Sněhulák

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák, a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/130267/snehulak-2rS-130267.png 4.64654

Harry Hole (7.)

Snømannen (2007)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Ilirea25
včera

No teda, teda. Šokující, strhující, neočekávané, dech beroucí. Možná už mám autora tak přečteného, že už ke konci skoro vím, kdo je vrah, to ale nemění na tom, že je to opravdu skvělé a nepřestanete číst, dokud kniha není u konce.

AltaMari

Venku nasněžilo a Sněhulák se mi zdál jako prima kniha, s kterou zalezu ke kamnům a budu se krásně bát. Vždyť potenciál sněhuláků děsit odhalila už Věra Chytilová ve Vlčí boudě. A jo, četlo se to pěkně, Harry Hole byl ve formě. Jen si narozdíl od autora nemyslím (SPOILER...asi), že by se dalo šplhat po sněhulákovi, či si mu sednout na hlavu a nesletět...no, možná mají Norové pevnější sníh. Ale co, je to fikce.

sarka8222

Tato kniha mě velmi ovlivnila ve výběru četby. Byla má první ze žánru severská krimi, a tento žánr se stal mým nejoblíbenějším.
Když jsem jí četla bála jsem se jít večer sama ven.

žany.kdovi

Už je to nějaká doba, co se ke mě Sněhulák poprvé dostal a hned od první stránky bylo jasné, že to byla ta správná volba. Nevadilo mi ani, že jsem nezačala od první knihy série s Harrym Holem. Tehdy jsem vlastně ani nevěděla, že Sněhulákovi předchází ještě něco dalšího. Rozhodně ale nelituji. Nejlepší detektivka, co jsem kdy četla. Napínavá, strhující, akční, prostě přesně taková jaká má být (škoda, že se ten film tak strašně nepovedl).

nicoolka25

Všechny knihy autora, co jsem zatím četla jsou naprosto skvělé.

harena

Sněhulák patří k těm nejlepším ze série s Harryho Holem a také proto jsem ho dala dceři pod stromeček. Napínavé, čtivé, ještě teď vidím toho sněhuláka před okny. Určitě povedená kniha a člověk čeká, kam se Harry bude ubírat dál. Jako detektivní thriller splňuje svou funkci dokonale.

Agatha84

Znovu bych se jen opakovala v superlativech!
Jsem ráda, že jsem si na Nesba "počkala", je to zážitek (v porovnání s ostatními autory detektivek je toto velmi vysoký level). Prostě Pan vypravěč.

meny007

Jedna z jeho nejlepších.

erousek007

Sice sedmý případ Harryho Hola, ale první detektivka od Nesba, která se mi opravdu líbila.

Miruš

Autor opět nezklamal, napínavé do poslední chvíle...

stavinohova
23.12.2018

Dobra detektivka.... konec jsem nedychala ;)

Terva
22.12.2018

Považoval Harryho Holea za
paličatého, arogantního hádavého,
nestabilního alkoholika.
Přesto byl rád, že jsou na jedné lodí
a že nemá tohohle muže proti sobě.

Toto je již sedmá kniha s případy, které řeší Harry Hole. Postava, kterou vytvořil Jo Nesbø.
Případ Sněhulák je vlastně moje první seznámení s tímto spisovatelem. Viděl jsem totiž nejdříve film a teprve poté jsem začal pátrat, kdo že to ten Nesbø je. Když jsem byl už v obraze, přesto jsem se rozhodl, že knihy budu číst chronologicky. Začal jsem tedy od počátku. No, a teď konečně přišla řada na Sněhuláka.

Malá ochutnávka:
Myslím, že většinu nováčků tak vyděsily detaily v popředí, že si neprohlédli pořádně pozadí.
V každém případě tam něco nesedí, taková vyvýšenina o kus dál v terénu. Když si ten snímek zvětšíte, je naprosto zřetelně vidět, co to je.
…..A co to je?
Sněhulák.....
…..Harry pomalu přikývl.

