Sněhulák

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si vš... celý text

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole.
Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/130267/harry-hole-snehulak-nLr-130267.png 4.63408
Série:

Harry Hole (7.)

Originální název:

Snømannen (2007)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (646)

Přidat komentář
Michaeles
včera

Poslední dobou čtu jednu skvělou knihu za druhou. Za mě tato kniha od Nesba rozhodně nejlepší z celé serie a asi nejlepší detektivka co jsem kdy četl! Děj velice rychle plynul, skvěle postavená kniha s úžasným rozuzlením. Této knize nemám opravdu co vytknout.

hvozdik
15. srpna

Od počátku jsem měla dojem, že kniha je psaná pro film. Hlavně mrazivé scény, když padá první sníh, a také dramatické finále by se dobře vyjímaly v klasickém akčním trileru. Knihu jsem sice přečetla jedním dechem, ale k dokonalosti a nadšení něco chybělo. Trochu mě navíc zklamalo, že i když to Harrymu vždy pálí a brilantně dává dohromady všechny souvislosti, tak ten jeden jediný moment, v němž je identita sněhuláha úplně do očí bijící, mu nepochopitelně uniká.

polkau
12. srpna

Společně s Policií nejlepší kniha od Nesba.

Jůšo
11. srpna

Prostě wow. Připomínalo mi to křižovatku, ze které můžete jít do několika různých směrů, ale pokaždé si vyberete špatnou cestu, takže se musíte vrátit a vydat se po jiné. Když se ale vrátíte zpátky na rozcestí, víte o něco málo víc než předtím. Napětí, skvěle propracované postavy, akce. Jen velmi nerada jsem knihu odkládala.
Tohle bylo moje první setkání s Nesbem a určitě ne poslední.

Evus
05. srpna

Dokonalé... Jsem zvědavá na film.

Beatrice_s
04. srpna

Rozhodla jsem se nepostupovat chronologicky, ale dle stupně mého zájmu, a tak se v případě Sněhuláka jednalo o mou první knihu pana autora. Musím říct, že jsem při čtení vcelku rychle pochopila, co všichni na knihách tohoto autora mají a proč je kolem nich taková mánie. :) Kniha je napsána skutečně velice poutavě a čtivě. Lehce jsem se obávala přehnaného krváku, ale byla jsem mile překvapena. Určitě to nebylo mé poslední literární setkání s panem autorem a již nyní si myslím na Levharta. :)

DoDidDone
03. srpna

Sněhulák byl vlastně skvělý, tajemný a dost strašidelný, ale když se postupně odkrývaly indície a začalo se ukazovat, kdo je vrah, doufal jsem, že se to nakonec vysvětlí nějak jinak, ale bohužel. Trochu mi to připadalo jako klišé a strašně těžko uvěřitelné. Doufal jsem, že Nesbo to zvolí trochu jinak, protože mi připadá, že ten vrah není vůbec v jeho stylu.
Za mě stále nejlepší Spasitel!

Ivanka83
26. července

Skvěle napsaná a napínavá až do samého konce. Doporučuji.

badinka4
25. července

Skvělá kniha, jedna z nejlepších co jsem od Nesba četla, jsem zvědavá jak dopadne filmové zpracování .

petronella1
20. července

dost dobrý...drsný. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout

Meri47
18. července

Sněhulák je první knihou kterou jsem od autora četla a rozhodně ne poslední. Místy jsem napětím ani nedýchala. Už dlouho se mi do ruky nedostal tak napínavý thriller.

Miranda
15. července

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem ve svém životě četla. Byla tak strašně skvělá, že jsem oddalovala i její čtení, abych jí mohla číst delší dobu. Uprostřed knihy jsem se dokonce přinutila přečíst si jinou, jejíž četba mi předtím trvala skoro půl roku. Tak moc se mi líbila, že jsem jí prostě nechtěla dočíst, aby mi ten skvělý pocit zůstal co nejdéle. Má první přečtená kniha od Nesbøa. Byla příjemně děsivá, napínavá, vtipná, plná informací, čtivá, úžasná ve všech směrech. A výborně gradovala. Parádní zážitek!

