Červenka

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4.32942

Harry Hole 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery
Vydáno, Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

Kniha Červenka

Pumpkin
včera

Zatím musím říct, že knihy s Harrym mají vzestupnou tendenci. Tahle se mi zase líbila víc, než ta předchozí. Hlavně dějová linka z minulosti byla zajímavá. !!MINISPOILER!! Opět to sice odnesla jedna ženská postava, nicméně jiná, než jsem čekala, na základě předchozích knih. Ale vzhledem k tomu, že už mám rozposlouchanou i Nemesis, tak to byla výjimka a zas budou asi umírat Harryho holky :D. Jo a ještě se mi líbilo povídání o rozštěpu osobnosti, to bylo hodně zajímavé.
Posloucháno jako audio čtené Hynkem Čermákem.

lencin

Harry Hole vyšetřuje temný příběh, jehož stopy vedou až do temné norské minulosti.
Výborné.
(2011)

Arlienen

Červenka mě velice bavila. Byly chvíle, kdy jsem nevěřícně třeštila oči a s bušícím srdcem otáčela další stránky, jak moc mě kniha dokázala pohltit. Naprostá pecka!

Mygli

Musím říct, že policie a sněhulák mě pohltili více. Vzdor tomu jde o nadstandartní detektivku se zajímavou zápletkou.

KáťaM.

Se sérií, jehož hlavní postavou je vyšetřovatel Harry Hole, jsem naštěstí nezačínala od začátku, jinak bych ji už asi nečetla. První dva díly mě prakticky vůbec nezaujaly, asi to bylo i tím, že země, kde se odehrávaly, mi jsou vzdálené (Austrálie a ještě hůř pak Thajsko). Tady jsme v Norsku a konečně série začíná nabírat grady. Objevuje se tu konečně Rachel a Oleg. V této sérii je propojení s 2. světovou válkou, neboť vraždy, které Harry vyšetřuje, mají prvopočátek právě tam. Bavilo mě ten příběh rozplétat, druhá světová válka v kombinaci s dobrým autorem není nikdy krok vedle a Nesbø prostě dobrý autor je. V porovnání s dalšími díly, které jsem od autora četla, je Červenka pořád slabší odvar, ale už je to na správné cestě a na další díly se už začínám těšit (což jsem po prvních dvou říct nemohla). Interpretace tradičně skvělým Hynkem Čermákem tomu dodala šťávu, knížku hodnotím jako lepší průměr.

Honkovae

Prvni dva dily me zdaleka nebavily tolik, co tento. Poradne jsem se zacetla az u romantickych pasazi. Pak uz se od knihy nedalo odtrhnout. A na konci to vsechno do sebe krasne zapadlo.

clara33

Nejlepší z celé Harry Hole série právě kvůli odkazům na válku, nelehké postavení vojáků v Norsku, přesto velmi čtivé, přinutí čtenáře dohledat souvislosti.

oblakaknih

Upřímně jsem z tohoto dílu dost rozpačitá. Za mě je zatím nejslabší ze série a docela mě zklamal.
Ze začátku jsem se vůbec nemohla začíst, přišlo mi, že se v knize nic neděje a kapitoly z minulosti mě vůbec nebavily (přestože mi bylo hned jasné, že jsou pro děj důležité).
Do knihy jsem se naplno začetla až po čtyřsté straně.
Po přečtení do sebe ale spousta věcí zapadla a mě došlo, kolik skvělých prvků se v knize skrývá.
Harry mi byl opět o něco sympatičtější a užívám si, jak každý z případů řeší.
Autorův styl psaní byl opět skvělý, jen je škoda, že jsem měla takový problém se samotným příběhem.
Moc se mi v knize líbila romantická linka, která byla jen tak jemně naznačená, takže nenarušovala detektivní stránku knihy.
V sérii budu určitě pokračovat, protože konec knihy mě překvapil a byla jsem s ním spokojená.

Zachráníš mě ráno
Zachráníš mě ráno