Srpny

Srpny https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510828/bmid_srpny-YQa-510828.png 4 634 155

Kam až jsme schopni kvůli tomu druhému zajít? Daniela vyrůstá v rodině, kde ji místo lidí objímají úzkosti. Ty přicházejí s nevysvětlitelnou pravidelností každý srpen. Slunečné dny pro ni nejsou příjemné, nýbrž bolestivé. Když pak na univerzitě potká Štěpána, myslí si, že svým nepříjemným létům konečně unikne. Netuší však, že téhle minulosti se utéct nedá. Jakub Stanjura v románu originálním způsobem otevírá závažné téma gaslightingu zvláštní formy manipulace, při níž oběť zpochybňuje vlastní racionalitu, paměť i celkové vnímání reality.... celý text

Maky78
22.12.2023 4 z 5

Téma mě pohltilo. Jak lehce se péče a starostlivost, plíživě mění v útlak a trápení. Proč utlačované osoby berou vinu na sebe a další otázky vyvstanou po přečtení. Zaujala mě forma jakou je text napsaný.

Ulriška
22.12.2023 4 z 5

Těch nemnoho stránek mě doslova vcuclo. Jak ubíhaly a Danielino ztrácení sebe samé se stupňovalo, i mně bylo fyzicky špatně. Ta tíha každého nádechu, sevřené útroby. Já byla osvobozena otočením posledního listu. Já ano ...

Vikomtka
21.12.2023 2 z 5

Z textu je patrná autorova upřímná snaha napsat o příběh o gaslightingu. Jenomže jenom snaha k napsání knihy nestačí. To se musí buď umět, nebo mít velmi dobrého beta čtenáře nebo redaktora, který se bude ptát například na to, proč matka dělala s oblečením to, co dělala. Takhle to tam bezdůvodně a nesmyslně visí stejně jako celá řada dalších nelogických a nepropracovaných motivů. Je mi líto, ale tohle se podle mě nepovedlo.

derrry
21.12.2023 2 z 5

První česká kniha o gaslightingu. Důraz na slovo první. Ona je blbka, o něm člověk vlastně nic neví, takže nedává smysl, proč by s ní (zrovna s ní) chtěl manipulovat. A hlavně - jak. Takže ten "psychologicky propracovaný motiv manipulace a zvrat" je vlastně jen výsledek toho, že autor sice chtěl, ale neví, takže... asi jako kdyby fyzik psal o buněčné stavbě rostlin. Takže si počkám na knihu o skutečném gaslightingu.

iška
16.12.2023 4 z 5

Jako čtenářka jsem byla vlastně ráda, že to nebylo delší. Ta tíživá atmosféra na mě doléhala stránku od stránky více a více. Na prvotinu to bylo výborné.

Mandlevest
11.12.2023 4 z 5

Počtem stran taková lehká knižní jednohubka, ale po přečtení se budete cítit jako po vydatném kalorickém obědě, těžce. Téma psychického násilí se v knihách, zejména v poslední době, objevuje docela často. Zde ho autor uchopil trochu jinak, popisuje gaslighting. A kapitoly řadí časosběrně, sledujeme příběh dívky, posléze mladé ženy, Daniely vždy jeden měsíc v roce v období několika let. A není to lehké čtení, psychický teror a manipulace začíná většinou drobnostmi, které můžeme vnímat jako starostlivost či pomoc, ale důsledky, jestli nenajdeme sílu se jí zavčas postavit, jsou často nenapravitelné. Predátor svou oběť většinou nepouští a oběť sama, pochybující již o všem, zejména o sobě, o to ani nestojí. Výborně napsané, drsné, ale potřebné. Doporučuji.

V_M
11.12.2023 5 z 5

Skvěle napsaný román na téma v české literatuře pokud vím nové. Navíc jde o autorův debut – tedy klobouk dolů!

Při četbě se ve mně sice tu a tam rodily drobné pochybnosti: např. proč matka trýzní Danielu tak podivným způsobem (navíc to nemá ani žádné dějově opodstatněné předpoklady – dívka nemá sklony k obezitě a naštěstí to nekončí anorexií); proč všichni mluví spisovně a občas lehce toporně i v privátních situacích (vždyť děj se odehrává v Praze a hrdinové jsou odtamtud); proč dochází zhruba ve dvou třetinách knihy (odhadem v roce 2012) k poměrně prudkému zvratu v manipulaci, která následně dost rychle zbytní do stavu omezeného vnímání vlastní identity, minulosti i reality kolem; proč je postava Jany vylíčena tak výsekovitě a vlastně i poněkud ploše, bezkrevně, téměř jako by šlo o několik různých postav, u nichž je oslabena vzájemná provázanost a motivovanost jednání, postojů a emocí? A takto by se dalo ještě v pár věcech pokračovat.

