Srpny

Srpny https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510828/bmid_srpny-YQa-510828.png 4 505 133

Kam až jsme schopni kvůli tomu druhému zajít? Daniela vyrůstá v rodině, kde ji místo lidí objímají úzkosti. Ty přicházejí s nevysvětlitelnou pravidelností každý srpen. Slunečné dny pro ni nejsou příjemné, nýbrž bolestivé. Když pak na univerzitě potká Štěpána, myslí si, že svým nepříjemným létům konečně unikne. Netuší však, že téhle minulosti se utéct nedá. Jakub Stanjura v románu originálním způsobem otevírá závažné téma gaslightingu zvláštní formy manipulace, při níž oběť zpochybňuje vlastní racionalitu, paměť i celkové vnímání reality.... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host
více info...

Komentáře (133)


intelektuálka
intelektuálka
včera 5 z 5

Toto je kniha, která má co říci .... je k vnímavému čtení ....

Příběh mi připadal naprosto reálný - a já jsem s obavami naslouchala úzkosti mladé ženy Daniely .... s minulostí v nevyjasněných rodinných vztazích ....

Zaujal mne zde odkaz na postavy Větrné hůrky - o vlivu prostředí aspolečnosti na formování mladého člověka ....

A Daniela se tolik snažila najít východisko - ale ....

.....vztahy jsou o zvyku ....
.... a na touze po samotě není nic špatného .....
.... dá se hýčkat, když není koho hýčkat ....

Napsáno tak sugestivně, že máte o Danielu obavy .... a právem ....

huhuhu
huhuhu
předevčírem 5 z 5

Uf, to bylo psycho! Autor dokázal velmi sugestivně vylíčit tu tíživou a dusivou atmosféru, která Danielu obklopuje. Zároveň to je jedna z těch knih, které by si mělo přečíst co nejvíc lidí, aby věděli, o co jde, kdyby se dostali (oni nebo někdo v jejich okolí) do podobné situace. A snad dokázali včas zareagovat...


Michla76
Michla76
25.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Hele, nedopadne to dobře. I když v to po celou dobu budete doufat.

kirsten6214
kirsten6214
25.02.2024 5 z 5

Každý má v sobě tak trochu psychopata, ale tohle byl extrém. Štěpán vařil sebevědomí Daniely jako žábu ve vodě. To, co nám z těch pár stránek zvedalo kufr, to Daniela neměla sílu vidět. Čtivé, drsné, hnusné a já bych dala i šest hvězd!

kwhknx
kwhknx
19.02.2024 5 z 5

Po knize Srpny jsem sáhla z jednoho prostého důvodu. Jako grafika mě zaujal obal. Ale jako čtenáře mě ohromil znepokojivý příběh o tématu, ze kterého mi běhal mráz po zádech, který otevíral staré rány a sypal do nich sůl.

Po přečtení několika recenzí s menšími i většími výtkami můžu říct jedno. Pokud jste Srpny četli a nechápete, proč je kniha tak útlá, proč některé dějové linky zůstávají nevysvětlené, proč nezazní víc úhlů pohledů, proč příběh končí tak, jak končí nebo to, jak obálka vypadá, nepochopili jste celou knihu a téma, o kterém pojednává... a je to dobře.

Kniha je napsaná stylem, který vám umožní do děje snadno vklouznout a slupnout ho jako malinu. Nečekané zvraty a zápletky vás udrží ve střehu, zatímco krásná hra se slovy vás v tom všem nepochopitelném zmatku bude konejšivě hřát.

hzd
hzd
18.02.2024 4 z 5

Knížka byla dost depresivní. Četla se dobře, ale dále jí doporučovat určitě nebudu.

Per-quiee
Per-quiee
13.02.2024 4 z 5

Ráda jsem poznala nového českého autora, i když musím přiznat, že mě nejprve zaujala povedená obálka. Kniha odkrývá téma, o kterém jsem předtím mnoho nevěděla a bavilo mě, jak nebylo vůbec jasné, jestli si to Daniela vymýšlí, nebo se to opravdu děje. Chladný odstup rodiny, rozporuplné pocity, i chování Štěpána bylo skvěle popsáno. Líbilo se mi také, že hlavní hrdinka nebyla žádná superinteligentní, krásná a nevím co ještě, ale byla to prostě normální holka, která má svoje issues.

