Spasitel

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle... Vychází 14.3.2012....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109233/harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4.52089

Harry Hole (6.)

Frelseren (2005)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Alexxxka

Čtu postupně. Hodně mě překvapilo kdo byl nakonec vrah . A dobře mu tak :-) Každopádně Nemesis a Pentagram se mi líbili mnohem víc.

Řihis

Další exkluzivní díl ze série s Harry Holem. Zápletka skvělá, plná překvapení. Nečekal jsem to a neuhádnul jsem to takto. Rozhodně řadím mezi top. Doporučuju...

ZuzanaHabi

Četla jsem sérii Harry Hole celou a pěkně od Netopýra až po poslední díl, což je obrovská výhoda, protože chápete souběžný děj. Tato kniha je pro mne nejlepší z celé série. Nesmírně napínavá už od prvních stránek. Kniha je čtivá, energická a pachatele jen tak neodhalíte pokud nejste superman. A aspoň pro mne měla jakoby něco navíc. Vřele doporučuji

OldřichHanton

Nesbova šestá kniha s Harry Holem, tentokrát z prostředí norské Armády spásy. Asi se nejedná o nejlepší román v této sérii, Červenka a Sněhulák se mi líbili přece jen víc, ale přesto se jedná výbornou detektivku co je pořád vysoce nad průměrem ostatních autorů.
Zápletka je originální, i když trošku překombinovaná. Závěrečné rozuzlení docela překvapivé, jak to všechno bylo se mi až dokonce uhodnout nepovedlo. Jak je u Nesbeho zvykem, dozvěděl jsem se i pár zajímavých reálií o armádě spásy. Spasitele mohu jen doporučit a snad se brzy dostanu i ke zbývajícím dílům.

bivana009

Knížka se mi líbila moc, byť postrádala komplikované aranžmá na které jsme si u autora zvykli. Naprosto mě zaujala vyprávěčským umem a syrovou ukázkou vztahů, někdy nepochopitelných.

whiolet

Souhlasím,že v sérii o Harrym Holeovi jsou daleko lepší knihy,přesto je tato kniha mezi ostatními detektivkami prostě skvělá.
Nebudete mít problém se začíst ráno a večer knihu odložit, napětím si rozkoušete nehty a chvílemi se i budete nahlas smát-třeba tomu jak může mít nájemný vrah neskutečnou smůlu (tímto zdravím zvrhlého číšníka).
Takže Spasitel rozhodně stojí za přečtení.

FishTailTea6

Přemýšlela jsem, jestli této knize dát 3 nebo 4 hvězdičky, a nakonec jsem dala jen 3, protože si stále myslím, že Jo má na víc.
Nebylo to špatné, ale až tak mě toto téma nechytlo, a teď když jsem knížku dočetla, mám jen pocit dalšího bodíku.

Blafoun

Kniha je podle stejného schématu jako všechny předchozí. Překombinovaný děj, neskutečné náhody a všechny podstatné informace autor záměrně tají až do konce, kde je prostřednictvím Harryho s velkou slávou uvolní a čtenář se konečně dozví jak to celé bylo. Autor si tímto způsobem udržuje pozornost, bohužel číst knihu jen ze zvědavosti jak to na konci celé dopadne mě nebaví. Postrádám napětí a indicie abych byl vtažen do děje a přemýšlel nad řešením společně s hlavní postavou. Snaha vyvolat napětí způsobem, kdy situace graduje např. v očekávání výstřelu... ozve se rána... (střih na jinou situaci)... ale jen do bubnu :-), by možná fungovalo jednou nebo dvakrát, ale ne na každé páté stránce.
Harry sice tentokrát tolik nechlastal, ale jinak vše při starém, styl bezdomovce, soukromý život v troskách a když už někdo v jeho okolí za něco stojí tak umře. Vážně marně hledám co se mi na Nesbových knížkách má líbit.
Celkově to akorát vyvolává pocit frustrace, napětí mizivé, děj překombinovaný uměle natahovaný aniž by se čtenář něco důležitého dozvěděl, na konci fanfára a předhozený výsledek stylu "To jsem to ale celé pěkně vymyslel, co?". Doufal jsem, že se autor trochu vyvine a s ním i styl psaní a hlavní postava, ale nic. Nemám chuť číst další knihu, nejspíš by to ještě odnesla Beáta a Ráchel s Olegem, Moller už je taky odepsaný a nikdo jiný už tam nestojí za řeč. Pochybuji, že se k tomuhle "módnímu" autorovi někdy vrátím, je tolik knih na výběr tak proč číst něco takového? Pro mě zklamání a pouze nafouknutá bublina, ale komu se to líbí tomu to neberu. :-)

