Nemesis

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69463/nemesis-saO-69463.jpg 4.32809
Série:

Harry Hole (4.)

Orig. název:

Sorgenfri (2002)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (428)

Kniha Nemesis

Přidat komentář
GraceC
11. února

Tahle kniha se opravdu moc povedla! Vždy nadšeně hltám Nesbovy zápletky, které čiší oriiginalitou, a v tomto díle jsou opravdu pozoruhodně spletité. Dál se mi moc líbí postřehy z oblasti psychologie, historie, kultury apod., které jsou přítomny v každé jeho knize a rozhodně děj zpestřují.

Zatím hodnotím jako jednu z jeho top knih.

Andrea81
09. února

Starý, dobrý Harry. Jen tak dál.

Mahuleno
13. ledna

Můj "poslední Nesbø" byl jeho Macbeth. Tady v komentáři jsem napsal, že si od tohoto autora dám delší pauzu, protože se mi kniha dost nelíbila a měl jsem k ní značné výhrady. Ovšem pod stromečkem se objevil další Nesbø - Nemesis. Ujištěn, že to je něco jiného, řekl jsem si, "že to zkusím" a udělal jsem dobře. Starý dobrý Harry Hole. Dva paralelní příběhy - případy, které řeší se zajímavě proplétají, přičemž do jednoho z nich je Harry, díky svému "opileckému oknu" vtažen víc, než by si přál. Zápletka je velmi složitá, ale napínavá a rozuzlení překvapivé. Nehemží se to tu mrtvolami, (i když tady pochopitelně jsou), ani surově realistickými popisy drastických mordů. Víc se vyšetřuje a pátrá a kombinuje. A tu a tam se autor blýskne hezkým, až poetickým, slovním obratem či popisem - jeden úryvek za všechny, který mi utkvěl v paměti:
...
"Ale někdy nám připadá, že jenom bere." Kněz položil důraz na slovo "bere" a akustika ho zvedla a nesla dál kostelní lodí...
Pedály varhan zavrzaly a začala hrát hudba. Tóny varhan stoupaly a klesaly, vysoké tóny stékaly ze střechy jako voda.
...
Skoro bych řekl, detektivka podle mého gusta. Nesbø si mne usmířil ????.
Líbilo a mohu doporučit.

elena2054
13. ledna

Pozor, může obsahovat spoiler! !!
Po dočtení jsem byla rozpačitá, a to proto, že ještě ve 2/3 jsem byla z knihy tak nadšená, že jsem už chtěla psát recenzi o Nesbøově zatím nejlepší knize.
Čtení bylo úžasné a děj perfektně ubíhal. Ovšem ten konec. .. :( V tom případě to pro mne nebylo překvapením, neboť jsem ho takto tipovala od začátku, a to i proto že nám půlku Nesbø prozradil.
Druhou půlku tady prozradila jedna káča, která svůj koment neoznačila spoilerem.
Odfláknutý konec bez dořešení ostatních lupičů a rychlé objasnění smrti LG mě rozhodilo. K tomu výpověď HH před vyšetřovací komisí proti TW a hotovo!
Pentagram jsem již četla, takže přemýšlím, zda risknout Spasitele (těším se na Sněhuláka ) nebo si od Nesbøa odpočinout a přečíst si od Miniera Noc.
Přesto knihu doporučuji, je dobrá a čtivá.

Ba.Ru
07. ledna

Z počátku čtivá kniha, během děje se začala trochu moc zamotávat... dost vedlejších postav, dost dějových odboček... zápletka mi přišla trochu překombinovaná. Děj by se dal rozdělit na dvě samostatné krimi. Harry Hole mi v tomto díle byl o něco víc sympatický, než v knize Netopýr, ale detektivovy problémy s alkoholem, vztahové problémy a jeho chuť nechat se zbít nebo jinak fyzicky ublížit (asi aby vypadal jako větší drsňák) mi přijdou dost klišé.