Nicméně nejde o výhrady s ohledem na celek románu nijak zásadní. Koneckonců to, že jsem o něčem (tj. v tomto případě týrání skrze manipulaci s oblečením) neslyšel, neznamená, že to neexistuje, a i kdyby to neexistovalo, je tu stále právo autora fabulovat dle libosti (pak se ovšem musí připravit na možné vytýkání nevěrohodnosti). Musím ještě jednou zdůraznit, že román je skvěle napsaný. Stanjura dovede takřka brilantně konstruovat a podat postupný pád hlavní protagonistky do kalných vod absolutní nejistoty týkající se její vlastní osobnosti, vzpomínek a vnímání. Dokáže zdatně dosáhnout efektu, kdy ani čtenář samotný neví, co se reálně odehrálo, co nikoli, zpětně mění jeho pohled na doposud neochvějné dění z předchozích částí knihy. Stanjura se tedy v podstatě se i na něm – na čtenáři – dopouští jakéhosi malého gaslightingu. Zkrátka skvělá, nesmírně tísnivá a naléhavá četba. Dokonce natolik dobrá (a současně i specifická), až jsem se rozhodl, že si tuto knihu, původně zamýšlenou jako dar, prozatím ponechám...

Alethea_k
09.12.2023 4 z 5

Kniha si dle mého názoru 4-4,5* zaslouží již z důvodů slohu a zprostředkování nevšedního tématu. Čekala jsem ovšem různé scénáře, jiné konce, přišlo mi, že příběh je ukončený a zároveň vlastně vůbec... 5* nedám právě kvůli tomu. Do dokonalosti mi tam ještě něco chybělo. :-)
Postava mi přišla jako naprosto samostatně nesmýšlející jednotka, která nebyla schopna čelit problémům dospělého života. To v určité chvíli zažijeme zcela jistě každý, ovšem... S postavou jsem se nedokázala z právě zmíněných důvodů ztotožnit.

Ísačop
09.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Přečteno skoro na posezení.
Myslím si, že nějakou manipulaci asi zažil v životě každý, ale tohle bylo vážně hustý.
Daniely mi bylo líto, ale mám z té knihy pocit, že ona se snad ani nechtěla ze Štěpánova vlivu vymanit. A rozhodně, pokud už byla jednou od něj pryč, se neměla vracet.

Jinak knížka stojí opravdu za přečtení. Jedna hvězda dolů za trošku nedotažený konec.

iveta3689
05.12.2023 3 z 5

Ze začátku dobré, dobře napsané. Ke konci už se vše opakovalo. Postavy sice zajímavě vykreslené, ale podivné, neudělala jsem si vztah s nikým.

katerina6763
02.12.2023 4 z 5

Knihu jsem přečetla za jedno odpoledne, velmi příjemně se četla, obsahovala spíše kratší věty, krátké kapitoly, krásnou češtinu. Před čtením jsem vlastně neznala anotaci knihy, takže jsem si "prožila" svou vlastní manipulaci skrze text. Až po přečtení jsem si vyhledala pojem "gashlighting" a vše do sebe zapadlo. Velmi poučná četba.

1alena1
30.11.2023 5 z 5

Kniha napsána hezkou češtinou, to mám ráda a chválím, je to čtivé, na prvotinu zdařilé dílko, uvěřitelný příběh.
Ale ! Tady se mnou spousta čtenářů nebude souhlasit, ale pro mě prostě by tento problém neexistoval, kdyby se "oběti" gaslightingu nenechali vtáhnout do toho "psychického" týrání. Já jsem v životě zažila hodně nepěkného, ale člověk se musí umět umět bránit a postavit se všemu. Jsem jiná generace a to bude tím. Dnešní mladí lidé jsou málo odolní, což nekritizuji, jen konstatuji, je to prostě dobou. Komunisté nás lépe naučili čelit jejich zvůli a nepodlehnout.
Autorovi moc držím palce, zúčastnila jsem se literárního festivalu nakladatelství Host, kde vystupoval, je to chytrý člověk, moc mu přeji úspěch.

Jana283
08.11.2023 5 z 5

Tato kniha je příkladem toho, že kvalitnímu dílu nestačí jen silný příběh, ale v ruku v ruce jde forma, zpracování, jazyk. Přes velmi tíživé téma byla kniha lahůdkou napsanou krásným jazykem. Srpny jsou jednou z nejlepších knih, které jsem v letošním roce přečetla, a to po všech stránkách. Mluvíme o násilí domácím či sexuálním, ale zde se otvírá ne zcela známá problematika psychického teroru. O to děsivější, že „když nejsou vidět modřiny, tak to přece nemůže být tak strašné.“. O to složitější, že oběť postupně ztrácí sílu a schopnost vymanit se, volat o pomoc. Naštěstí se této problematiky chopil opravdu výborný autor a napsal syrový autentický příběh bez patosu a klišé.

