Nemesis

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69463/nemesis-saO-69463.jpg 4.32487
Série:

Harry Hole (4.)

Originální název:

Sorgenfri (2002)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (371)

Přidat komentář
terka1011
14. března

Díl o trošičku slabší než díly předešlé, ale stejně to bylo super a napínavé! Velké plus za postavu Raskola, který mě opravdu velmi bavil. :)

karolka
05. března

Pro mě velmi zmatená, nečtivá, přehršel anglických slov bez překladu. Snad bude další díl lepší.

michaela6503
05. března

Tenhle díl byl trochu opačný. Ze začátku mě neskutečně nadchl a začetla jsem se rychlostí světla. A postupně to bohužel upadalo. Samozřejmě mě to bavilo jako všechny Hole detektivky, ale z těch 4, které jsem již přečetla, je pro mě tahle nejslabší bohužel prozatím. Už se ale stejně moc těším na pentagram. O:)

3nitka
04. března

Podľa mňa nič extra. Ku koncu tie zvraty, čo ja viem….

iwosh
04. března

..., a už se to rozbíhá, první kniha z prvních čtyř, která u mě za super, od 215 stránky na jeden zátah, nešlo to odložit, muselo se to dočíst, ... :)

nik077
02. března

HH mám ráda.....takže za mě super kniha....

Johhanka79
25. února

Část zápletky a "vrah" mi byl jasný skoro od začátku, zbytek děje již ne. Jako vždy čtivé a mající spád. Jen Harryho mi je nějak líto... dobrou náladu nečekejte.

Blafoun
25. ledna

S každým dalším dílem doufám, že se mi to začne líbit víc, nicméně se stále pohybuji na hranici, jestli případy s HH nepřestat číst, ale konec knihy vždycky moje váhy lehce přetlačí na pozitivní stranu. :-)
Kromě toho, že mi to připadalo docela překombinované a natahované, tak mám neustále pocit, že autor má perverzní sklony srážet Harryho na kolena, hned jak se trochu oklepe. Proč musí výborný kriminalista vypadat jako bezdomovec, být alkoholik a stále tragicky přicházet o ženy, na kterých mu záleží? Není to už trochu moc? Podle mě je to ujeté. Na druhou stranu záporákovi se až neuvěřitelně daří. :-)
Ještě že se aspoň objevila Beáta...

Zakyss
12. ledna

Asi jsem čekala daleko víc, od věhlasného a všude chváleneho Nesba. Trvalo mi se začíst. Na mě je tam nějak moc omáčky kolem a kolem a zamotávala jsem se v některých nekonečné dlouhých souvětích. Několik podstatných situací, kterým já bych určitě dala více prostoru a "dramatičnosti" se v knize tak nějak jen "oznámí". Každopádně má autor výbornou fantazii, nápady. Nedokázala jsem předem odhadnout nikoho. Autora určitě nezavrhují a myslím, že v budoucnu po jeho knize ještě sáhnu.

silhavaemilka
05. ledna

Má pátá Nesbeova s Harrym. Mě se líbila hodně. Musím se přiznat, že tentokrát jsem s vrahem Anny byla uplně vedle :D.... Jen i docela chybela Rachel :(....

Terry11
30.12.2017

"Přijít o život není to nejhorší, co se může člověku stát. Nejhorší je ztratit to, pro co žijete."

Jestliže mi hlavní hrdina nejen svými hygienickými návyky a projevy připadá nechutný, je něco špatně. Nesedne mi ani vyšetřování případů, je to tak nějak rozvleklé, prostě nevím, co by mě přinutilo vzít do ruky pátý díl.

