Spasitel

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle... Vychází 14.3.2012....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109233/harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4.52184

Harry Hole (6.)

Frelseren (2005)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Katulinka69
včera

Super.

dadako

Spasitel se mi zatím líbil nejvíc z celé série. Čtu postupně tak čekám, že to nejlepší teprve přijde. Některé drobnosti mi přišli překonstruované, ale nic co by odradilo nebo výrazněji snižovalo zážitek.

therushka531

Pozor, spoilery!
Suverénně nejlepší Holeovka od začátku řady! Jsem nadšená, jelikož 1. Harry nebyl pořád v lihu, 2. jsem tentokrát fakt netušila, kdo je vrah, 3. se mi moc líbilo, jak to dopadlo s Malým Spasitelem i Jonem a že to Harry takto udělal (málokterý autor má odvahu a nechá hlavního hrdinu a "klaďase" zachovat se takovýmhle způsobem). Moc pěkná byla i zápletka, žádný pimitivní motiv, nepřišlo mi to překombinované jako předchozí knihy a celkem se tomu dalo uvěřit. Malá hnidopišská výtka by byla, že se Nesbo lehce opakuje (další dva bratři alá Kain a Ábel, jako v předchozím díle), ale ani to moc nevadilo. Moc se mi líbila linka s Martinou, nějak jsem doufala, že jim bude dopřáno víc času. A pak Halvorsen a Harryho bývalý šéf ... no škoda mluvit, jen si někoho oblíbím, tak mi ho zabijou. Jinak kniha výborně psaná, čtivá, děj má spád, jen mám prostě často u Nesba pocit, že je kniha psaná jako film. Tož vzhůru na Sněhuláka!

Terva

Jednu věc
mají lidé ještě méně rádi
než nerudného alkoholika,
totiž velkého
nerudného alkoholika.

Toto je šestá kniha, kde vystupuje detektiv Harry Holle, jenž napsal Jo Nesbø.

Citát: Jediným požadavkem členství v Anonymních alkoholicích je touha přestat pít.

Musíme to vzít od začátku. Co máme? Jednoho Harryho, alkoholika detektiva, jednoho spisovatele Nesba a celou řadu knih o vraždách, pití, lásce a tajemství. Ti, jenž čtou knihy popořadě, už vědí nebo lépe řečeno znají osnovu. Sice se trochu střídá, ale ve své podstatě je stále stejná. Harry Hole je detektiv, který si rád přihne, jeho největším přítelem nepřítelem je Jim, Jim Beam a jeho revírem je nejen Norsko. Buď příběh začne tím, že je Harry na sračky a nebo tím, že Hole abstinuje. Ať tak nebo tak, vždycky se to otočí. Skoro vždy je do případu zapleten někdo z jeho blízkých nebo přátel a skoro vždy někdo z nich zemře. Část příběhu se vyšetřuje v zahraničí. To není spoiler, to je Holá skutečnost. Ne jinak je tomu v tomto příběhu. Čtenář už sice předem ví, co se bude dít, ale největším překvapením je pak vrah a jeho čin samotný. Vše je nádherně propleteno, čtenáři dávkováno po kouskách, které až na konci zapadnou do sebe.

Malá ochutnávka:
Časně ráno následujícího dne se doplížil zpět do vlastních řad, třesoucí se zimou a pokrytý bahnem. Za ním, na valu, stály dva zničené srbské tanky, z otevřených poklopů se jim valil kouř. Bobo ho zatáhl do zákopu a triumfálně vykřikl: „Narodil se nám malý spasitel!“

Opět je tu něco historie a znovu Harry vyšetřuje za hranicemi svého státu. Vše je decentně servírováno, vše je tam, kde má být. A ačkoliv je to v řadě již šestá kniha zdá se mi, že tento příběh je zatím v sérii nejlepší. Po Pentagramu dávám podruhé všech pět (proč je tu jen pět hvězd) hvězd. A poprvé jsem se zamyslel, co mají moderátoři těchto stránek proti deseti hvězdičkovému hodnocení?

Citát: Jednu stěnu zdobil barvotisk Ježíše Krista a Harryho napadlo, že kdyby se trnová koruna vyměnila za baret, byl by ze spasitele rázem Che Guevara.

