Náhradník

Náhradník https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509910/bmid_nahradnik-bqK-509910.jpg 4 350 110

Princ Harry poprvé vypráví svůj příběh – a svou cestu popisuje se syrovou, neochvějnou upřímností. Náhradník je přelomovým titulem plným pochopení, odhalení, sebezpytování a těžce vydobytého poznání o nekonečné síle lásky i zármutku. Jde o jednu z nejpalčivějších fotografií dvacátého století. Dva chlapci, princové, kráčejí za rakví své matky, zatímco celý svět sleduje jejich smutek – a strach. Když princeznu Dianu ukládali k věčnému odpočinku, miliardy lidí přemítaly o tom, co si asi myslí a co cítí princ William a princ Harry – a jak se budou od tohoto okamžiku jejich životy vyvíjet. Tady je Harryho příběh. Než ztratil matku, byl dvanáctiletý princ Harry známý jako ten bezstarostnější, veselý Náhradník o poznání vážnějšího Následníka. Zármutek všechno změnil. Harry začal mít potíže se školou, se vztekem, se samotou – a protože vinil ze smrti své matky tisk, nedokázal se smířit s životem ve světlech reflektorů. V jednadvaceti letech vstoupil do Britské armády. Vojenská disciplína mu vrátila řád a účast na dvou misích z něj doma udělala hrdinu. Záhy si však připadal ztracenější než kdy dřív, trpěl posttraumatickou stresovou poruchou a sužovaly jej paralyzující panické ataky. Navíc nedokázal najít opravdovou lásku. A pak potkal Meghan. Svět uhranula láska jako z filmového plátna a lidé ze všech zemí se radovali z jejich pohádkové svatby. Od začátku však šel po Harrym s Meghan tisk a čelili vlnám urážek, rasismu a lží. Když Harry sledoval, jak jeho manželka trpí, nabýval pocitu, že se oni sami i jejich duševní zdraví ocitli v ohrožení. Neviděl jinou možnost, jak zabránit opakování tragického osudu, než uprchnout z rodné země. Během staletí se jen hrstka členů odvážila opustit královskou rodinu. Jako poslední se o to pokusila jeho matka…... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Práh

Spare , 2023

knizni.taurus
17.06.2023

(SPOILER) Za knihu děkuji @nakladatelstvi_prah :)

Když jsem se rozhodla se do knihy pustit, nevěděla jsem, jak to nakonec dopadne. Nejsem zastánce ani jedné strany královské mince (ani po dočtení). Ale co nám teda princ Harry chce svou knihou sdělit? Jeho příběh ze svého pohledu se všemi pocity.

První část knihy je vyprávění zlomeného chlapce, který přišel o matku a co to v něm všechno spustilo. V rodině, kde se na emoce příliš nehraje, neustále vás konfrontují média, to pro malého kluka nemohlo být vůbec snadné. Je to psáno tak, jako by vám to vyprávěl přesně ten 10 letý chlapec. Potom se dostáváme do období puberty a užívání drog, alkoholu atd. Tahle část byla na pohlavek. Co ale musím zmínit, že mi přišlo, že v dětství hodně prožíval takový ten komplex druhorozeného. Měla jsem pocit, že i kdyby se nenarodil do královské rodiny, tak by mu pořád bylo zatěžko být ten druhý (a slovo náhradník je ze začátku velmi omíláno). Ale Harry, každý kdo má sourozence ví, že ten vztah je jak na horské dráze a i běžní sourozenci se dokážou chovat jak pitomečci. :D

Pak nastala fáze armády a musím říct, že tady mi byl velmi sympatický. Hodně cestoval, přemýšlel o životě a o tom, co chce pro svět udělat (protože ty možnosti má). Soucítila jsem s ním, když mu paparazzi ničili jeho kariéru v armádě. Našel si vášeň a někdo se mu ji neustále snažil brát.

