Sněhulák

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/130267/harry-hole-snehulak-nLr-130267.png 4.64426
Série:

Harry Hole (7.)

Originální název:

Snømannen (2007)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (852)

Přidat komentář
lilyjane2
19. září

klasika mistra thrillerů - četla jsem od něj vše a nic mě nezklamalo.

Aterianna
12. září

Mrzí mě, že v dnešní době, kdy je promítaná podoba díla pro lidi stále přístupnější (a i mnohdy aktraktivnější) a jsou z nich tedy radši diváci, než čtenáři. Zrovna u tohoto. Jakožto filmová nadšenkyně se zálibou v knihách můžu za sebe říci, ( a snad se i s většinou shodnu)že filmová verze se opravdu nepovedla. Nejde jen o klasickou hloubku, která se do filmu, ať se snaží jakoliv, nelze naplno přenést, ale tentokrát o celkový dojem. Rozuzlení filmu přišlo jen tak po stopáži filmu, která nesla pocit gradující tendence – a žádná nepřišla. Postavy ve filmu byly plytké, bez minulosti a snadno odsouditelné..
Kniha tedy opak filmu. Co budu psát k detektivnímu-thriller románu. Asi nic víc, než pociťne mráz na vlastní kůži.

BoubelkaLulu
10. září

kniha se mi nelíbila, nebyly tam obrázky:(

mamadli1922
08. září

Nesbo je kvalitou psaní zcela jinde než ostatní severští autoři detektivek. Ačkoli je to trochu rouhání, stavím ho jednoznačně i nad Stiega Larssona, který je braný jako nedotknutelná klasika. Ano, Nesbovy knihy jsou někdy až příliš zvratovité, šablonovité (jak už tu někdo napsal) a u Sněhuláka je možné, že vrah je trochu předvídatelnější než u jiných knih hlavně kvůli jedné situaci, kterou kvůli spoileru nebudu psát. To ale nic nemění na tom, že je Sněhulák skvěle stupňovaná promyšlená detektivka, kde se několik motivů prolíná a spojuje. Srovnání s McEwanem nebo Nabokovem nechápu, je to jako srovnávat Michaela Jacksona s Mozartem. Proč vůbec? Je to autor populární literatury. Přesto je to populární literatura s přidanou hodnotou. Zvláště v dalších dílech vztah Bellmana a "Beavise" Bentsena je prostě autorsky perfektně zvládnutá psychologie postav u jiných dnešních autorů detektivek nevídaná (Kepler může tiše závidět). Stejně tak postava Gunnara Hagena valícího rozumy z vojenské akademie a přednášejícího o useknutém prstu japonského důstojníka. Nesbo zkrátka psát umí, což samozřejmě neznamená, že se to bude líbit každému. Ale každý by mu měl dát šanci. Zaslouží si to.

derminator
07. září

Byl jsem ovlivněn tím, že už jsem viděl film! Ale i tak musím říci kniha je jednoznačně lepší. Pochopil jsem mnohé co jsem ve filmu nepochopil. Nesbo je asi opravdu v současné době jedním z nejlepších autorů thrillerů. Knize dávám 80%. A doporučuji

Jessybelle
31. srpna

Možná je to tím, že jsem to četla po dílech následujících, ale nebylo to ono. Jako styl, propracovanost, harryoismus...to vše tam bylo, přesto mi něco chybělo...ale i tak si zaslouží být přečtena...

Costanzo
28. srpna

Sněhulák je prozatím nejlepší kniha ze série Harry Hole. V této chvíli, kdy tento komentář píši, jich mám v sérii už 11, takže si myslím, že to dokážu porovnat. Co se samotného Harryho Holea týče, bravurní postava se sklony k alkoholismu. Byla jsem touhle knihou tak nadšená, že jsem idiot zašla na film do kina. Naprostý brak, nadávala jsem celou cestu domů, jak někdo může takhle mistrovsky zkazit (to je ještě krásné slovo) tak vynikající knihu!

