Nemesis

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69463/nemesis-saO-69463.jpg 4.32596
Série:

Harry Hole (4.)

Originální název:

Sorgenfri (2002)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (398)

Přidat komentář
katuu123
11. července

Čekala jsem od Jo Nesbø hodně a musím říct, že opět nezklamal. Do knížky jsem se začetla a dokonale vžila. Harry Hole je mi hodně sympatický. I přesto, že mě tlusté knížky jako byla tato (517 stran) spíše odrazují, NEMESIS jsem si s radostí přečetla. DOPORUČUJI všem..

Klárka83
09. července

Kniha se mi moc líbila, měla spád, příběh se nikde nezastavil na mrtvém bodě. Za dva dny jsem ji přečetla jako nic :-). Za mě určitě doporučuji!

Hikari13
06. července

Harry Hole opět nezklamal. Doporučuji.

Terva
28. června

Umřu.
A nedává to smysl.
Tohle nebylo v plánu,
alespoň ne v mém plánu.
…...Můj plán dával smysl.


Toto je HH 4.
Rozhodl jsem se, že mistra detektiváře v sérii HH nebudu přeskakovat a knihy budu číst pěkně za sebou. A udělal jsem dobře. Už v tomto příběhu, kdybych nevěděl, co se stalo dříve, bych byl ochuzen o několik podstatných situací, které se bez předešlých knih špatně chápou. Například situace okolo Harryho „kolegy“ Waalera a nebo alkoholismu hlavního hrdiny Harryho Hola, který se řídí heslem, že „žížniví lidé pijí kdekoliv.“

Citát: Teď už není alkoholismus sám o sobě u veřejně činné osoby důvodem k výpovědi, ale opilost na pracovišti ano.

Příběh je tentokrát bez politického podtextu. Zůstal jen mírný a lehce přehlédnutelný rasizmus. Avšak šablona, podle které Jo Nesbo píše je zde více průhledná a děj se tak stává lehce předvídatelný. Ta osnova prostě spisovatele provází všemi, zatím přečtenými, příběhy. Čtenář tak tuší, co má očekávat.

Malá ochutnávka:
Tohle bude moje vrcholné dílo, Harry.
Tyhle portréty?
Ne, to je jen část celého díla. Ještě není hotové.
Hm. Jmenuje se to nějak?
Nemesis, odpověděla tiše. Podle té bohyně, víš.

Tento příběh je hodně zamotaný a mistr zde dal prostor kupě spekulací a spoustě vyvrcholení. Jenže konec byl tak šíleně prodlužovaný až se stával nudný. Dlouho se mi nestalo, že bych se v knize a příběhu, který čtu skoro jedním dechem, tak strašně na jeho konci zasekl. Posledních cca 60 stran se mi blbě četlo. Ale nakonec pointa velmi povedená a možná i překvapivá, pro ty, kteří nedávali moc pozor :-)

Citát: Všichni se ptají, jaký smysl má život, ale nikdo se neptá, jaký smysl má smrt.

Tentokrát jsem vybral velké množství citátů. Vlastně je jich celkem sedmnáct. Všechny jsem je uložil na profil mistra Nesba. Neodolám a vložím sem jednu krásnou myšlenku, kterou jsem si přečetl v tomto příběhu.

Když víme, že jen v naší Galaxii je víc sluncí než zrníček písku na průměrné pláži, proč chceme vědět, jest-li je tam nahoře život. Měli bychom se spíš ptát, jaké jsou šance, že jsou všichni mimozemšťané přátelsky naladěni.

C#MN

martinasudová
21. června

Tak tento díl mě opravdu bavil ... Vrhám se na další díl .

