Dítě prachu přehled

Dítě prachu
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532769/bmid_dite-prachu-65f54c3406aa5.jpg 4 11 11

Román o rodinných tajemstvích, potlačovaných traumatech i nekonečné síle odpuštění, který začíná během války ve Vietnamu a pokračuje i mnoho let poté. V roce 1969 se sestry Trang a Quynh rozhodnou odejít z rodné vesnice za prací do Saigonu, aby pomohly rodičům splatit dluhy. Zaměstnat se nechají v baru, kde mají flirtovat s americkými vojáky (a sem tam i něco víc) a přimět je co nejvíce utrácet. Netrvá to dlouho a stydlivá Trang se bezhlavě zamiluje do mladého a okouzlujícího pilota vrtulníku Dana. Krutá doba však jejich lásce nepřeje. O několik desetiletí později se Dan vrací do Vietnamu se svou manželkou Lindou. Doufá, že si tak zahojí staré rány a vyřeší svá tajemství z minulosti. Ve stejné době se Phong, syn afroamerického vojáka a Vietnamky, snaží se svou ženou a dvěma dětmi dostat do USA, kde by rád rodině zajistil lepší život. Sám vyrůstal v sirotčinci, na nějž nemá právě dobré vzpomínky. Byl přece synem nepřítele. Dítětem prachu. Autorka osudy svých postav umně proplétá a postupně čtenáři odkrývá dříve neznámé souvislosti. Protagonisty nechává zpětně čelit rozhodnutím, která učinili za války, a najít to, co je spojuje navzdory rozdílné rase, kultuře či jazyku.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Jota

Dust Child , 2023

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dítě prachu. Přihlašte se a napište ho.

Klímuška
dnes 5 z 5

V roce 1969 se sestry Trang a Quynh rozhodnou odejít z rodné vesnice za prací do Saigonu, aby pomohly rodičům splatit dluhy. Pracují v baru, kde flirtují s americkými vojáky (a i něco víc) a snaží se je přimět co nejvíc utrácet. Trang se zamiluje do pilota vrtulníku, otěhotní a její milý se vrací sám do Ameriky.

V roce 2016 se Phong, syn afroamerického vojáka a Vietnamky, marně pokouší dostat svou rodinu do Ameriky. Jako syn nepřítele "dítě prachu"si nežije moc dobře.

Dan se po více než čtyřiceti letech vrací společně s manželkou Lindou do Vietnamu. Chce si zahojit staré rány
a vyřešit tajemství z minulosti.
Cesta Phonga a Dana se protne a jejich setkání bude osudové.

Novou autorčinu knihu jsem si prostě musela přečíst, protože její Hory zpívají mě dostala. Jinak tomu nebylo ani tentokrát.
Bolestivá minulost Vietnamu opět dokázala zasáhnout do srdce.
Společně s postavami prožíváte emoce ve válečné době, které se však dokáží promítnout i v budoucnosti.
I po tolika letech přežívá hrůza války, neuvěřitelné, že stále jsou ve Vietnamu devastující následky Agenta Orange.
Kolik si ho v sobě odvezli domů američtí vojáci? Tolik zničených životů.
Rozhodně doporučuji. Tohle se vám zaryje do srdce.

Knihozrousenka
12.06.2024 4 z 5

E-kniha
Moje prvotina od autorky. O válce ve Vietnamu mám jen běžné znalosti, Vietnam samotný je pro mě nekonečně vzdálený. Příběh je poutavý, místy drsný, pak zase smutný, je o lidských osudech, ne o válce jako takové. Je docela šokující, jaké hrůzy se ještě poměrně nedávno ve Vietnamu děly. Do politiky se nořit nebudu, každopádně si myslim, že komouši to neměli vyhrát. Určitě půjdu do další knihy autorky (jen vietnamštiny by mohlo být méně, stejně to nepřečtu).

nada3314
06.06.2024 5 z 5

LUXUSNÍ ZÁLEŽITOST!

DÍTĚ PRACHU je má druhá přečtená kniha od autorky. Nedávno jsem četla - HORY ZPÍVAJÍ a byla jsem hodně nadšená. DÍTĚ PRACHU však předčilo všechny mé očekávání, vůbec jsem nečekala, že mě tohle tak semele a budu hltat každou stránku. Autorka má neskutečný dar, její knihy jsou tak smutné, bolestné, ale přesto tak krásné. Umí dokonale popsat hrůzy, které se odehrávali během války ve Vietnamu, tak že i přes svírající pocit, který mě při celém čtení provázel, jsem prostě musela číst dál.

Příběh je vyprávěn 3 postavami. Nedokážu říct, která mě bavila víc. Tak Vám je tady aspoň trochu přiblížím:

Kim – která po vyslechnutí své kamarádky, přehodnotila svůj život a vidina velkých peněz ji přesvědčila, aby i s mladší sestrou opustila malou rodnou vesnici. Největší impuls, který mněla byla vidina pomoci své rodině z velkých dluhů, vydala se tak pracovat do velkého města Saigon. Matce a nemocnému otci řekla, že budou pracovat v kanceláři, ale pravda byla jiná.

Phong – sirotek, který se rozhodl, že za každou cenu najde své rodiče, aby měl důkaz, že je dítě amerického vojáka a dostal se tak snáze do Ameriky. Nechtěl žít ve Vietnamu, ve Vietnamu nebyl nic, i když byl šikovný, tak ho nikdo nebral a rasistické útoky byly na denním pořádku.

Dan – veterán z Vietnamu se i se svou manželkou vrací po 40 letech do Ho Či Minova Města. Myslel, že by se tímto návratem mohl zbavit posttraumatické stresové poruchy, která ho trápila celý život po příletu z války. Jeho život nebyl kvalitní a tak s tím chtěl něco udělat a myslel si, že toto je ta nejlepší volba. Manželka Linda byla hlavním strůjcem tohoto výletu a Dan teda kývl a věřil, že by mohl najít i něco víc.

Uff, krásné to bylo. Moc doporučuji.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Holly, Stříbrné hrdlo a další knižní novinky (20. týden)

12.05.2024

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Dítě prachu v seznamech

ve Čtenářské výzvě1x