Pentagram

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prstem. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87850/harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4.52239
Série:

Harry Hole (5.)

Originální název:

Marekors (2003)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (318)

Přidat komentář
Rania
včera

Nesboa jsem dlouho neznala. Pentagram byla první knížka, kterou jsem od něho četla. Nebyl problém se do ní začíst, kapitoly hezky navazovaly, příběh zajímavý, no děj a vyústění trošku předvidatelný. Shodou okolností jsem jí četla v Antverpách, odkud pocházely diamanty zanechávané na místě činu :-) Knížka se mi hodně líbila a četla jsem ji jedním dechem. Pak jsem si dokoupila i první díly - Netopýr, Švábi a Červenka, ale ty se mi už četly hůř a tolik se mi nelíbily. Pentagram pro mně zůstal nejlepší knížkou od J. N. a dál jsem už nepokračovala.

michaela6503
19. března

Tak pátá kniha mě hrozně naštvala, hrozně bavila, držela mě v napětí a dychtivosti, ale také mě sem tam opravdu vytáčela... Byla rozhodně ale úplně skvělá případem. Ten mě moc bavil a nakonec to mělo s dobrým koncem i bonus a konečně se ukončil případ Harryho nejlepší kamarádky a kolegyně Ellen a to mě potěšilo nejvíc. Rozhodně knížku doporučuji. Bavila mě stejně jako všechny ostatní Harryho knihy. :) Možná už to začíná o gradovat. :)

syfilak
12. března

Od této knihy jsem se nemohla odtrhnout, když už jsem si myslela, že vím, kdo je vrah a jak se děj bude asi vyvíjet, všechno bylo jinak... napětí až do konce.

nik077
08. března

Těším se na další díly tohoto severského spisovatele....

Johhanka79
05. března

Tak konečně jsem se dočkala a mohu dát Harrymu pět hvězd. Děj má spád jako vždy, hluchých místeček skoro není. Zase se o trošku dostaneme do nitra hlavního hrdiny. Neotřelý příběh. Celkově na mne tato kniha zapůsobila - člověku až mrazí. Doporučuji i pro neznalé předešlých knih!

MarcelPaška
04. března

Není to nic převratného, ale fajn vyvražďovačka. Baví mě i ty norské reálie. :)

Twinny
10. února

Do třetice všeho Nesbovského. Musím říct, že narozdíl od Netopýra (nuda) a Přízraku (pěkná blbost) toto dílko dosahuje průměru. Vlastně to zkazil ten konec. Už jsem chtěla nadšeně kliknout na čtyři hvězdy, ale ta čtvrtá se konce lekla a utekla. Pan Nesbo a Harry získali tři šance, což je víc než dost.

Blafoun
07. února

Když si vaříte brambory a padne vám při míchání ze stropu do hrnce nějaký bordel, nemusí to být vždycky pavouk... ani nic co by stálo za ochutnání. :-D Vše začíná nálezem mrtvoly mladé ženy, vyšetřování se ujímá dvojice HH a TW a lov na vraha může začít. Kdo je vlastně lovec a kdo kořist?
Během prvních čtyř dílů série jsem pochopil, že navzdory vysoké popularitě si z tohoto autora na zadek nesednu. Rozhodně tím nemíním, že jsou jeho příběhy špatné jen se mi jednoduše v některých aspektech příčí jeho vize hlavního hrdiny. :-) Pořád mám pocit, že si autor na HH léčí nějaké komplexy a dává mu to pěkně sežrat. Ano je to subjektivní názor a nikomu ho nenutím. ;-)
K vlastní knize musím říct, že je zatím nejlepší z celé série a hodně se mi líbila. Nebylo to překombinované jak Nemesis, HH nebyl tentokrát tak moc na dně jak bývá zvykem a konec byl luxusní, přesně podle mých představ. Trochu jsem se bál, že bude spravedlnost zase dělat drahoty a budu muset doufat v další knize. Touto knihou si to u mě autor vyžehlil natolik, že už to vypadá na dočtení celé série. :-)
Co mi trochu uniklo je smysl příběhu z historie zednictví a speciálních omítek na počátku knihy... ale co, bez toho se obejdu. :-)

silhavaemilka
29. ledna

Další skvělý příběh s Harry Holem. Jelikož je to šestá přečtená kniha s ním - už mi přirostl k srdci i když mě umí pěkně naštvat.

touchud
24. ledna

Tento díl se mi líbil nejvíce ze všech.

KaiShun
21. ledna

Skvělé

Mark
05. ledna

Opět výborná kniha.

vincek1
04. ledna

Tak pan Nesbo nezklamal. Zpočátku jsem se trochu bál módnosti severských krimi, připadalo mi to jako marketingový tah. Po přečtení několika knih severských autorů jsem, ale změnil názor. Doporučuji

Petruse21
31.12.2017

Lepší jak Netopýr, Švábi a Nemesis, horší jak Červenka.
Potěšilo mě, že Nesbo zasadil část děje do našeho hlavního města. Víc než celý případ s pentagramem mě bavila hra na kočku a na myš mezi Harrym a XXX (nechci spoilerovat:).

