Hory zpívají přehled

Hory zpívají https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516476/bmid_hory-zpivaji-6461ff9151203.jpg 5 305 305

Rodinná sága o lidské vytrvalosti, křehkosti rodinných pout a odhodlání. Cesta matky, která pro své děti obětuje vše, a spletitá cesta vnučky vyrovnávající se se zděděnou rodinnou zátěží. Kniha Hory zpívají je příběhem několika generací rodiny Tranovy mapujícím téměř celé jedno století vietnamských dějin – od francouzské koloniální nadvlády přes nástup osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část, válku ve Vietnamu až po současnost. Pohnuté dějiny země sledujeme očima houževnaté Dieu Lan a její vnučky Huong. Dieu Lan, narozená v roce 1920, přichází v životě téměř o vše, co měla – o otce, manžela, bratra i nejstaršího syna. Během pozemkové reformy je její rodině zabaven veškerý majetek a ona musí s šesti dětmi uprchnout z rodinné farmy, aby si zachránila holý život. Turbulentní historické změny i nedostatek ale snáší s hrdostí a laskavostí. V 70. letech v Hanoji obchoduje na černém trhu, aby zajistila důstojnější životní podmínky svým blízkým i celé komunitě. Její vnučka Huong začíná dospívat právě ve chvíli, kdy se její příbuzní vydávají bojovat do konfliktu, který rozdělí celou její milovanou zemi i rodinu. Válka ve Vietnamu totiž nebyla pouze mezinárodním ideologickým střetem, ale i občanskou válkou mezi příbuznými.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

The Mountains Sing , 2020

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hory zpívají. Přihlašte se a napište ho.

vendy246
dnes 5 z 5

Dvacáté století ve Vietnamu. Japonci, Francouzi, hladomor po vzoru rudého bratra, komunisti, pozemková "reforma"a následná válka komunistického (socialistického) severu proti demokratickému (kapitalistickému) jihu podporovaného Američany. Osudy jedné rodiny, kde ani jedna generace nezůstala nepostižená. Mrtví, zabití, zavraždění, hladoví, okradení, znásilnění, tělesně a psychicky poznamenaní. Nekonečné útrapy způsobené opakovanou ztrátou majetku a rodinných příslušníků, přátel, rozvratem rodin. Vyprávění babičky Din Lan a vnučky Huong je přesto velmi citlivé a čtivé. Popisuje vietnamské zvyky a tradice a vietnamskou rodinu, která je místním nade vše. Kniha je také plná tamních přísloví a vaření domácích pokrmů.
Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Něco jiného, zajímavého a strašného...

Arwen777
21.05.2024 4 z 5

Kniha byla z pro mě neznámého prostředí (i když pojem válka ve Vietnamu samozřejmě znám) a rozhodně nepopírám, že byla historicky velice zajímavá. Na příkladu několika generací jedné rodiny jsme mohli prožít vzestupy a pády, režimy, ústrky, reformy a válku a hlavně její důsledky pro život obyčejných lidí a pro fungování lidí ve společenstvu.
Kniha má velkou sílu, ale myslím, že by se z tohoto tématu dalo dostat víc, hlavně emocionálně. Neoslovila mě tak, jak jsem si myslela, tempo je rychlé a styl spíš prostě-sdělovací, nedokázala jsem se do příběhu dokonale vžít a užít si ho se vším všudy.
Nicméně kniha stojí za přečtení, rozhodně mi rozšířila obzory.

opic 12
18.05.2024 5 z 5

Pochmurné úděly veškerých národů.
Více a nebo méně,se takové věci stávají.Je to fuj ! Dá se něco dělat ?
Tenkrát ... a o tom bude tato knížka.
Nejdřív frantíci,poté japončíci a následují amíci.
Mezi tím ještě figurují domácí,ti tzv.nejhodnější i třebas sousedé.
A aby toho nebylo málo,co třeba velký hladomor či pozemková reforma.
Takže storka o tom,co si lidé dokáží dělat navzájem,nebo dokáží vymyslet,jak toho druhého ...
Ironie není na místě.Prostor dostává jedna rozvětvená vietnamská rodinka.Silná postava a osobnost babičky v jednom.
Holčička,vnučka Huong,ta která vypravuje a zasvěcuje čtenáře do pohnutých osudů své rodiny.
Sejdou se její členové ještě někdy spolu ? Najdou se ? Budou se smát a mít se rádi. Budou si užívat,těch nejkrásnějších věcí a na dosah obyčejných zdánlivě přirozených všedních okamžiků ?
Pokud jste jen trošku něco někdy zvěděli o minulosti oblasti Indočíny a říká vám něco Agent orange,dokážete si odpovědět sami.A jestli ne,tak to vůbec nevadí.
Dějově střídající se příběh z různých epoch vzpomínek a vyprávění.Sugestivně napsané.Strhující čtení.
Autorka netlačí na pilu.Někdy jen načrtne a už se věnuje dalšímu.Nezabýhá do detailů,nevysvětluje dějinné střípky.Nezahlcuje učenicově,od tohou jsou encyklopedie.Citově nevydírá i když je tu spousty emocionálních situací i zvratů.
Lidský příběh a mnohá utrpení příbuzných,nespravedlnosti i strastí.
Mnohé se jistě stalo v reálu a nebo se jimi inspirovalo.
Nguyén Phan Qué Mai zaslouží pozornost.
Je mi to líto strýčku.Je mi to moc líto.
Strýc se ke mně obrátil,tvář měl vlhkou slzami.
I mě je to líto,Huong.Nevím,co se stalo s tvým otcem,ale jedno vím jistě.
Že at je kdekoliv,strašně moc tě miluje.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Zrádci krve, Věž a další knižní novinky (22. týden)

28.05.2023

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Hory zpívají v seznamech

ve Čtenářské výzvě76x