lenkaabooks

Přečtené 378Jací jsou? - Češi
září - listopad 2020
Jací jsou? - Češi 2020, Petr Berka

I když má knížečka v mnohém pravdu, dobře po těle mi leckdy nebylo. Ona nám totiž nastavuje zrcadlo a to nikdy není příjemné. Ovšem degradovat Čechy na Švejky mi přece jen přijde přehnané. Pokud to mělo být pro zábavu, fajn. Jsem zvědavá na ostatní" Jací jsou..." zda třeba Japonci či Norové budou také za blbce.


Hříšné dopisy
září - listopad 2020
Hříšné dopisy 2020, Vi Keeland

Ach, to bylo tak romantické, skoro jsem měla chuť zapálit si svíčky a dát si šampáňo s jahodou. Tvrdý rocker a křehká dívka s úzkostnou poruchou. Může to fungovat? Skloubit davy fanoušků a novinářů s agorafobií, to bude chtít hodně odvahy. Bylo to čtivé, sem tam vtipné, rychlovka když nemůžete spát.


Zvláštní příběh
září - listopad 2020
Zvláštní příběh 2017, Katarína Gillerová

Knihy této autorky čtu ráda, je to svižné čtení, povětšinou se řeší rodinné vztahy a kostlivci ve skříni. V tomto příběhu jde o rodinu se třemi již dospělými dcerami. Všechny tak nějak neví co dál, naštěstí mají fajn rodinné zázemí. Ke konci knihy vyjdou najevo věci pro mě těžko uvěřitelné, jakoby nedotažené a nepřirozené. Přesto jako odpočinkové čtivo, ano.


Soběstačný
září - listopad 2020
Soběstačný 2020, Zuzana Dostálová

Štěpána potkáváme v jeho 11letech, kdy zůstává sám s maminkou a během čtyř let s ním zažíváme jak rychle musel dospět. Knihu jsem si užila, Štěpán byl úžasně empatický syn a vnuk a kamarád, bude mi chybět.


Ryba jménem Ian
říjen - listopad 2020
Ryba jménem Ian 2015, Bradley Somer

Co všechno vidí jedna rybka během čtyřvteřinového letu ze 27.patra, se nám rozehrává v příbězích několika obyvatel jednoho výškového domu. Zažijeme smutek i radost, bolest i naději, tak jak to v životě bývá. Trochu neskutečný byl pro mě příběh Petúnie, ale což, zázraky se dějí.


Hlavně ať ti udělá dítě
září - listopad 2020
Hlavně ať ti udělá dítě 2019, Václav Gruber

Vztah doktorky a jejího o 19 let mladšího partnera. Láska jako trám, která překonává překážky, dokonce i za velkou louží. Bylo to psáno hodně jednoduše, snad mě zaujal název, rychle přečteno - rychle zapomenuto.


Kaštánek
září - listopad 2020
Kaštánek 2019, Søren Sveistrup

Ty severský detektivky jsou tak neskutečně brutální, prostě co se může odporného stát, stane se. Dobře psané, napínavé až do konce, jen při pohledu na kaštany a nedejbože z nich vyrobené panáčky se mi budou ježit všecky chlupy.


Bez práce nejsou bagety aneb Jak Češi žijí ve Francii
září - listopad 2020
Bez práce nejsou bagety aneb Jak Češi žijí ve Francii 2019, Magdaléna Rejžková

Rozhovory s Čechy různého věku a povolání, žijící v odlišných koutech Francie. O tom, proč zrovna Francie, rozdíly kulturní i společenské, problémy pracovní i rodinné. Byly to zajímavé postřehy. A jen tak namátkou, snad všichni dotazovaní se shodli na nesrovnatelné kvalitě jídla a to ve prospěch Francie.


Skrytá zuřivost srdce
červenec - říjen 2020
Skrytá zuřivost srdce 2019, John Boyne

Svým způsobem moc hezký příběh, bohužel dost rušily pravopisné chyby a nijak jsem nepřilnula k Cyrilovi, hlavní postavě. Cyril je gay a narodil se v Irsku. A v Irsku homosexualita prostě neexistuje, je to pouhé pomatení mysli, to byl názor lékařů a hlavně duchovních, kteří především nad irskými venkovany měli obrovskou moc. Cyril nás vede celým svým životem, jež provází spousta náhod, které jsou nakonec součástí celku. Dost často se zachová jako slaboch, nechá za sebou neštěstí, aby to své našel a zase ztratil. Je to má čtvrtá kniha od J. Boyna, první pro dospělé a určitě si přečtu další.


