Spasitel

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle... Vychází 14.3.2012....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109233/harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4.51955

Harry Hole (6.)

Frelseren (2005)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Henry_1986

Další díl jedním dechem za mnou...nemůžu jinak než 5*...už to beru jako standard.:-)))

hroneczek

Velice zajímavá kniha s ještě lepší zápletkou a konečným rozuzlením. Měla jsem typ na vraha, ale opět mě Nesbe dokonale převezl.

brijana
30.12.2017

Pro mě lepší kniha než Netopýr. Jen ze začátku pro mě bylo těžké se zorietnovat, proto dávám jen 4 hvězdy.

ronniejohns
27.12.2017

Kniha mě hned oslovila. Přečetla jsem ji jedním dechem, ani nevím jak. Po Července, Nemesis a Pentogramu však pro mě kniha zaznamenala jistý úpadek. Přestože je velmi dobře napsaná.

VeruB
26.12.2017

Nemohla jsem se odtrhnout, místy mi přišlo, že už je tam toho dramatu příliš a ještě tak okatě přidáváno, ale ve výsledku se mi to stejně jako celek líbilo.

klokan.1905
26.12.2017

Spasitel...
Jsem definitivně přesvědčen o tom, že Jo Nesbo prostě umí... ;-) A to na mě ještě čeká dalších pět kousků z této série, zejména nyní následují Sněhulák, který je nejlépe hodnocen... No, zřejmě se mám na co těšit... ;-)
V tomto pokračování Harry Hole vyšetřuje vraždu, ke které dochází v Oslu - na náměstí bratří Egerových, kde Armáda spásy pořádá tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. Nájemným vrahem je zde zastřelen muž, který polévku nalévá... Rozplete Harry Hole i tento složitý případ?
Kniha je velice čtivá, zejména závěrem mě Jo Nesbo opět dostal... Za mě zasloužených 90 %...

Petra153
15.12.2017

Strhující děj od první stránky. I když nejsem z těch co čtou knihu jak se říká jedním dechem. Já se s knihou, pokud začne být tak skvělá jak byl „Spasitel“ , začnu doslova mazlit. Čtu pomaleji a vychutnávám si děj. Opět výborně vykreslené postavy, jejich úvahy, pocity, slabosti či prozření.

Mikli65
14.12.2017

Napínavé, čtivé, stejně jako předchozí Pentagram za mě plný počet hvězd. Konečně, začala jsem tuto sérii číst od začátku a musím napsat, že první díly mě moc neoslovily, četla jsem je spíš z povinnosti, ale tento díl i předchozí špatný dojem smazaly.

000nugatovej
10.12.2017

Další Nesbo - pro mne poslední z původního desetidílného cyklu s Harrym, další kvalitní čtení. Jak bývá u Nesboeho zvykem je kniha čtivě napsaná, plná zvratů, s překvapivým závěrem. Čtenář může jako vždy obdivovat dokonale zvládnuté spisovatelské řemeslo. Práce s hlavním motivem "spasitele" je funkčí, není samoúčelná. A pokud přistoupíte na autorovu hru, můžete se bavit nejen náznaky a falešnými stopami, ale také třeba ostrými a na moment zavádějícími střihy mezi jednotlivými odstavci (odpověď na otázku z předcházejícího odstavce je z úplně jiného rozhovoru, rána není z pistole, jak se asi domnívate, ale z činelů, sedadlo ve vlaku není sedadlem v koncertní hale apod.) a nakonec s hlavním hrdinou řešit etické otázky práce policajtů v nedokonalém světě.

annettka1098
03.12.2017

Má prvotina od Nesba a musím říct, že na jedničku s hvězdičkou. Manžel četl Švábi a vůbec ho to nezaujalo, proto jsem nic neočekávala. A od začátku jsem byla nadšená! Celou knihu se něco dělo, nezaznamenala jsem jedinou nutnou pasáž.

TheGoldenHill
17.11.2017

Zajímavá zápletka, napínavé čtení a Harry Hole je prostě nejlepší. Jo Nesbo mě zase překvapil, nikdy bych totiž nevěřila, že budu fandit i nájemnému vrahovi. Doporučuji!

oskli
06.11.2017

čtení mi trvalo dlouho, ale chyba byla na mém přijímači. Po přestěhování jsem neměla tolik času se do knihy ponořit a číst hodiny v kuse. Tím kouskováním jsem si to tak neužila. Ale rozhodně parádní kniha a těším se, že u Sněhuláka už si ten čas na čtení a skleničku vína fakt udělám :-)

St.Evelin
31.10.2017

Díl od dílu lepší a lepší! Nesbo je mistr zápletek a baví mě čím dál tím víc.

