Sněhulák

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/130267/harry-hole-snehulak-nLr-130267.png 4.63820
Série:

Harry Hole (7.)

Originální název:

Snømannen (2007)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (731)

Přidat komentář
evelinka
předevčírem

Od Nesba se mi nejvíc líbil asi Sněhulák, ale další knihy mi už připadaly "nastavované". Přesto neodolám a přečtu si je, když se k nim dostanu.

Lenka8418
14. prosince

Moje první kniha od Nesba a líbila se mi. Určitě si přečtu nějaké další.

Knihomolová
13. prosince

Sněhulák je mým prvním setkáním s autorem, který podle některých kritiků ,,pozvedá žánr krimi do nových výšin". Výšiny si představuji opravdu jinak. Nemohu knize upřít čtivost, děj má spád a stránky se doslova mrskají ke konci jako listy větrníku. I ten Harry, alkoholik nealkoholik, je celkem sympaťák, který nic moc neřeší až vlastně všechno vyřeší. Ale celkově jsou pro mě všechny postavy ploché a bez šťávy, styl psaní jednoduchý (když už asi po sté někdo ,,zamrkal" a po sté se někdo ,,zašklebil", začala jsem být už fakt otrávená), zvraty prvoplánové a uměle dosazené, závěr nepřekvapí. Vlastně ke konci jsem si říkala, tak už ji zachraň, toho cvoka odstřel a honem k jiné knize. Asi jsem měla velká očekávání, která se nenaplnila. Jestli má ,,toto" pozvedat žánr krimi do nových výšin, zůstanu raději při zemi.

Soda14
12. prosince

První kniha od tohoto autora, kterou jsem přelouskal. Měl jsem to za pár dní, nedalo se od toho odtrhnotu. Určitě ne TOPovka, ale je na špici. Jediné co se mi nelíbilo, bylo že několikrát chytli pachatele a on to pachatel nebyl. Když to bylo asi potřetí, už to bylo slabší a kazilo to dojem knihy. Každopádně za mě jedna z nejlepších krimi, nejlepší určitě ne, ale je vysoko :)

Hotovson
09. prosince

Paráda! Ke konci napětí, že by se dalo krájet - smyčkovou pilou.

Roubas
03. prosince

Na filmové zpracování Sněhuláka jsem se těšil snad půl roku dopředu. Od Nesba jsem do té doby četl jen Netopýra, ale když jsem odcházel z kina a litoval každé koruny, kterou jsem vyměnil za lístek na ten po všech stránkách nezvládnutej film, musel jsem si knihu co nejdřív přečíst. Sněhulák mě dostal. Je to komplexně zvládnutý příběh, který si udržuje poměrně vysoké tempo a staví příběh na poměrně děsivé zápletce a na Harrym Holeovi, který je opravdu ďábel. Nesbo výborně hází čtenářům klacky pod nohy a vždy jen lehce naznačí, kdo by mohl být pachatel. Potom to vezme zpět a za nějakou dobu vám dá zase na chvíli čuchnout. I když si troufnu říct, že pozorný a zběhlý čtenář by vraha odhalil již v polovině knihy. Už jsem naplno pochopil, proč ty davy tak hltají tu rozervanost a workoholismus Holea a hltají jeho knihy jako smyslu zbavení. Ostatní případy se pokusím dohnat a troufnu si říct, že Sněhulák je učebnicí severské detektivky.

AnetaKor
01. prosince

Musim rict, ze jsem se u některých části bála vic jak u celého Kinga. Myslim, ze kdykoliv ted uvidím sněhuláka, budu mít husí kůži.

Radza
29. listopadu

Precteno jako prvni knizka od Nesba, kdyz byla vydana - a nedavala me moc smysl. Precetl jsem potom vsechny knizky od prvniho Netopyra - a kdyz jsem cetl Snehulaka podruhy, tak do sebe vsechno perfektne zapadlo a cteni jsem si fakt uzil

veru.nika
29. listopadu

Byla jsem napnutá jak kšandy, jak to dopadne. Pro mě zatím nejlepší díl ze série. Bohužel filmové zpracování totálně po....

