním rozumem, že životní příběh prince Harryho bude subjektivní, ale snaží se být i emotivní.
Kniha je napsaná vemi čtivou formou a připomíná více román než autobiografii.
Mé hodnocení je hodnocení knihy jako celku a čtivosti ne její věrohodnosti. A jednu hvězdičku ubírám jenom za to, že podle mě kniha mohla být kratší a měla by stejnou výpovědní hodnotu.

Madelisi
29.07.2023 3 z 5

Povyk, který knihu doprovázel, je neúměrný obsahu. Nejprpenější je zřejmě popis Harryho penisu. V době anglického vydání vyšla spousta článků kontrolujících pravdivost Harryho tvrzení. Z toho důvodu je zde nebudu opakovat.

Jaký dojem mám z Harryho popisu příbuzných?

Camillu nemá rád, nemá k ní ani neutrální postoj. Ale na druhou stranu, proč by ji měl mít rád? Vyjadřuje naprostou loajalitu ke své vlastní mamince. Což je moc pěkné.

Z Charlese se stal člověk podřizující se okolnostem a se strachem, že se najde někdo populárnější než on. Z toho důvodu nebojuje proti novinářům a žádal Catherine, ať s píše s K, ať není moc céček s korunkou.

Catherine je v jeho očích moc snobská, zvlášť když ji porovná se svou vlastní vždy uvolněnou ženou.

Nejhůře dopadl William. Rozmazlené dítě, které musí být vždy lepší. Tudíž nemůže Harrymu dovolit, aby měl vlastní iniciativu (financování Invictus Games). Osobně mě překvapilo několik momentů - William pomlouval bratra v rozhovoru, který společně dávali během služby na stejné základně. Bratři nebyli svědky na vlastní svatbě. Harry ho vždy mile oslovuje Willi, zatímco on jeho Harolde (Proč? Chybělo mi vysvětlení).

Sám Harry si libuje v ublíženecké póze a přijal za své, že není chytrý (nestudoval univerzitu, ale jeho žena ano). Toto je jediná věc, která mi formálně v jeho autobiografii neseděla. Text je plný vzletných přirovnání, odkazů na literární díla. Člověk, co nerad tráví čas čtením, by toto nevymyslel. Zde se mohl skutečný autor lépe vcítit do Harryho.

Jinak Harryho příběh je nádherně strukturovaný, člověk minimálně dostane námět k přemýšlení (Count Cilcular). Je zde spousta zajímavých postřehů. Moc se mi líbila část popisující vstup do armády, výcvik a nasazení. Můžeme si o Harrym myslet cokoliv, ale za jednu věc si minimálně zaslouží uznání. A to je starost o jeho ženu. Neboť ostatní vypadali špatně, protože své ženy nebránili.

Aoibhe
22.07.2023 2 z 5

Je velkou otázkou, co všechno v knize je pravda, přikrášlená pravda a lež. Měla jsem při čtení silný pocit, že Harry to tvořil s tím, že ať zmíní de facto cokoli o královské rodině, oni se k tomu vyjadřovat nebudou. Jde čistě o jeho úhel pohledu a jeho "pravdu" a mě tím rozhodně nepřesvědčil. A postupem čtení mě každá zmínka o jeho "absolutně dokonalé" Meghan, která nikdy nic neudělala špatně a nemá snad žádná negativa, neskutečně vytáčela.

