Srpny

Srpny https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510828/bmid_srpny-YQa-510828.png 4 634 155

Kam až jsme schopni kvůli tomu druhému zajít? Daniela vyrůstá v rodině, kde ji místo lidí objímají úzkosti. Ty přicházejí s nevysvětlitelnou pravidelností každý srpen. Slunečné dny pro ni nejsou příjemné, nýbrž bolestivé. Když pak na univerzitě potká Štěpána, myslí si, že svým nepříjemným létům konečně unikne. Netuší však, že téhle minulosti se utéct nedá. Jakub Stanjura v románu originálním způsobem otevírá závažné téma gaslightingu zvláštní formy manipulace, při níž oběť zpochybňuje vlastní racionalitu, paměť i celkové vnímání reality.... celý text

KláraH.
22.01.2024 5 z 5

Uff, tak to bylo hustý peklo!
Překvapivě čtivý a sugestivní popis plíživé ztráty původně odhodlané sebejistoty a následně exponenciálně se zrychlující smrti vlastní hodnoty. Ještěže za kniha není delší, víc bych toho neunesla. Jedno odpoledne stačilo. I tak ale děkuji za rozšíření obzorů.

Těch Nene a naopak Wow efektů tam je několik. Jedním z těch wow je třeba: "Vězení není jen prostor. Vězení je i čas. Ačkoliv má člověk absolutní volnost pohybu, vzpomínky ho umějí držet v nehybnosti"

danazeskolky
21.01.2024 5 z 5

Ježíši, to bylo! Brrr. Bylo to tak sugestivní, že už jsem si sama sebou taky nebyla vůbec jistá. Plíživá pomalá smrt... Líbilo se mi i jak si autor pohrával s češtinou. Fakt to stálo za to.

Librorumistka
19.01.2024 5 z 5

Tato útlá kniha nás přenáší do jedné rodiny, kde s hlavní postavou Danielou prožíváme několik jejích “srpnů. Právě je srpen je zde měsíc, kdy se věcí dějí trochu jinak než normálně, pro hlavní postavu představuje srpen nejhorší část roku. Musím říct, že právě tento úzký výběr času, který zde sledujeme, mi na knize přišel neotřelý a líbilo se mi, jak to autor zvládl zpracovat. Zároveň jsem se asi ještě nesetkala s tématem gaslightingu, které je zde dobře vykresleno. Jediný můj drobný problém je s koncem, který mi přijde příliš otevřený a nedotáhnutý. ráda bych věděla, jaký osud postavy čekal dál. Za mě má kniha určitě ano.

JanaŠamšová
19.01.2024 5 z 5

Na festival knižních závisláků jsem jela s jasnou vizí, a to koupit si tam tuto knihu, která je Jakubovým debutem. Ještě před besedou si mě autor získal svým úsměvem a poté i jako osobnost.
Všem, které jsem nalákala a knihu si koupili a doposud ji nečetli chci říct, že je naprosto výborná, čtivá a pro mě milým překvapením.
Autor originálním způsobem otevírá závažné téma gaslightingu, což je zvláštní forma manipulace. Daniela, která měla velké ambice stát se spisovatelkou, studovala univerzitu, se stává obětí a v podstatě také vlastním stínem. Sama jsem nedokázala chvílemi poznat jak tenký led je mezi pravdou a lží.
A pro ty, koho nezaujala obálka menší vysvětlení. Podívejte se do slunce (které je právě v srpnu silné) a až vás dostatečně oslní, uvidíte právě tyto barevné skvrny.
Srpny jsou takové neděle...

sibumi
18.01.2024 4 z 5

Zajímavá prvotina, skvěle napsané, čtivé, osobně se mi přítomný čas čte trochu hůře. Ke konci knihy si už člověk nebyl jistý vůbec ničím. Dobře rozehrané, trochu psycho.