Eunike93
28.12.2017

Neskutečně napínavé. Nevím, jak jinak vyjádřit své pocity po přečtení 4. dílu HH. Jsem opět velice spokojená a vřele doporučuji. Musím ovšem přiznat, že prolínající se děje působily chvílemi chaoticky. To je bohužel u Nesba poměrně časté, ale na kvalitě to (u mě :-)) neubírá.

ronniejohns
27.12.2017

Vzhledem k tomu, že jsem Nemesis a Pentagram četla hned po sobě, dosti mi splývají. Často je beru jako jeden celek, jelikož obě knihy mi přijdou asi tak na stejné úrovni. Dobré úrovni. Setkáváme se s milou Beátou Lonnovou, kterou mám z Harryho kolegyň asi nejraději. A to v průběhu všech knih série. Pro mě nepředvídaný zvrat na konci knihy tomu všemu jen přidává. Nedokázala jsem se odtrhnout.

delatrix
24.12.2017

Tato kniha je určitě poslední ze série, co jsem četla. Harryho osobnost se mi čítm dál tím mín líbí.
Děj detektivny není špatný, ale předešlé knihy byly určitě lepší. Anna mi tedy přišla rozhodně šílená a Raskola mi bylo docela dost líto. Beáta jako taková plachá holčička je opravdu neskušená, ale na konci je opravdu otrlejší a chová se spíš jako policistka. Jen doufám, že Waaler nakoned dostane, co si zaslouži.

Petruse21
23.12.2017

Slabší jak Červenka.

Horselen
02.12.2017

Také moje první knížka od tohoto autora. A musím se přiznat, že detektivky nepatří do kategorie, kterou vyhledávám. Jinak řečeno, běžně je nečtu.
Přes počáteční rozpaky a poté, co jsem se prokousala neskutečně dlouhými souvětími, se mi kniha začala opravdu líbit. V napětí mě udržela do samého konce. Hodně oceňuji originální a promyšlené zločinecké taktiky a triky.

misaa.p
18.11.2017

První dílo od tohoto známého autora. Trochu jsem se bála a nevěděla jsem, co od knihy čekat. Sice mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale po několika stranách mě příběh pohltil, chtěla jsem vědět víc a víc a prožívala napínavé luštění případu. Je možné, že si některé jeho knihy ještě přečtu, sice to není můj šálek kávy, ale kniha mě velice bavila.

verunmerun
15.11.2017

Moje 1. knížka ze série s HH a už se nemůžu dočkat toho, až si je přečtu všechny hezky od Netopýra.
Krásně napínavý příběh!

kika 13
14.11.2017

Opět super napínavý příběh až do samého konce.

Musvar
05.11.2017

Moje první setkání s Nesbøm. Moc jsem nečekal, ale bylo to lepší, než jsem čekal :)

St.Evelin
01.11.2017

Opět gradace příběhu o HH. Myslela jsem si, že to není možné, ale je! Nesbo zase poutavé vyprávěl příběh, dokázal mě zaujmout, strhnout a napínat! Zase ockousek lepší!

amenufus
30.10.2017

Tak další díl za mnou. Dala bych tak 3,5 hvězdy. Takhle je určitě na vyšší úrovni než první dva, třetí zatím nepřekonal.
Já vám nevím, přišlo mi, že od chvíle, co se postupně začaly odkrývat karty, začalo se to kazit. Tenhle byl příbuzný tohoto, tenhle v minulosti zastřelil tamtoho, atd, atd. Puzzle se začaly skládat dohromady, ale až moc urputně. Prostě za mě trochu překombinované.

hroneczek
25.10.2017

Po předchozím díle byla laťka nastavena vysoko, ale Nemesis ji překonala a udala nový rekord. Málo koho nechá tato kniha chladným, určitě čtenáře namotivuje ke čtení dalších dílů.

Bradkac
15.10.2017

Další dobrá detektivka ze série o Harrym Holovi. Tentokrát je na stopě chorvatskému zabijákovi v zimním promrzlém Oslu. Příběh dobře graduje a finále je strhující.