rekon

Nesbo opět nezklamal, výborná kniha, brzy se budu s Harrym loučit, neboť kromě Žízně už mám všechny díly přečtené. Určitě se k němu po čase zase vrátím. Už se těším na tu poslední... Žízeň.

ArwenAragorn

Výborná detektivka, která splňuje všechny požadavky pro kvalitní počtení. Čtivá, se spoustou zvratů, má pořádný spád a skvělý závěr. Na nějakou dobu jsem si dala od Harryho pauzu, ale vidím, že nastal čas přečíst si zbytek knih s tímto výjimečným (i když často na mraky ožralým) chlapíkem.

Flexa

Nezačetl jsem se, pozdější jeho knihy jsou mnohem lepší. Začátek vypadal slibně, ale zbytek me až na pár prvku knihy nebavil. Musel jsem odložit a podivat se na spoiler. Cekal jsem víc ale kniha je dobře napsána chápu že si najde příznivce, jenom me příběh neoslovil.

silhavaemilka

Další Harry, opět nezklamal...ale bavil mě o trochu mín než předchozí díl.

Petruse21

Napínavé téměř od začátku do konce, jen by si autor mohli odpustit to kosení lidí, kteří s Harrym spolupracují, nebo za chvíli skončí na psychiatrii a ani bych se nedivila.

KaiShun

Neuvěřitelné tempo, jdu se pustit do snehulaka!

Alisce

Nečtu první knihu od Nesba, ale i tak mě vždy překvapí jak moc má příběh promyšlený. Vše je úplně jinak než si z počátku myslíte. Harryho si prostě tak trochu zamilujete i když to není příklad spořádanosti - což bude asi to sympatické.

francouz

Po nějaké době jsem zase šáhnul po knize od Jo Nesba, a tak jako obvykle byla to jízda se vším co k tomuto spisovateli patří. Nevím čím to je, ale Hary Hole je takový pro mě uvěřitelný a jeho problémy s alkkoholem, jeho zarputilost vyřešit případ, i když ostatní vidí jenom trávu růst, je prostě cool. To jak se zakousne do případu, to jak dokáže vypít celý mini bar, to jak i přes zákazy nadřízených se šine kupředu, tak aby zajistil spravedlnost, je to prostě jízda. K tomu krásně temné Norské kulisy, k tomu ještě vždy přidají něco navíc. Za mě snad jenom, to,že příliš brzo bylo jasné kdo je kdo, ale jinak jesm si to opět uži.

Nickky

Styl Joa Nesbøho je prostě neuvěřitelný. Nepřestává mě překvapovat vystavění kompozice, promyšlené střihy mezi jednotlivými scénami a postupná gradace celého příběhu. Pokaždé si připadám, jako kdybych sledovala nějaký film. Nesbø zkrátka dokáže čtenáře vtáhnout do děje takovým způsobem, že ztratíte pojem o čase a chcete jen číst a číst.
Do velkolepého finále vás vede spletitou cestou plnou křižovatek a zdánlivých odboček, které vám nejdříve připadají nepodstatné, ale v závěru zapadnou přesně na své místo. A na konci, kdy si připadáte jako po jízdě na horské dráze plné emocí, vám prostě dojdou slova.
V jednotlivých postavách je navíc výborně reflektováno, že žádný charakter není pouze černý nebo bíly, ale je tvořen celou škálou barev.
Bez váhání uděluji nejvyšší hodnocení.