Clara_C
13.01.2024 4 z 5

No uf, teda. Hodně dobře rozehraná partie. V rodině, s partnerem, absence skutečných přátel. Čtete a pomalu věříte, že si Daniela vymýšlí, přehání, zapomíná, přikrášluje. Však každý občas něco přeslechneme, spleteme se, nemůžeme si hned uvědomit sled událostí. Nebo ne?
Trochu mi to připomnělo Petrolejové lampy.

Bustedka
11.01.2024 5 z 5

Jedno velké uf. Postupná, plíživá manipulace ze strany partnera. Týrání rodičem. Postupné ztrácení jistoty. Stírání hranice mezi realitou a fikcí. Ta kniha otvírá spoustu bolavých témat a pokud jste někdy někdo z vás něco podobného zažil, bude vás to bolet. Hodně.
Když jsem si četla recenze, mezi negativy bylo zminováno, že kniha klouže po povrchu a nezodpoví jasně spoustu otázek, které si v průběhu čtení položíte. Ke konci ani nemůžete dát ruku do ohně za to, jak to všechno bylo.
A to je přesně ono. TO je gaslighting. Autor ve vás jen vyvolává podobné pocity, jako má obět. A právě proto je ta kniha skvělá.

Gaslighting není o hlouposti a tvrdit tak, že vám se to nikdy stát nemůže, je blbost. Pokud totiž někdo tvrdí, že vás má rád, nebude vám ubližovat. Logicky. A přesně proto v tom manipulativním vztahu končí tolik lidí. I já to zažila.

Forma zpracování - srpny po jednotlivých letech, grafické zpracování - je třešnička na dortu.

lalela
10.01.2024 3 z 5

Dobré, ale těžké téma, rodina se po smrti matky rozpadla a všichni si žijou na vlastní pěst. Všechno zásadní se odehrává v srpnu, konec otevřený, ale pro mě méně zajímavá kniha.

fruitbueno
09.01.2024 4 z 5

Pro to, co jiným na Srpnech chybí, mám naprosté pochopení. Proč jsou postavy tak moc bezkrevné, neurčité, vlastně nic pořádného o nich nevíme, neznáme jejich motivaci, historii jinak, než z několika náznaků? Právě pro ústřední téma knihy. Kdokoli z nás může být obětí, nebo tyranem. Kniha je pro mě obrovské překvapení, zpracovává důležité téma, které jednoznačně vyniká atmosférou, tíživou úzkostí, stupňující se manipulací a plíživou zhoubou v životě postav, jejichž životy nevratně poškodila traumata z dětství. Neurčitost, záměrná ne-doslovnost, ne-dořečenost a nekonečná tichá toxicita vztahů se na nich podílí dle mého názoru více než obří měrou.

roxy9413
08.01.2024 3 z 5

Oceňuji neotřelé téma, nemohla jsem se odtrhnout, ale zklamal mě konec alá "domysli si sám". Zrovna takto závažné téma by to rozuzlení potřebovalo. Takže celkový dojem z knihy je takový zvláštní, jako by tam něco chybělo, nejen ten závěr.

knihovna1
08.01.2024 4 z 5

Kniha je velmi čtivá a dobře napsaná. Přečteno za pár dnů. Téma těžké a mrzuté. Věřím oběma stranám. Oběť se může dostat až hodně daleko a nechat se i zlikvidovat. Nebo může dohnat své okolí taky do velmi svízelných situací. Těžké soudit takovouto problematickou a křehkou záležitost. Každopádně pro mě zajímavé setkání s autorem a napínavý zážitek.

