Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3863 594

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

kadgam
05.05.2013

Po prelistovaní som chcela knihu vrátiť, na základe komentárov iných čitateľov jej ale predsa dávam šancu a koment bude nasledovať.
Nenadchla ma.
Dej je príliš natiahnutý a zamotaný. Priveľa tajomných identít, ani sa mi nechce vracať na začiatok, aby som sa z nich vymotala.
Dúfam ale, že to nie je koniec, podstatné knihe chýba... ako v správnej krimi má byť dobro odmenené s zlo potrestané.

kuky921
30.04.2013 5 z 5

Velmi dobrá detektivka, více dějových linií, které se krásně proplétají.

Kimmie
16.04.2013 4 z 5

Kniha má poněkud pomalejší rozjezd a přiznám se, že jsem nejdříve moc nepochopila ty skoky z války do 1999 a 2000, ale po další chvilce čtení mi to bylo hned jasné. A dokonce jsem si typla vraha a taky trefila, že je to ON (víc k němu psát nebudu abych někomu něco nekazila), ale autor se v pokročilých částech snaží přesvědčit, že je to úplně někdo jiný a že se mu to dařilo. Je to opravdu skvěle napsané. Konec člověk tuší a zároveň to nejde. Jednoduše vás to stejně překvapí.Ale stejně nemohu dát plný počet a to kvůli rozvleklému a poněkud uspěchanému začátku.

helmiczka
25.02.2013 3 z 5

Moja prvá skúsenosť s Nesbom. Prvá polovica ma príliš neoslovila, príliš dejových línií, príliš mien, a človek vôbec netušil, k čomu to všetko povedie.
Akoby mávnutím čarovného prútika, po magickej hranici "polovica knihy", všetko dostalo ohromný spád a čítal som to jedným dychom. Dokonca ma to aj navnadilo na pokračovanie. Ale nemôžem to hodnotiť príliš vysoko, kvôli tomu (možno nezbytnému? Každopádne nie príliš podarenému) úvodu :( ... tak 3 a pol hviezdičky

Sylvika
24.02.2013

Nesbova 3. kniha se mi líbila víc než Netopýr. Zajímavě propletený děj s minulosti a současnosti, nebylo to čistě jen o Harrym H, akorát jsem se docela ztrácela v osobách (vojácích) z minulosti. Rozhodně doporučuji přečíst.

Taja2013
15.02.2013 5 z 5

Paráda. Propracovaný, velmi zajímavý příběh. Líbil se mi i vývoj kolem Harryho postavy, první setkání se svou osudovou ženou a smrt blízké osoby, to byla síla.

Yalka
09.02.2013 5 z 5

Výborná kniha, exkurs do relativně nedávné norské minulosti. Pamětníci ještě žijí a některé rány se nezahojí nikdy...

Na čtení mi přišla poutavější současná dějová linie (prostě ze začátku bylo málo Harryho, zvykla jsem si na něj, v Netopýrovi skoro neopustil scénu). Tato část příběhu je také rozhodně přehlednější a dějová linka toho vysokého úředníka z ministerstva zahraničí (Bernt Brandhaug) je dokonale do detailu vymyšlená a vypointovaná. Ze scény v hotelu mi šel úplně mráz po zádech. Taky další záporáci (Sverre Olsen, Tom Waaler) jsou zajímaví.

V postavách z minulosti jsem se trochu ztrácela, to se přiznám rovnou (chyběla mi mj. znalost reálií) a knížku jsem kvůli pochopení všech souvislostí přečetla dvakrát bezprostředně po sobě. Rekonstrukce toho, co se přesně mezi těmi několia postavami v době 2. světové války stalo, je roztažená úplně přes celou knihu a poslední kousek do mozaiky zapadne až na konci.

Závěr knihy je skvělý, jen možná až příliš moc náhod na malé ploše.

P. S.: Půjčila jsem si Dějiny Norska, jdu si přečíst 20. století :-)

kindlic
09.12.2012 4 z 5

Môj prvý Hole, druhý Nesbo. Sem tam som sa strácal v menách (hlavne kvôli 2 dejovým líniám). Zápletka fajn, postavy pekne vyprofilované a záver vo veľkom štýle.

deynna
02.09.2012 3 z 5

Netopýří muž se mi moc nelíbil, ale řekla jsem si, že ještě jednu knížku zkusím - a Červenka mě oslovila o dost víc. I tady jsou vztahy docela propletené, ale pro mě jaksi uvěřitelněji, zajímavé jsou pro mě proplétající se dějové linie a psychologické podkreslení vrahova jednání. Líbilo se mi, že bylo dlouho otevřené, kdo je vrah - Nesbø uvedl na scénu hned několik lidí, kteří to mohli být. Taky mě fascinuje, že neváhá obětovat kladné hrdiny z okolí Harryho. A vrcholnou scénou pro mě byly Harryho vzkazy na Ellenině záznamníku zakončené odpojením telefonu... to mi běhal mráz po zádech.

Petr K.
11.08.2012 4 z 5

Pro me dobra kniha. Uz prvni kniha s Harrym (Netopyri muz) se mi zamlouvala, ale tato je asi lepsi. Urcite mohu doporucit. Akorat nevim, jestli jsem tak natvrdlej, ale dost se mi pletla jmena. Kdyz jsem treba 4 dny necetl, tak jsem se pak ztracel a nevedel kdo je kdo. Proste pro me tam bylo moc jmen. :-)

Vecko99
18.01.2012 5 z 5

Vynikající detektivka, která nám dále odkrývá osobnoct Harryho Hole, který je na jedné straně brilantní detektiv, ale na druhé člověk, který veškeré špatné věci musí utopit v alkoholu. V této knize Nesbø brilantně popisuje několik příběhů, odehrávajících se v období asi 50 let, aby je nakonec všechny propojil a odhalil tím vraha. V této knize také poprvé vystupuje Harryho úhlavní nepřítel z detektivního sboru.

maphiosso
16.01.2012 5 z 5

Druhý díl serie o Harrym Holem "Švábi" u nás zatím nevyšel, tak jsem po přečtení Netopýřího muže sáhl po této knize. Ve srovnání s prvním dílem je Červenka mnohem propracovanější. Vedlejší dějová linie z minulosti zpestřuje tu hlavní a postupně odkrývá dávná tajemství a nakonec i to největší z nich - vraha.

vekune
03.01.2012

Podle mě je nejlepší ze všech knih, kde vystupuje Harry Hole. Trochu rušivé je, že kniha má dvě linie, první je současnostu a druhá se vrací do doby bitvy u Stalingradu, ale nakonec do sebe vše krásně zapadne a vysvětlí se. což je také nezbytné pro porozumění dalších knížek s Harrym.

bookcase
25.08.2011 3 z 5

Od Jo Nesboa jsem četla doposud jen Nemesis, která mě úplně dostala. Takže jsem, docela namlsaná, sáhla po téhle detektivce. Spousta lidí mě odrazovala, že je prý nekvalitně přeložená. Četla se dobře, zajímavý námět, jen mě rušilo používání anglických frází. Anglicky jakžtakž umím, ale ti, kteří ne, asi moc rádi nebudou.