Nemesis

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69463/harry-hole-nemesis-Dnc-69463.jpg 4.32259
Série:

Harry Hole (4.)

Originální název:

Sorgenfri (2002)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (348)

Přidat komentář
Bradkac
předevčírem

Další dobrá detektivka ze série o Harrym Holovi. Tentokrát je na stopě chorvatskému zabijákovi v zimním promrzlém Oslu. Příběh dobře graduje a finále je strhující.

Petra153
13. října

Úplný dějový "koncert". Kniha se mi líbila opravdu moc.

reeper
13. října

Předchozí díl Červenka byl lepší. Za pár dní si toho z Nemesis moc nevybavím, asi jen to, jak dopadne Waller.

animovanej medv
09. října

Napínavé, poutavé, velmi dobře se to četlo

klokan.1905
04. října

Nemesis...
V pořadí 4.díl ze série s detektivem Harry Holem...
Děj knihy začíná v prostorách banky v centru Osla, kde dochází k loupežnému přepadení, kdy vedoucí pobočky dostává 25 vteřin na to, aby otevřel bankomat - z něj vybral peníze a tyto naházel do připravené tašky... Vedoucí pobočky limit o 6 vteřin překročí a vzápětí na toto bankovní lupič zastřelí jednu ze zaměstnankyň...
Případ dostává do rukou Harry Hole, kterému při řešení případu vypomáhá policistka Beáta Lønnová...
... nejhorší, co můžeš udělat člověku, není to, že ho připravíš o život, ale že ho připravíš o to, pro co žije...
Ani při čtení tohoto pokračování se nudit zcela jistě nebudete... ;-)
Snad jediné, co bych mohl vytknout jsou místy anglické věty (bez překladu, alespoň kdyby byly třeba v zadní části knihy, nebo dole na stránce - s malou hvězdičkou...). Asi se holt v dnešní době počítá s tím, že angličtinu zvládá každý... Za toto mé opětovné rýpnutí, ale Jo Nesbo nemůže... Za mě silnější 4*

Nickky
19. září

Přesně v této knize (správně by se hodilo napsat audioknize) jsem se poprvé setkala s postavou svérázného detektiva Harryho Holea. Moje nadšení bylo tak velké, že jsem začala číst sérii od prvního dílu. Ten ovšem ještě zdaleka nedosahoval kvalit této knihy, takže jsem byla tehdy poněkud zaražená, částečně zklamaná a pokračovat s dalšími díly jsem odložila na neurčito.
Až letos mě krátká ukázka v knižním magazínů a recenzní ohlasy přesvědčily, abych dala těmto knihám ještě šanci. A rozhodně se to vyplatilo. Velmi pozitivně hodnotím celkovou kompozici dějové linie, kdy musí být čtenář neustále ve střehu a také to, že (zdánlivě) uzavřený případ Ellen zůstává pro Harryho stále otevřený.
Za sebe mohu knihu doporučit těm z vás, kterým se líbila Červenka (potažmo i předcházející Švábi a Netopýr). Rozhodně nebudete zklamáni.

Na závěr tohoto komentáře bych ráda citovala jednu pasáž, kde je možné se přesvědčit o tom, že autor dokáže do napínavých scén zakomponovat i špetku humoru :-)
Møller povytáhl udiveně obočí a konstatoval, že Waaler musí být velmi rozčilený - poprvé ho slyšel mluvit s nadřízeným útočným tónem.
„Ano. Kde je Harry?"
Waaler ukázal na červené otisky nohou na parketách.
„Byl tady. Jak vidíte, vloupání. Začíná toho být k vysvětlování docela dost, že?"
„Ptal jsem se, kde je teď?"
Waaler a druhý policista si vyměnili pohledy.
„Harry očividně nemá zrovna zájem se ospravedlňovat. Když jsme sem přišli, ptáček už byl pryč."
„Aha? Měl jsem dojem, že jste celou oblast neprodyšně uzavřeli."
„To ano," odpověděl Waaler.
„Tak jak vám utekl?"
„Za pomoci tohohle." Waaler ukázal na telefonní přístroj na stolku. Na sluchátku byly stopy, které vypadaly jako krev.
„Utekl vám telefonem?" Møller pocítil - přes svou špatnou náladu a celkovou vážnost situace - iracionální nutkání se usmát.