Nebudu porovnávat film verzus kniha. Film si žije svým životem a na knihu si napíšu svůj komentář. Vlastně už ho píšu. Čtenář, který se zajímá o tyto příběhy tu ve své podstatě nenajde nic, co by neočekával. Harry je alkoholik a vůbec mu to nevadí. Naopak, jak jsem již psal, v alkoholovém opojení mu to někdy i líp myslí. Ani zde to není nenormální. Opět je do případu zatažen někdo z jeho velmi blízkých přátel, opět mu hrozí vyhazov, opět....bla, bla. Opravdu stejná osnova. Ale obsah vás opět překvapí, sice možná už tušíte, kdo je vrah, ale musíte uznat, že to ten Jo prostě jo.

Citát: Jsme schopni porozumět tomu, že někdo musí svrhnout atomovou bombu na město plné nevinných lidí, ovšem nikoli tomu, že jiní musí rozřezávat prostitutky šířící v londýnském ghettu nemoci a morální úpadek.

Jedna novinka tu možná přeci jenom je. Erotika. Ano, mistr spisovatel se tu snaží víc o erotické vložky. Pravda, je to spíš smirkový papír, ale možná je to vyhlídka do budoucnosti, až ho přestane Hole bavit. Opravdu jsou zatím jeho erotické scény spíš scvrkávací, ale už je to jen kousek. Zatím vám u toho roztaje sněhulák.

Citát: Mokrý štěrk na cestičce se jim lačně vrhl po botách.

U čtení této knihy jsem nic neposlouchal, protože tento druh knih je pro mě cestovní a přestávkový v práci. Ale v knize najdete spousty inspirací, co si k tomu, při sezení doma v křesle, můžete pustit. Něco málo jsem vám vybral. Jsou to většinou hudební vložky Harryho Holea. On totiž dost poslouchá tvrdou hudbu. V této knize je na koncertě Slipknot, kterým dělá předkapelu Slayer. No uznejte, to už je pořádný nářez. Ne Slipknot, ale ti SLAYER....... Dále tu jsou odkazy na skupiny Sex Pistols nebo The Ramones. Je to jen a jen na vás.

Citát: Harrymu se v opilosti sny nezdály. Právě kvůli tomu pil.

Co dotat závěrem? Nakladatelství Zlín opět nerespektovalo Českou línou povahu a spousty věcí zase nepřeložili. Asi to nikdy nepochopí, nebo jsou líní a nebo to dělaj schválně.
Pro neustálé opakování osnovy jsem nemohl dát pět hvězd a tak to dopadlo, jak to dopadlo.
Vybral jsem deset citátů a vložil je Jo na profil. Jo a sobě taky, do oblíbených.

Citát: Proč se ten sněhulák dívá na náš dům?

Petula19
17.12.2018

Po všech těch kladných komentářích doporučeních jsem asi měla příliš velká očekávání. Líbila se mi hlavní myšlenka a motiv vraha, i když už je to všechno hodně průhledné. Ale první část knihy se neskutečně vlekla a spád to dostalo až ve chvíli, kdy už byl vrah jasný.
Jo a možná jsem ve skrytu duše doufala, že kniha neskončí happyendem. Byl by tam alespoň nějaký zvrat..

verden

SPOILER

Nie som ja vôbec fanúšik severských detektívok a do tejto som sa pustila len preto, že som si ju chcela zaradiť do Výzvy, no bohužiaľ, na rozdiel od 117 užívateľov, ktorí si ju pod tento bod zaradili, som v nej naozaj nenašla vianočnú tematiku. Škoda.

Ale späť ku knihe. Okej, tak nebola AŽ taká zlá. Akurát, že som zhruba od polovice bola na 100% presvedčená o tom, že viem, kto je Snehuliak. A mala som pravdu. Škoda.

A okrem toho, ako hovorím, nemám načítaných príliš veľa týchto kníh, tak teraz neviem, či mám len také "šťastie" pri výbere, alebo je to také must-have pri písaní tohto žánru, ale naozaj musí každý vrah v Škandinávii napádať rodinných príslušníkov alebo iných significant others vyšetrujúcich detektívov? Lebo už je to také obohraté, až som to od začiatku čakala a veru som sa dočkala. Škoda.

nicolettkaa
17.12.2018

Další pecka od Nesba. Sněhuláka jsem teď četla po druhé a bavilo mě to pořád stejně. Čtu od prvního dílu a spoustu věcí mi tak teď dávalo i větší smysl. Už se těším na další díl.