Na špatném místě
září - říjen 2020
Na špatném místě 2020, Joy Fielding

Váhala jsem zda hvězdičku neubrat, protože jsem netrpělivě čekala jak to dopadne a ono... to vlastně nedopadlo. Nebo ano, ale jinak. Příběh čtyř žen, každá se plácá ve svých problémech a k tomu sériový vrah, který má na jednu či dvě z těchto žen spadeno. Psáno to bylo čtivě a napínavě, jen ten závěr... Jo a bacha na internetové seznamky.


Jeho banán
září 2020 (21.-28.)
Jeho banán 2020, Penelope Bloom

To je zavádějící název knihy, jistě mě příjemně překvapí, myslela jsem si. A ejhle, pohledný bohatý šéf a chudičká pohledná nasazená stážistka. Takže kniha plná chtíče a banánů a sexu a pro změnu banánových pohárů. Začátek byl aspoň vtipný, za druhou půlku a konec hvězdičku ubírám.


Léčba psem - Pět voříšků před vraty
září 2020 (21.-28.)
Léčba psem - Pět voříšků před vraty 2020, Dagmar Morenová

Kniha plná psů, pejsků, štěňat, hafanů, psů s papírem i tzv voříšků. Příběhy úsměvné i smutné, pro pejskaře psané na míru :-)


Pravda, nebo lež
září 2020 (24.-26.)
Pravda, nebo lež 2020, Colleen Hoover

No, síla to byla, to teda jo. Kniha mě pohltila, scén plných sexu bylo dost, ale patřily do děje. Lowen přijíždí do domu smutku dopsat knihy za úspěšnou spisovatelku, která měla nehodu. Závěr knihy mě zaskočil, bohužel ne úplně příjemně. Nezáleží na tom že nevím čemu věřit, spíše komu.


Dubnové slunce
září 2020 (22.-24.)
Dubnové slunce 2020, Katarína Gillerová

Příběh dvou kamarádek Ely a Dity, jejich rodin a kamarádů, vše propletené, prostě tak nějak ze života. Dobře se to četlo, příjemná oddychovka.


V bílém plášti
srpen - září 2020
V bílém plášti 2020, * antologie

Povídky z pohledu lékaře či pacienta. Nejvíce mě oslovila hned ta první od P. Soukupové, to nepochopení tak zabolelo. A co se týče hrdiny M. Epsteina, ti co to podstoupili, dobře vědí.


Výpověď
září 2020 (01.-16.)
Výpověď 2020, W. G. (pseudonym)

V jednu chvíli nemáte ani floka, snídani si pravidelně kradete v luxusním hotelu a v tom... vrazíte do náramného fešáka, který se sice ukáže být arogantním a velmi náročným šéfem, ale dá vám sakra dobře placenou práci a propaluje vás pohledem tak, až můžete ždímat kalhotky. Tak to jsou Preston a Tara, pohádka pro dospělé. Prostě oddychovka, když nemůžete spát.


Ztracené
září 2020 (11.-15.)
Ztracené 2015, Eva Urbaníková

"Věděla jsi koho si bereš, tak co jsi čekala". Příběhy šesti žen, které potkaly muslima a bláznivě se zamilovaly. A teď bojují o své děti. Tolik knih už na toto téma vyšlo a pořád ženy podléhají tajemnému vábení exotiky a příslibům věčné lásky od krásných snědých mužů.


Můj brácha se jmenuje Jessica
červenec - září 2020
Můj brácha se jmenuje Jessica 2020, John Boyne

Měla jsem v očích slzy a to vícekrát. Rodiče pohlceni vysokou politikou, třináctiletý Sam tápající ve svých názorech a starší bratr Jason, který je vlastně sestrou Jessicou. Poprvé jsem četla o transgender tématice a protože se objevila i v mém blízkém okolí, o to mi bylo kniha bližší. Je psaná z pohledu Sama a tedy lehčí formou.


Chirurg
září 2020 (01.-04.)
Chirurg 2019, Petra Dvořáková

Hynek, můžete jím pohrdat za jeho slabosti- kterých má nemálo, můžete ho uctívat jako skvělého chirurga, můžete smeknout za jeho odvahu a poctivost. Nevím jak by to napsal chlap, ale P. Dvořáková popsala rozervaný život chirurga ve středním věku tak, že jí věříte každé slovo.


