Spasitel

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle... Vychází 14.3.2012....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109233/harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4.52257

Harry Hole (6.)

Frelseren (2005)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Kristy78
dnes

Napínavé od začátku. Konec čtený jedním dechem. Vždy mě překvapý, jak autor udrží více linek příběhu a jak na sebe jednotlivé knihy nepřímo navazují a tvoří jeden celek s hlavním hrdinou Harry.

allyce
dnes

Nezbývá než doporučit, pan Nesbo prostě umí.... a závěr fakt překvapení. Kdo to uhádl předem, má můj obdiv :)

Ilirea25

Nepřestává mě Nesbø udivovat. Člověk si myslí, že už ví, kdo je vrah, ale děj se na posledních 50 stránkách otočí a úplně vás vyvede z toho, co jste se mysleli. Skvělé.

Warty
31.12.2018

Opět prostě dechberoucí. Skvělý a velice dobře propracovaný příběh, plný zvratů a napínavý až do posledního řádku.

Agatha84
26.12.2018

Luxusní vypravěčské dílko. Zbožňuji Nesba a zamilovala jsem se do Harryho :-) Hrozně se těším na další pokračování!

u_marketa
11.12.2018

Chorvatská zápletka super, uvažování zločince hezky propracované. U tohohle dílu jsem se začala přiklánět k tomu, že tu sérii asi dočtu. S Halvorsenem mě ale autor pěkně namíchnul, nechat takhle skončit všechny milé postavy je zvyk, který se v téhle sérii pomalu začíná stávat pravidlem.

animovanej medv
08.12.2018

Moc pěkné pokračování příběhů o Harrym. Bavilo mě.

nicolettkaa
30.11.2018

Další Holeovka, kterou jsem zhltla během pár dní. Nesbo píše naprosto bravurně a hlavně čtivě. Více netřeba dodávat!

Vladísek
21.11.2018

Budu stručná: až na některá jména, která se mi občas pletla, je tahle kniha fajn počtení. Vše podstatné již bylo v komentářích zmíněno. Doporučuji přečíst.

NADEI
15.11.2018

Pan Nesbo prostě umí o tom žádná.

SadUnicorn
05.11.2018

Nesbo to opět dokázal. Dostal čtenáře (mě) tam, kde ho chtěl mít. I když jsem si už zvykla, že v jeho knihách nikdy není nic tak, jak to na první pohled vypadá a jak se snaží autor naznačit. Popravdě jsem vrahovi celý jeho plán a to divadlo kolem spolkla i s navijákem. A závěr mi vyrazil dech. Za ten rozhodně bod navíc. Hlavní hrdina totiž nemusí vždy znamenat morální vzor a nezpochybnitelý klaďas. Spasitel se mi četl výborně a přesto, že jsem ho četla ve velice teplém září, cítila jsem všechen ten chlad a zimu kolem sebe. Dalším plusem je samozřejmě rozuzlení s Tomem Waalerem (taková satisfakce). Za mě jedna z nejlepších knih série.

Dashmo
04.11.2018

Bolo tam nejak veľa náhod ale nakoniec sa to všetko vysvetlilo a zapadlo do seba.veľmi dobre citanie

Fortress
02.11.2018

Čtu postupně celou sérii s Harrym Holem a musím říct, že Nesbo má vzestupnou tendenci co se kvality díla týká. Naprosto skvěle, čtivě napsané. Během týdne přečteno, děj mě vtáhl. Těším se na další díl(Sněhulák), za mě je Nesbo opravdu špička. Dávám tedy rozhodně palec nahoru a mohu vřele doporučit.

Katulinka69
21.10.2018

Super.

dadako
15.10.2018

Spasitel se mi zatím líbil nejvíc z celé série. Čtu postupně tak čekám, že to nejlepší teprve přijde. Některé drobnosti mi přišli překonstruované, ale nic co by odradilo nebo výrazněji snižovalo zážitek.

therushka531
14.09.2018

Pozor, spoilery!
Suverénně nejlepší Holeovka od začátku řady! Jsem nadšená, jelikož 1. Harry nebyl pořád v lihu, 2. jsem tentokrát fakt netušila, kdo je vrah, 3. se mi moc líbilo, jak to dopadlo s Malým Spasitelem i Jonem a že to Harry takto udělal (málokterý autor má odvahu a nechá hlavního hrdinu a "klaďase" zachovat se takovýmhle způsobem). Moc pěkná byla i zápletka, žádný pimitivní motiv, nepřišlo mi to překombinované jako předchozí knihy a celkem se tomu dalo uvěřit. Malá hnidopišská výtka by byla, že se Nesbo lehce opakuje (další dva bratři alá Kain a Ábel, jako v předchozím díle), ale ani to moc nevadilo. Moc se mi líbila linka s Martinou, nějak jsem doufala, že jim bude dopřáno víc času. A pak Halvorsen a Harryho bývalý šéf ... no škoda mluvit, jen si někoho oblíbím, tak mi ho zabijou. Jinak kniha výborně psaná, čtivá, děj má spád, jen mám prostě často u Nesba pocit, že je kniha psaná jako film. Tož vzhůru na Sněhuláka!