Do profilu mistra Jo jsem vložil dalších deset citátů, několik si jich můžete přečíst přímo v tomto komentáři a touto cestou bych chtěl opět poděkovat nakladatelství KNIHA GOTWALDOV z Brndele za nepřeložení spousty cizích vět. Bohužel tím příběh strašně trpí a jen z velkým uvědoměním jsem tomu nedal jen čtyři hvězdy. Pak mě totiž došlo, že mistr Nesbø za to rozhodně nemůže a že chyba bude někde mezi Norskem a Gotwaldovem. (Omlouvám se za překlad nepřeklad)

Citát: Když Bůh svoji práci zanedbává, musí ji udělat někdo jiný.

Dindi

Jedním slovem perfektní.

Lískaran

Prolog zachycující atmosféru letního tábora očima dospívající dívky a její vnímání sama sebe je tak mistrně napsaný, že pak už musíte číst dál, i kdyby venku hořela maringotka. K dynamice vyprávění a udržení pozornosti slouží autorovi „filmový střih“ a musím ocenit i jeho častý kouzelnický trik – krátká scéna, do které vstoupí nepojmenovaná postava, jejíž totožnost si dosadíme na základě očekávání a toho, jak si nás tam Nesbo navedl. A dosadíme (no dobře, tím myslím sebe) si ji často špatně. Zajímavá je i linie se stíny války v bývalé Jugoslávii a jako bonus beru to, že o Armádě spásy vím teď víc než jen, že rozdávají polívku. Škoda, že mi v téhle detektivce lehce nadhazující otázku spravedlnosti a hledání svého spasení pár věcí skřípalo – třeba okolnosti objednání vraždy nebo jeden stejný zvrat (vím, zní to nekonkrétně, ale pak už by to byly spoilery), který autor použil už v Nemesis.

BoubelkaLulu

Pan Nesbo pise hezky knihy, je tam krev, to mam rada. I kdyz ne tolik jako v jinych knihach od pana Nesba. Kniha se mi mocinky libila. Tak ahoj.

lindaofarim

Úžasná kniha - poslední, která mi chyběla ze série HH a musím říct, že jedna z nejlepších! Četla jsem jedním dechem. Doporučuji.

EleanorJane

Brilantně zamotaná detektivka. Spíše oddechové čtení. Méně krvavá ale stále velice šokující.

jaroiva

Zbývá mi dočíst asi pětina knížky a zatím mě to baví. Ovšem, už několikátou knihu sleduji, že mě mnohem víc zajímá osobní život HH než samotné případy, které se řeší. Tahle knížka má trochu inteligentnější product placement než některé předchozí, takže v tomto směru taky dobrý. Zatím hodnotím jako jednu z těch lepších Holeovek. Řekla bych, že Sněhulák rozhodne, jestli budu pokračovat ještě i dál.

EDIT (dočteno): konec dobrý, všechno dobré, i k tomu zájmu o případ jsem se nakonec dostala. Skutečně je to pro mě asi zatím nejlepší díl série.

Pralev

Nebýt úplně šíleného konce, byl by to v mých očích zatím jednoznačně nejlepší díl s Harry Holem. Příběh je uvěřitelnější, postavy reálnější, dialogy o něco lepší a celé se to čte strašně příjemně, člověka to baví a ani chvíli nenudí, což je asi nejžádanější rys u takového žánru, co si přečtu proto, abych si odpočinul. Bohužel na závěr Nesbø absolutně ulítl - kdo si tu vraždu objednal (nedává to smysl), jak měla proběhnout (to už vůbec nedává smysl) a proč si ji vůbec objednal (ani to nedává moc smysl a nepůsobí to věrohodně). Celá ta závěrečná pointa se mi jevila jako úporná snaha o bombastický, překvapivý zvrat. Pokud něco takového dokážete překousnout a užít si několik set skvělých stran, aniž by vám je konec pokazil, rozhodně tuhle knihu doporučuji.

Alexxxka

Čtu postupně. Hodně mě překvapilo kdo byl nakonec vrah . A dobře mu tak :-) Každopádně Nemesis a Pentagram se mi líbili mnohem víc.

