Sněhulák

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/130267/harry-hole-snehulak-nLr-130267.png 4.64115
Série:

Harry Hole (7.)

Originální název:

Snømannen (2007)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (803)

Přidat komentář
Mitu
19. března

Taky si myslím, že popularita severská literatury je jenom módní vlna. Jo není vysloveně špatné čtení, ale taky to není nic dokonalého...M

jelad
18. března

Z toho, že lidé nejsou schopni docenit McEwana, Nabokova nebo de Sada, zatímco zběsile rozdávají nejvyšší a nejlepší hodnocení všemu, co se třeba jen otřelo o „severskou detektivku“, by jeden zvracel. Opravdu je třeba až po krk zabředávat do patosu a kýčů typu: „Přicházejí temný časy, šéfe.“? V době, která skýtá to největší pohodlí a komfort, kdy je všechno nejrychlejší a nejsnadnější je potřeba unikat do prázdna Nesbových knih a hlavně nepřemýšlet. Čtenáři jsou unešení z „geniality“ jedné naprosto zbytečné a předvídatelné knihy, za kterou by se jiní propadli hanbou. Děsivé - krok do prázdna pro celou generaci, která hodnotí jakože literaturu, přitom se ale veze na vlně mainstreamu a sériové výroby nejméně náročného čtiva od dob katalogů z Ikey. A ještě má pocit „temnoty“.
Harry Hole je namyšlený ožrala, autor se evidentně urputně snažil o typ „bad guy“ s černočernou minulostí, jeho snahy ale končí vždycky, když Hole „otevře hubu“. Arogance, sebestřednost - všechno ví nejlíp - ale zároveň se ani nepřibližuje Sherlocku Holmesovi nebo Herculu Poirotovi - Hole nemá nadání, talent, není to sympatický génius, jeho analyzování případu leze na nervy - jakoby věděl všechno nejlíp, je ale nepochopitelné, z čeho pramení jeho jistota o své neomylnosti. Hole je tak nesympatický, že kdyby zemřel, je to jedno, kdyby zemřel brzy, je to vítané.
Ano, detektivka je svým způsobem méně náročný, zábavný literární žánr, ale když je ještě navíc jasné téměř od první třetiny příběhu, kdo je vrah...

Silwinka87
17. března

Moje první knížka od Jo Nesba..Doporučila mi ji kamarádka a řekla mi,ať počkám na první sníh..Udělala jsme to !!Noci na horách jsem trávila s touhle knížkou a v hrůze se chodila dívat z okna,jestli není postavený před chatou sněhulák..Dokonalé..Chystám se číst celou sérii..Jo Nesbo je geniální..
Všem doporučuji,nemůžete šlápnout vedle..

tlllk
17. března

Harry je klasika, ako audiokniha je to pekná oddychovka.

Bella1
17. března

Dobrý!

alcan
17. března

Pro mě skvěle napsaný příběh a vůbec první čtení od autora. Příběh má spád, je nápaditý a hlavně originální. Vraždy s prvním sněhem dodávají příběhu mrazivý pocit děsu, kdy sériový vrah pracuje podle jeho jasné a zvrácené logiky. Doporučuji.

Peyka
16. března

Moje první Nesbovka, dlouhou dobu jsem se mu vyhýbala kvůli komerci, ale tahle kniha mě dostala. Perfektně vystavěná, komplexní severská detektivka, skládačka, která dává smysl, když vše poskládáte správně. Prostředí Skandinávie je pro detektivky prostě jako dělané, ponurá chladná atmosféra (doporučuji knihy od dvojice jménem Lars Kepler nebo knihy Samuela Bjorka).