mone
20.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Rozhovor s Oprah a Harry & Meghan na Netflixu ze mě udělali jejich totálního fanouška. Má to jednu nevýhodu. Oproti okolí o nich máte mnohonásobně víc informací, komplexnějších, nevytržených z kontextu Těžko se pak ostatním, kteří čtou články na Super a v Blesku, opsané z britského bulváru, vysvětluje, proč je vám tato dvojice sympatická. Můžu v tom být naivní, já vím. Mám prostě odjakživa ráda upřímný a autentický lidi a celá ta věc s britskými médii mi přijde vážně šílená. Je mi sympatičtější princ s jointem a než král, který nedokáže ochránit svou rodinu před novináři. A ten jejich komunikační tým a jejich strategie!!! Masakr. Ale ke knížce. Nečekala jsem nic, koupila jsem si ji v bazaru a byla výborná. A proč se mi tak líbila?
1) Z Harryho mediálního obrazu máte pocit, že to bude nářek zhrzeného hlupáka, dost možná to bude i trapné, ale vlastně rychle zjistíte, že je to velmi inteligentní člověk s dobrými argumenty a skvělým smyslem pro humor.
2) Hodně mě bavil vyprávěcí styl i řazení do krátkých kapitol. Fakt jsem hltala jednu stránku za druhou. Občas jsem si vygooglila, jak třeba vypadá nějaké místo, o kterém hovoří, nebo lidé, které v knize zmiňuje. To mi přišlo fajn, že to jde.
3) Takové ty rodinné věci, u kterých je úplně jedno, jestli jste rodina královská nebo rodina obyčejná. Mezilidské vztahy. Nevlastní matka, co si z vašeho pokojíčku udělá šatnu. Jeho vztah s bratrem. Díra po mamince. Jako nenechalo mě to úplně v pohodě To by člověk chtěl obejmout i ten obal knihy a říct mu, že to bude už jenom lepší (Jsem přecitlivělá ženská, no.)
4) Princův penis. Všude se psalo, jak je to laciný a skandální, že se o tom v knize vůbec hovoří, ale ne. Bylo to úplně normální. Prostě kus příběhu. Žádná senzace.
5) Jeho upřímnost. A sebereflexe. Vlastní přešlapy jako součást osobní historie. Chce to odvahu se v těch věcech po letech znovu šťourat. Ale když je to prostě tvoje první příležitost nabídnout veřejnosti vysvětlení, je jasný, že tyhle kapitoly nejde vynechat

Rozmarýna Rozm
19.07.2023 5 z 5

Budu hodnotit knihu, ne Harryho. Kniha se čte velmi dobře, nemohla jsem se od ní odtrhnout, protože Harry má hodně zajímavých zážitků. Hodně jsem se dozvěděla. Divím se, že v dnešní době ještě Firma v nejužší rodině k sobě zůstává tak chladná. V nejhorší chvíli Charles neobejme Harryho, Harry touží obejmout babičku, které je přes 90 let, ale nedovolí si to. Opravdu, jak Harry píše na konci, je to dysfunkční rodina.

Rapeh
19.07.2023 2 z 5

Kniha mne utvrdila v názoru na krále Charlese a Camilu, neodvažuji se soudit zda to psal sám nebo ne. Domnívám se že kdyby žila Lady Diane vše by bylo jinak

sypalek
15.07.2023

Tak dlouho jsem si říkal, že přece nebudu číst tento bulvár psaný - opravdu si myslíme, že to napsal on? - princem Harrym. Až jsem ho nakonec přečetl za jeden den. Ano, po přečtení nahlížím na královskou rodinu zase trochu jinak. Ale můj pohled stejně nejvíc ovlivnilo The Crown... Knížce se neodvažuji dát hvězdičky, těžce se to hodnotí.

KarolinaFifth
14.07.2023 5 z 5

Je to bulvárek, ale bavil mě.

cleopatra11
09.07.2023 5 z 5

Velmi dobrá kniha, ani se nedivím, že z toho studeného hnízda zdrhli až do USA.
Co mě ale zarazilo, tak chování Williama. Člověk ho má za klaďase a ona pravda asi bude úplně jinde.
Historie se opět opakuje - na kordy mezi sebou byli bratři Jiří VI a Eduard VIII kvůli abdikaci, na kordy mezi sebou byly Alžběta a Margaret kvůli nepovolenému sňatku s Peterem Townsendem, na kordy jsou mezi sebou Charles a Andrew, no a nyní jsou na kordy mezi sebou Harry a William. Jak prosté....
Věřím, že život v té britské firmě musí být mazec.
Jen k jedné věci bych měla výhradu - nevěřím, že si opravdu myslí, že si Megan nikdy neguglila jeho rodinu, členy, vztahy a historii...Ta moc dobře věděla, do čeho jde..