Lejdus
29.12.2017

Kniha mne mile prekvapila. Detektivky nejsou vubec mym salkem kavy, ale zalibilo se mi detektivni patrani, vztah mezi hlavnim hrdinou s ostatnimi postavami knihy. Bylo to napinave. Jedine co mne nebavilo, byly prvni stranky knihy, kde se popisovaly detaily a rozepisoval se popis starych budov. Nastesti po prekonani tohoto popisu, se kniha dal pekne vyvijela. Urcite zkusim i jinou knihu tohoto autora, zalibil se mi.

ronniejohns
27.12.2017

Pentagram jsem začala číst pár vteřin poté, co jsem dočetla Nemesis, proto jsem měla minulé události ještě čerstvě v paměti. Přesto, že je z názvu knihy jasné, o co vlastně půjde, celý příběh jsem si užila a sama přiznám, že jsem si v půlce knihy myslela, že jsem vraha dopadla dříve než samotný Hole. Nebylo to tak. To je to Nesbovo kouzlo. Dle mého rozhodně patří k těm lepším knihám.

klokan.1905
18.12.2017

Pentagram...
Páté pokračování ze série s policistou Harrym Holem...
Po přečtení prvních dvou dílů, tedy Nepotýra a Švábů, jsem si dal před dalším čtením poměrně velkou pauzu a říkal jsem si... co jenom na tom HH všichni mají?!
Neříkám, že první dva kousky s HH byly špatné, ale prostě jsem od toho očekával mnohem více... Následovala Červenka a poté Nemesis, a to už byl, alespoň pro mě zcela jiný šálek kávy... ;-) A Pentagram?!
No, tak to byla pro mě už neskutečná jízda...
Oslo - v období prázdnin... Dochází k vraždě mladé ženy, která má odseknutý prst... K řešení případu je přivolán i Harry Hole... Do vyšetřování se musí pustit s Tomem Waalerem. Vražd postupně přibývá... Jak tohle všechno může dopadnout?!
Takže Pentagram? Za mě skvělé, skvělé a ještě jednou skvělé... Určitě doporučuji číst pěkně postupně od prvního dílu, mohli byste přijít o předcházející důležité skutečnosti... Jo Nesbo, za mě máte veliké JO a za pět... hvězdiček...

rekon
14.12.2017

Opět skvělá kniha, trochu mi vadila Harryho neustálá opilost-neopilost, ale to k němu prostě patří. Jsem ráda, že boží mlýny v případě policejního "krasavce" a gr..la T. W. už domlely.

kika 13
02.12.2017

Super mám Hola stále raději.Těším sena další díl.

Henry_1986
27.11.2017

Tohle se čte prostě samo...celá série...když zrovna nemůžu číst, tak myslím na to, kdy budu moci zase vzít knihu do ruky a pokračovat. Je to jako nemoc.:-) A teď vzhůru na 6.díl!!!

veru.nika
08.11.2017

Tahle knižní série je prostě výborná. Konečně došlo na toho ha*zla Waalera :-) A teď hurá na další díl.

Wlll
04.11.2017

Velmi kvalitní čtivo, ovšem příběhově mě trošku zarmoutilo... je to už spíše love story co se týče osobního života Harryho Holea.

Kveta123
03.11.2017

Kniha se mi líbila. První co jsem od tohoto autora četla. A myslím, že ne poslední...

St.Evelin
01.11.2017

Už se asi opakují, ale HH je dokonale promyšlená série detektivních zápletek! Každý další české mě něčím překvapí, zaujme a i po tolika knihách prostě Nesbo umí překvapit a já koukám s otevřenou pusou a nevěřícně kroutit hlavou

VerčaFF
26.10.2017

Čtu Nesbovy knihy na přeskáčku, takže po Sněhulákovi a Spasiteli bych řekla, že tato je trochu slabší, ale i tak jsem byla spokojená. Hlavně v druhé půlce se slušně rozjede a konec se mi moc líbil. Na Nesbovi mám ráda, že zápletka je vždycky výborně promyšlená, děj je napínavý a na konci do sebe vše zapadne. Navíc dialogy nejsou vůbec umělé a autorova představivost je obrovská, řekla bych, že se žádná kniha neopakuje, v každé je něco nového, nějaký překvapivý prvek.

michalka S.
25.10.2017

Kniha opet super H. H mam rada moje srdeční záležitost

hroneczek
25.10.2017

Děj pěkně graduje, napětí z vás do dočtení poslední strany neopadne. Výborný výkon.

yvette3
18.10.2017

Bylo to moje první setkání s Jo Nesbo a můžu říct, že jsem nadšená z našeho seznámení. Určitě se s ním chci poznat mnohem víc. Napětí, humor, prostě jsme si sedli.

Brembelik745
11.10.2017

Další skvělá kniha od Jo Nesbø.
Na autorovi mě hodně baví, že nikdy se nespokojí s jednou vraždou. Je jich víc, tím pádem je víc důkazů, zajímavých vyšetřovacích postupů, víc možností kdo by mohl být případným vrahem a to dělá knihu opravdu poutavou. Nelze se od ni odtrhnout. Netušíte až do konce kdo za tím vším stojí. A když k tomu připočteme miláčka Harryho, tak určitě DOPORUČUJI Pentagram přečíst.

NADEI
09.10.2017

Opět tak skvěle napsané, že vás to ke stránkám připoutá. Sériový vrah,vyšetřování, zápletky, opilý Harry, nejasný osobní život , to vše kniha nabízí. Harry je neotřelý simpaťák, se kterým není možné se nudit.