Nemesis

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69463/nemesis-saO-69463.jpg 4.32883

Harry Hole (4.)

Sorgenfri (2002)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Kniha Zlín

Kniha Nemesis

Lmslaver

Nemesis je bohyně odplaty a v tomto příběhu se řeší dva případy, jejich ústřední motiv je pomsta. Pomsta natolik složitá, sofistikovaná až překombinovaná, že ji lze jen stěží uvěřit. Nesbo je ale ve skvělé vypravěčské formě a dokázal naservírovat příběh mistrovským způsobem, lidi prostě mají rádi pohádky, které jsou jim kvalitně předloženy. V poměrně dobré formě je tu i Harry Hole, který ještě není taková troska jako v pozdějších románech po Sněhulákovi, působí poměrně lidský, jako dobrý policajt, který má problém s chlastem. Dějová linka s Princem, která spojuje Červenku, Nemesis a Pentagram je asi to nejlepší, co Nesbo vymyslel.

Laf

Dobrá kniha. Nejdříve se děj pomalu vlekl, ale pak to dostalo spád a bylo těžké přestat číst. Kniha také obsahuje spoustu zápletek a hlavně zajímavé rozuzlení. Jen bylo těžké si zvyknout na autorův styl psaní, pak už se to četlo samo.

JustWomen

Zpočátku docela čtivé, ale pak se děj zamotával, časté dějové odbočky, překombinované nezajímavé zápletky. Vyšetřování přepadení bank mě nebavila, zajímaly mě hlavně části, které se týkaly vraždy Ellen a těch tam moc nebylo. Harry mě naštval hned na začátku, jeho vztahové problémy a alkohol ... pořád dokola. Je čas si dát od série pauzu.

Haloon

Oproti předchozímu dílu, pro mne byla Nemesis spíše oddychovka. Líbila se mi originalita případu, ale jeho vyšetřování se mi zdálo o dost předvídatelnější. Naopak zápletka napříč sérií se zde začíná obstojně rozjíždět a za mě tento díl zachránila.

boxas

Motiv se mi tentokrát zdál hodně slabý a nevěrohodný.

iz67

Upozorňuji, že jsem poslouchal jako audiokniha, navíc jako dramatizaci. Opět docela zklamání : banální příběh, klasický s milionem informací. Dojeli jsme na hory a byl jsem rád, že to skončilo.

GraceC

Tahle kniha se opravdu moc povedla! Vždy nadšeně hltám Nesbovy zápletky, které čiší oriiginalitou, a v tomto díle jsou opravdu pozoruhodně spletité. Dál se mi moc líbí postřehy z oblasti psychologie, historie, kultury apod., které jsou přítomny v každé jeho knize a rozhodně děj zpestřují.

Zatím hodnotím jako jednu z jeho top knih.

Andrea81

Starý, dobrý Harry. Jen tak dál.

norská literatura severská krimi thrillery norské detektivky Oslo (Norsko) vraždy

Jo Nesbø

Jo Nesbø