Žízeň

11. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby mohl na kariérním žebříčku postoupit ještě výš. Proto povolá zpět Harryho Holea, který se mezitím odstěhoval k Ráchel na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života a poklidného vyučování na policejní akademii. Vzhledem k brutalitě vražd mu však nic z toho dopřáno není. Okolnosti ho donutí založit alternativní vyšetřovací skupinu a pustit se po stopě. Jenže dopátrat se pravdy není vůbec jednoduché, zvláště když ho život v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema, zda má dát přednost rodině, nebo vyšetřování. Jo Nesbø pokračuje ve stejné linii, kterou zahájil Sněhulákem a dále ji rozpracoval v Levhartovi a následujících dílech. Žízeň opět přináší svižný a dramatický děj plný překvapivých zvratů, Harryho sarkastických poznámek a svérázného chování. Harry je prostě zpět v plné síle a se vší parádou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/312891/zizen-A5a-312891.jpg 4.61138

Harry Hole (11.)

Tørst (2017)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Kniha Zlín

twiggynka

kniha se mi moc líbila, i když oproti jiným dílům s HH mi připadla zdlouhavá... ale i tak jsem si ji užila!

Sofós

Hm, ač nerada, musím dát pouze 4*. Kniha splnila má očekávání jen částečně. Téma sice bylo zajímavé, ale tak nějak tomu "chyběla šťáva". Promiň, Nesbø, ale nemůžu jinak...

Tirisa

Jen bych se opakovala, takže prostě jen napíšu, že za mě opět pecka.

danielrusnok

Knihy od Pana Nesba mám přečtené všechny. Obzvláště HH sérii, která mě přivedla k oblibě severského krimi. Tuším, že byla pauza dva roky, od vydání desáté knihy Policie. Vzpomínám si, jak mě kniha naprosto dostala a čekal jsem, že desátý díl je vrchol celé série. Oznámení 11. dílu mě absolutně nadchlo, ale nevím co mě drželo daleko od této knihy, že jsem ji dočetl až nyní, pomalu rok od vydání. Snad to byla obava z možné zklamání nebo jsem prostě zapomněl jak tento autor je vynikající v napínání čtenáře až do posledních kapitol.
Kniha Žízeň mě naprosto nadchla. Vrátit se do norského prostředí bylo pro mě velmi emotivní a neuvěřitelně napínavý závěr knihy mi vytvořil na tváři takový úsměv, který žádná kniha za poslední rok nedokázala.
Za mě 11 z 10 !!!!!!!!!!!!

sassenkka

Nesbø je prostě třída. 11. kniha v sérii o Harrym Holeovi, pořád je to na úrovni, nenudí, neopakuje se, právě naopak, je to stále akčnější a víc šokující.
Harry vyzrál, v Žízni je mi sympatičtější než kdy dřív. Kniha je děsivá od první stránky a s každou další kapitolou se děj zamotává. Nesbø umí čtenáře pěkně zmást, ale my, co ho čteme, už víme, že když nás vede jedním směrem, všechno bude nakonec jinak. A taky že jo. Vyhrocený ale úchvatný závěr, spoustu akce a krve - je tam všechno. Úchvatná Holeovka.

martousek

Wau. Hodnotím jako jednu z těch lepších knížek od Nesba, kniha měla spád, těšila jsem se na příběh a nebyla (výjiměčně) tak překombinovaná, jak to u Nesba bývá. Harry nedělal tolik kopanců a ani Bellman mi nebyl vyloženě proti srsti:-).

Markushka

A mě to moc baví a těším se na další. I když... a to si říkám posledních několik dílů... ubrat, a tím přidat na uvěřitelnosti.

vaby

Jako vždy perfektní.

Dajine

Četla jsem všechny jeho knihy a za mě fakt dobrý. Napětí, zápletka, hlavní hrdina sympaťák, kterého byste chtěli vidět odpočívat na sousední zahradě. Těším se na další.

Alizon

Jeste ze jsem cetla Policii pomerne nedavno, takzo mi to pekne navazovalo, nemusela jsem dlouho cekat a hned jsem byla v obraze. Opet dobra Nesbovka, kde autor dokaze udret napeti i na temer 600 stranach. Kdyz uz si myslite ze vite, tak vlasne nic nevite a je to vsechno jeste trosicku jinek. I kdyz tentokrat, jsem i ja spravne vytusila KDO asi ... (vic nebudu dodavat) coz se mi casto nestava, jsem idealni ctenar detektivek s dlouhym vedenim:) Harry se dal doporadku, opil se jen jednou (a to v situaci, kdy k tomu byl opravdu duvod). Krome brutalniho pribehu jsou tu i vsecny ty policejni pletichy okolo, soukromy zivot (ach jak ja vzdycky fandila Harrymu a Rachel:) Jen doufam ze diky "slibnemu" konci prijde brzy pokracovani ... ktere bude vzhledem k naznacenemu asi oped dost brutalni.

maizy

Jo Nesbø je prostě Jo Nesbø! :-) Stejně jako všechny jeho ostatní knihy, i tato byla skvělá. Dle mého názoru má autorova tvorba stoupající tendence a další knížky jsou lepší a lepší.

lla.veronica

Za mě jedna z nejlepších knih tohoto žánru. Jo Nesbo dokáže příběhem čtenáře strhnout a vyvolat touhu po dalším knize. Od jeho Sněhuláka je příběh stále lepší a děj skvěle promyšlený, zvlášť propojenost mezi určitými díly je bravurní. Určitě stojí zato přečíst, a to nejen tato kniha, nejlépe celou sérii..