Marekh
05.11.2023 5 z 5

Jedná se o autorovu prvotinu. Hlavní postavou je DANIELA, která nemá moc dobré vztahy se svou mamkou. Daniela ráda čte knihy a také se rozhodla napsat knihu o své rodině. Má také mladší sestru JANU. V této rodině se vyskytují problémy, o kterých se nemluví. Daniela se seznámí na vysoké škole s mladým mužem ŠTĚPÁNEM, který studuje doktorské studium. Bohužel netuší, jaký je to tyran.

Poprvé jsem se setkal s pojmem GASLIGHTING, což je zvláštní forma manipulace, která v oběti vyvolává pochybnosti o sobě samém. Na první pohled to může vypadat, jako by se nic nedělo, pokud o těchto záležitostech mluvíme s někým blízkým, ale ve skutečnosti trýznitel oběť tímto způsobem psychicky ničí. Pokud něco takového zpozorujeme u svého partnera, je nejlépe ukončit okamžitě vztah a jít si každý svou cestou.

V knize se nachází také deníkové záznamy, což se mi líbilo.

Kniha je přečtená za jedno odpoledne. Celkově se mi kniha líbila. Autor všechno dobře popsal a já si určitě rád přečtu další knihu, kterou napíše.

Hvězdinka
05.11.2023 2 z 5

Za mě ne. Nefungující rodina, posléze nefungující vztah s partnerem z nefungující rodiny. A na konci... nic... Pokračování příští srpen, asi.

Pett
04.11.2023 5 z 5

Srpnová symfonie bolesti... jak jednoduše dokážeme ztratit sami sebe a stát se cílem predátorského manipulátora... jak moc o sobě pochybujeme... jak moc si potřebujeme dokazovat svou moc a nadřazenost... jak moc z důvodu svojí vlastní nedostatečnosti dokážeme ublížit... zase jeden příběh z cyklu "děkujeme, rodičové!"... a sakra znepokojivý příběh... nejednou dost nepříjemně zabrnkal i na moje vlastní bytí... navíc jeden obrovský vykřičník... kolik jen takových osudů okolo nás tiše křičí o pomoc a my je přehlížíme z našeho pečlivě střeženého písečku... alarmující... tak moc alarmující a smutné!
Na závěr snad jen... buďme víc vnímaví a milujme svoje děti... bezpodmínečně, prosím!

amanek
04.11.2023 5 z 5

Kolik asi na světě žije takových Daniel?
Smutné, šílené, bohužel skutečné.

VeruHoráková
01.11.2023 5 z 5

Tak tohle byla hodně povedená prvotina! Příběh se zdá být jednoduchý, ale je syrový a bolestivý a čím blíž jste konci, tím víc vás z něj svírá úzkost. Zároveň vás ta úzkost ale nutí číst dál, protože chcete vědět, jak příběh dopadne. I proto jsem knihu přečetla během jednoho dne - škoda toho otevřeného konce :)

Autorovi se skvěle podařilo zachytit a popsat, jak může vypadat gaslighting, který je hlavním tématem knihy. Za mě to bylo i ukázka toho, že domácí násilí nemusí být vždy jen fyzické, ale i psychické a je otázka co je horší. Postavy a jejich pocity byly popsané věrohodně a do hlavní hrdinky nebyl problém se vžít a soucítit s ní.

Téma knihy bylo rozhodně originální, příběh byl skvěle vykreslen a styl psaní mi sedl. Za mě tedy není co vytknout. Kniha by vám tak neměla rozhodně uniknout a na další dílo autora jsem zvědavá, rozhodně budu mít Jakuba Stanjuru v hledáčku.

blackoutzuzi
01.11.2023 4 z 5

3,5 hvězdičky

Téma gaslightingu je děsivé, naprosto šílené. Bohužel to rozhodně není žádné sci-fi, nýbrž problém, který existuje a reálně se děje :/

Srpny jsou velmi zajímavý titul, originální jak zpracováním, tak tématem. Sic mě nepohltily natolik, jak jsem očekávala (možná kdybychom měli možnost jít ještě hlouběji, mít daleko víc informací, zvládla bych se do příběhu více ponořit, takhle uběhl na můj vkus až moc rychle, ale chápu, že to u tohoto konceptu knihy šlo těžko udělat jinak) i tak musím uznat, že se mi příběh bude jen stěží dostávat z hlavy...

Na závěr chci jen dodat takovou připomínku pro nás všechny - vnímejme lidi kolem sebe, nezlehčujme jejich pocity a věřme jejich intuici. My všichni, třeba pak někomu pomůžeme ven z toxického vztahu.. Protože občas to někteří nemají šanci zvládnout sami..

rodak
29.10.2023 4 z 5

Ještě ani třicet let nemá a napíše takovou propracovanou,zajímavou a tíživou prvotinu.Myslím,že se ještě dočkáme spousty knih od autora.