Část s Meghan ale už byla jiná. Už to nebyl ten Harry, který objevuje svět a sám sebe. Stal se z něho ten, který měl za to, že jsou všichni proti němu. Vykresloval všechny situace tak, že zlí byli všichni ostatní. Ale opravdu tomu tak bylo? Fakt byl tak svatý a jeho rodina tak nefunkční?

Celkově si myslím, že to je kniha o jeho boji. O boji s paparazzi. Věřím, že život v bublině by si nikdo neužíval, že by se musel řídit protokoly a chápu, proč chtěl utéct. Na druhou stranu mi ale přišlo, že chtěl jen to nejlepší z toho balíčku královský původ a to špatné už si s sebou nebrat. Ale všechno má své pro a proti. A každý (bez ohledu na původ) se musí pro něco rozhodnout. Čtení to ale bylo zajímavé (i když občas příliš detailní).

Wajny
14.06.2023 4 z 5

Na Náhradníka, životopis prince Harryho, jsem se těšila. Ráda se dozvídám nové informace, a když jde o tak kontroverzní osobnost, kterou polovina lidí miluje a druhá polovina odsuzuje, bylo pro mě důležité udělat si vlastní názor.

Velmi se mi líbila úvodní pasáž knihy, ve které je vysvětleno, proč byla tato kniha napsána. Tato část působí citlivě a zanechává dojem autenticity.

Kniha je rozdělena do tří částí, ve kterých jsou představovány různé etapy Harryho života. Nejvíce se mi líbila první, která se zaměřuje na jeho dětství a dospívání. Oceňuji, že jsou zde popsány velmi výrazné, vypjaté a emocionální okamžiky, které dále utvářely jeho život. Tyto pasáže jsou silné a vyvolávají mnoho emocí, některé z nich mě opravdu pohltily a běhal mi z nich mráz po zádech.

Autor se snaží vyprávět chronologicky, avšak občas mi chyběl větší kontext a hlubší porozumění daným událostem. Kniha je hodně detailní, obsahuje příliš mnoho popisů a místy mi přišla zdlouhavá. Obzvláště v prostřední části z prostředí armády jsem měla dojem, že některé informace jsou příliš interní a pro příběh nepodstatné.

Jedním z hlavních témat knihy je nenávist prince Harryho vůči novinářům a jejich práci. Opakovaně se zmiňuje o dopadech zavádějících článků a nepravdivých informací na sebe a svou rodinu. Snaží se čtenářům přiblížit skutečné události a upozornit na to, že pravda je často mnohem komplexnější než zjednodušené titulky v novinách. Přesto, že se na jednu stranu snaží obhájit svůj pohled, je na čtenáři, aby sám určil, co je "skutečná" pravda.

Je důležité uvědomit si, že kniha Náhradník není zaměřena na špinění královské rodiny. Princ Harry si v ní nestěžuje ani nevykresluje sebe jako oběť. Místo toho kniha přináší subjektivní pohled na část jeho života, a to je samozřejmě spojené s jeho vlastními emocemi a interpretacemi událostí. Cílem je ukázat nám autentickou stránku prince Harryho, jeho soukromí a jeho osobní zkušenosti.

Za knihu moc děkuji @nakladatelstvi_rosier @nakladatelstvi_prah #spoluprace

Instagram - Nikmakbooks

jaste
12.06.2023 1 z 5

Zajimavy vhled do zivota kralovske rodiny, jak se ostatni lidi chovaji k sobe navzajem, vecne udrzovany odstup a dodrzovani protokolu. Pasaze vypravene samotnym Harrym o svem zivote uz mi tak zajimave neprisly, bylo to takove nabubrele, sebestredne... Nejvic me iritovalo adorovani vsemoznych drog.