starejĎurda
19. září

Pro mě zatím nejslabší kniha ze série Harry Hole. Dělá mi problém si vůbec vybavit, o čem kniha byla.

veru.nika
17. září

Výborná kniha, zajímavé rozuzlení. Knihy od tohota autora mě opravdu baví.

SadUnicorn
03. září

Tahle kniha byla rozhodně důkladně promyšlená. Jak bankovní loupež, tak smrt Anny. Rozuzlení na mě udělalo dojem svou propracovaností a nápaditostí. Ale kniha v některých ohledech tak akční a plná náhod, až je neuvěřitelná. A to mě na jinak dobře napsané knize dost zklamalo.

Toffee
02. září

Čtivé, dramatické a plné zvratů. Těch je až moc, takže je to celkově dost překombinované.

MonicaMonique
28. srpna

Kniha byla ze začátku trochu nuda, ale pak se to pořádně rozjelo. Vždycky, když už jsem si myslela, že vím, kdo je vrah, přišel nějaký zvrat. A konec, ten jsem rozhodně netipovala.

ufounseztratil
18. srpna

Super napínavá kniha.

Loginus
16. srpna

Překombinovanost, osudová setkání, šílená propojení. Průměrné hodnocení jen za autorův sloh. Jinak zklamání na všech frontách.

Wlll
06. srpna

Poněkud jen most mezi Červenkou a Pentagramem, ale mělo to stále Jo Nesbovské grády

Lutzka
27. července

Nemesis je čtivá kniha, stejně jako i ostatní díly o HH, ale trošku mi začíná vadit až zbytečně moc falešných stop a slepých uliček. Začínám mít pocit, že příběh je až moc překombinovaný. A když už jsme konečně u cíle - rozuzlení, tak jde už jen o konstatování faktů a chybí napětí a nadšení z vyřešení. 3 hvězdy za čtivost a ideu, negativně vnímám mj. "americké scény" jako nahánění nákladního auta za svištění pneumatik.

Jamilily
21. července

Další skvělý díl, skvělá Beáta!! Předchozí Červenka ale zabavila trochu víc. A Waaler je pěkná svině, už aby mu to někdo pořádně vytmavil!

aji
11. července

Čekala jsem o trochu víc. Jo Nesbø je poslední dobou velmi opěvovaný autor, tak jsem se nechala zlákat i já. Nemesis byla první kniha od tohoto norského autora, co jsem četla. Určitě dám šanci i těm ostatním. Ale za mě je tato kniha spíše průměr.

MartinkaSl
06. července

Opět velmi chytlavý a promyšlený příběh. Za mě ale bohužel slabší než Sněhulák.
Líbilo se mi, že ubylo alkoholu a že byl opět příběh nějakým způsobem osobní. Bohužel jsem se docela ztrácela ve jménech, ale to je můj problém.

Joges
02. července

Četba na jeden zátah, napětí, zvraty, zápletky, odbočky i ucelenost s překvapením na konci. Harry Hole na svém lepším tažení s přáteli i protivníky, tentokrát bez větší dávky alkoholu. Nedokážu posoudit, zda byla lepší například Červenka nebo Nemesis, Nesbø píše samé kvalitní kriminálky, jen jsem se mi ještě stále nedostaly pod kůži jako například knihy T. R. Smitha, S. Bjørka nebo L. Keplera.