Warty
16. června

Pro mě zatím nejméně zajímavá kniha ze série. I tak ovšem dobře napsaná, závěr zcela nečekaný a překvapivý.

agatha2
13. června

Čtu HH postupně a přiznám se, že se s ním stále tak trochu peru. Ale ohlasy ze všech stran mě utvrzují v tom, že stojí za to vydržet, že díly mají vzestupnou tendenci. A já to nevzdávám a souhlasím s tím, že série je díl od dílu lepší, ale stále mi tam "to něco" chybí. Nicméně Harryho miluji, o tom žádná. A to přitom nemám moc ráda takové rozpolcené hrdiny, kteří jdou ode zdi ke zdi a v podstatě svým jednáním dost často ničí nejen sebe, ale i své nejbližší okolí, ale Harry si mě prostě získal. Předchozí díly jsem poslouchala ve formě audioknihy načtené skvělým Hynkem Čermákem. Toto byl první díl, který jsem četla v papíru a byl to výborný zážitek. Ale hlasu Hynka Čermáka z audioverzí se již asi v mysli nezbavím:-)

strippedd
05. června

Harry ty mi dáváš :D. Nicméně jsem fakt ráda, že jsem se k tobě vrátila. Moc mě baví příběh na pozadí s Rachel. Moc se těším až se vše rozuzli ohledně Toma. Jsem zvědavá na další díly, kdy jen doufám, že to bude krásně plynout a zbytečně se to neprekombinuje.

Tereziee
02. června

Nemám do dodat. Naprosto bravurní kniha! Nesbo je král severské krimi.

čekanka13
30. května

Dlouho jsem čekala, až mne autor vtáhne do děje. Bohužel se tak nestalo a nakonec jsem to vzdala a knihu nedočetla, což dělám velmi nerada. Ale možná to bylo počasím nebo postavením hvězd, že jsem se nedokázala soustředit.

stryc_Pepin
28. května

Dle mého vkusu výborné, dynamické, velmi čtivé, zábavné a napínavé.
Jediné co mi všeobecně na postavě Harryho Holea, a to napříč zatím celou sérií vadí, je autorovo ztotožnění bryskního úsudku elitního detektiva s psychicky nevyrovnaným alkoholikem nedomýšlícím všechny důsledky svého konání a jednání.
Jasné je, že nikdo není dokonalý a nějaké to pochybení příběh i okoření a dodá mu napětí, ale zázraky se dějí jen v pohádkách nebo sci-fi.

jaroiva
27. května

čím dál tím líp... jsem ráda, že čtu díly postupně... Mám pocit, že Nesbo má snad něco proti ženám - milenkám... nejlíp je všechny raději zabít... jsem zvědavá, jak dlouho Harrymu vydrží živá Ráchel. Tím chci říct, že se těším na další knížky s HH.

Miláček484
25. května

Nějak jsem se nemohla začíst a moc mě neuchvátilo.

m_friedlova
24. května

Napínavý příběh až do samotného konce. Příběhy o HH mě baví, těším se na další!

JanaD1974
24. května

Zase povedená kniha.

ZuzanaHabi
24. května

Četla jsem sérii Harry Hole celou a pěkně od Netopýra až po poslední díl, což je obrovská výhoda, protože chápete souběžný děj. 4* dávám jen proto, že mě kniha z celé série zaujala nejméně, ale pozor! Kniha je čtivá, napínavá a pokud nejste superman, vraha v tomto díle prostě neodhalíte! Vřele doporučuji!

lindaofarim
22. května

Napínavý děj - vlastně dva. Dva případy v jednom. Vraha a bankovního lupiče jsem tušila celkem brzo. Ale myslela jsem, že bude i nějaká spojitost s druhou vraždou.

