Červenka

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/big_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4.33190

Harry Hole 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

Kniha Červenka

Vlaďkaa4

Ze začátku je to hodně zamotané, ale nakonec se vše objasní. Už se ohlížím po dalším díle ze série.

iv.ča

Brilantní!!!

sniciknihomolka

Třetí díl série HH. Musím říct, že me bavil více než ostatní. Líbilo se mi střídání děje v druhé světové válce a roku 1999-2000. Ze začátku jsem měla ve všem obrovský zmatek, ale postupně se to začalo propojovat. Bylo zajímavé pozorovat myšlení vojáků. Části o psychologii mohli být delší. Harry ani moc nepil a to mi udělalo radost. Dějová linka mezi Harrym a Rachel byla výborná. Doporučuji nečíst anotace z internetu. Prozrazují velkou část děje. Originální anotace na obálce byla tak akorát :)

Vjeerus

Třetí díl ze série s HH jsem si naprosto užila. Nevím, jak to autor dělá, ale tak dokonale všechno zamotat (nebo spíš zaplést a skrýt), že opravdu nevíte, kdo by mohl být vrah a pak přijde ten konec a vám dojde, že to všechno vlastně dává dokonalý smysl.
První polovinu knihy jsem opravdu nevěděla, která bije. Ještě že má kapitoly označené i rokem, jinak bych opravdu byla ztracená. Celou dobu jsem čekala na ten zvrat. A když už konečně přišel, autor mi vytřel zrak zvratem číslo dva a byla jsem zase na začátku. Já sice věděla, ale hlavní hrdina ne. To bylo opravdu k vzteku a o to víc jsem se chtěla pročíst na konec.
Příběh je docela dlouhý, ale vše má v ději svůj smysl. Navíc mi vyhovuje autorův styl psaní, takže mi stánky rychle utíkají. Svůj díl na tom mají určitě i krátké kapitoly.
Jediné, co mě trošku mrzí, je nedořešený případ kolem Ellen, ale to si asi (snad!) autor nechá na další knihy.

kofola33

Tak jsem konecne sehnala Cervenku. Mam prectene skoro vsechny knizky o HH, ale tak ted uz konecne vim, kde Harry k Rachel prisel. Bylo to trosku tezsi cteni, ze zacatku jsem se trosku ztracela v postavach v minulosti, pak se to ale rozjelo a Harry se predvedl v cele svoji krase. Nesbo proste umi.

JaniMa

Bezpochyby brilantně vymyšlený příběh. Škoda, že mi nesedlo téma. Bylo fajn udělat si obrázek o roli Norů za války, nicméně vypěstovat si zájem o některé hlavní postavy této knihy se mi nepodařilo. Není divu, že jsem se v nich tu a tam ztratila.
První, druhá a čtvrtá kniha mě pohltily víc, přestože tak nějak cítím, že tahle by si z pohledu provedení zasloužila i lepší hodnocení. Kdo ví, třeba se k ní ještě vrátím.

Pája961

Asi jeden z nejlepších dílů série HH. Zezačátku mi to moc nesedlo, protože styl průběhu příběhu byl trošku jiný, než předešlé dva, ale postupně jsem se do čtení dostala a na konci jsem z toho byla unešená. Jak ze zápletky, tak ze samotného zpracování.

SeanFifield

Červenka nebyla špotným příběhem. Rozhodně je vidět, že pan spisovatel míří s Harrym trochu víš. Určitě ho ještě nechá nějakým tím blátem vymáchat. Červenka je dobrou detektivkou s jistou dávkou napětí.