JelloBiafra
30. června

Jeseň 2002. Harry Hole rieši prípad bankovej lúpeže a stopuje tajomného fantóma, ktorý profesionálnym spôsobom vykradol banku v centre Osla a nezanechal po sebe žiadne stopy. K Holemu je pridelená nová mladá policajtka Beate Lønnová, ktorú Hole okamžite vezme pod svoje ochranné krídla a predáva jej cenné skúsenosti. Ale aby toho nebolo málo, Holeho bývala priateľka je nájdená zavraždená za veľmi čudných okolností a tak musí Harry nasadiť všetok svoj dôvtip a vypátrať aj vraha svojej bývalej lásky. Tradične prekombinovaná záležitosť, ktorá v priebehu vedie do toľkých dejových odbočiek, že som sa v tom občas strácal. No a samozrejme že nič nie je tak ako sa na prvý pohľad zdá. Perfektná práca.

ikshorm
27. června

Po asi 50 stranách jsem knihu odložil a pěkných pár měsíců se k ní nechtěl vrátit. To se mi stává, když je jasné, že se hlavní hrdina evidentně chystá mě naštvat. Ale vzal jsem si Nemesis na dovolenou, překonal tu očividnou pasáž a pak mě najednou přestalo zajímat moře, dokud jsem těch zbylých 440 stran nedočetl.

roso.mak
26. června

Ach ti uživatelé, jak hodně je kniha věcí vkusu. Nesbo k nám jako bestseller klopýtal dlouho, až z 90. let, o to víc se divím, že k nám vůbec doklopýtal. A tato kniha, že má být z jeho nejlepších? Netopýr měl alespoň od půlky trillerový odpich, ale takto si to pomalu plyne, až se tedy záhada vyřeší. Fajne, nečekané rozuzlení se konalo, ale takových knih musí být napsáno a já se ptám, proč zrovna on?

Peleus
18. června

Divím se, že knižní trh nepraská ve švech z přebytků literatury původem ve východní a jihovýchodní Evropě.

Konzumace tvrdého alkoholu je vyšší, množství obyvatel a zločinů taktéž. Kde je tedy chyba? To se se vším musí porvat chudáci Island s 350 tís. obyv., Norsko s 5 mil., Dánsko s necelými 6 mil. a Švédsko se skoro 10 mil.? Cožpak se nenajde v policejních sborech dostatek alkoholiků s rozcrcaným osobním životem a notnou mírou štěstí v průběhu vyšetřování rapidně vylepšující statistiky objasněných případů také v jiných zemích?

Záhada nad záhady.

Henry_1986
16. června

Klasický Nesbo...jedu pěkně popořadě, takže je za mnou 4.díl a opět 5*...Harry je prostě jistota. :-)

oskli
05. června

Nebylo to špatné, ale na mě trochu moc překombinované. Kniha působila tak trochu neuspořádaně, přeskakovala v ději sem tam bez hlubší logiky, navíc byli pachatelé víc geniální, než bych jim věřila... asi první kniha od J.N., která mě nenadchla.

Skupa
05. června

Za mě spokojenost!!!!

barunice17
31. května

Bavila mě hnedka od začátku, za mě zatím nejlepší díl. :)

DoDidDone
27. května

Celé to bylo zajímavé, ale o něco slabší, než Červenka. Trochu mi ale nesedělo to postupné odkrývání indícií, kdy jsem nechápal, co může být důkaz a jak se dá z nějaké drobnosti cosi velkého vyvodit. Pět hvězdiček nedávám hlavně kvůli konci... Alespoň se ukázalo, že je Harry taky dobrá Sibyla. :)

mari.seri
15. května

Moje druhá knížka ze série o HH a rozhodně ne poslední. Přečteno jedním dechem. Napínavý příběh, skvěle vykreslené postavy, jedním slovem paráda.

Niu
09. května

Skvělý díl, kniha se četla sama. Super zápletky, na takové zvraty jsem spíše zvyklá u Deavera. Super Harry Hole. Doporučuji.