Ilirea25
02. ledna

Klasický HH, u kterého musíte sedět tak dlouho, dokud kninu nedočtete. Každý díl je lepší a lepší.

evismaior
28.12.2018

70% - mám severskou krimi literaturu hodně ráda, ale asi proto jsem na ni taky docela náročná. Tohle není první počin s Harrym Holem, se kterým jsem měla tu čest, a zrovna tahle kniha mi přišla ne až tak dobrá, jak jsem u tohoto autora zvyklá. člověk už čeká obvyklou porci pasáží o alkoholismu a problémech v osobním životě hlavního hrdiny, takže tohle nepřekvapí. Koneckonců ani to, že je tím pádem poměrně snadné ušít na něj boudu v podobě vraždy ženy, se kterou toho měl společného víc, než by svým nadřízeným rád přiznal. Romské reálie nahlížené jinýma než českýma očima nejsou bez zajímavosti. A dost mě bavila Holeova kolegyně s geniální pamětí na obličeje Beáta. Začátek s přepadením a odprásknutím bankovní úřednice za to, že její kolega nebyl dost rychlý, je jako rozjezd parádní. Ovšem celkově jsou to spíš jednotlivosti, které mě bavilo číst, nedá se říct, že by to byla jako celek knížka, od které se člověk od začátku až do konce neodtrhne.

Kristy78
28.12.2018

Začíná mě to bavit :) Těším se na další díl. Jen doufám, že na toma Waalera brzy dojde!! ;)

PPardinio
27.12.2018

Sněhulák a Červenka se mi vryly více pod kůži, ale také zde jsem si čtení užíval. Postava Toma Weelera je stejně jako v předešlém díle příjemným oživením. Nemám jej rád, ale přináší do děje správné koření. Škoda, že se nám zde postava Spodka objevila jen krátce. Hodnocení snižuji hlavně kvůli zápletce s krví, kdy prostě nemohu uvěřit daným zdůvodněním (vražda X omdlévání při scénách s krví)

u_marketa
11.12.2018

Tohle vypadalo na velký průšvih pro Harryho, ale ač je to opilec, pořád je to hlavně policajt, a ne zločinec. Ještě že tak, jeho oddanost práci a nejbystřejší úsudek ze všech mě u jeho příběhů vždycky udrží, když mě naštvou jeho alkoholový eskapády. Jeho nová kolegyně Beáta je šedá myš, která asi bude mít potenciál, no představovala jsem si k Harrymu jinou parťačku, ale furt má větší štěstí na kolegyně než na ženy. :-) Raskol je dobrá postava, vedle Harryho další, která má charizma. Fajn.

Frupet
22.11.2018

Četla jsem v podobě audioknihy. Tato byla namluvena stylem připomínajícím rozhlasovou hru. Děj mě rozhodně bavil. Byla to moje první kniha ze série s Harry Holem (sáhla jsem po ní náhodně - spíše kvůli jménu autora). Mám ráda příběhy rebelů mezi detektivy. Zvlášť zajímavé je sledovat, když onen detektiv má máslo na hlavě a řeší morální dilema. (prozradit či neprozradit poměr s obětí Annou).

lazarus
12.11.2018

O malý krůček zábavnější, zamotanější a vtipnější než Červenka. Hole prostě baví a jako přestávka mezi náročnější četbou splňuje svou funkci dokonale. Jednoduše relax ...

munka
08.11.2018

V niektorých situáciách som sa strácala, ale záver to vynahradil. Harry to zase zvládol až na pár potknutí.

Jessybelle
01.11.2018

Zase mě to vtáhlo, zase to bylo super... Já tu severskou krimi miluju...

Efesus
23.10.2018

Jedno z lepších děl z této série. Knížka se četla dobře a pořád udržovala čtenáře ve střehu. Líbilo se mi propletení děje a celkový nápad. Harry se prostě vždycky namočí to průšvihu a pokaždé je to zábava. Velké plus je hlavní postava. Konečně normální detektiv s problémy běžných lidí a ne superman, bez jediné chyby. Díky Harrymu je celá série dobře čtivá a člověka zajímá co se zase podělá příště.

Katulinka69
21.10.2018

Tohle mě neomrzí.

dadako
26.09.2018

Až na pár hluchých míst děj letěl a četlo se to moc dobře. Občas jsem měl pocit, že si místy autor protiřečí, ale když jsem se kouknul pořádně tak jsem zjistil, že byla chyba u mě. Červenka mě bavila o něco víc.

Dashmo
24.09.2018

Jaaaj na zaciatku parada.Bolo mi jasne, ze prvi podozrivi nebudu asi ti pravi. Ale potom sa to uz zacalo tak strasne motat az som si musela niekedy pri citani dat pauzu. Ale tak..to je inspektor Hole..ten nemoze riesit len take obycajne pripady

Sudin
23.09.2018

Za mně zatím nejslabší díl HH. Nevím jestli jsem rozmlsaný trilogii Milenium, kterou jsem četl před touto knihou a nebo mi příběh tentokrát nesedl, ale přišlo mi to překombinované a zdlouhavé. Ještě že ten konec to zachránil a byl poměrně zajímavý.