AnnaR.
12.06.2023 3 z 5

Vlastně ani nevím, jak tuto knihu okomentovat. Pocity z ní mám rozporuplné. Dobře se čte, je dost zajímavé dostat se více pod pokličku života královské rodiny. Jak Harry popisuje - ten život ala Truman Show, navíc plný intrik a podrazů i od nejbližších členů rodiny, je docela bizár. Bulvár netřeba komentovat, jen mě zarazila ta bezmoc, se kterou se proti lžím, stalkingu a odposlouchávání telefonátů vlastně nedá bojovat. Harry se jeví od raného dětství jako agresivní chlapeček (viz opravdu brutální bitky se syny rodinných přátel), nestudijní typ, holdující alkoholu, občas i drogám, dopouštějící se různých excesů, aby následně byl znechucen, že jich bulvár využil a zneužil. Nevěda, co by si zvolil za zaměstnání, našel se tedy v armádě resp. ve válce. (zbytečně dlouhá pasáž). Pak toužíc po lásce a rodině se bezhlavě zamiluje již podle fotografie do své úžasné a naprosto bezchybné ženy, která byla natolik kultivovaná, že jí ani ve snu nenapadlo si svého nastávajícího vygooglit (on tomu bezmezně věří) a pak pro záchranu tohoto vztahu opustil rodinu i výsady s ní spojené a odešel do exilu, nadále pronásledován jak bulvárem, tak šikanován svou nejbližší rodinou...Ale proboha proč? To jsou opravdu všichni takoví neřádi? Co z toho mají, že svého syna, bratra poníží, odkopnou? Opravdu zde platí přísloví - chceš-li s vlky býti, musíš s nimi výti? Na druhé straně proč lidé, toužící žít v klidu, bez pozornosti médií a v harmonii s rodinou, mají zapotřebí vystupovat v talk show, natočit dokument a napsat knihu, ve které tuto svou rodinu doslova dehonestují a ta je pochopitelně následně velmi pobouřena? Že jde o peníze na prvním místě o tom není pochyb, ale pak se není co divit tomu, že rodina reaguje negativně a že paparazzi stále dotírají. Kde je pravda ví jen zúčastění a v této knize jde pouze o Harryho pohled. Velmi by mě zajímal ten z opačné strany barikády. Když by memoáry napsal William, vše by vyznělo úplně jinak. Z toho vyplývá, že objetivní pravda prostě neexistuje.

veruptackova
12.06.2023 4 z 5

Někdo knihu možná označí za fňukání a snahu ukázat Megan v lepším světle. Další z ní bude naprosto nadšený. Tohle nechám na posouzení každého z vás. Jedno je ale jisté. Tohle je 440 stran nabitých emocemi

Náhradník se přes poměrně velký rozsah čte opravdu lehce, jako by vám své zážitky říkal kamarád u kafe.
Je to však hodně subjektivní pohled na celosvětově známou kauzu. Ráda bych si přečetla i něco z druhé strany příběhu, ale je mi jasné, že toho se jen tak nedočkáme, a proto kde přesně je pravda se můžeme jen dohadovat.
Některé kapitoly se mi trochu vlekly a osobně bych pár z nich asi i vynechala. Naštěstí pro mě převládaly pasáže, které mě až fascinovaly. Vyprávění je to obsáhlé na tak poměrně krátký život, ale na druhou stranu si toho Princ Harry zkusil opravdu hodně a vynechat něco, by vám asi neumožnilo pochopit, co vše ho formovalo a kam to všechno dospělo.

Pokud vás alespoň trochu britská královská rodina zajímá, rozhodně doporučuji knihu k přečtení. Nebo si poslechněte audioknihu, kterou čte Daniel Krejčík.

Princezna22
11.06.2023 2 z 5

Smíšené pocity mám.. V knize je vlastně skoro vše co o něm víme, nic nového jsem se nedočetla.. Pasáže s jeho p... Mi přišli trošku více přes čáru, to jsem vědět asi nemusela.... A nevím zda je to pravda co lež u něj nikdo neví... Četlo se to dobře a svižně na což je to bichle což se divím, že jsem tak rychle dočetla.. Ale jinak asi přenechám jiným.

