Nemesis

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/big_nemesis-saO-69463.jpg 4.33778

Harry Hole 4.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri, 2002

Kniha Nemesis

pedroK

Ikdyž se knihy nečtou popořadě, nevadí. Zápletky jsou vždy zajímavé, chytré. Kniha nemá hluchá místa. A k tomu Harry...četla jsem před deseti lety a dodnes vzpomínám, jak mě to bavilo. Doporučuji.

LuckaDea

Jde o první knihu ze série Harry Hole, kterou jsem četla. Nijak to nevadilo. Příběh se dobře četl a dával smysl i bez přečtení předchozích dílů. Prostředí tohoto krimi příběhu mě bavilo. Samotný děj byl napínavý a čtení docela rychle utíkalo. Určitě si přečtu i další knihu/knihy z této série.

Tynyton

Ztotožňuji se s názorem některých, že děj byl roztříštěný a nekonzistentní. Příběh bavil, nicméně mám pocit, že autor to umí v jiných případech lépe.

Pišingr

Moje první kniha od autora, pozdě, ale přece.
Policista Harry Hole řeší se svou mladou kolegyní Beátou loupežné přepadení banky, při kterém je zavražděna zaměstnankyně banky.
Evidentně se navazuje na události v minulých knihách, ale jako prvočtenáři mi to nebrání v chápání této knihy, vše je v kostce vysvětleno a připomenuto. Myslím, že by mi to ani nemělo překážet v tom, číst si ty knihy zpětně.
Co mi trochu vadí na hlavní postavě, je její alkoholismus. Není to tím pádem superhrdina, ale člověk s chybami, což sice bývá fajn, ale nedodává mu to právě na větší důvěryhodnosti...
Norská ponurá atmosféra, stmívání ve tři odpoledne, břečka a sníh jsou mi sympatické.
Asi bych knihu úplně nedoporučovala, ale jako napínavé, jednoduché oddychové čtení dobrý. Zkusím další díly.

Johncze

Nesbo fakt skvěle píše. 500 stránek a ani to nepříjde, ale s čím se pořád nemohu srovnat, a každým dílem mi to přijde více okatější, je ta překombinovanost, hlavně ke konci. Už se jede třetí možnost vyústění, ale Harry to pořád nějak dokáže zázračně rozplést a pospojit úplně šílené kombinace. Jako příběh v knize samozřejmě snese hodně, ale tady mi to už přijde na hraně. Nicméně se to dá ještě odpustit.

andy_nejedla
08.12.2022

(+ SPOILER) Co říct? Několikrát jsem byla při čtení překvapená a už se těším, až si pořídím další díl, protože mě samozřejmě zajímá, co bude a nebude s Waalerem...

Milosz
08.12.2022

Takový průměr od něj, tj. obecně vysoký nadstandard. Vadila mi roztříštěnost, není tam jedna zápletka, ale v podstatě dva případy, které spolu skoro nesouvisejí.

RMarkéta
02.12.2022

Harry Hole nezklamal. Bavila mě hra mezi Raskolem a Harrym. Dvě postavy ze staré školy. Pochopitelně jeden na straně zákona a ten druhý kriminálník. Zavítala jsem s ním i na výlet do Brazílie. Bylo to pěkně zamotané klubko.