Lenka.Vílka
17. května

Asi jsem jela na špatný vlně. Do Nemesis jsem se nemohla začíst. Knihu jsem doma měla tři měsíce a mezitím přečetla jiné kousky. Vždy jsem se vrátila a nic. Ten začátek byl prostě divnej. A nudnej. Ale potom začne druhá část (naštěstí na sté stránce) a všechno se úplně znění. Nesbo rozjede dobrou hru. Přesto jsem se v půlce za sesekla a musela si dát další pauzu. Čili o šest měsíců později a tři pokusy na čtení, skutečně dotčeno. Mnoho snah pro nic? Opravdu ne. Po dočtení mi moje historie s knihou přijde strašně vtipná, protože kniha byla vlastně dobrá. Hodně moc. A teď od osobního příběhu čtenářky ke knize.
Autor řeší tolik věcí, že jsem se v nich občas ztrácela. Dál se rozvíjí všechno kolem vraždy Ellen a ještě k tomu vražda Anny a do toho bankovní loupež hned na začátku. Za mě překombinované a ještě k tomu se mi ze začátku špatně četla. Ale nakonec to dopadlo dobře, ale pět hvězd Nemesis dát nemohu. Snad se k pětce vrátím s Pentagramem.

loudomar
13. května

Ano, myslím, že Nesbo umí psát opravdu čtivě a poutavě. Nevím, jak to dělá, že ani na pěti stech stranách nemáte čas se nudit. Další pěkný detektivní příběh HH. Čtu popořadě a pro mě je to po Července rozhodně druhá nejlepší kniha. Na autora je v knize až podezřele málo brutálních a krvavých scén, což je za mě plus. Trochu mě mrzí, že v Nesbeho detektivkách si těžko tipujete, jak to mohlo být. A ty super překombinované konce? No to s Annou mě tedy skoro rozesmálo. A navíc Tom Waaler, tak ten už mě tam tedy opravdu pije krev. Tak snad příště Harry zase na shledanou.

namido
05. května

Za mě rozhodně ano. Posledních 250 stránek jsem dala na jeden zátah, protože jsem se fakt nemohla odtrhnout. Každopádně mě trochu zamrzelo, že jsem vraha odhalila sama a poměrně brzy.

Řihis
03. května

Od začátku až do konce zajímavý a napínavý příběh. Kniha mě hodně bavila. Dávám palec nahoru.

brijana
03. května

Velice napínavý příběh. Jen vraha se mi tentokrát podařilo odhalit dříve, než u jiných příběhů s Harrym... Těším se na daší pokračování, kde jak doufám, už dostane toho "Davida Haselhofa" za mříže.

voytech
01. května

Dřív jsem žil v iluzi, že mě krimi nebaví. Nemesis jsem přelouskal za tři dny a chci další knížky ze série. Moc zábavné čtení.

kvnhvta
18. dubna

Poslouchal jsem jako zdramatizovanou audioknihu, dokonce dvakrát a fakt líbilo.

bivana009
08. dubna

Tento díl byl o malinko slabší než předchozí, ale celkově hodnotím jako skvělou detektivku se zajímavou zápletkou. Harry tady opět nezklamal.

Majkrofon
29. března

Tento diel ma bavil o trochu menej. Stále ide o veľmi kvalitnú severskú krimi, avšak, miestami mi to prišlo až moc prekombinované a chaotické. To však nič nemení na tom, že sa na ďalšie diely s Harrym Holeom teším, aj keď si dám asi menšiu pauzu, o to viac sa však budem tešiť na ďalšiu knihu.

IGEA
21. března

Hodně čtivé. Výborné.

terka1011
14. března

Díl o trošičku slabší než díly předešlé, ale stejně to bylo super a napínavé! Velké plus za postavu Raskola, který mě opravdu velmi bavil. :)

karolka
05. března

Pro mě velmi zmatená, nečtivá, přehršel anglických slov bez překladu. Snad bude další díl lepší.

michaela6503
05. března

Tenhle díl byl trochu opačný. Ze začátku mě neskutečně nadchl a začetla jsem se rychlostí světla. A postupně to bohužel upadalo. Samozřejmě mě to bavilo jako všechny Hole detektivky, ale z těch 4, které jsem již přečetla, je pro mě tahle nejslabší bohužel prozatím. Už se ale stejně moc těším na pentagram. O:)