VendulaB
08.07.2023 4 z 5

Kniha se čte dobře, není špatně napsaná a její skutečný autor vykřesal z Harryho vyprávění, co se dalo. Proto 4*. Druhou věcí je ale samotná osoba Harryho a jeho pohled na svět. Je dobře, že hlavní hrdina našel lásku a osobní štěstí, ale rozhodně mu důrazně doporučuji pokračovat v terapii, protože má sakra na čem pracovat. Je bohužel naprosto mimo. Hodně pobavila dramatická historka o tom, že "díky improvizaci a čiré vůli" dokázal i přes utopený telefon komunikovat s Meghan z jiného přístroje a pak jeho přesvědčení, že si ho Meghan nikdy negooglila a jeho rodinu prakticky neznala. Hodně vtipné.

Kackac77
07.07.2023 4 z 5

Audiokniha
Nejsem žádný velký znalec královské rodiny a bulvár mě nezajímá, takže jsem se v knize dozvěděla spoustu nových informací, které jsou veřejně známé, ale pro mě byly nové. Celá kniha mě bavila. První dvě třetiny jsem Harrymu dost fandila a když jsem vnímala, že je trošku sebestředný a dost věci prožívá... říkala jsem si, kdo jsem já, abych to soudila. Navíc, i když popisuje, jak je to hrozné, čelit neustálé pozornosti veřejnosti, novinářů, bulváru,.. vlastně si to vůbec nedokážu představit, jak moc to musí být náročné. Myslím, že je to člověk, který má za sebou dost neřešených traumat. Je evidentní, že nenávidí novináře, je to prostoupeno celou knihou. Viní je ze smrti matky, a vlastně skoro z každého svého životního karambolu. Poslední třetina se hodně točí kolem Megan. Já jsem na ni vlastně předtím ani žádný názor neměla. Z knihy je evidentní, že má na manžela obrovský vliv. Měla jsem z knihy pocit, že ji nejenom miluje, on je na ní naprosto citově závislý. Ta poslední třetina se mi nejhůř poslouchala, ve smyslu, že mě fakt vytáčel (a to jsem se myslela, že jsem vůči takovým věcem imunní). Harry se v této části chová jako hysterka, oběť a je velmi sebestředný. Všichni kolem něj dělají chyby, ale ty svoje si nepřizná, vlastně si jich vůbec není vědomý. Myslím, že kniha vznikla hlavně proto, že má neustálou potřebu se obhajovat a něco vysvětlovat.
Knihu načetl Daniel Krejčík sice hezky, ale vlastně jsem se celou dobu nedokázala rozhodnout, jestli je to dobré nebo ne. Pokud by totiž někdo chtěl Harryho vykreslit přecitlivěle, hystericky a tak nějak méně "mužně", pak interpret sedí dokonale. Mně se ale chvílemi zdálo, že to Krejčíkovo povzdychávání, a vůbec způsob jakým to četl, trošku (zbytečně) Harryho vykresluje více přecitlivěle a slabošsky.

Peťula91
29.06.2023 4 z 5

Jedná se o zpověď, kde princ Harry popisuje své dětství, studium, cestování, službu v armádě a nakonec vypráví o své lásce k Meghan. V knize se neustále vrací ke smrti své maminky, která ho velice poznamenala. Nechybí zde ani pasáže, které byly velice úsměvné (např. jeho přípravy na jižní pól). :-)
Nemusela bych vědět úplně do detailu pytlácké praktiky nebo jeho zkušenosti se zabíjením zvířat. Přesto mě kniha bavila a kdo se zajímá o královskou rodinu, mohu jen doporučit.

