Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/bmid_nemesis-saO-69463.jpg 4 4106 572

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

Kaka.cs
31.07.2013 5 z 5

Další skvělá knížka od Nesbøho. Popravdě jsem trošku tušila, kdo je Řezník, ale stejně mě to na konci překvapilo.

Juki
29.07.2013 4 z 5

Pohodové letní čtení, na konci nicméně trochu vykonstruovaná zápletka. Těším se na další, téhle dávám 3,5*

Drakie8
24.07.2013 3 z 5

Kniha mě docela zklamala, nereálná dějová linka, která mě nijak zvlášť nezaujala. Ale asi jsem měla příliš velké očekávání.

keduler
23.07.2013 4 z 5

Začátek knihy mi přišel poněkud rozvláčný a závěr naopak příliš nacpaný informacemi. Ovšem celkově hodnotím tuto knihu jako další velice čtivý detektivní román s detektivem Harrym Holem, který je chvílemi až nemožně hloupý, aby vzápětí oslňoval svou jedinečnou dedukcí a chytrostí…

Babouš
20.07.2013 1 z 5

Moje první setkání s Nesbem a nejspíš taky poslední. Tenhle fenomén mě minul nejspíš proto, že na rozdíl od ostatních mi "cynický" Harry Hole přišel jenom jako obyčejný protivný chlap s krizí středního věku. Zápletka mě nějak nebrala a o napětí nemůže být řeč. Líbilo se mi ale vykreslení severského prostředí. Larsson nebo de la Motte se mi líbí mnohem víc.

MagdalenaHalow
12.07.2013 3 z 5

Prvními 150 stránkami jsem se musela horkotěžko prokousávat, ale pak mě to začalo bavit. Velmi překvapivé zvraty, které mě vždy šokovaly a nutily mě číst dál a dál. A mimochodem - anagram C#MN je vážně geniální!

pitak
12.07.2013 4 z 5

Moje prvni od Nesba a hned jsem si Harryho Hola oblibil. Zkusim si sehnat kompletni serii a utvrdit se v tom, ze jsem se v kvalite nespletl.. :)

ElenaM
08.07.2013 4 z 5

V první polovině knihy jsem se místy nudila, myslím, že se děj občas zbytečně vlekl. Vzhledem k tomu, že už mám srovnání s jinými knihami, kde Harry vyšetřoval své případy, tak jsem věděla, že Nesbo má pomalejší rozjezd a potom přijde velké finále. Tato knížka pro mě tak trochu vybočuje z řady těch, co jsem zatím od něj četla. Je tam netradiční případ - loupežné přepadení a nejedná se tudíž hned o jasnou vraždu. I případ Anny, do kterého je Harry sám zapleten je zajímavý a celkově vztahy v této knize jsou tak trochu jiné. Velmi se mi líbila postava Beáty, která je sama o sobě dost zvláštní osobou. Jak už tu někdo psal, druhá polovina knihy mohla být jednodušeji napsaná, občas to bylo opravdu překombinované, ale i tak se mi celkově Nemesis líbila.
Jednu hvězdičku ubírám za ten pomalý rozjezd.

kackaj
07.07.2013 5 z 5

Nesbo nezklamal:-))) Knížka, u které se člověk opravdu nenudí

markuc
03.07.2013 4 z 5

Velmi ctiva kniha, i kdyz misty docela zbytecne natahovana. Dobra detektivka - doporucuji precist. Tesim se na dalsi pribehy s timto sympatickym detektivem.

Enehy
27.06.2013 4 z 5

Pro mě měla kniha trochu pomalejší rozjezd, ale od druhé poloviny se četla sama. Jako u knížek A. Christie jsem se svými tipy na vraha byla opět úplně mimo. Neříkám, že bych po zkušenostech s Larssonem, Keplerem, Theorinem a Mankellem byla nějak extra z knihy nadšená, ale Nesbo si další šanci zaslouží. Navíc jsem viděla filmové zpracování Lovců hlav, které mi dost sedlo, a kniha je vždycky lepší, ne? :-)

Šárka_D
26.06.2013 4 z 5

Na Nemesis se mi líbilo, že kromě pátrání po vrahovi měla i pěkný příběh v pozadí (cikán Raskol a jeho milostný trojúhelník), u detektivek většinou krátce po přečtení zapomenu, kdo v knize vystupoval, tohle mi utkvělo aspoň částečně.

Ronin Roujin
24.06.2013 5 z 5

hodně zamotané, ani nepočítám kolikrát jsem si říkal, že už vím, kdo to udělal a ono hov**

Moňule13
24.06.2013

Mé první a určitě ne poslední setkání s Harrym Holem. Podobně jako Hypnotizér a Milénium přečteno za pár dní, i když Švédsko je mi pořád o malinko sympatičtější než Norsko. Ale děj byl skvěle promyšlen a popsán, bylo to napínavé a odsýpala jedna stránka za druhou :-)

Ronin Roujin
11.06.2013 5 z 5

Vybrat nějakou krimi ze severu bylo velice těžké dobrých tam mají fůru. Ať už počítám ostatní věci od Nesba, tak trilogii Millenium, V lesích a jeho pokračování, Hypnotizéra nebo Sluneční bouři. A proč právě nesbo? Protože Harry Hole připomíná hrdiny ze série filmů Smrtonosná past. Poldu s věčnou kocovinou, co dostává na budku ale nakonmec se nějak do toho cíle dohrabe

Pe3ček
09.06.2013 5 z 5

Zatím jsem četl pouze Červenka nese smrt, Netopýra a Nemesis a musím jednoznačně říct, že tahle kniha je z nich nejlepší - a je opravdu hodně dobrá, což neznamená, že ostatní dobré nejsou. :) V zásadě ji můžete číst, i pokud za sebou nemáte tři předchozí Holeovky v pořadí. Nemesis má dvě dějové linie a obě dvě stojí za to! Takže rozhodně doporučuji!
Moji recenzi knihy naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/06/09/jo-nesbo-nemesis/

Hana K.
30.05.2013 4 z 5

Moje prvni kniha od Nesba, a musim konstatovat, za dobry. Ze zacatku je dej napinavy, pozdeji uz mene, ale ma to spad. Obcas jsem se v deji trochu ztracela. Predevsim v pasazich, kde byly podstatne casti deje zpetne prevypraveny. Nicmene, hodnotim jako ctivou detektivku a uz se tesim na dalsi pribehy oblibeneho kriminalisty. Doporucuji.

Georgine
28.05.2013 3 z 5

Řekla bych - lepší průměr :o)

natyne
28.05.2013 5 z 5

Opět super čtení, kombinace dvou různých případů v jedné knize vzájemně se prolínajících se mi moc líbilo.

janina.kub
23.05.2013 3 z 5

je to dobrý, ale jsou lepší