Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3876 3876

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

Tobika
22.05.2014 5 z 5

Skvělý díl! Zatím se mi asi líbil nejvíce z těch, co jsem přečetla (Netopýr, Švábi, Nemesis, Pentagram, Sněhulák). Perfektně zpracované prolínání 2.světové války a současnosti. Pokud se Vám nechce číst Netopýr a Švábi, kteří jsou trochu slabší, tak Červenku určitě nevynechat. Je tam hodně událostí, které se budou řešit v dalších dílech.

Enxinka
18.05.2014 5 z 5

Po pár úvodních stránkách se to opravdu čte samo :) Sérii čtu v řadě, už jen z principu a postava Harryho je mi sympatická - i přes ten alkohol! :D Nicméně doufám, že aspoň na ty ženský už přestane mít smůlu a nebudou mu ty blízké umírat..

Zuzuka
16.05.2014 5 z 5

Perfektní jako vždy:-)

Merynkaw
11.05.2014 5 z 5

Při začátku jsem skřípala zubama, vůbec mi nedával smysl, když jsem se chytila, dočetla jsem ji jedným dechem.

Katschka
11.05.2014 3 z 5

Hodně jsem na začátku bojovala s tím, abych knihu neodložila, aby mi ale neuniklo nic podstatného pro další díly, vydržela jsem.
S různými přestávkami jsem ji četla opravdu dlouho, děj se rozebíhá velice vlažně, navíc nemám ráda témata, která se týkají (byť jen okrajově) jakékoliv světové války.
V půlce ale dostane děj konečně spád a čte se sama.

rasken
08.05.2014 5 z 5

Velmi pěkná kniha. Jak píší i další čtenáři,čti sérii v řadě,ale ono to nejde. Netrpělivě čekáme na Nesba a jak se objeví, kupujeme a čteme..... Jedno nechápu.Kriminalista 1,třídy. a ochlasta taktéž. Proč, Jo? Nemohu se s Harrym ztotožnit. Bohužel.

Jossie
06.05.2014 5 z 5

Jedna z nejhezčích a nejčtivějších knih od Nesba. Jen škoda, že u nás vyšla tak pozdě - všechny ty děje v ní obsažené byly dost důležité pro další vývoj neboť najednou potkáváme Ráchel a několik postav, které jsou jinde už mrtvé.

Hella
02.05.2014 3 z 5

Opět jsem si potvrdila, že tendence kvality a čtivosti je stoupající - tedy nutno číst tak, jak díly mají po sobě navazovat, nikoliv tak, jak jsou vydávány. Pro mě nejslabší Netopýr, o něco lepší Švábi, Červenka o další kus lepší; nicméně nejlepší je pro mě pořád Levhart, Sněhulák a Spasitel. A ne, nemyslím si, že by překlad Červenky byl slabý, to určitě ne!

Sarka14
01.05.2014 4 z 5

U téhle knihy byl trochu pomalejší rozjezd, začátek trochu zmatený. Ale postupně mě to jako obvykle naprosto uchvátilo a od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Už mám nachystané i všechny ostatní dostupné knihy z této série a moooc se na ně těším :-)

zpevSusannah
29.04.2014 5 z 5

Čím dál lepší :-) Jen tak dal Nesbo, jen tak dál. A ty Harry, přestaň už chlastat - kdo to má pořád číst :-D

heavy66
24.04.2014 4 z 5

z knih Jo Nesbo na mě Norsko dělá dojem veliké vesnice plné feťáků a alkoholiků, kde se všichni znají s Harrym, který chlastá první ligu. V Července je zajímavá dějová linie norských dobrovolníků SS, v Norsku zřejmě dodnes hodně citlivé téma!

amcb
21.04.2014 4 z 5

Knihu jsem četla z původního vydání pod názvem Červenka nese smrt. Na začátku jsem měla problém se zorientovat v prolínání časových dějů. Čteno v ebooku a tak nemožnost listování byla trochu komplikací, ale po překonání delšího začátku jsem se chytla a knihu s nadšením dočetla.

Solverino
19.04.2014 4 z 5

Hmmm, myslel jsem si, že je to nějaká novinka, ale jedná se jen o recyklovanou knížku, která vyšla už v roce 2005 v Brněnském nakladatelství MOBA jako "Červenka nese smrt". Knížka jinak super, ale nemuseli by kecat, že se jedná o novinku... :(

Alca007
19.04.2014 5 z 5

HH je jednoznačně borec. jak napsal vorenus - je to závislost.
ležím na Nukleárce takže jsem knížku přečetla za dva dny.

moc se i líbila, je velmi čtivá, jednoduchá, není tam tak moc komplikací,a jmen.
samozřejmě se to nedá rovnat Sněhulákovi nebo Levhartovi to je nářez.
ale, je to oddech. trošku mi vadilo, že děj člověk částečně dopředu zná, protože ví jaké postavy se objevují
v dalších dílech, mluví o případech co vyřešil takže člověk ví.

no každopádně jdu do dalších dílů.
HH je prostě závislost. :-)

LucaProchy
16.04.2014 4 z 5

Červenka se těsně tlačí na Sněhuláka..skvělé počtení, vynikající je prolínání současnosti a doby 2.světové války..

vorenus
15.04.2014 4 z 5

Hodně netradiční Nesbo, ale i tak to člověk musí spolknout jako malinu!!!Na tomhle chlápkovi si prostě každý musí vytvořit závislost!!

Bruklinka
14.04.2014 5 z 5

Hladce plynoucí děj, prolínání časových linek velmi dobře zvládnuté. Díky dějové lince během 2. světové války (mé oblíbené téma) dávám plný počet bodů.

jendoslav
14.04.2014 5 z 5

Červenka kvalitativně i ve čtivosti překonává první dva díly série a ukazuje, že v začátcích Nesbo ještě nebyl takový "sadista" a děj knížek zdaleka tolik nekomplikoval. Příběh pomsty za zradu má poměrně jasnou linii, i když i tady Nesbo nahazuje vějičku na čtenáře... Nicméně ve srovnání s dalšími knihami a především Sněhulákem je matení a podsouvání falešných pachatelů ještě v plenkách.

vaili
10.04.2014 4 z 5

HH je zkrátka dokonalý hrdina :) ... jak se rozjedou jeho pasáže nejde přestat číst :) ale přes to všechno musím snížit hodnocení za prvé za zdlouhavý úvod víc než 100 stran, kde jsem se nudila a potom za počet postav moc jsem se v nich ztrácela jména byla podobná a měla jsem z toho bolehlav :)

sioux
05.04.2014 5 z 5

Dobrý Nesbo. Děj hladce plyne, bez zbytečných kudrlinek a odchylek, v některých situacích mi na hrdinech docela záleželo, což mám rád. Není to sice extrémně napínavé, ale dobře se to čte. Prolínání s druhou světovou se mi také líbilo. Jedna z lepších knih poslední doby.