Akinaz
28.06.2023 5 z 5

Intimní zpověď britského prince, která nám přináší bližší vhled nejen do jeho soukromí, niterných myšlenek, ale poodhaluje i vztahy v královské rodině... nebudu hodnotit, co je a co není pravda, jako to dělají mnozí... zpověď je vždy subjektivní, dva lidé prožívající totéž, nemusí cítit a vnímat totéž.
Kniha se mi moc líbila, ani chvilku jsem se nenudila. Líbilo se mi vyprávění o jeho dětství, cestování po Afrických zemích, vzpomínání na roky v armádě i náhled na život v dospělosti, který se k nám dostává pouze skrze média a novinové titulky. A jen mě to utvrdilo v tom, co jsem si myslela už dávno, že život v pozlátku s Výsostnými možnostmi člena královské rodiny, nemusí se nerovnat životu šťastnému. Kniha je takovou princovou cestou k nalezení sebe sama, vyrovnání se s traumaty a těžkostmi života, nevyhýbá se ale ani přiznání přešlapů a omylů, za které se stydí, ale nebojí omluvit... a důležité je, jak píše v pozdějších letech...že svou cestu i štěstí po boku milované osoby nakonec našel. Za mě 5*

Le Chat
27.06.2023 5 z 5

Intimní zpověď, jejíhož přečtení rozhodně nelituji. A uděluji 5 hvězdiček.

Ditules
25.06.2023 3 z 5

První dvě části byly opravdu zajímavé. Vztahy s rodinou už asi nebudou jiné... Tam jim opravdu narušená a nezvladnutá komunikace zavařila. Docela mě děsí to, že zákulisní tahouni a média mají takovou sílu.

Annkag
23.06.2023 4 z 5

Mně se moc líbil styl psaní.Nenásilně poddaný humor,místami hlášky u kterých jsem se zasmála.
První dvě časti byly bravůrné.Priam jsem je hltala.
Pro mne byla kniha takovou zakázanou zpovědí a mělo smysl se vykecat.Já jsem v tom neviděla nic zlého,nepomlouval jenom vyjádřoval svůj názor na svůj vlastní život a svou rodinu.(tú má nakonec každý nějakou)
Tá třetí část byla už něco jiného.Připadalo mi to jakoby mu někdo koukal p4es rameno a kontroloval co napsal.
Jsem ráda že jsem si jeho knihu přečetla a měla možnost ho poznat z jeho vlastního pohledu.

Áňa 998
21.06.2023 4 z 5

Myslím, že v dnešní době není nikdo, kdo by neznal královskou rodinu. Minimálně její hlavní představitele. Samotnou mě tohle téma dost baví. Hlavně mě vždy zajímala Princezna Diana a její tragický osud, o kterém se pravděpodobně už nikdo nikdy nedozví pravdu. A její syn teď napsal knihu!
Harry je poslední dobou propírán v médiích kvůli své volbě. Své nové rodině. Já osobně se nestavím ani na jeho stranu, nebo na stranu královské rodiny. Co si budeme, kostlivce ve skříni budou mít obě strany.
Viděla jsem seriál na Netflixu a čekala jsem od knihy vlastně něco podobného, jen obsáhlejšího. A to jsem taky dostala.
Ze začátku mi Harryho projev neseděl. Přišlo mi to ufňukané, zbytečně rozvleklé. A pak přišel zlom v podobě popisu dětství. To se četlo krásně. A pak zpomalení ve formě popisu nástupu do války (tohle téma nemám ráda, takže se mi nečetlo dobře) a pendlování mezi Palácem. A pak na scénu přichází Megan a opět se vše rozjíždí.
Celá kniha co se týká čtivosti byla docela horská dráha. Její četba mi dala pěkně zabrat!
Musím ale uznat, že se nedivím, že se Harry brání. V mladém věku přišel o matku a vyrůstat na královském dvoře? Nezávidím mu. Taky publicita, a žít celý život ve stínu bratra? Hodně silné kafe...
Kniha Náhradník je otevřenou zpovědí muže, který zažil mnoho, možná až příliš. Který odmítl předurčený osud a vydal se vlastní cestou. Chápu, že napsat knihu byl logický krok, jak lidem říct: "Hele, nejsem špatný. Podívejte se na to trochu jinak."
A vlastně...jo. Dívám se na Harryho teď jinak, v lepším světle. Ale co se týká výběru strany, tak to zatím zůstanu mezi oběma tábory.
Pokud jste fandové britské monarchie, Náhradník Vám doma nesmí chybět.