Petra153
13.10.2017

Úplný dějový "koncert". Kniha se mi líbila opravdu moc.

reeper
13.10.2017

Předchozí díl Červenka byl lepší. Za pár dní si toho z Nemesis moc nevybavím, asi jen to, jak dopadne Waller.

animovanej medv
09.10.2017

Napínavé, poutavé, velmi dobře se to četlo

klokan.1905
04.10.2017

Nemesis...
V pořadí 4.díl ze série s detektivem Harry Holem...
Děj knihy začíná v prostorách banky v centru Osla, kde dochází k loupežnému přepadení, kdy vedoucí pobočky dostává 25 vteřin na to, aby otevřel bankomat - z něj vybral peníze a tyto naházel do připravené tašky... Vedoucí pobočky limit o 6 vteřin překročí a vzápětí na toto bankovní lupič zastřelí jednu ze zaměstnankyň...
Případ dostává do rukou Harry Hole, kterému při řešení případu vypomáhá policistka Beáta Lønnová...
... nejhorší, co můžeš udělat člověku, není to, že ho připravíš o život, ale že ho připravíš o to, pro co žije...
Ani při čtení tohoto pokračování se nudit zcela jistě nebudete... ;-)
Snad jediné, co bych mohl vytknout jsou místy anglické věty (bez překladu, alespoň kdyby byly třeba v zadní části knihy, nebo dole na stránce - s malou hvězdičkou...). Asi se holt v dnešní době počítá s tím, že angličtinu zvládá každý... Za toto mé opětovné rýpnutí, ale Jo Nesbo nemůže... Za mě silnější 4*

Nickky
19.09.2017

Přesně v této knize (správně by se hodilo napsat audioknize) jsem se poprvé setkala s postavou svérázného detektiva Harryho Holea. Moje nadšení bylo tak velké, že jsem začala číst sérii od prvního dílu. Ten ovšem ještě zdaleka nedosahoval kvalit této knihy, takže jsem byla tehdy poněkud zaražená, částečně zklamaná a pokračovat s dalšími díly jsem odložila na neurčito.
Až letos mě krátká ukázka v knižním magazínů a recenzní ohlasy přesvědčily, abych dala těmto knihám ještě šanci. A rozhodně se to vyplatilo. Velmi pozitivně hodnotím celkovou kompozici dějové linie, kdy musí být čtenář neustále ve střehu a také to, že (zdánlivě) uzavřený případ Ellen zůstává pro Harryho stále otevřený.
Za sebe mohu knihu doporučit těm z vás, kterým se líbila Červenka (potažmo i předcházející Švábi a Netopýr). Rozhodně nebudete zklamáni.

Na závěr tohoto komentáře bych ráda citovala jednu pasáž, kde je možné se přesvědčit o tom, že autor dokáže do napínavých scén zakomponovat i špetku humoru :-)
Møller povytáhl udiveně obočí a konstatoval, že Waaler musí být velmi rozčilený - poprvé ho slyšel mluvit s nadřízeným útočným tónem.
„Ano. Kde je Harry?"
Waaler ukázal na červené otisky nohou na parketách.
„Byl tady. Jak vidíte, vloupání. Začíná toho být k vysvětlování docela dost, že?"
„Ptal jsem se, kde je teď?"
Waaler a druhý policista si vyměnili pohledy.
„Harry očividně nemá zrovna zájem se ospravedlňovat. Když jsme sem přišli, ptáček už byl pryč."
„Aha? Měl jsem dojem, že jste celou oblast neprodyšně uzavřeli."
„To ano," odpověděl Waaler.
„Tak jak vám utekl?"
„Za pomoci tohohle." Waaler ukázal na telefonní přístroj na stolku. Na sluchátku byly stopy, které vypadaly jako krev.
„Utekl vám telefonem?" Møller pocítil - přes svou špatnou náladu a celkovou vážnost situace - iracionální nutkání se usmát.

starejĎurda
19.09.2017

Pro mě zatím nejslabší kniha ze série Harry Hole. Dělá mi problém si vůbec vybavit, o čem kniha byla.