Červenka

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/big_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4.33503

Harry Hole 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

Kniha Červenka

Timkim

Ne že by to vyloženě zlé, ale chybělo mi tam víc akce. Přišlo mi to jako plácání se stále na stejném místě. Začátek byl super, pak přetrpět 30 kapitol, kde se stále omílá téma neonacismu a konec byl zase výtečný. Téma pro mě nebylo zajímavé, zbytečně se to táhlo....asi si budu muset vybrat příště thriller bez politického podtextu, pouze s vraždami. Chtěl jsem dát 3, ale četl jsem už větší blbosti, takže 4. Jsem zvědav, jak s mi bude líbit Krev na sněhu.

(+ SPOILER) (malé spoilery)
Po prvních dvou slabších případech se mi tato v pořadí třetí kniha ze série s Harrym Holem líbila zase stejně jako autorovy jiné, které se mi dostaly do rukou již dříve. Konkrétně zde se střídají dvě časové roviny. Jedna z let 1999/2000, tedy ze současnosti, a druhá z 2. světové války, která začíná v roce 1944. A právě tento druhý příběh je doslova strhující. Jsou zde sice v nemalé míře popisovány krutosti a zvěrstva té doby, dochází dokonce i k vraždě, ale zároveň se dva mladí lidé do sebe zamilují a věří, že jejich společná budoucnost bude pokračovat také po skončení toho všeho zla... V roce 1999 zase dochází ke zločinu, který dostane na starost právě povýšený Harry Hole se svou kolegyní Ellen. Víc tentokrát ale prozrazovat nebudu ;-), chtěla bych jen poznamenat, že Ellenina smrt mne dost zasáhla... Za sebe jsem to měla tak, že mne kniha na začátku nějak nechtěla vtáhnout do děje, taky se mi trochu pletla jména, ale to se poměrně brzy srovnalo a potom už nebylo úniku ;-). No a na závěr, který je neskutečně napínavý a vzrušující, se obě dějové linky krásně propojí a nic nezůstane nevysvětlené. Konec ovšem i přesto zůstává tak trochu otevřený, proto tuto knihu tedy hodnotím plným počtem a jsem zvědavá na další díl :-).

Tynyton

Oceňuji dvě dějové linky. Ta odehrávající se v minulosti mě zaujala více. Nicméně musím říct, že tato kniha mi přišla taková zbytečně táhlá.

ANDY28
27.12.2022

Pan Nesbo promine, ale nějak si zatím nerozumíme

Johncze
27.12.2022

Sakra, Nesbo to občas kosí jako R. R. Martin, některé postavy vážně zamrzí. Jinak zde příběh opět super, historická linka byla zajímavá a identita vraha byla po celou dobu šikovně skryta. Ten člověk opravdu umí psát. Už jdu na další.

lada3781
18.11.2022

O úroveň výše než předchozí díly, dvě zajímavé dějové linky, nové výrazné postavy.

ArwenAragorn
06.11.2022

81%
Spoušť se dostala tak daleko, že už neměla žádný odpor, země nikoho, kde se onen bod nalézá. Nemyslet na výstřel a zpětný ráz, jenom mačkat dál, nechat přijít, co přijít muselo.
____________________________________________________________________________________________________________
Senzační detektivka, výborně vymyšlená.
Současnost ( r. 1999-2000 ) prokládána událostmi z války Norů na německé frontě r. 1942-1944, problémy s neonacisty v Norsku, stařík s puškou, který má s někým nevyřízené účty, několik vražd. A Harry zase začal pít a zamiloval se.
I když je detektivka dlouhá, pořád se v ní něco děje a je dost napínavá. Doporučuji.

Swissman
02.11.2022

Po přečtení třetího dílu jsem pochopil, proč se z tohoto autora stala taková literární star! Za mě je Červenka nejlepší díl!