Dlouhá trať

Sbírka povídek s tématem sebevraždy. Život se někdy zastaví. Ať už je to vědomí smrti, osobní selhání, ztracené iluze, nebo prostý strach, nevyhnutelně s nimi přicházejí také úzkosti, pochyby a otázky. Jsou to okamžiky, které nutí promýšlet vlastní bytí v jasném světle, jehož svit často nepřeje společenským konvencím a tomu „být jako ostatní“. A to, čemu přeje, se zdá být tak děsivé, uhrančivé a lákavé zároveň… Prozaička Viktorie Hanišová po třech románech ohledává subtilnější a sevřenější prostor povídky. Tematicky propojené svižné texty jsou jako dobře míněné facky: zabolí, ale proberou. Stejně jako protagonisté povídek z Dlouhé tratě se i čtenář musí nejednou zastavit a sám sebe se ptát: Jaký má tohle všechno smysl? Možná to není příjemné pomyšlení, ale kdo jednou začne, už nemůže zpět. A to samé se dá říct i o Dlouhé trati. Možná to není nic líbivého — ale číst přestat nelze....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447916/big_dlouha-trat-s9l-447916.jpg 4.2629

Kniha Dlouhá trať

Makii
včera

Je to dobré. Vážně jo. Některé povídky se mi líbily více, jiné méně. Ale jako celek velmi dobré.

Hanina61
předevčírem

Nepřicházím na lepší komentář, než je shrnutý v poslední větě na zadní straně vazby: "Možná to není nic líbivého... ale číst přestat nelze." Přesně tak... tak či tak budu mít tyhle povídky dlouho v hlavě... aneb další skvělá VH.

Ventimiglia

Tři povídky se mi zaryly pod kůži. Odkud je znám? Proč jsou mi blízké? Hanišová skvěle vystihuje existenciální motivy, velmi intimní. Jak prožít život, aby neprotekl mezi prsty? Co udělá s člověkem vědomí, že život může skončit v kterémkoli (velmi blízkém) okamžiku? (Mimochodem, ve skutečnosti to přesně tak je, akorát si to nepřipouštíme.) Co ta díra, která je tolik nebezpečná: mohla by pohltit ty nejbližší, mohla by nesnesitelně lákat. Kdo by ji neznal? A kdo by nechápal, že život dokáže zničit i jen pomyšlení na temnotu nebezpečí? - Skvělá kniha, doporučuji!

simona5r

Uff tak tohle byla velká nálož depresivního čtení, i když je knížka kraťučká, je velmi "výživná". Na druhou stranu vede člověka k mnoha zamyšlením a závěr značí možná malinkou naději.

lenixka

Hanišová píše prostě skvěle. Nicméně je vidět, že její um totální depky a úzkosti sluší spíše delším formátům. Prostě je potřeba se v tom blátíčku pěkně vymáchat, nechat zaschnout, pak znovu vymáchat a tak furt dokola, dokud to svědivě nezačně odpadávat. Pak to má grády. Po přečtění povídky Vrátíš se jsem měla trochu problém se ke čtení knížky vrátit, kvůli fyzickým projevům úzkosti, který četba vyvolala. Naprosto mistrně napsaný profil Zbytečného člověka, kdy si říkáte, jestli někoho takového autorka snad zná osobně. Díra má přesně tu tíživou atmosféru všech knížek, které Hanišová napsala. Manažerka mi přišla těžko uvěřitelná, myslím, že by ji možná slušel delší formát, za mě nejslabší ze všech povídek.

Zuzvil

4,5* Nemám příliš ráda povídky, člověk se začte a šup konec a jiný příběh, ale další knížka od paní Hanišové mi prostě nemohla uniknout a jsem MOC ráda, že jsem si ji přečetla, byla skvělá. Náročná (ve smyslu obsahu a stěžejního tématu) , byla plná bolesti, vnitřních prožitků a depresí, přesto velmi silná a přínosná. Z knížky nemáte dobrý pocit, přesto ji s nadšením čtete dál a dál. I graficky je kniha velmi vyvedená. Za mě můžu s čistým svědomím doporučit.

Allla9

Hodně depresivní kniha povídek. Přesto se od ní nedá odtrhnout.

Čtenářka73

Skvěle napsané, strašně silné, dost depresivní. Výborná kniha, ale vracet se k ní asi nebudu.