lenkaabooks lenkaabooks komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana - bílé vlasy, bezzubá ústa, po kapsách krajíčky chleba, černé oblečení, podivné chování. Haně je 26 let a je ústřední postavou tohoto románu, od kterého jsem se těžko odtrhávala a s uslzenýma očima. Je to příběh o pocitech viny, o rodině, o lásce, o hrůzách války. Emočně velmi silný příběh.

25.05.2018 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Já bych knihu dystopií nenazývala, bohužel mi spousta věcí byla povědomá. A to nejen ve státě českém. Bylo mi pocitově špatně z toho co se v knize dělo, vymývání mozků, život v neustálém strachu z toho ocitnout se ve špatný čas na špatném místě, strach z toho o čem a s kým můžu mluvit, strach ze strachu. Náš život není dokonalý, ale vždy může být hůř. A teď si potřebuji nutně přečíst něco pozitivního, nad čím netřeba přemýšlet.

09.02.2022 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Detektivní příběh z českého prostředí, skvěle vypsané charaktery postav, rozené vypravěčství. Dokonce a to se mi často nestává, mě zamrzel osud jedné z postav, dokonce jsem si nahlas povzdechla - Ale ne, ty ne...

26.10.2022 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Na Ch. Cartera se pěje samá chvála, delší dobu jsem detektivku nečetla, tak proč ho nezkusit. A říkám víc než dobrý. Kratší kapitoly, čtivý, a jako obvykle jsem vraha neuhodla :-) Ani mi nikdo nepřišel podezřelý, takže jsem při prozrazení nahlas vyjekla- Cože?
Fakt překvápko. No a určitě budu v sérii pokračovat.

30.12.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kyu poznáváme jako malou holčičku, kterou postupně opustí celá rodina. Celé roky živoří o samotě v bažině. Jak dospívá, tím více touží po přátelství, po lásce.
Knihu jsem si dávkovala, vracela se k zajímavým pasážím, byla jsem bosou Kyou krmící racky, měla jsem plné kapsy lastur a peříček, schovávala se před nevítanými návštěvníky.
Kniha je úžasná v oslavě přírody, ve sledování přerodu malé dívky v dospělou ženu se zklamáním, která život bohužel přináší.

01.11.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Hynek, můžete jím pohrdat za jeho slabosti- kterých má nemálo, můžete ho uctívat jako skvělého chirurga, můžete smeknout za jeho odvahu a poctivost. Nevím jak by to napsal chlap, ale P. Dvořáková popsala rozervaný život chirurga ve středním věku tak, že jí věříte každé slovo.

04.09.2020 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Anna, tak křehká napohled a tak silná ve skutečnosti. Život v cizí zemi pro ni opravdu nebyl snadný a její lidskost a pokora se dají shrnout v závěrečné větě : Vždycky jsem měla kolem sebe samý hodný lidi.

01.07.2020 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tak smutná a depresivní a přesto mě vtáhla do sebe tak, že bych jí přečetla na jeden zátah. Zlo, které je přehlížené, trestání nevinných. V této knize není opravdu nic pozitivního a přesto je těžké od ní odcházet.

20.10.2023 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Ostudně se musím přiznat že z ruských/sovětských dějin znám pramálo. O to silněji mě kniha zasáhla. Německo mělo Hitlera, Rusko Stalina. Patnáctiletá Lina je s matkou a mladším bratrem spolu s dalšími nepohodlnými režimu deportována na Sibiř do pracovních táborů. Hlad, zima, smrt. Ale také naděje, soucit a láska. Lina vše utajeně zaznamenává v kresbách, s tužkou v ruce si uchovává zbytky zdravého rozumu. Líbily se mi kratší kapitoly, které nutí číst dál a dál , jen konec byl náhle useknutý.

10.01.2022 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Druhé setkání s paní Klevisovou a zase bylo fajn. Poctivé vykreslení postav, vlastně se zdá že jde jen o příběh a najednou - vražda. Tento zvláštní styl se mi fakt líbí a už teď se těším na další.

