Pentagram

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prstem. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87850/harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4.52030

Harry Hole (5.)

Marekors (2003)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Brembelik745

Další skvělá kniha od Jo Nesbø.
Na autorovi mě hodně baví, že nikdy se nespokojí s jednou vraždou. Je jich víc, tím pádem je víc důkazů, zajímavých vyšetřovacích postupů, víc možností kdo by mohl být případným vrahem a to dělá knihu opravdu poutavou. Nelze se od ni odtrhnout. Netušíte až do konce kdo za tím vším stojí. A když k tomu připočteme miláčka Harryho, tak určitě DOPORUČUJI Pentagram přečíst.

NADEI

Opět tak skvěle napsané, že vás to ke stránkám připoutá. Sériový vrah,vyšetřování, zápletky, opilý Harry, nejasný osobní život , to vše kniha nabízí. Harry je neotřelý simpaťák, se kterým není možné se nudit.

Huvra

Tohle byla moje první knížka od autora a musim říct, že jsem se zamilovala. Už teď se nemůžu dočkat, až si přečtu další případy Harryho.
Do čtení jsem se pustila s obavama, že budu úplně mimo obraz, protože jsem nečetla předchozí díly. To se naštěstí nestalo, Harryho jsem si oblíbila hned, jeho osobnost a smysl pro humor, mile mě to překvapilo. Ve jménech jsem se neztrácela, příběh jsem přímo hltala očima a dost jsem se do toho vžila, pak jsem jenom doufala, že se Harrymu podaří vyřešit všechno, co je potřeba vyřešit. Všechno.

marlowe

Nějak panu Jo pořád nemůžu přijít na chuť. Pokaždé si říkám, že do dalšího dílu už nepůjdu, ale nakonec vždycky zvítězí zvědavost – co kdyby to tentokrát bylo lepší…

Mám rád obyčejné, uvěřitelné detektivky stojící pevně na základech selské logiky – a naopak čím dál tím alergičtější jsem na příběhy postavené na překombinovaných a umělých zápletkách, na krkolomných řešeních a na pseudothrillerových scénách psaných jen a jen pro vnější efekt – a mám takový neblahý pocit, že toho druhého se mi, bohužel, v Nesbøových knihách dostává víc než vrchovatě.
Ale, jak hezky česky tvrdívají alibisti: nikdy neříkej nikdy – možná, časem dám Harrymu ještě jednu šanci…
Za dnešní výkon lehce nadprůměrných 60%.

starejĎurda

Jedna z nejlepších knih série Harry Hole.

ewkat

Líbila, čtu celou sérii a líbí.

oskli

Jak asi může hodnotit nekritický milovník Harryho Holea? Super kniha! ...ale když s těžkým srdcem budu úplně upřímná - nebyla to zas až taková pecka, jako nové díly HH série. Nečetla jsem to se zatajeným dechem, ani dlouho do noci. V podstatě nikdo mě v knize moc nebavil, a tak mě netáhla žádná osobní linka. Přesto je to ale skvělá kniha, jen jsem moc zmlsaná novějšími díly :-)

SadUnicorn

Tahle kniha mě rozhodně bavila. Vrah se zkrátka nedá odhadnout. Harry je mi čím dál tím bližší. Přečetla jsem během dvou dnů.

Anne95

No není to ten nejlepší díl, ale je to Harry Hole a ten nikdy úplně nezklame. Ten dlouhý konec mě úplně nebavil, dlouhý rozhovor s vrahem a celkově je konec takový utahaný. Jinak co se týče příběhu a vražd samotných, tak opět originální, a až do konce člověk netuší, kdo opravdu vrahem byl. Obzvláštnění v podobě špinavého poldy dodalo příběhu na dramatičnosti. 4*

MartinkaSl

Harry Hole jako vždy nezklamal! Příběh mě okamžitě zaujal svou zápletkou. Musím přiznat, že jsem skoro do konce vraha neodhalila.
Musím říct, že mě sérioví vrazi od Nesba Moc baví!

FishTailTea6

Po krátké pauze jsem se zase vrátila k Nesbøvi. Knížka se mi četla velice dobře, děj byl napínavý a ani s rozuzlením nemám problém. Jediné co mi trochu nesedí je Motiv. Vymýšlet takovou složitou pomstu kvůli “úletu” by mě osobně asi nestálo za to. Ale lidé jsou různí...
Nicméně u čtení tohoto dílu jsem si uvědomila, jak dobře umí Nesbø popisovat prostředí i děj a o vykreslování postav nemluvě. Osobně jsem díky tomu schopná vše vidět v živých barvách.
A musím přiznat, že jsem se v průběhu příběhu nechala uhoupat a vraha ani vzdáleně neodhadla až téměř do samého konce.
Jsem zvědavá, jestli už je linka Ellen a Toma Waalera úplně ukončená.