Terva
14.09.2018

Jednu věc
mají lidé ještě méně rádi
než nerudného alkoholika,
totiž velkého
nerudného alkoholika.

Toto je šestá kniha, kde vystupuje detektiv Harry Holle, jenž napsal Jo Nesbø.

Citát: Jediným požadavkem členství v Anonymních alkoholicích je touha přestat pít.

Musíme to vzít od začátku. Co máme? Jednoho Harryho, alkoholika detektiva, jednoho spisovatele Nesba a celou řadu knih o vraždách, pití, lásce a tajemství. Ti, jenž čtou knihy popořadě, už vědí nebo lépe řečeno znají osnovu. Sice se trochu střídá, ale ve své podstatě je stále stejná. Harry Hole je detektiv, který si rád přihne, jeho největším přítelem nepřítelem je Jim, Jim Beam a jeho revírem je nejen Norsko. Buď příběh začne tím, že je Harry na sračky a nebo tím, že Hole abstinuje. Ať tak nebo tak, vždycky se to otočí. Skoro vždy je do případu zapleten někdo z jeho blízkých nebo přátel a skoro vždy někdo z nich zemře. Část příběhu se vyšetřuje v zahraničí. To není spoiler, to je Holá skutečnost. Ne jinak je tomu v tomto příběhu. Čtenář už sice předem ví, co se bude dít, ale největším překvapením je pak vrah a jeho čin samotný. Vše je nádherně propleteno, čtenáři dávkováno po kouskách, které až na konci zapadnou do sebe.

Malá ochutnávka:
Časně ráno následujícího dne se doplížil zpět do vlastních řad, třesoucí se zimou a pokrytý bahnem. Za ním, na valu, stály dva zničené srbské tanky, z otevřených poklopů se jim valil kouř. Bobo ho zatáhl do zákopu a triumfálně vykřikl: „Narodil se nám malý spasitel!“

Opět je tu něco historie a znovu Harry vyšetřuje za hranicemi svého státu. Vše je decentně servírováno, vše je tam, kde má být. A ačkoliv je to v řadě již šestá kniha zdá se mi, že tento příběh je zatím v sérii nejlepší. Po Pentagramu dávám podruhé všech pět (proč je tu jen pět hvězd) hvězd. A poprvé jsem se zamyslel, co mají moderátoři těchto stránek proti deseti hvězdičkovému hodnocení?

Citát: Jednu stěnu zdobil barvotisk Ježíše Krista a Harryho napadlo, že kdyby se trnová koruna vyměnila za baret, byl by ze spasitele rázem Che Guevara.

Do profilu mistra Jo jsem vložil dalších deset citátů, několik si jich můžete přečíst přímo v tomto komentáři a touto cestou bych chtěl opět poděkovat nakladatelství KNIHA GOTWALDOV z Brndele za nepřeložení spousty cizích vět. Bohužel tím příběh strašně trpí a jen z velkým uvědoměním jsem tomu nedal jen čtyři hvězdy. Pak mě totiž došlo, že mistr Nesbø za to rozhodně nemůže a že chyba bude někde mezi Norskem a Gotwaldovem. (Omlouvám se za překlad nepřeklad)

Citát: Když Bůh svoji práci zanedbává, musí ji udělat někdo jiný.

Dindi
22.08.2018

Jedním slovem perfektní.

Lískaran
15.08.2018

Prolog zachycující atmosféru letního tábora očima dospívající dívky a její vnímání sama sebe je tak mistrně napsaný, že pak už musíte číst dál, i kdyby venku hořela maringotka. K dynamice vyprávění a udržení pozornosti slouží autorovi „filmový střih“ a musím ocenit i jeho častý kouzelnický trik – krátká scéna, do které vstoupí nepojmenovaná postava, jejíž totožnost si dosadíme na základě očekávání a toho, jak si nás tam Nesbo navedl. A dosadíme (no dobře, tím myslím sebe) si ji často špatně. Zajímavá je i linie se stíny války v bývalé Jugoslávii a jako bonus beru to, že o Armádě spásy vím teď víc než jen, že rozdávají polívku. Škoda, že mi v téhle detektivce lehce nadhazující otázku spravedlnosti a hledání svého spasení pár věcí skřípalo – třeba okolnosti objednání vraždy nebo jeden stejný zvrat (vím, zní to nekonkrétně, ale pak už by to byly spoilery), který autor použil už v Nemesis.