iceVS
20.06.2023 5 z 5

Byla jsem přesvědčená, že knihu brzy odložím, protože se mi příčí ufňukané kecy. Chyba lávky. Výborně napsaný příběh, vtipný, sarkastický, upřímný, vcelku reálně usazený. Nebo aspoň 3/4 knihy. V okamžiku, kdy "Harry potkal Sally", nastoupila klasická zamilovanost.

Pravdu jsem v knize nehledala, tuším, že je někde uprostřed. Přesněji, někde mezi stranou A a stranou B, uprostřed to asi nebude. Což nemění nic na tom, že kniha je prostě dobrá.

Ale je děsný, jak z lidí, co ji přečetli, dělá grafomany :-D

Ophelie
19.06.2023 5 z 5

Po přečtení různých recenzí, komentářů a hodnocení ostatních čtenářů této knihy, jsem si na knihu (resp. i na prince Harryho) chtěla udělat vlastní názor. O královskou rodinu se nijak zvlášť nezajímám, nejsem žádný veliký fanda ani jedné (Charles, Willi a Kate), ani druhé strany (Harry a Meghan). Hodně jsem o knize četla a slyšela, že je to jakýsi ufňukaný výlev bohatýho kluka, který háže špínu na královskou rodinu apod. A tak jsem ke knize přistupovala poněkud skepticky, ale úplně zbytečně. Mně to tedy jako nějaké fňukání vůbec nepřipadalo, naopak. Harry mě mile překvapil, svou otevřeností, přímostí a upřímností vůči čtenáři. Po přečtení jsem měla dojem, jako bych ho znala. To, jestli se věci udály přesně tak, jak Harry popisuje a předkládá, se asi nikdy přesně nedozvíme, ale při čtení jsem neměla pocit, že by nějak hanil či špinil svou královskou rodinu. Upřímně psal o tom, co cítil, jak to sám ze svého pohledu vnímal. A proč ne? Novináři o něm napsali spousty článků - lží, výmyslů, polopravd...tak proč by se on sám k tomu všemu nemohl vyjádřit? To, že byl někdy až moc otevřený (viz jeho první sex, etapa s jeho "pochroumaným" penisem aj.), to by mohl v knize klidně vynechat (nepotřebujeme asi vědět všechno), na druhou stranu to ukazuje, že je taky obyčejný člověk se svými trablemi a problémy. Nejvíc úzko mi ale bylo při čtení pasáží o smrti a pohřbu jeho maminky Diany. Tady byl podle mě zakopaný pes - neléčené trauma z náhlé ztráty, bolesti a hlavně v rodině, kde se city nejen nedávají najevo, ale jsou tabu. Královská rodina na mě působila vždycky chladně, odměřeně, trochu povýšeně až arogantně (kromě Diany, která z vyvýšeného piedestalu sešla k obyčejným, chudým, nemocným lidem - proto byla také tak oblíbená) a Harry je podle mě více senzitivní po ní. Kdo ví, co by jeho máma řekla jeho odchodu z královské rodiny - podpořila by ho, pochopila, nebo ho odrazovala? Každopádně poslední část vyprávění s Meghan byla zajímavá, ale krapek mi vadilo, jak je Meg všude prezentována jako bezchybná, dokonalá bohyně (hold zamilovanost no :-D). Po dočtení jsem si jasně uvědomila, že život v královské rodině není vůbec záviděníhodný, spíše naopak, je to jisté prokletí - kdo z nás by chtěl žít ve zlaté kleci, dennodenně za zadkem novináře, zachovávat poker face, rodinou etiketu za každých okolností apod. Knihu rozhodně doporučuji, mě nadchla a ráda ji budu doporučovat dál.