Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3876 3876

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

DejnaDee
04.04.2014 5 z 5

Opět mistrovsky napsané, tentokrát opravdu velice působivě i napínavě zároveň, bez zbytečných protahování a jakési překombinovatnosti. Musím přiznat, že tento díl se mi líbil úplně nejvíc. Dávám pět hvězdiček. Skvělé.

Eevina
03.04.2014 5 z 5

Dílo mistra! Tak jako všechny jeho knihy. Nesbo nezklamal a já jsem opět nadšená. Dál už nic psát nebudu, protože bych opakovala všechno to, co jsem už psala u jeho ostatních knih.:)

MarieAnnaSarah
03.04.2014 5 z 5

Červenku jsem četla již ve starším vydání a dostatečně ji okomentovala ve svém příspěvku ze 7.9.2013, takže to tentokrát nebudu zbytečně protahovat :)
Jakmile mi před měsícem vyskočilo oznámení o novém vydání Červenky, neváhala jsem ani minutu a hned si ji v předprodeji objednala a i přes nadmíru zaměstnanosti se do ní hnedle po doručení začetla. A stálo to za to :) Červenka mě opět naprosto odzbrojila a potvrdila mi, že se řadí k tomu nejlepšímu, co Nesbø napsal. Jediným nedostatkem pro mě byly občasné chyby v textu, korektor neměl asi dobrý den. Nu což, přesto ji rozhodně doporučuji a případným váhajícím slibuji, že nebudou jejího přečtení litovat :)

alisek
30.03.2014 4 z 5

Po přečtení Červenky mi konečně spousta věcí dává smysl. Chyba byla, že knížky s HH vycházely od 4.dílu, takže mi toho hodně unikalo. Teď už mám ve všem jasno. Červenka se mi moc líbila, se Sněhulákem asi zatím nejvíc, ale mám před sebou ještě Levharta, tak si nechávám 1* v zásobě. Těším se na další díly.

borknagar
27.03.2014 5 z 5

Poslední kniha, kterou jsem neměl od mistra přečtenou. A musím přiznat, že je pro mě Červenka černý kůň jeho tvorby. Královsky jsem se bavil, hltal stránku za stránkou a těšil se na rozuzlení celkem spletitého děje. A hlavně jsem se konečně dočkal některých střípků z děje, které mi chyběly do skládačky Harryho Holea :) Bravo, celá dosud vydaná série je perfektní (občas to zadrhne, ale co ne,že?). Už aby byl venku další díl. Pochvalu musí dostat i obálka, ta se povedla.......

mechulka
25.03.2014 5 z 5

Červenka je perfektí kniha, nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout. Byla napínavá od začátku do konce, takže dva dny jsem četla dlouho a dlouho do noci :-). Řekla bych zatím jeho nejlepší kniha co jsem četla, ted jdu na Nemesis tak možná názor změním.

Lucka.79
24.03.2014 5 z 5

Zatím nejlepší díl série, co jsem četla. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout a jako vždy do sebe všechno perfektně zapadlo, i ten nejmenší detail, o kterém jsem si nemyslela, že by byl důležitý, měl své místo ...
A tady se mi potvrdilo, že je dobré číst díly tak, jak jdou po sobě, jsem moc zvědavá, jak se bude vyvíjet záležitost s Princem

Darleen
24.03.2014 4 z 5

Předchozí dva díly pro mě byly dost velké zklamání a místy jsem se musela do čtení skoro nutit, ale Červenka je jejich pravý opak. Chytla mě už od prvních stránek a nepustila. Bavily mě jak části z války, tak ze současnosti a dokonce ani Harry mě výjimečně moc neštval. Zápletka je sice docela spletitá, ale zase jsem díky tomu do poslední chvíli neodhadla, kdo je vrah. Jen doufám, že se v dalších dílech dořeší události kolem Ellen.

CynicalParrot
21.03.2014 4 z 5

Kniha vás okamžitě vtáhne do děje a jen s nechutí ji budete odkládat kvůli takové malichernosti jako je spánek.

cie
19.03.2014 4 z 5

Tento díl byl úplně jiný než předchozí dva, mnohem složitější, což by nevadilo, jen mi dělalo trochu problém vyznat se v tom množství osob...

petka-2007
03.03.2014 5 z 5

Třetí díl v pořadí, co jsem četla, a zatím určitě nejlepší. Tato kniha mě vysloveně bavila. Nejvíce asi prolínání současnosti a období války. Čtivě napsáno, děj běží, nenudí, nutí vás číst dál a dál. Určitě doporučuji k přečtení.

astroweb
02.03.2014 5 z 5

Všechny hvězdičky, protože jsem byl od začátku do konce nejen napnutý, ale přímo unesený. Kvalitní, a to velmi.

kloin
01.03.2014 4 z 5

Třetí knížka od tohoto autora, kterou jse přečetl. Čtu na přeskáčku, možná jsem to mohl vzít popořadě. Pomalu si na něj začínám zvykat a jdu do dalšího dílu, tentokrát druhého.