Enrs
23. srpna

Po velkém zklamání z šablonovitého Levharta na nějakou dobu jsem Nesba odložila. Kniha, se kterou se vrátil je nicméně famózní. Děj, který doopravdy nečekáte a zhltnete ji od začátku do konce. Jako vždy Hole disponuje superhrdinskými schopnosti, ale tady byste mu to i odpustili.

hakunamatata
22. srpna

Na Sněhuláka jsem nečetla zrovna pochvalné recenze, ale jak jinak poznat Nesbø než naprostou klasikou.
A mně se to líbilo!
Detektiv alkoholik je teď nějaký hit, všude se chlastá jak o život a pak jsou všichni děsně labilní a rozvedený a mají milenku, ale přitom pořád milují svojí ex manželku...
Ale jinak námět dobrý, kdo je vrah jsem dlouho netušila. Možná ten motiv vraždění byl trochu úchylný až bizarní, ale proč ne.
Sněhuláka jsem četla ve čtečce, v autobuse směrem z Brna a kluk sedící vedle mě najednou vytáhl knihu Sněhulák a oba jsme se tomu posmáli. Tímto ho zdravím!

kilometr
16. srpna

Sněhulák mě moc nebavil.Jde o lehce nadprůměrnou detektivku.A ten spektakulární závěr,kdy zachránil svou milovanou a pak vraha dopadl,to jsem byl i za Harryho rád,že to končí.60%.

VeronikaAug
16. srpna

Sněhulákovi dávám 4 hvězdy, protože určitě stojí za přečtení. Nechci moc kritizovat, protože napsat detektivku, nebo spíš jakoukoliv knihu, co má 500 stran, které nenudí a dává to smysl, je obdivuhodné. Takže spíš co mi úplně nesedlo - trošku chaos, spousta postav, v začátku přeskakování sem tam v čase. Souhlasím s komentářem níže, že spíš než že by Harry případ pompézně vyřešil, se vrah sám od sebe odkryl. Jako vyšetřovatel mě u mé první Nesbovky moc nepřesvědčil. Navíc í přes to, že já ani v nejjednodušší detektivce nikdy neodhalím vraha, a ani nechci, mám ráda to překvapení, tak tady mě Sněhulák napadl, i když je pravda, že mě jich napadlo víc :-D.
Jinak jsem se bála, četla jsem se zatajeným dechem a ráda se ke knížce vracela. Tak to má být. Kriminálka je to unisexová, bude bavit obojí pohlaví. Harry je vysoký a hubený, naprosto chápu, proč se Rachel líbí a jejich vztah je v knížce poutavě vykreslený. Trochu se bojím filmového zpracování a toho, že podle všeho je tam úplně jiný Harry, ale film vidět chci a další díly ze série Harry si určitě přečtu. Za sebe doporučuju.
Malý update. Film jsem viděla včera a bohužel, jeho špatné hodnocení je naprosto oprávněné. Knižní a filmový Sněhulák mají společného opravdu jen toho sněhuláka. Příběh je vážně strašně pozměněný, až tragicky. Žádný boj o život Sylvie Ottersenové, žádný žhavý sex Harryho A Ráchel, žádný snehulák v mrazáku. A poslední ránu z milosti zasadili filmaři svému dílu vraždou KB.