Lachtaan
22.09.2018

Bravurní Sněhulák mě v nemalé míře nakopnul směrem, kde se začnu hojně věnovat severským kriminálkám a obzvláště tvorbě skvělého spisovatele jménem Jo Nesbø. Náhodně jsem sáhnul po rozvleklé, ale intenzivní detektivce Nemesis, kde opět nechybí ta norská drsnost a hra bez jakýchkoli kompromisů. Musíte se opravdu do celého příběhu vcítit, aby vám ani jedna z necelých 500 stránek nepřišla zbytečná. Pak se už jen začínáte rozmýšlet, jakým případem Harryho Holea či jiným Nesbøvým knižním titulem budete nadále obohacovat svou sekci Přečtených.

Monini
20.09.2018

Žádné velké překvapení se nekonalo. Co se vlastně děje napadne čtenáře dost brzo. V druhé půlce knihy jsem se jen těžce prokousávala přes hluchá místa, abych se konečně dostala k poměrně dobře napsanému závěru. Špatné to není, ale čekala jsem víc.

dav1990id
15.09.2018

............

JIVaJaH
14.09.2018

Jako téměř vždy...čtivé, napínavé. V některých situacích a propletencích jsem se lehce ztrácela, ale zase se našla. Ještě mi zbývá poslední z knih s HH, tak hurá na ni.

Ran
11.09.2018

I když je příběh velmi dobře napsaný a autorův styl neztrácí na své působivosti, tak mě kniha přišla trochu překombinovaná a byl tam trochu moc vysoký faktor náhody.

tatjana1737
06.09.2018

!!! POZOR, MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY !!!

Bylo to čtivé, bylo to dlouhé, knihu jsem odkládala jen nerada, a pořád se v duchu vracela k jejím postavám, takže celkový dojem ihned po přečtení vysoký. Teď už trochu střízlivím a hvězd bych asi dala méně, už jen kvůli jisté překombinovanosti toho, kdo byl vlastně bankovní lupič a kdo byl vrah Anny, která na mne působila ve finále nevěrohodně, ale coby čtenářka jsem si ji v průběhu vychutnávala a říkala si: "Jo! Přihoď ještě něco, ať mám co číst a můžu si říkat: pááni!".

Pááni jsem až tak neříkala, ale i tak jsem si početla ráda. V reálu nevím, nevím, jestli by se tohle vše mohlo udát, na to jsem příliš velký skeptik, ale v knize to autorovi odpustím a klidně mohl něco přidat ;-).

Co se týče postavy Beáty, zajímavé je, jak se na osloské kriminálce koncentrují lidé, kteří jsou nějak zajímaví a něčím výjimeční (Ellen se svými znalostmi ptačí říše, Beáta coby člověk pamatující si lidské tváře). Jak padlo v komentáři pode mnou, doufám, že o Beátu nějak tragicky nepřijdeme jako o jiné Harryho kolegy (nečetla jsem jen dvojku, takže netuším, zda Nesbo někoho neodpravil i tam), protože ač ze začátku na ní jedinou zajímavostí byla ta paměť na obličeje, nakonec se vybarvila jako velmi zajímavá postava s budoucím vysokým potenciálem.

Tak trochu jsem čekala, že se vyřeší Ellenina vražda, ale zas na druhou stranu, člověk nesmí být hladový - Nesbo v tomto případě převzal klasické seriálové schéma, kdy jeden díl něčím končí, divák se hladově vrhne na díl následující, aby se tam rozehrálo úplně něco jiného, co ho zas o něco víc zaháčkuje, a rozuzlení toho, proč se vlastně kouká dál a dál, přijde až po nějaké době. Postava zlého kolegy (kterého mi poněkud zkazilo to přirovnání k Davidu Hasselhoffovi) byla tentokrát vykreslena zajímavěji a - asi jsem příliš dlouho doma s dětmi - lehce mne ve vztahu k ženám vzrušila. Budu si muset čtení HH proložit něčím normálním, třeba Kocourem Vavřincem, abych si srovnala hodnoty :-X. Nicméně je to fakt šmejd a doufám, že se mu stane něco hodně moc ošklivého, i když tomu po přečtení anotace k další knize tak nějak nevěřím. Že by se z TW a HH nakonec stali kámoši? To asi těžko...