Řihis

Další exkluzivní díl ze série s Harry Holem. Zápletka skvělá, plná překvapení. Nečekal jsem to a neuhádnul jsem to takto. Rozhodně řadím mezi top. Doporučuju...

ZuzanaHabi

Četla jsem sérii Harry Hole celou a pěkně od Netopýra až po poslední díl, což je obrovská výhoda, protože chápete souběžný děj. Tato kniha je pro mne nejlepší z celé série. Nesmírně napínavá už od prvních stránek. Kniha je čtivá, energická a pachatele jen tak neodhalíte pokud nejste superman. A aspoň pro mne měla jakoby něco navíc. Vřele doporučuji

OldřichHanton

Nesbova šestá kniha s Harry Holem, tentokrát z prostředí norské Armády spásy. Asi se nejedná o nejlepší román v této sérii, Červenka a Sněhulák se mi líbili přece jen víc, ale přesto se jedná výbornou detektivku co je pořád vysoce nad průměrem ostatních autorů.
Zápletka je originální, i když trošku překombinovaná. Závěrečné rozuzlení docela překvapivé, jak to všechno bylo se mi až dokonce uhodnout nepovedlo. Jak je u Nesbeho zvykem, dozvěděl jsem se i pár zajímavých reálií o armádě spásy. Spasitele mohu jen doporučit a snad se brzy dostanu i ke zbývajícím dílům.

bivana009

Knížka se mi líbila moc, byť postrádala komplikované aranžmá na které jsme si u autora zvykli. Naprosto mě zaujala vyprávěčským umem a syrovou ukázkou vztahů, někdy nepochopitelných.

whiolet

Souhlasím,že v sérii o Harrym Holeovi jsou daleko lepší knihy,přesto je tato kniha mezi ostatními detektivkami prostě skvělá.
Nebudete mít problém se začíst ráno a večer knihu odložit, napětím si rozkoušete nehty a chvílemi se i budete nahlas smát-třeba tomu jak může mít nájemný vrah neskutečnou smůlu (tímto zdravím zvrhlého číšníka).
Takže Spasitel rozhodně stojí za přečtení.

FishTailTea6

Přemýšlela jsem, jestli této knize dát 3 nebo 4 hvězdičky, a nakonec jsem dala jen 3, protože si stále myslím, že Jo má na víc.
Nebylo to špatné, ale až tak mě toto téma nechytlo, a teď když jsem knížku dočetla, mám jen pocit dalšího bodíku.

Blafoun

Kniha je podle stejného schématu jako všechny předchozí. Překombinovaný děj, neskutečné náhody a všechny podstatné informace autor záměrně tají až do konce, kde je prostřednictvím Harryho s velkou slávou uvolní a čtenář se konečně dozví jak to celé bylo. Autor si tímto způsobem udržuje pozornost, bohužel číst knihu jen ze zvědavosti jak to na konci celé dopadne mě nebaví. Postrádám napětí a indicie abych byl vtažen do děje a přemýšlel nad řešením společně s hlavní postavou. Snaha vyvolat napětí způsobem, kdy situace graduje např. v očekávání výstřelu... ozve se rána... (střih na jinou situaci)... ale jen do bubnu :-), by možná fungovalo jednou nebo dvakrát, ale ne na každé páté stránce.
Harry sice tentokrát tolik nechlastal, ale jinak vše při starém, styl bezdomovce, soukromý život v troskách a když už někdo v jeho okolí za něco stojí tak umře. Vážně marně hledám co se mi na Nesbových knížkách má líbit.
Celkově to akorát vyvolává pocit frustrace, napětí mizivé, děj překombinovaný uměle natahovaný aniž by se čtenář něco důležitého dozvěděl, na konci fanfára a předhozený výsledek stylu "To jsem to ale celé pěkně vymyslel, co?". Doufal jsem, že se autor trochu vyvine a s ním i styl psaní a hlavní postava, ale nic. Nemám chuť číst další knihu, nejspíš by to ještě odnesla Beáta a Ráchel s Olegem, Moller už je taky odepsaný a nikdo jiný už tam nestojí za řeč. Pochybuji, že se k tomuhle "módnímu" autorovi někdy vrátím, je tolik knih na výběr tak proč číst něco takového? Pro mě zklamání a pouze nafouknutá bublina, ale komu se to líbí tomu to neberu. :-)

rekon

Nesbo opět nezklamal, výborná kniha, brzy se budu s Harrym loučit, neboť kromě Žízně už mám všechny díly přečtené. Určitě se k němu po čase zase vrátím. Už se těším na tu poslední... Žízeň.