IVANA0123

Za mě opět skvělé. To neuvěřitelné napětí, čtivost a setkání se starými známými dělají pro mě i z této knihy lahůdku, kterou jsem nedokázala odložit. A že je Harry Hole možná nesmrtelný? A komu to vadí?

Damato

Tak tohle mě dostalo a jdu na další - četla jsem veskrze kladné ohlasy, jen by mě zajímalo - taky jste se pak doma báli jít v noci na záchod a nebo se napít? Já dostala vynadáno, že jestli budu takhle strašit po nocích, tak pujdu "štandopéde " spát do sklepa- no tam bych se u tohohle čtení zbláznila určitě :-)

mispulin

Za mě nejlepší HH. Jednoznačně.

Siasi

Prizrak jsem nemohla prekousat, vubec me to nebavilo, Policie me dostala do kolen ale tohle!? Cetla jsem to jednim dechem, Harry se opet predvedl a jsem tak rada ze se mu dari v tom v co duse kazde romanticke holky doufa

amanek

Ano, Harry je nesmrtelný, ale proč ne, takových hrdinů je víc. A mě to prostě bavi.

luckomar

Mám knihy od Nesba vážně ráda, ale tento díl se mi zdál vážně zdlouhavý. Možná to bylo proto, že navazoval na díl Policie. Trošku mě nudilo, že jsme od 1/3 věděli kdo vraždí. Každopádně rozuzlení opět super.

petrpospa

V polovině knihy jsem měl nutkání podívat se sem do komentářů, co tomu říkají ostatní. Ostatně tak to mívám vždy, když mě něco nebo spíše někdo z autorů překvapí. Ale zatím nikdy jsem to nutkání neposlechl a naštěstí ani tentokrát ne. Našel bych tu totiž samé plné počty a více jak 90%. Za mě tentokrát ani omylem. Nesbø je můj oblíbený, přečteno mám všechno, ale tady nevím, nevím... Roztahané, morbidní, těžko uvěřitelné... Chápu, že je třeba vymýšlet nová témata, aby někdo nekritizoval, že se autor opakuje nebo vykrádá kolegy, ale pro mě vampíři, upíři i netopýři skončili návštěvou rumunského Branu, kde navíc Drákula ani neměl zaregistrovaný trvalý pobyt...
Nesbø se snaží ústy svých postav vysvětlit všem, co za úchylku pachatel má, ale zbytečně zdlouhavě a únavně. Taky více než v minulosti vkládá pasáže, nesouvisející s příběhem, úvahy, myšlenky, popisy stavů... Prostě zbytečných 100 stran navíc.
I tak je to pořád dobrý Nesbø, umí psát, skládat, vrstvit a gradovat. Jen pro mě je tentokrát méně uvěřitelný a možná i proto nejslabší z celé Děravý Hery série...

Phyl

Ježinky to bylo, ale pitomoučké. Všichni ví, že náš slavný kybork Harry zabít nejde. Zjeví se vždy v ten nejwítz nutný moment a ještě k tomu, je jediným bystrým člověkem v celinkém širém světíčku. Všichni kolem tápou, neví jak dál, řeší své vztahy, jsou v kontaktu s tučňákem - působí jenom jako kulisa, pozadí, dekorace, doplněk, no prostě jako postavy, které ukazují jak moc je on, ach on... Nádhera. Je to ten chlapík, který ví. Ten chlapík, kterému se vždy rozsvítí žárovka poznání nad hlavou tak jasně, až všichni kolem zjistí jak byli slepí. Ten chlapík, který musí alespoň jednou, za díl podlehnout své oblibéné laskomině, zmizet, proměnit se v kukačku, celou dobu podléhat sebelítosti, srdečně přijat a přesto všemi odmítán. Och. Váš skromný vypravěč chroctal opět rozkoší jak si dokážete představit.