Lejčís
09.06.2023 4 z 5

Nepamatuju si, kdy jsem měla z knihy naposledy tak rozporuplné pocity jako teď. Královskou rodinu jsem nikdy moc nesledovala, když nepočítám ty největší kauzy/události, kterým se v médiích prostě nevyhnete, protože na vás zkrátka skáčou ze všech stran. Když ale vyšla Harryho autobiografie, která byla podle mnohých opět v princově stylu něčím kontroverzním, zatoužila jsem udělat si na tuhle osobnost konečně vlastní názor. Ale tak lehké to nakonec nebylo...
Překvapilo mě, jak moc mě Harryho vyprávění vtáhlo, jak moc lidsky působilo. Že to neměl v životě lehké, mi bylo vždycky jasné, ale ačkoli jsem s ním v průběhu čtení mnohokrát soucítila, zároveň se našla hromada momentů, kdy na mě vyprávění působilo až moc depresivně a nešťastně. Jako by být součástí královské rodiny byl spíš trest, který mu soustavně ničil život, a on teď měl potřebu obhajovat svá rozhodnutí před krutým světem, nemluvě o docela otevřené zpovědi ohledně vztazích v rodině, které mi místy přišly až moc soukromé. Cítila jsem se jako bych neměla právo je číst, protože pochybuju, že když to Harry psal, ptal se své rodiny na svolení se zveřejněním. Někteří kostlivci by možná měli zůstat zavření ve skříni, obzvlášť když ta skříň patří královské rodině. Ale vlastně proč ne, je to také jen člověk, má právo si vylít srdce a říct i svůj úhel pohledu, ale pokud si knihu přečtete, zjistíte, že je občas těžké vyvarovat se aspoň rámcovým soudům, byť ho teď vnímám mnohem více jako člověka než kdy předtím.

Mojepočteníčko
08.06.2023 4 z 5

O královské rodině znám jen ty nejzákladnější fakta. Drby mě nikdy moc nezajímaly a moje pubertální JÁ se kdysi vyjádřilo, že princ Harry je z bratrů ten hezčí (ano, měl na sobě uniformu) a William je na můj vkus moc uhlazenej.

Ještě před několika dny jsem v rukách držela knihu Náhradník. Možná z náhlého popudu, možná ze zvědavosti, možná proto, že jsem pro jednou chtěla zapadnout, být víc jednou z vás, být jako všichni ostatní, co TO teď čtou taky. Co jste čekali, než jste knihu otevřeli? Já vůbec nic

a byla jsem překvapená. Tím, jak snadno si mě Harry svým vyprávěním získal. Dětství, puberta, mladické nerozvážnosti, životní kroky, velký i malý lásky, trápení, touhy, přání, bolesti i strachy. Možná viděl, že s přečtením váhám, a tak na mě prostě zavolal:
Hej, ty tam!
Poslouchej mě chvíli!
Chci ti něco říct!
A tak jsem ho poslouchala až do poslední stránky.

Co jsi tím vším chtěl říct, Harry? Ptala jsem se sama sebe, když bylo po všem. Že jsi chtěl být aspoň někdy úplně obyčejnej kluk? Že seš správnej chlap, co dělá správný rozhodnutí? Že jsi nadělal mraky chyb a nerozvážností a prosíš mě, ať tě kvůli tomu nesoudím? Že toužíš po uznání a respektu? Že si přeješ aby Tě lidé viděli doopravdy? Že Tě ztráta maminky bolela a bolí dodnes? Nevím, ale jsem moc ráda, že jsem Tě mohla poznat...