06.03.2023 4 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Tak kolik z nás si vygooglilo tarantulového jestřába, fuj. Vím že je hmyz užitečný, ale já ho nemusím. V počtu dvou a více jedinců, prchám. No, pan Carter mi opět způsobil celkovou nevolnost, což mi ovšem nebránilo číst a číst dál.

06.11.2022 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

No fuj teda. Samozřejmě teď přemítám čeho se já osobně nejvíc bojím. Brutální, odporné, ale sakra čtivé. Před dalším dílem si dám zase pauzu a přečtu si něco milého.

03.05.2022 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Zrovna dnes mě popadla určitá melancholie, kdy se mnou není řeč, tak jsem se věnovala čtení. A Sněhuláka jsem zvládla během jediného dne. Dobrá detektivka s H. Holem, drsným sympaťákem ze severu. Vraha jsem samozřejmě neuhodla, ale to nepřekvapí :-) Líbil se mi motiv sněhuláků, přišel mi ale nedotažený. Občas jsem tápala v postavách, nicméně knihu jsem si užila, byla fajn.

05.01.2022 4 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Autismus je pro nás tak těžko chápající svět, jak těžký je potom náš svět pro autisty. Poněkolikáté jsem se setkala s tím, že autisté nelžou. Pokud správně položíte otázku, dostanete vždy pravdivou odpověď. Patnáctiletý Christopher by rád vypátral, tak jako jeho hrdina Sherlock Holmes, pachatele činu. V tomto případě jde o zabitého psíka. Otec mu to ovšem striktně zakáže. A pak Chlapec zjistí, že mu blízká osoba lhala a to nejednou a dostane strach. Poprvé v životě je na vlakovém nádraží, ve vlaku, v metru, v Londýně. Christopherovi v životě pomáhá matematika, pomocí ní zvládá životní situace, pro nás ostatní tak všední. Bylo to čtení zajímavé a hodně poučné. Ne každé řvoucí dítě v plném obchodě musí být nezvladatelný rozmazlenec.

11.01.2023 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Zřejmě mám pocit, že mám málo rozečtených sérií, tak hurá na další. A nezklamala mě. Vyšetřovatelka Josie je svérázná s proříznutou pusou a to mám ráda. S takovýmto odhalením jsem se setkala poprvé (nemám u detektivek tolik načteno) , přesto jsem ho tušila zhruba od půlky knihy. Četla se lehce a rychle.

06.12.2022 4 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Ach, ta nostalgie. Vrátila jsem se do dávných dětských let s Honzíkem a jeho barevnou kuličkou. Svým holkám jsem ji nečetla, raději si vybíraly Disneyovky v knihovně, nad nimiž jsem protáčela oči zase já. Samé ilustrace, čtení minimální. Honzíkova cesta - je se svými družstevníky, kdy všechno patřilo všem, poplatna té době, kdy mě to jak malou míjelo a teď už je to jen historie. Přesto Honzík do mé knihovny prostě patří.

29.08.2022 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Magor, ten Carter není normální. To snad může vymyslet jen šílenec, nebo génius, takové zhovadilosti. Přesto jsem četla a četla a nedala z ruky dokud nedočetla. Dám si zase pauzu a pak neodolám dalšímu dílu.

08.06.2022 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Ty severský detektivky jsou tak neskutečně brutální, prostě co se může odporného stát, stane se. Dobře psané, napínavé až do konce, jen při pohledu na kaštany a nedejbože z nich vyrobené panáčky se mi budou ježit všecky chlupy.

05.11.2020 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Tentokrát bez parťáka, zato jako agent FBI. Hunter potkává starého kamaráda ze školy Luciena. A ten má opravdu děsivě morbidní sklony. Bylo to fajn, odkryla se Hunterova minulost, ale Garcia mi chyběl. Tak zase příště.

28.01.2023 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Příběh Zuzany a jejích dvou kamarádů z dětství. Oba ji milovali, každý z nich jinou láskou. Pak přijde válka a dívka je poskvrněna žlutou hvězdou. Koncentrační tábor - jizvy na těle i na duši. Zuzana mi jako postava příjemná nebyla, postupně jsem však obdivovala její sílu. Sílu přežít.

31.07.2022 4 z 5