Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/bmid_nemesis-saO-69463.jpg 4 4100 571

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

kusma
12.10.2011 4 z 5

Kniha se čte výborně, příběh má spád a má dobře vymyšlenou zápletkou.

mi-380
07.10.2011 4 z 5

Můj první Harry. Připadal mi jako Phil Marlowe přesazený do současného Osla. Včetně chandlerovsky vykonstruovaného a překombinovaného příběhu. Čtivé a napínavé. 75 %.

sawako
28.09.2011 4 z 5

No já sice knížku ještě dočtenou nemám, ale jen bych chtěla reagovat na srovnávání s Miléniem. Vzhledem k tomu, že tato kniha vyšla o dva roky dříve než trilogie od Larssona, tak by autor musel mít nadpřirozené schopnosti, aby z ní mohl kopírovat charaktery postav a zápletku :)

Enolain
27.09.2011

Pani... ta knizka ma ale hvezdicek.... bohuzel ja nemohu ohodnotit, nebo jsme knizku po 150 strance vzdala.... proste mi to prislo strasne nudne a nezazivne.... nevim co vas tak ohromilo ;) ale lepe pro vas...pro me to byl jen ztraceny cas.

bookcase
25.08.2011 5 z 5

Moje první setkání s Harrym Holem, kterého si, nevím proč, představuju jako Gordona Ramsaye. Výborné a napínavé.

sonihe
23.08.2011 2 z 5

Bohužel mě Nemesis docela zklamala. Asi to bylo velkým očekáváním, které bylo zmařeno nerealistickou zhuštěnou zápletkou a závěrem, kterému jsem neuvěřila. Sice se říká nesrovnávat, ale nemůžu si pomoct, hlavní postavy mi přišly jak přes kopírák z Larssona..geiální introvertní Beáta alias Lisbeth a postarší samotářský nedoceněný Harry alias Michael..pak to spiknutí..
No ale detektivka je to čtivá, moc večerů nezaber, tak proč ne..

trpaslyk
11.08.2011 5 z 5

Velmi čtivá, napínavá, strhující knížka, která mi (všichni kritici, co to neradi slyší, mi prosím prominou) opravdu velmi připomíná Millenium Stiega Larssona. Například tím, že hlavní hrdina záměrně není jednoznačně kladný. Je to spíš samotář, individualista, žije sám, ale přesto nemá nouzi o sexuální příležitost, je zvyklý spoléhat se sám na sebe a má spoustu, spoustu nešvarů a špatných vlastností. Přes to všechno mu ale fandíte a přejete si, aby to dobře dopadlo.
Už se moc těším na druhý díl téhle série o Harry Holeovi.

Nicolettes
07.08.2011 4 z 5

Ta severská atmosféra na mě nedýchá tolik jako u Larssona, ale jinak opravdu vydařená detektivka. Nenudí, místy i pobaví, pozorného čtenáře donutí přemýšlet. Hlavní postavy na můj vkus až příliš zapadaly do stereotypů, přesto nebylo moc těžký si je oblíbit. Ale četla jsem i lepší :)

Sirius
25.07.2011 5 z 5

Ani nevím, kdy mě nějaká knížka donutila číst v jednom kuse a kašlat na všechno kolem. Tohle je extrémně návykový čtivo a dokonale napsaný. A to že je hlavní hrdina moje krevní skupina, beru jako velký plus. Akorát za pořadí v jakém jsou u nás díly vydávané, bych nakladatele odstřelil, protože pak budu o jistá překvapení ochuzen. Nicméně se na Pentagram těším. A to jako fakt!

Majdule
04.07.2011 4 z 5

Nástup téhle detektivky je ohromující, měla jsem pocit filmového střihu. Harry Hole, hlavní hrdina, působí trošku stereotypně: sympatický detektiv, který je napůl ztracený ve svém životě, bývalý alkoholik, který právě dostal další šanci, potížista, ale přesto rovný chlap. Tak trochu vlk samotář posedlý vyřešením vraždy své parťačky. Až mě napadá, proč jsou vlastně tak často správňáci v knihách ztracené existence a úspěšní chlápci pěkní hajzlové? Což je mimochodem klišé, které Nesbø naplní bezezbytku. Zápletka je vedená ve dvou zdánlivě paralelních liniích, které se na konci překvapivě (?) spojí dohromady. Karty jsou rozdány. První linie se mi zdála malinko předvídatelná, skutečný pachatel první vraždy se mi jevil podezřelý a od začátku jsem tušila, jakým směrem to povede. Tohle tušení se poměrně dlouho před koncem naplnilo. Zato druhá zápletka je komplikovaná, falešná řešení, náznaky, které nikam nevedou a pro mě skutečně překvapivé rozuzlení. Rozhodně je to důmyslný příběh. Autor si hraje s jazykovými prostředky i náznaky děje, někdy používá náhledy do budoucna jako prostředek zcizování. Pro mě srovnání s Larssonem neobstojí, ale je to skvělá kriminálka s pořádnou porcí existenciálního smutku a těším se na další pokračování.

mispule
01.07.2011 5 z 5

Hlavní postava Harry Hole je schopný detektiv, s kaňkou v minulosti, kdy přišel o svou kolegyni a sklony k alkoholismu. Neustále se před námi rozpínají nové a nové zápletky a okolnosti, autor nás udržuje v napětí, až do poslední chvíle a závěrečného rozuzlení . Jo Nesbo je další skvělý severský autor, potvrzuje trend, že jsou seveřané skuteční mistři v psaní ponurých thrillerů a detektivek.