BoubelkaLulu
14.08.2018

Pan Nesbo pise hezky knihy, je tam krev, to mam rada. I kdyz ne tolik jako v jinych knihach od pana Nesba. Kniha se mi mocinky libila. Tak ahoj.

lindaofarim
14.07.2018

Úžasná kniha - poslední, která mi chyběla ze série HH a musím říct, že jedna z nejlepších! Četla jsem jedním dechem. Doporučuji.

EleanorJane
08.07.2018

Brilantně zamotaná detektivka. Spíše oddechové čtení. Méně krvavá ale stále velice šokující.

jaroiva
03.07.2018

Zbývá mi dočíst asi pětina knížky a zatím mě to baví. Ovšem, už několikátou knihu sleduji, že mě mnohem víc zajímá osobní život HH než samotné případy, které se řeší. Tahle knížka má trochu inteligentnější product placement než některé předchozí, takže v tomto směru taky dobrý. Zatím hodnotím jako jednu z těch lepších Holeovek. Řekla bych, že Sněhulák rozhodne, jestli budu pokračovat ještě i dál.

EDIT (dočteno): konec dobrý, všechno dobré, i k tomu zájmu o případ jsem se nakonec dostala. Skutečně je to pro mě asi zatím nejlepší díl série.

Pralev
01.07.2018

Nebýt úplně šíleného konce, byl by to v mých očích zatím jednoznačně nejlepší díl s Harry Holem. Příběh je uvěřitelnější, postavy reálnější, dialogy o něco lepší a celé se to čte strašně příjemně, člověka to baví a ani chvíli nenudí, což je asi nejžádanější rys u takového žánru, co si přečtu proto, abych si odpočinul. Bohužel na závěr Nesbø absolutně ulítl - kdo si tu vraždu objednal (nedává to smysl), jak měla proběhnout (to už vůbec nedává smysl) a proč si ji vůbec objednal (ani to nedává moc smysl a nepůsobí to věrohodně). Celá ta závěrečná pointa se mi jevila jako úporná snaha o bombastický, překvapivý zvrat. Pokud něco takového dokážete překousnout a užít si několik set skvělých stran, aniž by vám je konec pokazil, rozhodně tuhle knihu doporučuji.

Alexxxka
10.06.2018

Čtu postupně. Hodně mě překvapilo kdo byl nakonec vrah . A dobře mu tak :-) Každopádně Nemesis a Pentagram se mi líbili mnohem víc.

Řihis
31.05.2018

Další exkluzivní díl ze série s Harry Holem. Zápletka skvělá, plná překvapení. Nečekal jsem to a neuhádnul jsem to takto. Rozhodně řadím mezi top. Doporučuju...

ZuzanaHabi
24.05.2018

Četla jsem sérii Harry Hole celou a pěkně od Netopýra až po poslední díl, což je obrovská výhoda, protože chápete souběžný děj. Tato kniha je pro mne nejlepší z celé série. Nesmírně napínavá už od prvních stránek. Kniha je čtivá, energická a pachatele jen tak neodhalíte pokud nejste superman. A aspoň pro mne měla jakoby něco navíc. Vřele doporučuji

OldřichHanton
18.05.2018

Nesbova šestá kniha s Harry Holem, tentokrát z prostředí norské Armády spásy. Asi se nejedná o nejlepší román v této sérii, Červenka a Sněhulák se mi líbili přece jen víc, ale přesto se jedná výbornou detektivku co je pořád vysoce nad průměrem ostatních autorů.
Zápletka je originální, i když trošku překombinovaná. Závěrečné rozuzlení docela překvapivé, jak to všechno bylo se mi až dokonce uhodnout nepovedlo. Jak je u Nesbeho zvykem, dozvěděl jsem se i pár zajímavých reálií o armádě spásy. Spasitele mohu jen doporučit a snad se brzy dostanu i ke zbývajícím dílům.

bivana009
08.04.2018

Knížka se mi líbila moc, byť postrádala komplikované aranžmá na které jsme si u autora zvykli. Naprosto mě zaujala vyprávěčským umem a syrovou ukázkou vztahů, někdy nepochopitelných.

whiolet
03.04.2018

Souhlasím,že v sérii o Harrym Holeovi jsou daleko lepší knihy,přesto je tato kniha mezi ostatními detektivkami prostě skvělá.
Nebudete mít problém se začíst ráno a večer knihu odložit, napětím si rozkoušete nehty a chvílemi se i budete nahlas smát-třeba tomu jak může mít nájemný vrah neskutečnou smůlu (tímto zdravím zvrhlého číšníka).
Takže Spasitel rozhodně stojí za přečtení.