u_marketa
15. srpna

Tak tohle byla první fakt, ale jako fakt napínavá kniha z celý série. Začalo to už předchozím Spasitelem, kdy jsem zbystřila, že je to najednou propracovanější příběh. Ale Sněhulák je ještě mnohem lepší. Konečně mě Harry Hole vtáhl a hltala jsem ho i proto, že jsem měla podezření, že konečně u jedné knihy vím, kdo je vrah. A taky že jo. Takže můžu potvrdit, co říkají ostatní, že Nesbo má v celé sérii určitej mustr, podle kterýho staví příběhy, ale každopádně tenhle je konečně záživnej. Natolik, že jsem si objednala papírovou knihu. Prvních pět dílů byly béčkový detektivky, který jsem četla příležitostně jako e-knihy i proto, že jsem chtěla trochu, ehm, skrývat, že to čtu. Se Spasitelem ale přišel pro mě až neuvěřitelnej zlom a Sněhuláka jsem měla přečtenýho za dva dny. Ano, příběhy hlavních postav už jsou celkem přitažený za vlasy, ale je to nějak líp napsaný. A je tam míň alkoholových eskapád a vůbec, Harry trochu zestárl a zmoudřel, a tak se chová sympatičtěji.

Verien
12. srpna

Do Sněhuláka jsem se pustila i přesto, že mě Nesbo už jednou zklamal. Chtěla jsem dát tomu labilnímu alkoholikovi Harrymu ještě jednu šanci, a doufala jsem, že si to u mně napraví. Nestalo se. Příběh je strašně zdlouhavý. Ne dlouhý, prostě zdlouhavý - asi jako protahovaný televizní seriál. Některé pasáže byly úplně zbytečné. Možná by se vyjímaly v jiném příběhu, ale tato kniha tím ztrácela dech a bylo těžké ji dočíst, protože chybělo napětí. Vraha a jeho motiv čtenář odhalí už někdy na začátku, a pak jen sleduje, jak policie dělá jednu botu za druhou, až to všechno zachrání akční Harry, který je tak ledově klidný, že i ve chvílích, kdy má přijít o život přemýšlí nad nesmrtelností chrousta a nad svými problémy s láskou. A stejně jako posledně to nezachrání kvůli tomu, že by mu to nějak extra pálilo, ale protože měl víc štěstí, než rozumu.

BoubelkaLulu
12. srpna

Kniha byla hezka a napinava a moc me bavila. Nejdriv se nic nedelo, pak se delo, pak chvili ne a nakonec jo. Moc jsem se nekdy bala. Kniha ale byla moc tlusta ale nakonec jsem ji docetla.

AliStejsy
10. srpna

Napínavé, zajímavé, ale závěr mi přišel přehnaný (stejně jako u knihy Muži, kteří nenávidí ženy od Larssona) - asi to ke skandinávským detektivkám patří.

jaroiva
05. srpna

Bla bla bla... tři čtvtě knížky mě nebavilo... čtu sérii postupně a tahle knížka už je tedy sedmá v pořadí, tudíž mi to už připadalo pořád na jedno brdo... trvalo mi 3 týdny přelouskat prvních 400 stránek ... a pokračovala jsem jen proto, že prý to má být (podle hodnocení zde) jedna z nejlepších knížek série.
Teprve poslední pětina knížky mě opravdu chytla. Ale stojí za to číst 400 stránek, které mě až tak nechytají, abych si užila těch posledních 100? U minulého dílu jsem si říkala, že Sněhulák rozhodne, jestli budu v sérii pokračovat... A jsem zas nerozhodnutá, dám tomu ještě jeden díl a pak uvidím :D

Jestli se rozhodujete před čtením této série, v jakém pořadí ji číst, začala bych od začátku, ale vynechala bych Šváby a Pentagram (pro mě zatím nejslabší dva díly).
A u Sněhuláka to chce prostě vydržet do konce.
Tím chci říct, že nakonec se mi to líbilo. Ale stejně si zas dám chvilku s Harrym přestávku. Ten vzorec už mi začíná připadat moc známý.

Thunder02
01. srpna

Udělal jsem chybu že jsem se jako první podíval na ten otřesný film! Pak se mi do knihy moc nechtělo ale jsem rád že jsem si to rozmyslel. Kniha obsahuje plno zvratů, nečekaných momentů a atmosféra? ta by se dala krájet, Jo Nesbo opravdu umí lidi vtáhnout do děje od kterého se nelze odtrhnout. Bylo to čtivé a napínávé až do samotného finále.