Odehnalka
08.01.2024 3 z 5

Já nevím. Na knihu jsem se celkem těšila, protože konečně téma psychického týrání, které z mého pohledu bývá opomíjeno. Jenže... příběh má za mě několik děr a mnoho otazníků, kvůli kterým jsem nedokázala hlavní hrdince držet palce. Zvláštně napsáno, ale neboť je kniha útlá, tak přečteno celkem rychle.

bigben
06.01.2024 4 z 5

Ze začátku mi přišla hlavní hrdinka silná s názorem, postupem času mi lezla na nervy se svojí nerozhodností než jsem dostala k závěru a uvědomila si, co dokáže udělat manipulace s člověkem a jeho psychikou....konec knížky byl smutně povedený.

akinomV
06.01.2024 4 z 5

Zpočátku takové pomalé tempo, ale závěr tedy letěl. Asi bych ráda četla i pohled Jany a otce, jak to viděli oni. Mohlo by to být hodně zajímavé.

Lenucha77
05.01.2024 4 z 5

Ač mi v první polovině kniha nepřišla až tak výrazná a hlavní hrdinka Daniela se mi zdála tak trochu fňukna (nějak jsem si k ní nedokázala najít cestu), závěr je famózně napsaný a já smekam před tímto debutem.

lounovad
03.01.2024 5 z 5

Nádherně napsaný a silný debut. Možná jsem čekala trochu víc v závěru, možná mě občas trochu štvaly vzletné fráze. Ale celkově jsou Srpny z toho nejlepšího, co u nás vyšlo. Jsem zvědavá, kam se autor vrtne dál, protože tohle je hodně vysoká laťka. Jen houšť!

blak
29.12.2023 4 z 5

Skvělá knížka, miluju příběhy, kdy se do hrdinky můžu vcítit - uvěřitelností příběhu, věkem, místem děje, životními osudy. Abych byl upřímný, 3/4 knížky skvěle jednou, přečteno skoro na jeden zátah. Konec mě ale překvapil, možná až zklamal? Na prvotinu i tak úžasný!

Prske
26.12.2023 4 z 5

Tohle mě hodně bavilo, určitě povedená kniha o jedné formě manipulátorství, která člověka dokáže úplně oddělat. Poznamenala jsem si spoustu krásných myšlenek a slovních obratů.
Hvězdičku dolů dávám za jakousi prvoplánovost, kterou z textu cítím.

Nikola086
24.12.2023 5 z 5

Je až neskutečné, jaké emoce ve mně dokázala vyvolat tato útlá knížečka. Autor má velmi zajímavý styl, který ve mně dokázal vyvolat emoce, především úzkost při čtení. A myslím si, že u takových témat je to potřeba, protože člověk si tak dokáže více představit, jak závažný může gaslighting být.
Kniha rozhodně stojí za přečtení a rozhodně pak i za přemýšlení nad samotným tématem, které by nám mělo umět otevřít oči

cherubinka
23.12.2023 3 z 5

(SPOILER) Nevím, jestli byl nejlepší nápad číst tuto knihu po dvojici Námi to končí a Námi to začíná. Obě dvě pojednávají o domácím násilí. Zatímco u těch dvou jde o fyzické týrání, které JE vidět, tato kniha je o tom hůř viditelném týrání. A to psychickém. Danielina matka, z bůhví jakých důvodů, aplikovala obě firmy, na každou ze sester jeden. Ale Štěpán? Co ho vedlo k jeho jednání? Vlastní dětství? Dokázat si, že není to horší dvojče a něco taky umí? Že ho někdo poslouchá, vnímá, vzhlizi k němu?
Znám manipulátory, znám jejich praktiky, vím, že někteří lidé vás dokážou tak zblbnout, že pochybujete sami o sobě. Daniela bohužel propásla možnost, dokud jí to myslelo, vyhledat pomoc. A bohužel tuším, že spousta obětí manipulace (či gaslightingu) ani neví, že by si měla dát pomoc. A že to jde.
Snad některým kniha otevře oči a všimne si, jeslti není třeba doma něco špatně, jinde v rodině, u kolegy v práci, kamarádky...
Napsáno je to zvláštně, ale je tam jasně ukázáno, jak je lidská mysl slabá a ovlivnitelná, když někdo jiný ví, jak na to.