Petass
14. března

Sněhulák byla moje první kniha od Nesba... Mám ráda chytré detektivky, tak když je to takový bestseller, nemůže to přece být blbý... Blbý to je, ale výborně napsaný... Prostě Vás to nutí číst dál, ale... Souhlasím s komentem Marek 2800 a AdMirary níže. Vraha jsem odhalila už někde v půlce, neschopnost policie byla trapná, sadistické vraždy nechutné a ta scéna se záchranou na konci ... "už ať to dočtu". Dala jsem Nesbovi šanci a zkusila ještě jeden díl se stejným výsledkem... Nemám důvod to dál zkoušet, nadšeným čtenářům autora neberu, jim se zase nemusí líbit moji oblíbenci... Doufám, že dětské knihy jdou autorovi líp, na ty se teprve chystám :)

PPardinio
14. března

Čtivé, zajímavé a napsané s dobrým tempem. Hluchých míst bylo prostě minimum! Mé druhé setkání s tímto autorem a opět jsem spokojený. Sakra, ale pánovi s plísní jsem věřil mnohem víc!

marek2800
12. března

Na to, jak vyzdvihovaná je tahle kniha, jsem trochu zklamaný. Autor nesporně umí psát, nicméně jaký obrázek si mám udělat o norské policii, když bez jakékoli zpětné vazby nebo ověřování několikrát za sebou označí sériového vraha, a potom, ehm, trapas, není to on?
A podobně, to udržování napětí stylem - ona je ve smrtelném nebezpečí, stihneme to? - ne, nestihneme, je stejně pozdě - je to tak, je mrtvá - ne, není mrtvá, to je jiná ženská, je za ni jen oblečená! - ale má to stejně spočítané, podaří se ji zachránit? - ne, je to nemožné - zoufalý pokus - zachrání ji? - nezachránil, nevyšlo to - vyšlo to! - ale co detektiv? - ten to odnese - ne, neodnese, přečůral ho - a kruci, stejně umře - neumřel!! V určité fázi mě to prostě začne unavovat. Nakonec všichni víme, že každý bude jenom tak mrtvý, jak to autor dovolí...
A jestli k ohlasu dopomáhají scény jako - chtěl onanovat do umyvadla, ale nakonec se tam místo toho vyzvracel - tak je taky něco špatně.

milan2310
12. března

Velmi čtivé. Ale co ten chlápek od plísní, vyskytuje se pak ještě někde? ;-)

AdMirary
10. března

Nechápu, co na té knize všichni vidí. Byla jsem napjatá chvíli někde uprostřed, ale to je tak všechno. Libování si v brutálních a jednoduše divných sériových vraždách asi prostě není pro mě. Ale co mi na knize nejvíc vadilo byly sexuální scény. Většina z nich nebyla pro děj vůbec důležitá a já nechtěla číst 50 odstínů šedi. Navíc vrah byl jasný už celkem dlouho před koncem, takže to velké "AHA", kdy to Harrymu dojde, bylo pro čtenáře spíš "konečně."

nik077
08. března

Moje první kniha od Nesba.....super...

nicole1990
06. března

zatím snad nejlepší knížka od Nesba co jsem přečetla :-) dobře napsaná sněhuláka jsem popravdě neodhalila byla jsem ve finale překvapená kdo je sněhulák a jaký má motiv.

Banny_L
01. března

Byť jsem vraha objevila již na prvních 80 stranách, tak i tak dobře napsané.

StephenKingje
01. března

Sněhulák byla má první kniha od Nesba a zaručeně ne poslední. Je detailně propracovaná, má simpatické (a samozřejmě i nesimpatické) hrdiny a buduje tajemnou atmosféru až tak zvrácenou, že asi nikdy nepojedete do Norského Osla.

SPOILER: Když jsem byl na straně čtyři sta, byl jsem strašně zklamaný z výsledku. Říkal jsem si: Tak to je nějáké divné že Katrin Brattová je Sněhulák. Vždyť to nedává smysl. Avšak když jsem zjistil, že ona vrahem není, spadl mi kámen ze srdce. A když se našel právý Sněhulák, bylo mi najednou všechno jasné a řekl jsem si: Chytré, velmi chytré.

(Tady úž nejsou spoilery) Takže vcelku jsem s touhle detektivkou velmi spokojený a Nesbøa si přidám bez váhání do oblíbených autorů.

Beky
28. února

... "chybou" u mne asi je to, že jsem jako první četla Levharta, který je mou TOP knihou a měla jsem tedy nejspíš vysoká očekávání od vychvalovaného Sněhuláka ...
Ten byl poněkud nudnější a ne tolik zajímavý , jen konec příběhu byl opravdu "wow".