Tenhle díl byl zajímavý lehkou romskou linií, v tomhle ohledu by mne zajímalo, jestli Nesbo vaří z vody nebo to, co postavám v kládá do úst, má o nějakých reálných příslušníků minorit, jiných národností, daných profesí... o kterých píše. V prvním případě by mi to zavánělo pár obecnými stereotypy, v druhém případě by to předkládaným myšlenkám dodávalo zajímavou hloubku a prostor k zamyšlení.

Knihy mi půjčuje kamarádka před porodem, takže pod záminkou, že ji chci vidět, než se to narodí, protože pak tolik času nebude, z ní ještě musím vytřískat co nejvíc dalších svazků, abych v nich mohla rochňat. Já, odpůrce detektivek, který skončil Sherlockem Holmesem... Holt Nesbo píše dobře, překlad je kvalitní, děj dostatečně překvapivý a plný několika obratů a v neposlední řadě postavy uvěřitelné, byť trochu archetypální: hlavní hrdina vlk samotář, správný šéf držící nad ním ochrannou ruku, ironický navenek suchý technik, ale s profesní úctou k řemeslu, všestranně zlý kolega, který navenek působí jako ten kladný, chytrý parťák - přicmrndávač, na kterého je spoleh, vzdělaný přítel - psycholog, který sype moudra, citáty a učebnicové pasáže z rukávu, ... + v tomto díle šéf loupežných přepadení, který je až tragikomickou postavou v tom, jak se dělá něčím, co není, jeho podřízení i nadřízení to vidí, a jediný, kdo to ale fakt žere, je on sám - znám pár takových :-).

Osobně by mne zajímalo, jestli se k sérii někdy v budoucnu vrátím, tak jako se vracím ke svým oblíbeným autorům, i když po přečtení vidím některá slabá místa a hlavně, což je nešvar detektivek a krimi, vím, kdo je vrah. Čistě pro ten požitek z četby, který byl i přes některé mouchy vysoký.

P.S.: V knížkách o HH mi trochu chybí mapky měst, kde se děj odehrává, nějaký ten slovníček, rejstřík postav a hlavně výslovnost, jak tomu bývávalo dříve a např.v knihách z edice KOD. Vím, že v dnešní době globalizace a internetu není takový problém si plánek Osla splašit, ale i tak... Mám ráda věci na jednom místě (v knize) a hezky při ruce...

P.P.S.: Po přečtení předchozích komentářů se přidávám k hlasům, které volají po lepším rozřešení "Řezníkových" "dalších" bankovních loupeží.

therushka531
04.09.2018

Ach jo, zase zvratky pleskající o podlahu a jejich štípání v nosohltanu, už jsem se bála, že to bude chybět! Ne vážně - díl od dílu mi knihy příjdou lepší a lepší, nicméně kniha mne neuchvátila, a při rozuzlení se nedostavilo se žádné velké wooow. Možná proto, že jak to bylo s bankovním přepadením jsem věděla už docela záhy a ta část s Annou mi přišla lehce přitažená za vlasy. Moc se mi ale líbí zápletka s Tomem a postava Beáty, doufám, že jí Nesbo zase nezamorduje. Také by mě zajímalo, jak dlouho by se zaměstnanec typu Holea v reálu udržel u policie...

annettka1098
31.08.2018

Nebylo to špatné, ale ani mě to neuchvátilo. Pořád čekám na úroveň Směhuláka. Snad se dočkám, každopádně pokračuji dál. Zatím mne to neodradilo.

mysteriouslukas
27.08.2018

Další perfektní díl Haryho Holea. Dobře se čte, příběh je super. Opět nějaké to navázání do Haryho minulosti. Prostě super čtení. Hodně dobře promyšlený děj. Další díl je na cestě :-)

nicolettkaa
09.08.2018

Nesbo a Hole jsou prostě třída. Knihu jsem nemohla odložit, dokud nebyla dočtená. Konec mě šokoval, ještě že Harry musí do všeho neustále šťourat, až nakonec vyšťourá celou pravdu. Už mi jen chybí, aby vyřešil odložený případ z minulého dílu, přece jen zasahoval i do Nemesis. Těším se na další!

Betty11
22.07.2018

Harry je třída, vždycky na to příjde :) . A ten chlápek Nesbo je fakt kebule, a to mně baví. Prostě pecka, dávám plný počet.