Skupa
11. července

Čím dál tím lepší!!!!!!!!!!!!!!!!

Jíťa512
10. července

Kvalitní detektivka - tu a tam s hororovými prvky.

Monika1180
07. července

Tohle byla moje první kniha od Nesba, kterou jsem četla, prostě mi padla v knihkupectví do oka - a předčila moje očekávání. Prostě pecka.
Jen asi nebylo úplně vhodný číst ji v těhotenství :-)

katynais
07. července

Všichni říkali,jaký je to geniální spisovatel, úžasné knihy, tak jsem čekala bombu,pecku něco mimořádného,ale to se nekonalo.Pro me normální detektivka

HanaMalina
04. července

Tato kniha byla první co jsem četla od Jo Nesba a velká spokojenost. Příběh je opravdu velmi napínavý a nutí vás číst stále dál. Přečetla jsem během pár dní. Doporučuji, rozhodně stojí za přečtení.

JelloBiafra
30. června

Pokiaľ boli predchádzajúce Nesbøho knihy perfektné, tak táto je jeho Magnum Opus. Temný psychologický thriller, kde dokonca nie je núdza ani o pravé hororové pasáže (naháňačka v lese a následný hrôzny nález). Harry Hole dostáva do tímu novú parťáčku menom Katrine Bratt a spoločne riešia prípad prvého sériového vraha v dejinách Nórska. Jeho krvavá stopa sa tiahne až do dávných 80. rokov. Okrem hlavného mesta vedie jeho stopa aj do mesta Bergen. Prečo tento brutálny vrah zabíja mladé ženy a aký zmysel má symbol snehuliaka, ktorý po sebe zanecháva? Práve v tejto knihe sa dostáva ku slovu autorov nezameniteľný rukopis a v priebehu čítania vám položí toľko zásadných otázok, že sa vám bude motať hlava. Nechýbajú tu prepracované a uveriteľné postavy, hustá psycho atmosféra ani velkolepé finále. Za seba môžem povedať, že knihu som čítal práve v období kedy vonku mrzlo a padali veľká kvantá snehu, takže zážitok i atmosféra knihy boli dvojnásobné.

Atlantis
29. června

Harry chlastá. Tak trochu. Zase.
Harry balí Ráchel. Tak trochu. Zase.
Harry má novou parťačku. Tak trochu. Zase.
Zločinec je nemocný. Tak trochu. Zase.

Schválně: který díl s Harry Holem jsem právě popsal? Červenku? Pentagram? Ani jedno, správně je Sněhulák.
Problém s Nesbem je v tom, že vydal několik skvělých detektivek a lidé moc rádi zapomněli na polovičaté první dva díly, které byly přinejlepším průměrné. Sněhulák není kvalitativně o moc výše. Drtivou většinu jsme už viděli jinde a vraha odhalíte nejpozději v první třetině knihy.
Kladem je rozhodně závěrečná čtvrtina, kde se dozvíme motivaci a myšlenkové pochody vraha a konečně i u Harryho nastane posun. Doufejme, že k lepšímu.
Na Sněhuláka jsem se poměrně těšil a o to je větší zklamání, že jde jen o velice obyčejnou detektivku.

Pavlínka01
26. června

Tato kniha byla první co jsem od Nesba četla a rozhodně není poslední!!! Skvělá detektivka plná zajímavých zvratů a napětí. Jediné, co mi na ní vadilo, byla ta spousta jmen. Často se mi stávalo, že jsem si některé dva spletla a pak to nedávalo smysl. To je však něco, co se nemusí každému stát, je to spíš moje chyba. Vřele doporučuji přečíst a já si jdu rychle někam pořídit další díly :-D .

Jamilily
25. června

Knihu jsem si koupila na základě skvělých hodnocení všude okolo, a chyba to nebyla. Příběh byl skvělý a napínavý, účelové matení čtenáře mi rozhodně nevadilo. Harry - sympatický a úžasný i přes své démony, takže Rachel jsem ze začátku vážně nesnášela :D Sice možná až moc velký krvák, dalo by se říci, že to byla má první detektivka, ale na to si u Nesba musíte zvyknout (a s dalšími díly je to vážně povinnost).