Chmelda1975
27. února

Napínavá až do konce,příště tyhle detektivky budu číst v létě,měla jsem věčně husí kůži,doporučuji k přečtení :)

Karola050716
26. února

V rámci série už byly i lepší knihy, tahle byla na můj vkus trochu moc morbidní a rozkouskovaná. Každopádně moje láska k Harrymu trvá a už vyhlížím další díl v knihovničce.

PepaS409
25. února

Skvělá knížka. Četl jsem doposud vše o HH, tahle dektivka je velmi návyková:-) Byl jsem i na filmu, ale ten už byl podstatně slabší.

kytarka
24. února

Za mě super. Začtená od začátku do konce. Ze začátku mi přišla kniha trochu hororová a bála jsem se. Později už ne, ale bavila mě stále. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Anez710
23. února

super, bála jsem se, ale už jsem četla lepší kriminálky:)

kacenka.mervi
22. února

Můj první Nesbo a nemůžu si stěžovat. Napínavé, čtivé a hlavně zajímavé. Knížku jsem přečetla velice rychle a zanechala u mně hluboké dojmy :) jen doporučuji !!!!!

Petruse21
19. února

Trošku zklamání, linka s Katherine byla docela průhledná. Čekala jsem víc dle ohlasů.

jana1986
15. února

Moje první knížka od Nesba. Pohltila mě hned od první stránky a nemohla se od ní odtrhnout, dokud jsem jsem ji nepřečetla celou. Vynikající příběh, strhující děj, bavilo mě, jak Nesbo mate čtenáře tím, kdo je vlastně Sněhulák, zamotané a napínavé až do poslední chvilky.
Rozhodně patří k těm knihám, kdy se těšíte, až budete na konci a vědět, jak to všechno dopadlo, ale zároveň je vám líto, že knížka nemá víc stran :-)

tomm.ik
13. února

Po prvním Netopýrovi, který byl pro mě obrovským zklamáním, jsem dal Nesbovi ještě šanci a se vrhl podle mnohých na jeho nejlepší detektivku. A výsledek...absolutní pohlcení. Tohle se s prvním dílem vůbec nedá srovnat. Nesbo jako spisovatel dospěl a napsal příběh, který mě doutil číst do pozdních hodin.

Sabinaski
13. února

Moje první Nesbova. Vybráno samozřejmě kvůli sněhuláka. Sněhuláci jsou prima, je to zábava takového postavit, o to nepříjemnější, když vám ho někdo postaví čelem k baráku a jeho děsivě černé oči na vás zírají. A navíc je to podpis vraha. No nic, i tak mě to neodradí od stavení sněhuláka, ale teď ruku k dílu :)

Musím říct, že jsem se docela první třetinou knihy s donucením prokousávala a nevěřícně jsem kroutila hlavou nad tím, čím že ten Nesbo tak všechny ohromil? Taky v knize několikrát bylo zmíněno, že je Harry Hole tak úžasný detektiv. A pokud se nemýlím, tak vraha určil snad třikrát a vždycky se zmýlil? S přibývajícím počtem stran mě však víc a víc mrazilo a já se víc a víc začítala do knihy a tak dále... A navíc, Harry je sympaťák, jen pozor na ten alkohol. Takže všechno, co mě na začátku knihy nenadchlo, Nesbovi pro Sněhulákův masakrální závěr odpouštím! Když je pak vše na konci jasné, je prima přečíst si znovu první krátkou kapitolu s Jonášem, která konečně dává smysl :)

AlinaW
12. února

Prvni kniha, kde jsem uhodla, kdo je vrah

Nikolsimkova
11. února

Za mě 1*

lucias11
10. února

Jen kvůli Sněhulákovi jsem dala Nesbovi šanci (moc mě nezaujal). A rozhodla jsem se tedy prokousat celou sérií, bylo to dlouhé, ale stálo to za to! Kniha mě naprosto nadchla, zatím nejlepší. Ovšem fandům doporučuji vyhnout se filmu, to byla ztráta času.