Atmosféru mi dokreslovala venkovní bílá pokrývka :D

housenka007
13.12.2018

První knížka od Nesba a velmi se mi líbila. Děj mě okamžitě chytnul a nemohla jsem přestat. Vždy jsem byla zvědavá jak to bude pokračovat.

nanana
12.12.2018

"Sestři, co je horší? Připravit o život člověka, který chce žít, nebo nedopřát smrt člověku, který chce zemřít?"

"Čím jsem starší, tím víc se přikláním k tomu, že zlo je zlo, ať už s psychickou poruchou, nebo bez ní. Všichni máme větší či menší dispozice ke špatnému jednání, avšak dispozice nás nezbavuje viny. Proboha, vždyť jsem všichni nemocní a všichni trpíme poruchou osobnosti. A proto pouze naše jednání definuje míru onemocnění."

hanka9238
06.12.2018

Nevím proč, ale tahle kniha mě moc nebavila. Jestli je to tím, že jsem nejdříve viděla film, takže jsem v podstatě věděla jak to dopadne, i když v knize to bylo trochu jinak. Nevím, za mě zatím nejslabší Nesbo..

Ookmalej
04.12.2018

Poslouchala jsem to jako audioknihu a řeknu vám, že jsem příběh vnímala se zatajeným dechem. Úžasný detektivní thriller! Mrazilo mě v zádech. Dlouho se mi do Nesbøho nechtělo, ale tahle kniha mě přesvědčila, že Jo Nesbø je odteď mým dalším oblíbeným autorem.

Marejka
28.11.2018

Knihu jsem četla už před nějakou dobou, ale tehdy jsem si začala knihy více kupovat než půjčovat, protože HH jsem prostě MUSELA mít doma kdykoliv k dispozici. Skvělé čtení...

mysacek11
27.11.2018

Dobře čtivá. První kniha, kterou jsem si od autora přečetla. Palec nahoru

markéta783
23.11.2018

Trochu jsem se obávala vzhledem k mediální masáži, že to bude jenom nafouknutá bublina a v závěru pěkná blbost, ale jsem moc mile překvapená. Příběh je to napínavý, to se musí uznat. Pěkně se čte.

Heli26
19.11.2018

Když jsem tuto knihu začala číst, tak jsem se hodně bála, ale nemohla jsem přestat, musela jsem se dozvědět, kdo je vrah. A stálo to za to překonat ten strach :) Jak už někdo psal, čte se jedním dechem :)

anája
15.11.2018

Super početní, má první kniha od autora,naprosto mě uchvátila.

Esmeralda168
12.11.2018

Než jsem knihu dočetla, myslela jsem, že to nebude nic víc, než jen takový ten moderní detektivní kýč - stoupá počet mrtvol, stoupá brutalita, vyšetřovatel má problémy s alkoholem a schopnosti Supermana... - ano, svým způsobem to kýč byl, ale pak přišel konec, který mě dostal.

Právě tím koncem z toho autor udělal rázem hodnotnější knihu - poučnou a k zamyšlení. Protože kdyby se jeden člověk v životě vraha nezachoval tak, jak se zachoval, nejspíš by se z něho nikdy nestalo vraždící monstrum...

Zajímavý příběh. Napínavé, i když mi trochu vadilo, jak je kniha natahována a prodlužována, snad třikrát zatknou podezřelého, který se nakonec ukáže nevinným.
Jinak na to, kdo je Katerine, jsem přišla hned, ale kdo je Sněhulák mě vůbec nenapadlo.

Určitě zkusím od autora ještě něco dalšího.

ivka67
09.11.2018

Napínavé čtení od kterého se neradi odtrhnete.

Marketa1994
06.11.2018

Čte se jedním dechem. :)

Whitecat
04.11.2018

Tak, do toho jsem se zažrala, tak že se to už ani nedá označit "četbou jedním dechem".

klaritkaa
01.11.2018

Dlouho jsem se na Jo Nesba chystala a nezklamal. Rozhodně doporučuji přečtení

hasta
01.11.2018

Super, stojí za přečtení, určitě se ke knize ještě někdy vrátím. Delší komentář není třeba.