Spasitel

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční po... celý text

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle...

Vychází 14.3.2012. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109233/harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4.51732
Série:

Harry Hole (6.)

Originální název:

Frelseren (2005)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (273)

Přidat komentář
Ajrad1981
22. července

Potěšilo mě, že jsem hned správně vytušila, kdo je násilníkem z první kapitoly (jinak jsem ovšem byla dost mimo). Ale aspoň nějaký pokrok, 6 budu číst HH50, budu schopná odhalit vraha hned :-D

DoDidDone
18. července

Od Pentagramu se mi série s Harrym čte lépe a lépe.
Tady se mi líbil nápad, postupné odhalování tajemstvích a perfektní konec.
Moc se mi líbily i linie záporné postavy, kdy jsem občas váhal, komu fandit víc.

krevetinka
02. července

První kniha, kterou jsem od Nesba četla a která si mě získala. Jo Nesbo je naprosto dokonalý v zápletkách, že si občas říkám, zda si příběhy vymýšlí, nebo se nechává inspirovat skutečnými událostmi. Tuhle knihu (jako všechny od Nesba) jsem měla přečtenou za nějaké tři, možná čtyři dny. Od jeho knih se prostě nejde odtrhnout. Za mě velmi povedené dílo. 5*

ivusse
01. července

Tak jsem se na knihu těšila... Nesba jsem už četla, četla zde vesměs pozitivní hodnocení... Mé hodnocení pozitivní úplně není... knihou jsem se těžko prokousávala, neletěla stránka za stránkou... někdy jsem kus knihy hltala, jindy se skoro nudila... Za mě slabší průměr tentokrát...

JelloBiafra
30. června

Šiesty príbeh sa tentoraz odohráva v predvianočnom období. V centre hlavného mesta Oslo je počas charitatívneho koncertu spáchaný atentát na dôstojníka armády spásy. Celú dobu vieme kto je atentátnikom, ale kto si oneho tajomného chorvátskeho žoldniera najal? Harry Hole sa opäť dostáva do kolotoča intrík, korupcie a prepadá novej láske. A samozrejme musí znovu riešiť zásadné životné dilemy. Ako sme už u "Holeoviek" zvyknutí, nedopadne všetko happy endom a záver je viac než prekvapivý. Opäť veľká spokojnosť.

Skupa
22. června

Opět líbilo a možná nejvíc zatím ze série /uvidím dal :-) / pěkně se to rozvíji!!!

JIVaJaH
09. června

Nechtělo se mi věřit, žejsem tentokrát odhalila, jak to asi bude...! U knih Jo Nesba premiéra dobrého odhadu, a že jsem pár knih od něj přečetla. Jako vždy čtivé, výborné s kapkou psycholidí...

Michaeles
06. června

Další skvělá a velice dobře propracovaná detektivka od tohoto autora.

šipek
05. června

Přečetl jsem celou sérii s Harry Hole a paráda. Ohodnocuji zpětně jelikož jsem z kraje zde byl nováček a rozkoukával jsem se na databázi knih. JO NESBO je můj oblíbený spisovatel.

Alex.rrr
22. května

Překvapivě díl od dílu lepší a lepší, jsem ráda, že jsem autorovi dala šanci. Plusy knihy – čtivost, rychlý spád, překvapivé rozuzlení. Mínusy – hodně špatně se mi přecházelo z dějové linie do jiné. Pár řádků mi trvalo než jsem si uvědomila, že autor popisuje zase jinou část, ale to může být jen osobní pocit. Dále že začátek (cca 100 stran) bylo zvláštně nudných.

Niu
19. května

Výborný díl, opravdu tak nějak jsem si představovala, že to skončí. Celkem jsem se trefila i do celé zápletky. Doporučuji.

pettrass
09. května

Opět příběh, který mě vtáhl. Už ani nevím, jestli má cenu pořád psát ty samé komentáře o tom, jak dobře Nesbo píše a jak moc se mi líbí jeho knihy, příběhy a Harry.

Spasitel byl zase trošku jiný příběh. Líbilo se mi, že jsme tentokrát mohli sledovat příběh i s pohledu nájemného vraha. Upřímně jsem se mu divila, že po všech těch prekérních situacích, se na to prostě nevykašlal a nejel domů.

PS: Na oční bulvu ve vysavači asi dlouho nezapomenu. :-)

Adelajda_4
06. května

Bezvadná práce, krásný příběh, u Nesba s v těch komentářích dost opakuju, ale já ho prostě žeru!

terezamarsik
06. května

Já vím, že když už hodnotím Jo Nesbovu knihu, tak skoro vždy píšu to samé, ale pravda je pravda. Mě zatím každý díl této série velmi bavil. Každý díl je jiný a já prostě miluji postavu Harryho. V tomto díle jsem Harryho měla ještě radši než jindy a znovu řešil případ, který byl rozhodně originální a skvěle napsaný a vymyšlený. Jo Nesbo má styl, na který jsem u žádného jiného autora tohoto žánru zatím nenarazila, takže jsem znovu spokojená. Protože v této knize nebyla jediná část, jediná věc, která by mě nebavila nebo se mi nelíbila, tak nemám důvod nedat plný počet hvězdiček.
Komukoliv, kdo má rád tento žánr a nečetl ještě Jo Nesba určitě doporučuji, aby si jeho knihy přečetli, a nevím, zda jsem to už někde psala, ale mě osobně mrzí, že jsem pár knih ze série četla dřív a že až pak jsem to začala brát popořadě, protože kdo si zamiluje Harryho jako já, tak určitě chce jeho životní události číst od začátku a ne si kazit zážitek tím, že už něco četl s předstihem.
Jinak co se ještě týče tohoto dílu, tak ho řadím k těm nejlepším ze série za Policii, Phantoma a nejspíše Sněhuláka.

mariposka
15. dubna

Čekala jsem "jen" detektivku, ale kniha mně překvapila zajímavým příběhem o chorvatském nájemném vrahovi. Zatím nejlepší co jsem od Nesba četla.