PosPol
PosPol
13.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Daniela od mala vyrůstá v nefunkční rodině se sestrou Janou, každá na svém břehu, jsou si tak blízko, ale přitom tak vzdálené. Jejich rodina tvoří čtyřčlennou síť, v jejímž středu střeží svou rodinnou pravdu...

Úzkost a beznaděj Danielu provází i po odchodu z domu na univerzitu, kde potká Štěpána, který si také nese jistá traumata z dětství. Její očekávání, že dosavadní utrpení hodí za hlavu, se však příliš nenaplní...

Autor velmi zvláštním způsobem čtenáře seznamuje s tématem gaslightingu - formou manipulace, při níž oběť zpochybňuje vlastní racionalitu, paměť i celkové vnímání reality. Vše se navíc odehrává vždy jen v srpnu napříč ubíhajícími lety. Text je rozhodně napsán originálně - kombinace úsečných věty přítomného času a ER formy chválím.

Avšak navzdory závažnosti příběhu jsem se většinu knihy nudila a měla jsem ty samé pocity jako v Les v domě od AM - šokující téma, avšak plytce a povrchně zpracované. Hodnotím tedy 2/5*, ale jelikož se jedná o autorovu prvotinu, určitě jsem zvědavá, jakým směrem se vydá příště.

Audrina
Audrina
06.02.2024 5 z 5

Kniha, která loni rozvířila české literární vody. A za mě musím říct, že právem. Jedná se příběh, ze kterého mrazí.

laepus
laepus
04.02.2024 4 z 5

Kniha je to skvělá, jazykově bohatá, dějově neuvěřitelné nabitá. Zápletka na začátku, uprostřed zklidnění a brutální napětí v závěru. Je to kniha vlastně bezchybná... Ale ne, jednu jedinou "nepatrnou chybičku" má. A to je její konec. Nebudu samozřejmě prozrazovat, jaký byl, ale mi se prostě nelíbil. Prostě nelíbil. Sorry, Kubo.

adorjas
adorjas
04.02.2024 3 z 5

Bavilo, čitateľsky nenáročná kniha so znepokojivým obsahom, avšak trošku nevyčnieva z radu "českých hrdiniek, ktoré majú traumu z primárnej rodiny". (Napr. Houbařka, Hany a Slepé mapy, Lesy v dome, Anežky, ...). Na prvotinu super, ale trošku mi to naďalej spadá do kategórie oddychového čítania pre náročných...

WaN635
WaN635
01.02.2024 3 z 5

Tak tohle bylo psycho a já se ještě nerozhodla, jestli se mi kniha líbila.
Já mám ráda u knih, když na konci vím, na čem jsem, což se mi tady úplně nepodařilo.
Jinak výhoda této knihy je ta, že kniha je krátká, je to jednohubka na pár hodin.

EvaHonsová
EvaHonsová
30.01.2024 4 z 5

Kniha se čte dobře, začne člověk skutečně pochybovat nad postavami. Kdo mluví pravdu a kdo mlží? Dávám 4 hvězdy, neboť jsem od knihy čekala víc.

LůcaLou
LůcaLou
29.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Knížka, která má smysl a měla být napsána. Za mě skvělý. Nevím, jestli bych ji nazývala románem, za mě je to spíš novela, ale je to asi jedno.
Krátkej, dynamickej, výstižnej text.
Nervydrásající příběh.
Oceňuju, že nekončí happy endem, protože i tak to v životě chodí.
(Btw. Jediný, co se mi fakt nelíbí, tak je design obálky.)