Za knížku čtenou v rámci spolupráce moc děkuji @nakladatelstvi_prah a @nakladatelstvi_rosier

mysterygirl
07.06.2023 4 z 5

Naprosto ho chápu, proč se choval tak,jak se choval a proč je takový jaký je.
Našla jsem si k tomu i určité články na internetu od novinaru a opravdu se lisi od toho, co zde je vypraveno.

dzejn187
07.06.2023 4 z 5

Upřímně jsem měla od této knihy poměrně nízké očekávání a spíše jsem ji četla kvůli procvičení angličtiny a zvědavosti. Možná i proto dávám trochu vyšší hodnocení. Princ Harry se ve své otevřené zpovědi především zabývá svým celoživotním bojem s tiskem. Myslím, že je důležité, jakým způsobem poukazuje na nekalé praktiky bulváru. Detailně také popisuje svůj předem nalinkovaný život jakožto služebníka monarchie. Samozřejmě se ledasco musí brát s rezervou, protože některé věci se prostě nedají ověřit. Na druhou stranu se jedná o jedinečnou knihu z prostředí, do kterého lze jen velmi těžko proniknout. Jsem ráda, že jsem knize dala šanci a mohla se obohatit o kompletně jiný úhel pohledu.

hana1070
07.06.2023 4 z 5

Tak jsem si přečetla, jak to má Harry na světě těžké... Má:-)
Víc tady: https://naskokjinam.blogspot.com/2023/06/princ-harry-nahradnik.html

Jessica007
03.06.2023 5 z 5

Kniha je psaná s citem, mnohdy mě i dojala. Předcházela ji nehezká pověst, že v ní Harry hlavně špiní svoji královskou rodinu. Není to tak. Právě i to Harry popisuje, jak média ledacos zkreslují, někdy škodí. Zde se to vlastně potvrdilo. Původně jsem vlastně ani knihu číst nechtěla, pak jsem měla možnost přečíst začátek - a to je úplně něco jiného, je to moc hezky psané, to už jsem si chtěla přečíst celou knihu. A vlastně mě tedy kniha příjemně překvapila. Harry prostě popisuje svůj život od dětství. Vyjádřil se sám. Stále o něm psala média, mluvili jiní lidé, zde prostě o sobě napsal sám. Kniha se mi líbila a díky ní jsem si Harryho více oblíbila.

lena.o.knihach
01.06.2023 4 z 5

Vydání této knihy jistě zaznamenali i ti, co královskou rodinu nesledují. Tvář prince Harryho najdete snad v každém knihkupectví a je téměř nemožné si této bichličky nevšimnout.

Když jsem Náhradníka otevřela a vlastně se hned začetla, byla jsem příjemně překvapená. Bylo to, jak kdybyste s kamarádem seděli u piva a on vám vyprávěl svůj dosavadní životní příběh.
Dvě části mě bavily hodně. Harryho dětství, studium, armáda, cestování nejen po Africe.. hltala jsem každé další dobrodružství a zážitky, které nebyly vždy veselé.

Ovšem třetí část, kdy se na scéně objevila Meghan, byla zajímavá. To už nebyl ten samý Harry a přiznám se, že bych se bez poslední třetiny klidně obešla.

Že si knihu nenechají ujít milovníci královské rodiny, je jasné, ale já bych Náhradníka doporučila i těm, kteří ji pravidelně nesledují (jako třeba já). Vyprávění to bylo dojemné a upřímné a mně se z velké části líbilo.

#spoluprace @nakladatelstvi_rosier @nakladatelstvi_prah

4444913
31.05.2023 odpad!

Zajímám se o královskou rodinu už strašně dlouho a Harry má tu smůlu že u spousty věcí vím,že lže.Navíc jestě jak na potvoru jsem těžce zaujatá proti báchorkám a jsem schopná neuvěřitelných věcí abych si informace ověřila a už na to mám s podobně postiženými spolek.Takže nemůžu jinak než za odpad.Asi se nejsem schopná rozhodnout jestli je horší ufňukaná slátanina jeho matky sprásknutá Andrewem Mortonem nebo tohle veledílo,Moehringer je zřejmě lepší ghostwriter takže literárně bude lepší tohle,faktograficky je to děs v onbou případech,lidsky Diana to nedělala pro peníze a navíc byla psychicky těžce deprivovaná což Harry jen předstírá.Poznámka kolegy (ně) že se špinění královské rodiny nekoná ve mně budí otázku jestli četl (a ) poctivě ovšem je-li požadavkem co nejvíic připomínat Dianu (boha jeho!!!!) tak to asi chápu.