Vlak7
07. dubna

super, kniha me moc bavila.

badinka4
03. dubna

Při prvním dílu Netopýr, jsem nevěděla jestli budu pokračovat dál, a jsem ráda ,že jsem to nevzdala,každý další díl mě baví víc a víc. Harry Hole mi prostě přirostl k srdci. Spasitel úžasná knížka.

Majdule
07. března

Mě Harry Hole v tomhle díle přesvědčil a získal. Už od začáteční scény, kterou autor opět napsal jako filmový scénář, kde scéna střihově střídá scénu, přes čtivý styl, napínavý, dokonce snad lze říci, že burcující příběh, až po hrdinu, který pro mě svými peripetiemi získává neodolatelnou přitažlivost. Asi to bylo tím, že Harry se ukázal i v jiné poloze než v té trochu klišoidní póze ztracence a ztroskotance. Zdá se, že autor má slabost pro komplikované zápletky s jednoduchým řešením, a tady to prostě funguje. Určitě i proto, že tu máme pouze jeden hlavní příběh a ty ostatní jím „jen“ prorůstají. Navíc příběh, postavy ani dialogy nikde nedrhnou, a to ani ve vypjatých okamžicích. A opět filmové zakončení můj požitek umocnilo. Takže ano, bude další díl.

barlow
06. března

Podle mě nejlepší holeovka. Absolutně nečekaný příběh, který moc nezapadá do Nesboho skoro předvídatelného stylu...

Mikik
06. března

Dokonalé. Nejdřív jsem z této série četla Netopýra a poté Sněhuláka, teď jdu díl po dílu a všechno do sebe nádherně zapadá a všechno je krásně vysvětlené. Nesbo je prostě umělec. Skvělá série.

TheMajkee
23. února

Spasitel je pro mě po Července zatím nejlepší Nesbovou knihou. Je důmyslná, neotřelá - díky tomu, že od začátku pozorujeme detektiva i vraha, má napětí a drží si ho až do konce. Nesbo klasicky zavádí čtenáře do slepých uliček, nechává ho váhat, mate ho. A to je naprosto geniální. Protože i ty slepé uličky a falešné stopy, které čtenářům dává, mají logiku a nejsou nahodilé. A je to pravda, Nesbo se skutečně s každou knihou zlepšuje a je důkladnější.

Driftersoul
13. února

Dokonalé! Napínavé, se spoustou skandinávských reálií i globálních odkazů, které člověku evokují souvislosti tohoto světa. A také zajímavé psychologické postřehy o lidských charakterech a pohnutkách jejich chování. To všechno "obaleno" prostředím Osla, (které stojí za to alespoň jednou v životě, stejně jako celé nádherné Norsko, na chvilku navštívit.)

AnetaKor
08. února

Myslím, že tento díl asi nejlepší, který jsem s Harrym četla. Jen... myslíte, že je v pořádku, aby byl Harry zároveň i soudcem?

ViktorieV
07. února

Velice zvláštní detektivní zápletka. Velice promyšlený a propletený děj. Nesbo zde skvěle ukazuje, jak rozdílné a přitom stejné jsou životní osudy, a jak strašně moc záleží na lidských rozhodnutích. Jak moc daleko Vás dovede nenávist k sobě samému.

trudoš
07. února

Spasitel je skvělý. Hlavně proto, že je drobet jiný než ostatní díly. Sice koncepci „v polovině odhalím, jak to je, pak to převrátím, a na konci přijdu s nějakou novinkou“ autor zachoval, ovšem rozvržení zápletky je nové. Poprvé vidíme Harryho pracovat v kolektivu, poprvé jej zažijeme častěji ve střízlivém stavu, než v opileckém, a taky si s ním poprvé užijeme trochu romantiky. Zbytečné mi přišlo jen opětovné zamotávání se do korupčního skandálu, protože vše podstatné už bylo řečeno, a další rozvádění je jen hromaděním „překvapivých“ odhalení.
Jak už je Nesbøho zvykem, román je příjemně cynický a syrový, přičemž kořením, které vyprávění tentokrát odlehčuje, jsou příhody chorvatského zabijáka v Oslu, který si zde prožívá malé soukromé peklo. Aneb kolik jazyků neznáš, tolikrát s tebou vyběhnou. Vtipné až parodické, přitom stále v normě příběhu. V mém osobním žebříčku nejlepší díl hned po Července, čemuž nahrává i to, že ten prevít spisovatelskej zase zabil jednu z hlavních postav.

Doubravka1975
06. února

Super čtení, napínavý a zamotaný děj až do konce. Ve finále si u mě získal plusové body i Malý Spasitel

Melein
05. února

Stojí za to přečíst, stejně jako všechny Nesbovi knihy.

swayno
30. ledna

Pěkný :)!! Čtivý, svižný.

jakub0085
29. ledna

Detektivky s Harrym jsou stále lepší a lepší. Snad to bude dále pokračovat alespoň v této kvalitě ☺️

Hany.Honey
24. ledna

Vzrušující čtení, těžko uhádnutelný vrah, smutek ze ztráty kolegy, překvapivé zjištění o šéfovi a už byl zase konec. Ach jo.