Cyborg Holle, jemuž to pálí takovým způsobem, že svým blankytně rudým pohledem rozpaluje stehna všech žen kolem, a zároveň jím smaží za živa každého padoucha, kterého potká, to opět dokázal. A zároveň se jako již delší dobu sám okrádá. Neuvěřitelné, jak každý kdo je nový, působí jako skrytý magor, jenž si pro zábavu schraňuje krev, druhý je magor, který si vymyslel poruchu o pití té krve, a třetí se celou dobu choval podezřele od začátku, jen aby nás zmátl. Na konci člověk zjistí, že i když se celou dobu tvářili všichni tři jako stejně retardovaní magoři, jen jeden z nich je opravdovým Mistrem loutek. Zbylí dva se z ničeho nic promění v hodné, roztomiloučké klučíky, jenž mají stejně milý pohled jako kocour ze shreka a jsou to opravdoví klaďasové.

Vše co si Váš skromný vypravěč představoval, že by se mohlo udát, se událo. Nějaké to zastrčení přizpůsobivých muslimů taky proběhlo, aby se odkázalo na trend poslední doby (každý normálně uvažující jedinec ví, že je to normální záležitost milionu z nich, pouze několik málo procent je jich vypatlaně dementních).

Prostě Brain Damage, ktetý stál za ty Money, i když už člověk ví co očekávat, čekat od toho zadržování Breath (je už zbytečné, pokud jste prošli celou sérií), toto uvědomení stojí nějaký Time, není to žádný The Great gig in the sky a tak dále že...
There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark.

gonegirl

Miluju ho. Miluju toho ubručeného ošklivě krásného, věčně zlitého sympaťáka. Harry Hole už je dneska zkrátka POJEM.
Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, Harry se mnou byl, i když mě zrovna neokouzloval na stránkách. Byl se mnou v obchodě, v tramvaji, ve škole, v koupelně,... zkrátka všude.
Zápletka jako vždy neuvěřitelně propracovaná, napětí panovalo až do poslední chvíle. Měla jsem spoustu tipů na hlavního aktéra, jednou jsem se dokonce i strefila!
Člověka zaráží, že Nesbo ještě nevyplýtval všechny své nápady. Já však doufám, že jeho studna je nevyčerpatelná, a jestli tu bude nějaký HH30, s láskou a radostí si ho přečtu.

Ajuszka

Knihu jsem dostala k Vanocum,nejdriv se mi do ni moc nechtelo ale ted jsem nadsena!Bohuzel je to ma prvni kniha z teto serie tak budu muset dohnat vsechny predchozi dily!Protoze tahle stala za to :)

katka_dv

Nějak nechápu tolik nadšených komentářů ... ano, je to dobře napsaná detektivka, ale na 5***** to tak nějak není ... myslím, že konkrétně u mě to bylo vysoké očekávání na základě přečteného hodnocení a potom to, že mezi přečtením Policie a Žízně jsem měla dost velký časový odstup, takže jsem si nepamatovala předchozí díl (jeho děj a postavy), a tak teď bylo těžší se do knihy vůbec začíst ... no, a závěr byl tak překombinovaný, že už mi snad bylo i jedno, kdo na konec bude vrah ...

kacapr

Super! Jedna z nejlepších HH! Těším se na další!

ivzu77

Byla jsem nadšená, když jsem objevila informaci o tom, že se vydává další Nesbovka a Harry Hole bude opět v akci. Sérii s tímto detektivem jsem začala číst od knihy Sněhulák a od té doby jedu na vlně HH. Každá z následujících dílů série by si zasloužila zfilmovani jako Sněhulák. A těším se.....

derminator
30.12.2017

Velmi dobrá kniha! Je to má první od Nesba vůbec a musím říci, že už se těším až sáhnu po další mohu jen doporučit a dát knize 90%.

ji7967
29.12.2017

Má první dočtená kniha od tohoto autora (vždy jsem odložila). Nevyhledávám ty děsivé, krvelačné a psychopatické detektivky, kdy jde při čtení člověku děs po zádech. Musí se mu nechat, že závěr je naprosto neočekávaný a vše absolutně dotažené. Na druhou stranu jsem si při čtení mnohokrát říkala, že takové knihy nemůže psát normální člověk... Nicméně, detektivka je bravurně napsaná. A i já anti-Nesbo jsem ji přečetla za dva dny...

Minea
29.12.2017

Ale jo, dalo se to. Harry mě asi nepřestane bavit. A Bellman neskutečně srát.

marca_m
22.12.2017

Na Žízni nejvíc oceňuji práci s postavou Harryho, vývoj jeho charakteru a osobního života, který se oproti předchozím dílům dostal do hodně zajímavé roviny. Na Žízni je hodně znát, že Nesbo už má "holeovský" styl pevně v ruce a umí jej skvěle rozvíjet, nekolísá jako v první polovině série. Zápletku považuju za jednu z nejúchylnějších a nejnechutnějších vůbec, slabší povahy občas musí knihu štítivě odsunout nebo pár vět přeskočit. Hvězda dolů za překombinované rozuzlení, které nakonec trochu ubralo švih a působí dojmem vyumělkované povinné akční scény na závěr.

tom035
20.12.2017

Příjemné počtení, do poloviny trochu slabší, ale pak kniha chytne spád a nepustí Vás. Za mě jedna z nejlepších od Nesba.