Jamilily

Pozor, možné SPOILERY! Děj mě bavil tak zhruba do půlky, jak se přišlo na to, kdo je (či spíše není) vrah, už mi to přišlo mooooc přitažené za vlasy. Je někdo opravdu tak moc v nepořádku, že zabije o čtyři lidi víc, jen aby mohl vytvořit "šifru"??? Plus vypořádání se s Waalerem - sice potěšilo, ale ten styl, a ten plán? Tak chabý, že je s podivem, že vůbec vyšel... což je nešvar, který se objevuje hlavně v dalších Nesboeho dílech HH. Jinak ale skvěle napsané, potěšilo norské prostředí, které jednoduše zbožňuju. Čekala jsem ale něco víc, když jsem četla zdejší komentáře. Teď ještě Spasitel a budu mít Harryho kompletního :)

Barbarella13

Jo Nesbo je muj detektivkovy kral! Miluju lehkost jeho psani, ma talent! Tato knizka neni jeho Top, ale neurazi a nezklame.

pedroK

Výborná zápletka! Celou dobu jsem dumala a dumala, kdo je vrah..a nakonec to pochopitelně bylo uplně jinak! Skvělá napínavá detektivka!

Niu

Tuto knihu jsem před lety četla v pořadí jako třetí (po Sněhulákovi a Levhartovi) a moc jsem v obraze nebyla. Tak jsem se na ni vrhla znovu a mělo to jiný efekt. Doporučuju určitě číst po řadě. Někdo si konenčně zasloužil, co měl. Příběh super. Postavu Harryho netřeba chválit :-)

petra.kind

Harrymu Holeovi jsem přicházela na chuť jen velmi pozvolna. Vlastně až po přečtení čtvrtého dílu jsem vyloženě zatoužila přečíst si další a Pentagram rozhodně nezklamal. Velice napínavé se skvěle gradujícím dějem. Ještě že jsem to s Harrym nevzdala :)

Lmslaver

Vrávoravý opilecký rozjezd od první mrtvoly k pozvolné, ale strhující jízdě v pátrání po sériovém vrahovi a končící šíleným finále na plný plyn, které nedovolí vydechnout, natož odložit knížku.

JelloBiafra

Náš starý známy detektív Hole zasa raz spadol do alkoholickej priepasti a okrem neustáleho popíjania svojej obľúbenej "limonády" Jim Beam sa s ním rozišla jeho milá Ráchel a hrozí mu aj vyhazov z práce. Lenže tajomná vražda mladej dievčiny priamo v jej byte vráti Holeho späť do služby a vzhaľdom k tomu, že sa objavujú ďalšie vraždy, bude mať náš detektív zasa plné ruky práce. Modus Operandi vraha spočíva v zanechávaní diamantu v tvare pentagramu u obete. Vzniká teda podozrenie, že vrahom bude nejaký satanista. Lenže možno je všetko úplne inak. Musím povedať, že v tomto piatom diele je z Holeho asi najväčšia troska, pretože pije ako dúha a život sa mu hrúti ako domček z karát. Vždy ale dokáže zmobilizovať svoje sily a dotiahnúť tento veľmi temný prípad do úspešeného konca.

DoDidDone

Skvělá, napínavá, tajemná a dost zajímavá kniha! Od Nesba zatím nejlepší! :)
V předešlých dílech jsem vždy vraha vytipoval správně a docela i rychle, tady ne, takže za to velké plus.
Snad se bude Harry držet od alkoholu dál...

jarmila4388

Je to má první kniha od daného autora a (s výjimkou těch dětských) i první detektivka. Dost mě zaskočilo, co je to za knihu, kde je vrah odhalen už v půlce :-)

Čtení mě bavilo, kniha se mi líbila, děj byl pro mě překvapivý a nevypočitatelný - nicméně ze začátku mi dost vadilo, že jsem nikdy nevěděla, o kom čtu. Když jsem si uvědomila, že to není má chyba, že si tak se mnou autor jen "hraje", zvykla jsem si na to - většinou se to stejně po pár větách vyjasnilo (že mi nedošlo, o kom to sakra čtu, se mi stalo jen párkrát).

Ráda si přečtu i ostatní knihy o Harrym.