Plocan
30. července

Nesbův pravděpodobně nejslavnější počin byl výborným čtením, od kterého se nešlo odtrhnout. Autor umí dobře budovat atmosféru, pracovat s napětím, donutit čtenáře myslet si, že je po všem, a záhy ho přesvědčit o opaku. Je to napínavé, je to čtivé, ale bohužel to ve výsledku trošku sráží „neustálé“ nacházení těch nepravých pachatelů (když už snad potřetí našli Sněhuláka, doufal jsem, že je to skutečně naposledy), v obrovském množství jmen jsem se ze začátku ztrácel (zejména v pouhých zmínkách o postavách pravděpodobně z předchozích dílů o Harrym).
Finále bylo ale napsané výborně a některé výjevy byly popsány tak chladně a živě (vlastně spíš mrtvě), až jsem pociťoval chlad osloského předměstí také.

mikina12
29. července

Neskutečně spletitý příběh. A film tomu nesahá ani po kotníky

zuziosi
28. července

Brilantní dílo - od začátku do konce

Dominika13
20. července

Velmi oceňuji propracovanost příběhu a surový styl psaní autora, kterým se odlišuje od jiných. Pátrání po vrahovi, který staví sněhuláky, zasazené do bílých plání drsné, a přitom krásné norské přírody, mě opravdu bavil. Zhruba od třetiny knihy jsem měla pár tipů na viníka, nakonec jeden z nich vyšel. Určitě si hodlám přečíst další knihy od Nesba! Začínám přicházet na chuť detektivkám..

Pagin7
18. července

Už se těším na zimu, až napadne první sníh a budu to číst znova. Pro vylepšení atmosféry si za oknem postavím sněhuláka a dám mu na hlavu můj hrnec na brambory. Pár dní to s rýži přežiju...
Napínavá kniha, i když jsem už asi v polovině tušil, kdože to tam pořád staví ty sněhuláky. Ale nenechte se zmást, tak jednoduché to zase není, v Norsku umí stavět sněhuláka prakticky kdokoli...
Jdu na další díly, jasná 5*

Silwia20
18. července

Nie som fanusik knih s tymto stylom. Radsej si precitam nieco optimistickejsie.
Snehuliak bola prva kniha od tohto spisovatela, nadchla ma asi sa pustim do jeho dalsej knihy :)

iris861
09. července

Tak tohle se mi četla samo. I když jsem tušila,kdo to je,tak i tak jsem byla překvapená. Doporučuji!!

Wolf012
05. července

Pecka, první kniha od tohoto autora a asi ani poslední

Janaves
25. června

Moje první od Nesba a líbila se, napínavá, nedalo se od ní odtrhnout.

Karimah
22. června

Moje první kniha od tohoto autora. Bylo to fajn, zaujalo, zabavilo, ale nepřesvědčilo o tom, že bych si od něj měla přečíst i něco dalšího.
Mrkla jsem i na film, ale ten byl hrozný.

Řihis
21. června

Hotovo, dočteno za pár dní, po večerech. Sněhuláka jsem odhalil, hurááááá! :-)
Jinak úžasně chytlavý případ, velmi dobře napsaný, ani chvilku jsem se nenudil! Sněhulák rozhodně touží dostat se ke všem čtenářům. :-)
DOPORUČUJU! ;-)

kathla
12. června

Tak tento titul jsem se v zimě neodvažovala číst a dobře jsem udělala :D Je to vynikající kniha, propracovaný příběh, velmi čtivé a moc moc ji doporučuji!

BiiJer
02. června

Tohle je super knizka. Dala jsem ji za vikend a nemohla jsem se odtrhnout. Mam v merku i dalsi knihy od tohoto spisovatele a uz ted se na ne tesim. Harry je svuj, ale moc jsem si ho oblibila a tesim se na dalsi jeho vyresene nebo nevyresene pripady. :)