Henry_1986

Další díl jedním dechem za mnou...nemůžu jinak než 5*...už to beru jako standard.:-)))

hroneczek

Velice zajímavá kniha s ještě lepší zápletkou a konečným rozuzlením. Měla jsem typ na vraha, ale opět mě Nesbe dokonale převezl.

brijana
30.12.2017

Pro mě lepší kniha než Netopýr. Jen ze začátku pro mě bylo těžké se zorietnovat, proto dávám jen 4 hvězdy.

ronniejohns
27.12.2017

Kniha mě hned oslovila. Přečetla jsem ji jedním dechem, ani nevím jak. Po Července, Nemesis a Pentogramu však pro mě kniha zaznamenala jistý úpadek. Přestože je velmi dobře napsaná.

VeruB
26.12.2017

Nemohla jsem se odtrhnout, místy mi přišlo, že už je tam toho dramatu příliš a ještě tak okatě přidáváno, ale ve výsledku se mi to stejně jako celek líbilo.

klokan.1905
26.12.2017

Spasitel...
Jsem definitivně přesvědčen o tom, že Jo Nesbo prostě umí... ;-) A to na mě ještě čeká dalších pět kousků z této série, zejména nyní následují Sněhulák, který je nejlépe hodnocen... No, zřejmě se mám na co těšit... ;-)
V tomto pokračování Harry Hole vyšetřuje vraždu, ke které dochází v Oslu - na náměstí bratří Egerových, kde Armáda spásy pořádá tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. Nájemným vrahem je zde zastřelen muž, který polévku nalévá... Rozplete Harry Hole i tento složitý případ?
Kniha je velice čtivá, zejména závěrem mě Jo Nesbo opět dostal... Za mě zasloužených 90 %...

Petra153
15.12.2017

Strhující děj od první stránky. I když nejsem z těch co čtou knihu jak se říká jedním dechem. Já se s knihou, pokud začne být tak skvělá jak byl „Spasitel“ , začnu doslova mazlit. Čtu pomaleji a vychutnávám si děj. Opět výborně vykreslené postavy, jejich úvahy, pocity, slabosti či prozření.

Mikli65
14.12.2017

Napínavé, čtivé, stejně jako předchozí Pentagram za mě plný počet hvězd. Konečně, začala jsem tuto sérii číst od začátku a musím napsat, že první díly mě moc neoslovily, četla jsem je spíš z povinnosti, ale tento díl i předchozí špatný dojem smazaly.

000nugatovej
10.12.2017

Další Nesbo - pro mne poslední z původního desetidílného cyklu s Harrym, další kvalitní čtení. Jak bývá u Nesboeho zvykem je kniha čtivě napsaná, plná zvratů, s překvapivým závěrem. Čtenář může jako vždy obdivovat dokonale zvládnuté spisovatelské řemeslo. Práce s hlavním motivem "spasitele" je funkčí, není samoúčelná. A pokud přistoupíte na autorovu hru, můžete se bavit nejen náznaky a falešnými stopami, ale také třeba ostrými a na moment zavádějícími střihy mezi jednotlivými odstavci (odpověď na otázku z předcházejícího odstavce je z úplně jiného rozhovoru, rána není z pistole, jak se asi domnívate, ale z činelů, sedadlo ve vlaku není sedadlem v koncertní hale apod.) a nakonec s hlavním hrdinou řešit etické otázky práce policajtů v nedokonalém světě.

annettka1098
03.12.2017

Má prvotina od Nesba a musím říct, že na jedničku s hvězdičkou. Manžel četl Švábi a vůbec ho to nezaujalo, proto jsem nic neočekávala. A od začátku jsem byla nadšená! Celou knihu se něco dělo, nezaznamenala jsem jedinou nutnou pasáž.

TheGoldenHill
17.11.2017

Zajímavá zápletka, napínavé čtení a Harry Hole je prostě nejlepší. Jo Nesbo mě zase překvapil, nikdy bych totiž nevěřila, že budu fandit i nájemnému vrahovi. Doporučuji!

oskli
06.11.2017

čtení mi trvalo dlouho, ale chyba byla na mém přijímači. Po přestěhování jsem neměla tolik času se do knihy ponořit a číst hodiny v kuse. Tím kouskováním jsem si to tak neužila. Ale rozhodně parádní kniha a těším se, že u Sněhuláka už si ten čas na čtení a skleničku vína fakt udělám :-)

St.Evelin
31.10.2017

Díl od dílu lepší a lepší! Nesbo je mistr zápletek a baví mě čím dál tím víc.