Anneska
24. listopadu

Posledni kniha s HH, kterou jsem cetla, byla Nemesis. Je to uz ale delsi doba, a tak pisu komentar pouze ke Snehulakovi, ktereho jsem zakoupila z toho duvodu, abych se na filmove zpracovani mohla podivat az po precteni knihy.
Knizka je napinava od zacatku az do konce, rozhodne nema hlucha mista, nicmene zkuseny ,detektivkar, odhali vraha opravdu velmi rychle, a pak uz jen cte po stripcich, co si davno poskladal v hlave. Nicmene na dlouhe zimni vecery skvela zalezitost!

SmileyBear
23. listopadu

Doporučila mi to manželka...
Hmm ..
Asi jsem extrémista, ale vraha bych zakopal někde v lese v prvním týdnu :)

Forest66
22. listopadu

Uznávám, že příběh je dobře vymyšlený, motiv vražd zcela neotřelý a hlavní hrdina...no, určité výhrady mám, ale vcelku jsem si ho oblíbil. Za co ale musím strhnout aspoň 2 hvězdičky je délka! Celá kniha by mohla být klidně poloviční, aniž by tam něco důležitého chybělo. Zkrátka příliš mnoho zbytečného balastu, který s příběhem nijak nesouvisí (což je ale obecně autorův nešvar).

olle3
22. listopadu

Ačkoliv jsem do Sněhuláka nešel s tím, že se jedná o super bomba bestseller, který mě musí ohromit (přísahám!), ale pouze s tím, že vyzkouším další knihu, která by mohla být zajímavá, zklamala mě.

Nebo možná ne přímo zklamala, jen opravdu ničím nezaujala. Četl jsem mnohem lepší detektivky. Charakter hlavního hrdiny mě neohromil určitě - jeho závislost na alkoholu byla sice zajímavá, ale briliantní deduktivní schopnosti a nadprůměrnou inteligenci nějak postrádal. Byl sice o krok napřed oproti svým kolegům, ale stejně mi přišlo, že vraha odhalil jaksi spíš omylem.

To, co mě však hlavně nezaujalo (a to už od první řádky), byl autorův styl psaní. Připadal mi zmatený, nelogický a těžce stravitelný - stejně jako dialogy. Ale kdo ví, třeba se takhle v Norsku mluví.

Kniha mě prostě ničím nezaujala a znovu jsem si ověřil, že bestseller nerovná se kvalita.

SPOILER
p.s. Plísňaře jsem podezíral už od samého začátku, i když se ukázalo, že nakonec vrahem nebyl. Co tedy měl znamenat ten konec? Nějaká pointa, kterou jsem nepochopil nebo jen nevydařený záměr udělat vyústění mystičnější?