Monačte
Monačte
28.01.2024 4 z 5

Hraní si se slovy a s formou, tíživé téma i atmosféra. Současnost popsaná tak dusivě, že vás při příštím pobytu mezi lidmi sejme úzkost. Duševní nemoci a psychické nepohodlí. Srpny se zařadily mezi tvorbu, kterou u českých autorek v posledních letech vídám hodně (a vesměs se jí vyhýbám). Jsou tu ale dvě zásadní odlišnosti - tuhle knihu napsal muž (i když v první osobě a hlavní postavou je žena) a především je extrémně čtivá! Fakt! Napínavá a neodložíte ji, dokud nezjistíte, jak to vlastně bylo! (Což nezjistíte, ale to je vlastně taky součást téhle literární hry.)

Baru16
Baru16
27.01.2024 4 z 5

Navštívila jsem divadelní tok-šok Hany a Ivany v divadle D21, ve kterém originálním způsobem vedou rozhovory na zajímavá témata s ještě zajímavějšími hosty - tentokrát na téma gaslightingu s autorem Srpnů Jakubem Stanjurou.
Knihu jsem předtím nečetla, ale slyšela jsem o ní mnoho, především od mé kolegyně - již zmiňované Ivany, kterou román zasáhl a nadšeně o něm vyprávěla.
Poznámka: Jakub je super a další kniha podepsaná od autora do sbírky, děkuju.
K Srpnům - zhltla jsem je, překvapily mě, doporučuju a tleskám, ještě k tomu na první knihu a ještě k tomu tady v českém rybníčku.
Kniha se čte velice pohodlně, líbila se mi úprava stran, Jakub v rozhovoru zmiňoval obálku a musím ocenit... už jste se v Srpnu koukali dlouho do slunce?
Přesto všechno musím udělat malinkou zmínku, že mi občas přišli určité slovní obraty, metafory a přirovnání jako pěst na oko. Jako by se snažili o poetičnost, ale až moc nápadně a ze zbytku textu vyčnívali. Vyhazovalo mě to. Ale napsala bych to lépe? Ne.

Ivana11
Ivana11
26.01.2024 4 z 5

Kniha pro mě byla napsaná zvláštním stylem, ale celkem rychle jsem si na něj zvykla. Příběh psycho až děsivý, přesto se mi kniha líbila. Neobvyklá, zajímavá.

Sonič112
Sonič112
24.01.2024 4 z 5

Zaujal mne koncept knihy (sledování hrdinky prostřednictvím srpnů), také skvělý, ale opravdu skvělý jazyk, každé slovo bylo zcela na místě, v tomto ohledu mne kniha moc bavila a ohromila. Příběh byl také relativně zajímavý, ovšem nějaké velké překvapení se nekonalo. Přijde mi, že v anotaci je prozrazeno příliš mnoho... Zajisté, z četby je člověk celý nesvůj, určité momenty byly opravdu výživné, ale já jsem bohužel byla celou dobu v očekávání, které se naplnilo. Příběhu by dle mého názoru slušelo zpomalit, rozehrát více jeho možných variant.. Ale přesto se jedná o velmi zajímavý počin.

KláraH.
KláraH.
22.01.2024 5 z 5

Uff, tak to bylo hustý peklo!
Překvapivě čtivý a sugestivní popis plíživé ztráty původně odhodlané sebejistoty a následně exponenciálně se zrychlující smrti vlastní hodnoty. Ještěže za kniha není delší, víc bych toho neunesla. Jedno odpoledne stačilo. I tak ale děkuji za rozšíření obzorů.

Těch Nene a naopak Wow efektů tam je několik. Jedním z těch wow je třeba: "Vězení není jen prostor. Vězení je i čas. Ačkoliv má člověk absolutní volnost pohybu, vzpomínky ho umějí držet v nehybnosti"

danazeskolky
danazeskolky
21.01.2024 5 z 5

Ježíši, to bylo! Brrr. Bylo to tak sugestivní, že už jsem si sama sebou taky nebyla vůbec jistá. Plíživá pomalá smrt... Líbilo se mi i jak si autor pohrával s češtinou. Fakt to stálo za to.