ArwenAragorn

Výborná detektivka, která splňuje všechny požadavky pro kvalitní počtení. Čtivá, se spoustou zvratů, má pořádný spád a skvělý závěr. Na nějakou dobu jsem si dala od Harryho pauzu, ale vidím, že nastal čas přečíst si zbytek knih s tímto výjimečným (i když často na mraky ožralým) chlapíkem.

Flexa

Nezačetl jsem se, pozdější jeho knihy jsou mnohem lepší. Začátek vypadal slibně, ale zbytek me až na pár prvku knihy nebavil. Musel jsem odložit a podivat se na spoiler. Cekal jsem víc ale kniha je dobře napsána chápu že si najde příznivce, jenom me příběh neoslovil.

silhavaemilka

Další Harry, opět nezklamal...ale bavil mě o trochu mín než předchozí díl.

Petruse21

Napínavé téměř od začátku do konce, jen by si autor mohli odpustit to kosení lidí, kteří s Harrym spolupracují, nebo za chvíli skončí na psychiatrii a ani bych se nedivila.

KaiShun

Neuvěřitelné tempo, jdu se pustit do snehulaka!

Alisce

Nečtu první knihu od Nesba, ale i tak mě vždy překvapí jak moc má příběh promyšlený. Vše je úplně jinak než si z počátku myslíte. Harryho si prostě tak trochu zamilujete i když to není příklad spořádanosti - což bude asi to sympatické.

francouz

Po nějaké době jsem zase šáhnul po knize od Jo Nesba, a tak jako obvykle byla to jízda se vším co k tomuto spisovateli patří. Nevím čím to je, ale Hary Hole je takový pro mě uvěřitelný a jeho problémy s alkkoholem, jeho zarputilost vyřešit případ, i když ostatní vidí jenom trávu růst, je prostě cool. To jak se zakousne do případu, to jak dokáže vypít celý mini bar, to jak i přes zákazy nadřízených se šine kupředu, tak aby zajistil spravedlnost, je to prostě jízda. K tomu krásně temné Norské kulisy, k tomu ještě vždy přidají něco navíc. Za mě snad jenom, to,že příliš brzo bylo jasné kdo je kdo, ale jinak jesm si to opět uži.

Nickky

Styl Joa Nesbøho je prostě neuvěřitelný. Nepřestává mě překvapovat vystavění kompozice, promyšlené střihy mezi jednotlivými scénami a postupná gradace celého příběhu. Pokaždé si připadám, jako kdybych sledovala nějaký film. Nesbø zkrátka dokáže čtenáře vtáhnout do děje takovým způsobem, že ztratíte pojem o čase a chcete jen číst a číst.
Do velkolepého finále vás vede spletitou cestou plnou křižovatek a zdánlivých odboček, které vám nejdříve připadají nepodstatné, ale v závěru zapadnou přesně na své místo. A na konci, kdy si připadáte jako po jízdě na horské dráze plné emocí, vám prostě dojdou slova.
V jednotlivých postavách je navíc výborně reflektováno, že žádný charakter není pouze černý nebo bíly, ale je tvořen celou škálou barev.
Bez váhání uděluji nejvyšší hodnocení.

Henry_1986

Další díl jedním dechem za mnou...nemůžu jinak než 5*...už to beru jako standard.:-)))

hroneczek

Velice zajímavá kniha s ještě lepší zápletkou a konečným rozuzlením. Měla jsem typ na vraha, ale opět mě Nesbe dokonale převezl.

norská literatura norské detektivky Chorvatsko zima severská krimi

Jo Nesbø

Jo Nesbø