Dolik13
21. června

První kniha od Nesba a velké zklamání. Nechápejte mě, jako věčného kritika, nicméně jsem měl obrovské očekávání, a to se nedostavilo. Za prvé mi hlavní postava přišla strašně nesympatická. Uzavřený alkoholik bez vtipu, s jednoslovnými odpověďmi, nezajímavý charakter. Za druhé, ztrácel jsem s v ději, jak přeskakovali dějové linky sem tam, a poté se vraceli zpět, tak jsem jednoduše už nevěděl, kdo je kdo. Příběh sám o sobě má několik zvratů, které nebyly špatné, líbí se mi i bohatý jazyk a severské prostředí, ale do čtení jsem se vyloženě nutil a mého oblíbeného Roberta Huntera od Chrise Cartera to rozhodně nepřekoná. Nicméně do budoucna zkusím od Nesba ještě jednu knihu a dám mu šanci.

Limonadovyjoe
12. června

Moje první kniha s Harrym H. A taky jedna z mála detektivek které jsem za život přečetla. Inu bavilo mě to, pěkně vykreslená atmosféra vraždy a hledání vraha napínavé. A závěr se opeavdu vyvedl, autor si s vámi pěkně hraje, když vám v hlavě pořád šrotí kdo je teda asi vrah, a když už jste si téměř jisti, tak je všechno jinak

Emmadriel
08. června

Jediné detektivky, které jsem schopna přečíst jsou od Jo Nesba a takhle mezi nimi vévodí. Nejlepší detektivka, co jsem kdy četla a né jednu noc jsem šla spát se strachem.

Alex.rrr
07. června

Absolutně nejlepší kniha (prozatím) od začátku série. Skvělý příběh a napětí. Tento díl se mi moc líbil. Při hledání sériového vraha není ani tak moc popsána brutalita, což oceňuji. Několikrát jsem nemohla přestat číst, jak jsem byla zvědavá na další děj. Kniha dává několik možností, kdo by mohl být pachatel a o to větší a lepší je závěr. Moc doporučuji.

kalimero007
07. června

Má první kniha přečtená od tohoto autora. Na můj vkus dost napětí.

magnolia
01. června

Dávno přečtená, první ochutnávka JN, která stačila (i když byla docela působivá, v té zimě 2012/13).

Jana77
31. května

Moje první Nesbovka a i když mi nevyvolala fóbii ze sněhuláků, já jsem si rozhodně čtení užila. Takže prohlašuji-jsem ztracena a HH jsem si zamilovala.

pedroK
31. května

První kniha Jo Nesboa, co jsem přečetla, a naprosto mě pohltila. |Další díly jsem zhltala!! Kdo má rád napětí, kdy do poslední chvílu netuší, jak to vlastně dopadne, kdo má rád hlavního hrdinu člověka, ne 007, tak to je kniha pro něj! Detektiva Harryho si zamilujete!! Je to napnutý jak malý gaťky, ikdyž pro slabší povahy to asi není. Severská krimi je syrovější.

Zuzanka46
29. května

Moje první kniha s detektivem Holem a za mě velké zklamání... Do knihy jsem se nemohla vůbec začíst, ztrácela jsem se v norských jménech a místech. Jediné, co mě z knihy bavilo, byly kapitoly, které vedly k dopadení sněhuláka, to co bylo potom, jsem v podstatě už ani nečetla, nebavilo mě to. Škoda, těšila jsem se, že se nebudu moct od knížky odtrhnout... Za mě ne, jediné co jsem si touto knížkou potvrdila je to, že severské krimi mě fakt nebere :-)Kniha v žebříčku

62. nejlépe hodnocená kniha

Štítky

thrillery severská krimi sněhuláci norské detektivky

Autor a jeho další knihy

Jo Nesbø

Jo Nesbø
norská, 1960

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených110x
v Přečtených5500x
v Čtenářské výzvě201x
v Doporučených420x
v Knihotéce1044x
v Chystám se číst1032x
v Chci si koupit224x