Červenka

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/188585/harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4.32541

Harry Hole (3.)

Rødstrupe (2000)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Kniha Zlín

Kniha Červenka

Haloon

Červenka mne z prvních třech dílů nadchla zatím nejvíc. Vražda se zde teprve má odehrát a já si ani tak nepokládal otázku kdo, ale proč? V kapitolách časové linky minulosti jsem tak napjatě pátral v osudech vojáků, abych se dopídil jakékoli stopy, která by mi prozradila, kdo má situaci v přítomnosti na svědomí a proč tak jedná. Je to však kniha Nesba, nedopídil jsem se ničeho a konec byl překvapením, ale i pocitem ze skvěle napsané knihy.

boxas

Na můj vkus trochu moc náhod. Copak je v Norsku jediná krásná baba - Rachel, že na ni Harry naráží, ať se vrtne, kam se vrtne? A copak je v Oslo jediná restaurace, kde se nakonec každý s každým potká?
Na druhou stranu, když se člověk zorientuje ve jménech, místech a časových rovinách, tak ho autor pěkně udržuje v napětí, včetně toho závěrečného čtenářova konstatování: "No jo, tak takhle to teda všechno bylo!" Exkurze do historie Norska je pak už jen onou třešničkou na dortu.
Takže vlastně jediné, co mě na knize opravdu, ale opravdu vytočilo, bylo, že tak chytrá, až přímo geniální ženská mohla najednou z ničeho nic začít vršit jednu pitomost za druhou! Copak ta Ellen fakt totálně zblbla?!

Greenfingers

Byla to má první knížka, kterou jsem od tohoto autora již před hezkou řádkou let četl. A musím říct, že nasadila laťku hodně vysoko. Měla patřičný spád a zaujalo mě také prolínání dějových linií.

zdenaR

Během dvou let jsem postupně přečetla všechny knihy, ač severské detektivky nejsou můj šálek kávy a normálně je nečtu.
Nesbo mě však nezklamal, píše velmi čtivě, děj má promyšlený a jeho knihy jsou napínavé až do konce. Nelze se od nich odtrhnout.
Červenku považuji za jednu z nejlepších :-)))
Asi zkusím i audio.

zuzana4587

Mé poslední seznámení s Harrym, abych měla kompletní sérii přečtenou. A Nesbo opět nezklamal! Kniha je propracovaná, líbí se mi Harryho myšlení a nedokonalý svět. Na druhou stranu musím říct, že jsem téměř celou knihu měla problém se zorientovat v postavách. Byl to ten? Aha, ten ne. Takže tamtem. No tak ne, ten původní. Konec byl ale jako vždy parádní a vše do sebe zapadlo. Za mě 5* :-)

iz67

Chápu cíl autora, napsat něco víc než detektivku a dotknout se nelehké historie Norska ve 2.svetove válce. Z pohledu obou stran. To protáhlo formát nad optimální délku, stále však velice dobrá audiokniha (Čermák) na dovolenou a dlouhou cestu do auta.

Adell-ka

Moje první setkání s tímto autorem a vlastně i první detektivka vůbec.. Musím říct, že asi tak do poloviny jsem měla z knihy rozporuplné pocity, protože jsem se trochu ztrácela ve jménech a časových liniích, ale četlo se to dobře a posledních zhruba 150 stran jsem dočetla za jedno odpoledne. Ke konci knihy mi docházely všechny souvislosti a nakonec tedy musím říct SUPER! :)

Andrea81

Čtivé, dějově dobré, napínavé. Harry mě baví.