Skupa

Čím dál tím lepší!! :-)Tenhle díl přečteny za čtyři dny.Steven Erikson ještě chvilku počká :-)

Jaruš7

Pentagram - pro mě od Leonarda da Vinciho​ - Zlatý řez, nyní i krvavý diamant. Propracovaný příběh, který mi dal zabrat, ne co do čtivosti, ale udržet tu nitku logiky proč.
Mistr pera je mistrem, když se vám až ke konci rozjasní, a najednou ta logika tu je. Nápad pro zločin je zde, jaksi odborně zušlechtěný a propletenec zločinů je tancem v přísně daných parametrech, tvořící PENTAGRAM.

Alex.rrr

Konečně vyústění s T. Waalerem. Sice trochu absurdnější, než jsem čekala, ale proč ne. Příběh se mi líbil, stránky celkem ubíhaly a četlo se příjemně, oproti prvotním dílům. Vztah s Ráchel mi v tomto díle přijde trochu odsunutý na druhou kolej, ale možná je to víc osobní pocit. Harryho případ mě bavil, sice mi přišel malý detail s prstem trochu nechutný, ale proti gustu a návyku psychopatů, proč ne :D…

Adelajda_4

Opět skvělá práce, čtení jsem si užívala a líbil se mi i vedlejší příběh. Každopárně pro mě je Nesbo pořád nevypočitatelný, zase jsem si myslela, že to dopadne úplně jinak.

Evus

Místy přitažené za vlasy, hlavně to vyústění s Tomem Waalerem a prstem oběti, jinak ale nechybí napětí.

Pralev

Pro mě první opravdu literárně kvalitní Nesbø. Předchozí díly s Harry Holem mě všechny bavily, ale vnímal jsem je jako béčkové, oddechové čtení - něco, čím se příjemně tráví čas, ale nijak mě to vnitřně neobohatí.
Pentagram mi na rozdíl od nich přišel skutečně dobře dávkovaný, promyšlený, chytrý a přitom minimálně stejně zábavný.

Miliarda

Snad v první knize o Harrym Holeovi mě zaujal víc než hlavní příběh vedlejší děj, jenž byl neskutečně kvalitní. A když k tomu přidáme i velice propracovanou hlavní dějovou zápletku, vyjde z toho naprosto fenomenální dílo.

terezamarsik

Jo Nesbo mě znovu nezklamal, z celé série mi zbývá už jen jedna kniha a zatím jen jedné knize jsem dala pod 4*, tato kniha si podle mě zaslouží těch hvězdiček i 5. V jednom starším hodnocení jsem tvrdila, že jediné co se mi nelíbí je, že se postava Harryho příliš nevyvíjí, že je pořád stejný, ale za poslední dvě knihy to musím vzít zpět a protože už jsem četla další knihy v pořadí, tak musím uznat, že jsem se tenkrát spletla. Postava Harryho se rozhodně vyvíjí a často dost nepředvídatelně a i přesto mám tuto postavu stále více ráda. Až mě úplně mrzí, že už mám skoro celou sérii za sebou. Má sice vyjít nový díl, ale bojím se, že ten už bude opravdu poslední.
Jinak k tomuto dílu, skvělá zápletka, napínavý příběh a já tedy rozhodně nečekala jak to vše skončí, včetně osobních problémů, které Harry v tom díle dále řešil a které jsou známy již z předchozích knih. Naopak jsem se konečně dočkala rozuzlení jedné části Harryho života. Tento díl byl znovu výborně čtivý a nejsem zvyklá, že se tak rychle prokoušu 500 stránkovou knihou. Když už čtu takto dlouhou knihu, tak mi to často trvá déle z toho důvodu, že v různých částech knihy je příběh nudný, zdlouhavý apod., to se u Nesba rozhodně nestává a to má knihy i delší.

Lucienka

Pro mě poslední kniha ze série HH a také výjimka potvrzující pravidlo: jak je Nesbo často nepředvídatelný, tak zde jsem už po půlce tušila, jak dopadne.. Asi jsem toho četla už moc:)
Lidi nespoilerujte tu, komentáře si čtou i lidi, co to ještě nečetli a nebo se i teprve chystají knihu si pořídit.

Mali88

Tak trochu SPOILER!!!

Řekla bych, že v tomhle díle je Harry na vrcholu své alkoholové kariéry. Kolikrát jsem si během čtení říkala, že by s tím mohl přestat, ale to by zase nebyl on. Protože i v opilosti je svým způsobem sympaťák.
Tentokrát byl děj spojen se vraždami čtyř lidí, které byly v rozmezí pěti dnů, oběti byli nalezeny v pátém poschodí, na pěti různých místech, která dohromady tvořila pomyslný pentagram.
Dějově určitě lepší než Nemesis. A na konci je konečně dopadení Prince, se kterým se setkáváme od Červenky.