Hodnocení: 3/5
Více recenzí na: Sekerkatomas.cz

maximiz
20. listopadu

asi nej kniha od Nesba, co jsem četl.. zimní radovánky už nikdy nebudou stejné

LightwoodBitch
20. listopadu

Po přečtení této knihy, mojí první myšlenkou bylo: UŽ NIKDY V ŽIVOTĚ NEBUDU STAVĚT SNĚHULÁKY!
Zřídka kdy se odhodlám k napsání recenzí, ale tato kniha mně fakt dostala!)
Když jsem poprvé uviděla trailer k filmu s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli, tak jsem si řekla: "woow, tak Sněhuláka si rozhodně musím přečíst."
Tehdy jsem se rozhodla, že seznámení s Jo Nesbo nesmím nadále odkládat. Přečetla jsem si pár rezenzí ohledně sedmé knihy Nesbo a před přečtením Sněhuláka jsem si udělala o charakteru Harry Holeovi a stylu psaní Jo Nesbo, takový "krutý, drsňácký" obrázek, ale doopravdy jsem si ty dva chlapy oblíbila.
Jednak Holea za jeho oddanost práci, který sám Harry a ostatní nazývají drogou, a Jo Nesbo, za jeho neuvěřitelně čtivý a napínavý styl psaní.
Ve Sněhulákovi (a taky pevně doufám i v dalších dílech Nesbo), se vyskytuje spoustu zajímavých hlášek a informací z různých sfér, jako např. z medicíny, historie a t.d. Tak že pán Nesbo píše nejenom čtivé detektivy, ale taky do nich zahrnuje zajímavá fakta. Což je vlastně super!)
Humor, sarkasmus - vše na svém místě a ve správných dávkách. Místy bych řekla kniha byla dokonce i poetická.
Takže, přejdeme k největším peckám Sněhuláka:
1) Máme tady jednak pořááádně velkej, nečekanej zvrat (asi tak někde v polovině knížky), který byl spojen s příbuzenstvím....Víc vám k tomu nic neřeknu. Nechci totiž hodně spoilerovat, ale podělím se s vámi s tím, že jsem seděla s odpadlou čelistí asi tak minutu, než jsem byla schopná pokračovat ve čtení dál.
2) Akce, tajemství, záhadný, skoro až mystický Sněhulák, který mi první půlku knihy naháněl husí kůži.
A to nejlepší na konec - vlastně ten konec knihy....PANE BOŽE!!! Mně se snad na posledních 40 stránkách několikrát zastavovalo srdce. Pak znovu nastartovalo, poháněné stejným adrenalinem jako i vyšetřovatele Holea.
Zapomínala jsem dýchat, ani jsem nevnímala jak jsem otáčela stránky.
Zkrátka jsem se totálně propadla do toho světa!
Rozhodně si koupím všechny knížky Nesbo. A začnu číst od zažátku série o HH. A jsem připravená i na to, že předešlé díly mohou být slabší)))
A samozřejmě....VŠEM DOPORUČUJI!!!

TomK
19. listopadu

Chápu ten povyk a reklamu této knihy, protože jsem se od ní nedokázal odpoutat. Mistrně napsané ( přece jenom Nesbo je jen jeden) a zápletka se zvraty a skvělým koncem mi prostě nedala spát. Pokud pod okny uvidím Sněhuláka, začnu být nervózní!!

nikol1774
16. listopadu

Nebýt tohle kniha, která byla obsažená v mým maturitním kánonu, nikdy bych jí nečetla a nikdy bych nevěděla o co bych přišla. Super zápletka, super konec, do poslední chvíle jsem netušila kdo Sněhulák je. Ostatně to já nevím u žádný detektivky. Jsem hodně zvědavá na film, na který se v nejbližší době chystám. Ale už teď vím, že film se knížce nemůže vyrovnat. Top příběh. Jedna z mých oblíbených detektivek.

Alitairmir
16. listopadu

Seveřané umí krimi příběhy jako nikdo jiný a Sněhulák patří k absolutnímu vrcholu. Mrazivý příběh, který mi nedal ani na chvíli vydechnout, obsahuje několik působivých zvratů a autor dokázal to, co se nikomu předním (a asi ani po něm) už nepovede. A co, že tím myslím? Fakt, že ode dneška když uvidím sněhuláka, tak mě silně zamrazí. Po dočtení knihy vím jediné - Musím mít celou sérii příběhů ve kterých vystupuje svérázný detektiv Harry Hole který, i přes spoustu svých démonů, je vyšetřovatelem kterého by si přálo každé oddělení vražd.

Chesterton
15. listopadu

Můj celkový dojem asi taky JO, leč právě ta zdlouhavá neuvěřitelnost mi brání dát plný počet :)) Vystihla jste to PaniJani skvěle!

PaniJani
14. listopadu

Moje první přečtená kniha od autora a musím dát 5*. Je skvělá. Sice mně to občas přišlo zdlouhavé, někdy zas trošku k neuvěření, ale celkový dojem super. Jen nevím, jestli v zimě budu s dětmi stavět sněhuláka

nirvana91
09. listopadu

Moja oficiálne prvá kniha od Nesba (pri tom aká je moja sesternica fanynka som sa odhodlávala dlho) - a výber vyhral Snehuliak práve vďaka filmovej verzii, ktorú som chcela predbehnúť. Aj keď som ju dočítala až po odpremiérovaní v kinách a v podstate som film nestihla, tak nevadí. Kniha bola úžasná! Film sa podľa traileru, ktorý som pozrela dodatočne po dočítaní ani zďaleka nechytal. Ale dosť porovnávania. Ku knihe - ako som povedala, bola úžasná. Keď som sa prekusla cez prvé stránky, tak som sa nemohla odtrhnúť. Zápletka bola dokonalá a stále sa odhaľovalo viac a viac a stále to človeka viac a viac miatlo. V kútiku duše som si myslela, že s tým človekom niečo nie je ok a že ten človek to nemôže byť. Ale niet na to, keď sa to prevalí a ste si istí. Odporúčam - veď ju mám v knižnici na poličke :)

KristýnaBook
09. listopadu

Za mě nic moc Syn od Nesba zajímavější..