ptoček
29.05.2023 5 z 5

Harryho mám ráda od jakživa. Připomíná mi Dianu víc než William. A po téhle knize mi ji připomíná ještě víc a mám ho ještě radši. Kniha je napsaná s citem, pokorou a úctou. Nějaké špinění královské rodiny se nekoná. Prostě část života Harryho tak, jak ji vnímal. Kniha mě bavila.

Yorika
28.05.2023 3 z 5

Mediální humbuk, který se rozpoutal kolem této knihy, vyvolává v potencionálním čtenáři představu, že se jedná o naprostou bombu, jenž rozmetá Buckinghamský palác na kusy. Nu... Nestalo se tak. První dvě třetiny knihy Harry popisuje své ranné mladí, léta studií ,službu v armádě. Život ve zlaté kleci. A musím přiznat, že mi jeho psaní přišlo sympatické. Citlivý kluk, který až příliš brzy přišel o mámu. Říkala jsem si. A pak přišla poslední část knihy a s ní... Meghan. A najednou se sympaťák v mých očích proměnil v ukňouraného, zamilovaného blázna. No... Hodně štěstí princi.

EliskaKated
25.05.2023 2 z 5

Trochu marketingová bomba... přitom se nic velkého neděje. :-(

Katulinka69
24.05.2023 5 z 5

Dojemné, upřímné. Mně se to líbilo a nadchlo

Coucouha
21.05.2023 5 z 5

O této knize se všude mluví/píše, a to celkem nelichotivě, takže jsem neměla vysoká očekávání. Kniha ale pozitivně překvapila!
Vůbec mi nepřišlo, že si v ní Harry stěžuje, "brečí" nebo že by ze sebe dělal chudinku. Připadá mi to, že se snaží předložit svůj pohled na život v královské rodině. A tento pohled předkládá subjektivně. Z knihy jde cítit postoj "takhle to vidím já, ale nemám patent na rozum a ani nevidím ostatním do hlavy". Proto se mi to líbilo. A tak jak to většinou bývá - pravda bude někde uprostřed. A myslím, že to tak je správně. Každý totiž vnímáme svůj život individuálně.
A názory, že "pere špinavé prádlo na veřejnosti"?? ...je hold osoba veřejná. Píše se o něm kde co, v jednom kuse jej fotí, tak proč by něco neřekl i on?
Já sama královskou rodinu sleduju roky. Mamka milovala Dianu a já své oblíbence nemám, ale Meghan mi přišla sympatická, jelikož sleduju Kravaťáky roky a tam jsem jí vždy zbožňovala. Po přečtení této knihy se asi nic nezměnilo. Jsou to prostě jen lidi. Všichni v této instituci. A každý má své mouchy.

Kniha je jednoduše skvěle napsaná, obsahuje mnoho informací, nejvíce se mi líbila první část (dospívání) a nejméně část druhá (armáda). Část s Meghan byla taky zajímavá. Navíc jsem pomocí této knihy překonala čtecí krizi, takže nemohu dát méně než 5 hvězdiček!

bábuška
20.05.2023 5 z 5

Kniha nejen vzpomínková, ale rovněž velice smutná. Zpověď dvanáctiletého chlapce který přišel o milovanou maminku a následně je podroben drilu panovnických pravidel, kdy srdečné objetí je zakázané, všechna jednání jsou přísně načasována a oddechovým časem jsou pouze pobyty v internátních školách. Posttraumatická porucha automaticky následuje, nedokáže se smířit s nalinkovaným životem uprostřed chladného chování svého okolí. Upřímně napsaná kniha o "zlaté kleci" v které by se málokdo z čtenářů chtěl ocitnout