Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3866 594

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

beetlinka
14.08.2014 5 z 5

Výborná severská detektivka. Nesbo opět nezklamal. Ze začátku slabý náběh, ale pak se kniha rozjela až jsem najednou zjistila, že je bohužel konec

geimz
07.08.2014 5 z 5

Nesbø tentokrát naplno ukázal, v čom tkvie jeho sila ako v rozprávačovi. Na poli pár sto strán dokázal rozbehnúť príbeh vyšetrovania v prítomnosti doplnené príbehom z druhej svetovej, kapitolmi z pohľadu samotného vraha, odstrániť pre Harryho dôležitú osobu a tým pádom uviesť postavu Princa do ďalších kníh, zoznámiť nás s nórskymi neonacistami a predovšetkým toto všetko zvládnuť tak, aby kniha nepôsobila príliš prekombinovane alebo nepochopiteľne. Dovolil si dokonca zájsť ešte trochu ďalej a vrahovi pripísať jednu ďalšiu chorobu mimo rakoviny. No ono všetko v posledných stránkach znova, ako pri Nesbøvých iných knihách zapadne na svoje miesto a všetko dostane dokonalý zmysel. Počíňanie vraha, jeho identita, motívy, a jednoducho všetko, kvôli čomu človek detektívky číta. A ak som písal o Šváboch, že sa jedná o výbornú detektívku, tak tu len skladám klobúk pred majstrom Nesbøm a jeho Červenkou.

fiona007
07.08.2014 5 z 5

Jo Harry na to zase jednou přišel. Neskutečný, jak on to vždycky rozmotá:-) Zajímavý spojení s flashbackama z války.

Misa25
30.07.2014 5 z 5

No jako co to zase bylo....neuvěřitelný, co si Nesbo dokáže vymyslet...tak šup na další díl :D

martincernousek
25.07.2014 4 z 5

Harry Hole opět neklamal, kniha má strhující děj a velmi mě překvapila. Bohužel jsou tam i smutné děje. Doporučuji

Petulinca
22.07.2014 4 z 5

Knížka parádní, zejména mě překvapila skvěle popsaná válečná tématika, netradičně pojatá. Bohužel jsem dojela na skutečnost, že jsem již přečetla následující díly, proto děj byl často dost předvídatelný.

KlarkaMNS
21.07.2014

Super knížka, doporučuju, dobře napsané, čtivé. V poslední době mám radši české autory, ale tahle mě potěšila.

weberda
19.07.2014 5 z 5

Nesbo opět nezklamal. Trochu zmatek ve jménech, ale člověk prostě musí číst a soustředit se.

independentka
10.07.2014 4 z 5

Po "překousání" první třetiny knihy, kdy jsem knihu několikrát odložila a poté to s ní opět zkusila, je příběh napínavý ... Nesbo nezklamal :)

Matejanda
10.07.2014 5 z 5

začátek trošku zdlouhavý, ale vyplatí se vydržet ;)

střapatá
07.07.2014 3 z 5

Ač nemám ráda knihy o válce, tady mi občasné odbočení na frontu nevadilo. Nesbova prvotina s Harrym má vše, co mají i jeho další knihy - čtivost, napětí, schopnost zaujmout. Co mi však úplně zkazilo dojem, bylo obrovské množství postav s podobnými jmény, které jsem si prostě nedokázala zapamatovat. Při čtení jsem se neustále ztrácela a nechápala některé souvislosti. Proto jsem příliš nepochopila zamotaný a navíc za vlasy přitažený konec.. Možná je to má chyba, ale problém se jmény jsem měla téměř u všech autorových knih, příště si postavy musím vypisovat.

Vendisek
03.07.2014 5 z 5

Nesbo opět nezklamal. Do poslední chvíle člověk přemýšlí, kdo je vrahem, už si je skoro jistý a ono je to zase jinak :)
Menší problém činí norská jména, malinko jsem se v nich ztrácela a musela jsem přemýšlet, kdo kam a ke komu patří.

alois.randa
27.06.2014 5 z 5

Výborná kniha. Už se těším na další příběh. Propojení s válkou je zajímavé.

Roman Joska
27.06.2014 5 z 5

Skvělé,obvzlášť pro ty kdo se zajímají o válečné dění

lenkavildomcova
18.06.2014 5 z 5

opět skvělá...

Scharks
10.06.2014 5 z 5

Sláva - dohnala jsem handicap :D S touto sérií jsem začínala knihou Nemesis a Pentagram a od té doby úspěšné dočítám začátek série :o) HH je neotřelý, občas na zabití, ale přesto skvělý :D

LadyAnn
10.06.2014 4 z 5

Konečně!

Pustila jsem se do série s Harrym od začátku a musím přiznat, že po vlažném Netopýrovi i pro mě nepříliš zajímavých Švábech jsem moc nechápala všeobecné nadšení a pochvalné recenze. Jediné, co zachraňovalo průměrné detektivky, byla postava hlavního hrdiny. 3. díl se mi ale odměnil za to, že jsem na autora nezanevřela. Červenka je promyšlená, střídání dějových linií poutavé, styl vyprávění i jazyk příjemný, postavy uvěřitelné. Těším se na další knihy, které doufám, si udrží takto vysokou kvalitu.

Lidka
07.06.2014 4 z 5

Mě se to tak moc líbilo a dobře se mi to četlo... leč...ač tentokrát jsem se snažila číst pozorně, protože už vím, že jeho postavy se následně někde vynoří a člověk pátrá v paměti kdo a kde to byl/o.... pro mne těch postav opravdu bylo mnoho a vzhledem k velkému počtu stran jsem si už dost těžko přesně vybavovala, ....
Nicméně i tak pro mne pak závěrečné rozuzlení balancuje na hraně uvěřitelnosti.

knihomol 61
02.06.2014 5 z 5

knihomol 61- A opět mě nezklamal ,opravdu pěkná knížka. Kniha,nad kterou musíte přemýšlet a to je správné.Někdy dost brutální,ale zase naopak se člověk dozvěděl informace o válce z jiného pohledu.Fakt pěkné. Doporučuji přečíst a jsem ráda,že knihu vlastním a budu se k ní moci kdykoliv vrátit!!!

tomvall
28.05.2014 5 z 5

Prolnutí děje v současnosti s dějem za druhé světové války se mi líbilo, tahání kostlivců ze skříně v podobě vyrovnávání se s norskou minulostí mne zaujalo, ale jako obvykle v knihách o H. H. mne velice iritovalo, že kolem hlavního hrdiny opět umírají sympatické postavy, které si čtenář okamžitě oblíbí. No a na alkoholiky jsem taky citlivej. ;-) Nesbo, Nesbo...