NikolIris
06. listopadu

Moja prvá kniha. Áno, prosím ešte mi napíšte, aby som to čítala postupne 50x a asi začnem :) .
No prečítala som si ju prvú, kvôli boomu s filmom a kinom a mám radšej keď prvú čítam knihu ako vidím film. No nepocítila som veľkú ujmu, že som si vybrala Snehuliaka ako prvú knihu. Neviem možno všetko na 100% o živote hlavného vyšetrovateľa, ale a to málo mi stačilo . Príbeh sa nejako nebil s iným príbehom, za mňa sa to dá v poho čítať aj tak, u neviem posúdiť ďalšie knižky. Žiaľ som pomalý čitateľ a kníh je TAK VEĽA a ešte a málo času :/, no raz sa určite dostanem k ďalším Nesbo-ovkám. Za mňa dobrá kniha, mrazíva, napínavá, mínus môj - odhalila som potencionálne možný koniec do zavčasu (a bolo to správne tušenie), no a tak ma kniha bavila, peknú surový štýl písania aj tých nechutností, to mne v knihách nevadí a radšej , nech je to napísané tak, ako obalené v priehľadnej fólii a dojem to stratí :). Takže pre mňa veľmi príjemné čítanie a milujem prostredie severských krajín ♥

Chesterton
06. listopadu

První kontakt s autorem - detektivka slušná, zápletka mrazivá, napětí, spád, ale všeobecnou super chválu nesdílím. Ani nevím proč. Nějak mi lidsky úplně nesedí Harry. Už jsem přečetla i nějaké další a nejvíc mě zaujali Lovci hlav. Nicméně před Jo Nesbo dávám přednost Dominiku Dánovi :)

černá puma
05. listopadu

Jo Nesbo Jo.Sněhulák se čte dobře,když jste nejlépe pod peřinou..je napínavá ale ne tak moc..

Kicka
04. listopadu

První Nesbovka a velmi mě bavila! Určitě se pustím do další a zkusím i jiné severské detektivky. Do poslední chvíle jsem netušila vraha :)

Vladísek
04. listopadu

Od tohoto autora jsem zatím žádnou knihu nečetla a dílo Sněhulák bylo pro mě vlastně první setkání s ním. A musím přiznat, že příjemné. Severské detektivky mě moc neberou, takže jsem si knihu koupila s nulovým očekáváním, zaujala mě anotace k ní a já byla prostě jen zvědavá. Nelituji vynaložených financí, mě to prostě bavilo. Jedno vím jistě: okolo žádného sněhuláka už v zimě neprojdu bez povšimnutí, radši si ho pořádně prohlédnu. Co kdyby... ;)

silhavaemilka
03. listopadu

Pro mně první kniha od Jo Nesba. A i přes mé (ne)očekávání se mi hrozně líbila. Teď bohužel vím, že si musím přečíst i ostatní.

petym
02. listopadu

No žádná sláva. Ten sněhulák toho moc nepředvedl. To znam teda lepší knihy. Druha kniha od autora a bída. O trošku lepší než syn ,kde se furt jen kecalo a kecalo a tisíce nových jmen. Takže zatím konec s knihama od Joa. Snad film co teď natočili bude o dost lepší.

jaruva
01. listopadu

Chystala jsem se na tu knížku dlouho, doufala jsem, že ji stihnu přečíst před tím, než do kin přijde film jí inspirovaný. Nestihla. Po přečtení některých reakcí jsem si její přečtení nechala až po návštěvě kina. A jsem ráda. Film se mi líbil. A knížka ještě víc, ale do filmu by se to všechno jen těžko dostalo. A bylo pro mě zajímavé sledovat, jak motivy z knížky byly použity ve filmu. Levharta jsem už četla (moje první setkání s Nesbo), tak se těším na další pokračování.