Evik30
18.02.2014 4 z 5

Nesbo se každou knihou lepší. Netopýr byl docela slabota. Sněhulák byl lepší ale u Červenky je zpracování perfektní. Prolínání doby minulé se současnosti má říz. I když ze začátku kniha moc nezaujme je to takové nemastné neslané ve druhé půlce už se čte sama. Rychle a srozumitelně. Zápletka perfektní a nakonec překvapení v podobě vraha. Kombinace několika postav - který z nich je vrah? Harry Hole v roli zachránce. Kladný hrdina i když taky má "své mouchy".
Bohužel knihy od Nesba nemůžu číst popořadě. Jsem odkázana na ty které zrovna jsou v knihovně. U nás se Nesbo čte docela hodně takže záleží na náhodě jak dlouho budu na další knihu čekat.

wooloong
15.02.2014 5 z 5

Po Netopýrovi a Švábech podstatný kvalitativní skok dopředu. Líbila se mi propracovaná zápletka i exkurs do nedávné a bolestné historie Norska, která se, tuším, v učebnici dějepisu odbyla jednou, dvěma větami v rámci kapitoly o druhé světové válce. Oceňuji i úbytek některých obvyklých atributů knih s Harrym Holem - ubylo feťáků, Harry mnohem míň chlastá a blinká a finální zápletka není zdaleka tak vyhroceně dramatická a autor se nepokouší Harryho rafinovaně přizabít. Vlastně je v závěrečné honičce ublíženo jen jednomu stařičkému Escortu. Ještě bych přidala jedno varování všem, kteří se na sérii teprve chystají. Čtěte knihy chronologicky, jinak se připravíte o napětí při rozplétání záhad a odhalení vraha!

Marian27
27.01.2014 4 z 5

Zrada je moja druha knizka od Nesba a neda sa jej upriet ze sa naozaj skvele cita. Kapitoly su kratke, viac dejovych linnii mi problem nerobilo aj ked na zaciatku to bolo naozaj trosku zmätené. Ked to porovnam so Snehuliakom tu som naozaj netusil kto bude ten starec. Mal som urcite podozrenie ale nebolo to take na sto percent. Zas mi neda pripomenut tlacove chyby a musim povedat ze tlaciarensky skriatok sa pekne na slovenskom vydani vyzabaval. Nielenze dost casto sa zda ze vo vetach chybaju nejake tie slova, dost je to zvratne zameno "sa" ale aj tie nelogičnosti biju do oci. Napr.zatvorila zatvorene okno, od piateho oktobra do prveho novembra je pädesiatdevät dni, Harry vola s Mollerom ale na konci rozhovoru nema co Meirikovy povedat.
Zradu odporucam ako prijemnu detektivku ale radim citatelom aby ju necitali naraz s inymi knihami!

efka.saf
27.01.2014 4 z 5

Knížka měla od začátku celkem rozporuplné hodnocení, já jsem ale s četbou problém neměla. Než jsem se do knížky ale pustila, přečetla jsem si několik jiných čtenářských recenzí a víceméně všechny se shodovaly v tom, že první polovina je čtenářsky velmi náročná a teprve až ve druhé půlce se věci konečně začínají vysvětlovat. A vlastně je to i pravda - prvních (řekněme 40 stránek) bylo opravdu nadmíru zmatených - člověk nezná postavy, dění, norštinu a ještě se pěkně hned od začátku začíná prolínat několik dějových a hlavně časových linií. Stěžejní je ovšem v první polovině prolínání skutečnosti (řekněme přelom roku 1999 a 2000) s obdobím 2. sv. války (1943 - 4). Tady se ovšem asi už trhnu od řady čtenářů, protože mě prolínání a hlavně válečné dění opravdu nebývale bavilo! Samozřejmě jsem ještě nevěděla, jakým způsobem to bude zakomponováno do detektivního děje, ale myslím, že se to nakonec vcelku povedlo. Druhá polovina opravdu začíná věci pěkně rozuzlovávat a vše vrcholí v závěru při atentátu na korunního prince Norska (dovoluji si tuto pointu zmínit, protože atentát je zmiňován ve všech anotacích knihy, byť nechápu proč; že celou dobu bude cílem atentát na norského panovníka se totiž čtenář dozví až v samotném závěru knihy).
Knihu já osobně tedy hodnotím kladně (i když celkové tempo bylo možná až moc vláčné a táhlé), v Jo Nesbovi ale cítím velký potenciál a na jeho ostatní knihy jsem velmi zvědavá! :)

Yorika
10.01.2014 3 z 5

Výborná detektivka.Náš starý známý Harry Hole řeší další svůj případ a jako vždy mu nikdo nevěří.Věčný outsider ovšem opět obrazně řečeno všem vytře zrak.Zpestřením příběhu je válečné téma v podobě vzpomínek jedné z hlavních postav.Rozhodně lepší než Netopýr či Švábi.Autor se postupně zlepšuje a s každou další knihou jsou jeho příběhy komlikovanější a zajímavější.

Efca
05.01.2014 4 z 5

Bohužel se ke knihám s HH dostávám tak nějak napřeskáčku, podle toho, co se dá zrovna půjčit v knihovně. O to zajímavější bylo konečně se dostat ke knize, kde se stane hned několik důležitých událostí ovlivňující další Harryho příběhy. Z následujících dílů už jsem sice věděla co se se kterou postavou stane, ale na napínavosti to příběhu vůbec neubralo - o to víc mě zajímalo "co a jak" a stránky letěly neuvěřitelnou rychlostí. A takový pocit jsem třeba u Pentagramu neměla. Tudíž jde za mě hodnocení výš.

MayB2
24.12.2013 5 z 5

Zajímavý pohled do norské historie, která nadále ovlivňuje i současnost – silné téma nacismu a neonacismu. Postava Harryho Holea by se mohla zdát odstrčená, ale právě v Července se stane několik osudových věcí, které ovlivní Harryho v dalších pokračováních.