Marián27
23.10.2017

Spasiteľ sa mi páčil a to nielen vďaka sympatickému Harrymu ale najmä kvôli dejovej línii s tajomným nájomným vrahom. Čo si všetko vytrpel a podstúpil len aby spnil svoju úlohu... To bolo proste neuveriteľné. Oceňujem aj zimné, drsné a ponuré prostredie. Nejak to k Nesbøvi patrí. Super čítanie, ja som bol nad mieru spokojný aj keď je kniha dosť dlhá a keď som ju dlhší čas nečítal musel som sa vrátiť pár stránok naspäť aby som si ozrejmil náväznosť a čo sa kedy stalo. Ale keď som mal len chvíľu čas, čítal som Spasiteľa kde sa len dalo: doma, vo vlaku a v autobuse, v práci alebo na WC. Spasiteľ a Snehuliak sa mne osobne páčili z autorových kníh zatiaľ najviac.

spackova.p
19.10.2017

Četla jsem první dva díly Harryho Hola. Nebyly špatné, ale něco jim chybělo. Přeskočila jsem pár dílů a půjčila si Spasitele. Ten pokrok je neuvěřitelný! Čtivé od začátku do konce :)

veru.nika
10.10.2017

Další výborný díl.

starejĎurda
19.09.2017

Průměrná Holeovka.

Pichoval
13.09.2017

Zajimavy pribeh, tentokrat nejsou vrazdy a zlociny tak,, brutalni a specificke,, coz mi nevadilo. Zajimave vyreseni pripadu, Harrymu to pali:-)

ecila13
02.09.2017

Super detektivka, ze které asi nebude mít radost Armáda spásy :-)

miloslav0399
28.08.2017

Nadprůměrný HH s velmi pěkně vystavěným příběhem a spádem od první do poslední stránky. Navíc jsem se dozvěděl i spoustu zajímavostí o Armádě spásy. Jen mě trochu zklamal happy-end, byl ale avizovaný dlouho dopředu a tak to nebyl takový šok. Taky si říkám, kolik knih a filmů by neexistovalo, nebýt války v Jugoslávii.

Gooverka
18.08.2017

Nesbo je výborným vypravěčem příběhů, které se proplétají tak, aby se mohly na konci skvěle protknout. Umí držet napětí a řekla bych, že i když nějaké zvraty v knize tušíte, na konci budete stejně překvapeni. Jediné co mě štve, je poměr Holleových blízkých osob a jejich vysoký počet úmrtí.

Lmslaver
07.08.2017

Harry Hole ve Spasiteli méně chlastá a zdá se, že je mu to jen ku prospěchu. Zápletka je vymyšlená bravurně, napětí graduje a knížka si dokáže udržet pozornost po celých pět set stran až do finále. Mistrovský detektivní thriller.

AnnaNešporová
07.08.2017

Začátkem jsem se musela prokousat, ale poté byla kniha velice čtivá. Nesbo prostě umí psát!

MOu598
02.08.2017

Četla jsem v březnu 2013. Podle mých poznámek:
Detektivka z Osla roku 2003. Střídají se části o tom, co se děje na různých místech u různých postav knihy.
Čte se samo.
Dobré, napínavé, překvapivé, čtivé, hezké. Detektivka, ale i o lidech a citech.

Ajrad1981
22.07.2017

Potěšilo mě, že jsem hned správně vytušila, kdo je násilníkem z první kapitoly (jinak jsem ovšem byla dost mimo). Ale aspoň nějaký pokrok, až budu číst HH50, budu schopná odhalit vraha hned :-D

DoDidDone
18.07.2017

Od Pentagramu se mi série s Harrym čte lépe a lépe.
Tady se mi líbil nápad, postupné odhalování tajemstvích a perfektní konec.
Moc se mi líbily i linie záporné postavy, kdy jsem občas váhal, komu fandit víc.

krevetinka
02.07.2017

První kniha, kterou jsem od Nesba četla a která si mě získala. Jo Nesbo je naprosto dokonalý v zápletkách, že si občas říkám, zda si příběhy vymýšlí, nebo se nechává inspirovat skutečnými událostmi. Tuhle knihu (jako všechny od Nesba) jsem měla přečtenou za nějaké tři, možná čtyři dny. Od jeho knih se prostě nejde odtrhnout. Za mě velmi povedené dílo. 5*

ivusse
01.07.2017

Tak jsem se na knihu těšila... Nesba jsem už četla, četla zde vesměs pozitivní hodnocení... Mé hodnocení pozitivní úplně není... knihou jsem se těžko prokousávala, neletěla stránka za stránkou... někdy jsem kus knihy hltala, jindy se skoro nudila... Za mě slabší průměr tentokrát...

JelloBiafra
30.06.2017

Šiesty príbeh sa tentoraz odohráva v predvianočnom období. V centre hlavného mesta Oslo je počas charitatívneho koncertu spáchaný atentát na dôstojníka armády spásy. Celú dobu vieme kto je atentátnikom, ale kto si oneho tajomného chorvátskeho žoldniera najal? Harry Hole sa opäť dostáva do kolotoča intrík, korupcie a prepadá novej láske. A samozrejme musí znovu riešiť zásadné životné dilemy. Ako sme už u "Holeoviek" zvyknutí, nedopadne všetko happy endom a záver je viac než prekvapivý. Opäť veľká spokojnosť.

Skupa
22.06.2017

Opět líbilo a možná nejvíc zatím ze série /uvidím dal :-) / pěkně se to rozvíji!!!