Rekonstrukce
srpen 2020 (18.-31.)
Rekonstrukce 2019, Viktorie Hanišová

Paní Hanišová rozhodně psát umí. A nic na tom nemění ani to jak mi Eliška lezla na nervy. Nejprve jsem ji chápala, chtít vypátrat proč matka spáchala tak hrůzný čin. Bohužel postupně se Eliška stává posedlou a bohužel se nezmění ani mateřstvím. A konec, nevím co si o něm myslet, skoro jako by se najednou všichni zbláznili.


V pasti lží
srpen 2020 (18.-19.)
V pasti lží 2018, B. A. Paris (pseudonym)

Prostě jsem četla a četla a sakra, jedna ráno a po čtvrté musím vstávat. Ale stálo to za to. Opravdu bych nechtěla být v kůži Cass, ten strach z počínající demence, neustálé telefonáty v nichž se nikdo neozve a navíc někde je tu vrah. Konec jsem vytušila, ale překvapení bylo taky.


Buď cool jako kočka
červen - srpen 2020
Buď cool jako kočka 2020, Stéphane Garnier

Určeno pro čtenáře od 9 let. Rozumně a nenásilně pomocí kocoura poskytnuté rady dospívajícím dětem.


Anglické listí aneb Coolturní šok
červen - srpen 2020
Anglické listí aneb Coolturní šok 2017, Alena Damijo

Jen takové úryvky ze života Češky vdané v Londýně. Čekala jsem více o zkušenostech jako au pair, bylo to zmíněno jen zpočátku, pak hned děti a manželství. Pár poznatků bylo hodně zajímavých, párkrát mi paní Damijo přišla poněkud vševědoucí. Jako rychlé odpočinkové čtení, ano.


Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy
červen - srpen 2020
Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy 2006, Tim Burton

Zřejmě existuje i jiný překlad, prý lepší, bylo by zajímavé je porovnat.


Úzkosti a jejich lidé
červenec - srpen 2020
Úzkosti a jejich lidé 2020, Fredrik Backman

Je lehké někoho prohlásit za blbce, pokud zapomenete, že být člověkem je většinou k zblbnutí těžké. A o tom to je. F. Backman prostě umí. I když já jsem se víc cítila smutná než abych se řehonila. Jasně že jsou v knize stránky úsměvné, ale úplně veselé čtení to není. Loupež která nevyšla, rukojmí co rukojmí nebyli, každý se něčím trápíme a možná úplně zbytečně. Skupinka lidí se sejde při obhlídce bytu na prodej a každý je tam z jiného důvodu.


Trikolora
červenec 2020 (02.-25.)
Trikolora 2019, Martin Šinkovský

Co je to trikolora, proč se dříve říkalo soudruhu učiteli a cože se vlastně přihodilo 17.listopadu 1989. O tom a mnohem více vypráví očima desetiletých dětí tento komiks. Součástí jsou novinové výstřižky poplatné té době.


Holub Kolumb
červenec 2020 (02.-24.)
Holub Kolumb 2013, Emma Pecháčková

Láska hory přenáší, a to i v ptačí říši. Holub Kolumb zoufale po světě hledá svou krásnou slavici Edith. Je to příběh o ptačí lásce , o tom že všude na světě jsou dobří ptačí přátelé.


Zlé pondělí
červen - červenec 2020
Zlé pondělí 2014, Nicci French

Dobrá detektivka s nečekanými odhaleními a trochu šokujícím koncem. Před více jak dvaceti lety unesená holčička a teď zmizel chlapec. Případ řeší nejen policie ale i psychoterapeutka, jíž se jeden muž svěří se svými sny.


Navrátilka
červenec 2020 (17.-20.)
Navrátilka 2018, Donatella di Pietrantonio

Nějak si nemůžu vybrat další knihu ke čtení, pořád myslím na Navrátilku a nejen na ni. Příběh mi leží v hlavě, proč se stalo to nebo tamto, proč se tak rozhodli. Třináctiletá dívka, zmítaná mezi dvěma světy, dvěma matkami.


Knihkupectví na Bylinkovém náměstí
červen - červenec 2020
Knihkupectví na Bylinkovém náměstí 2019, Eric De Kermel

Francie mě tolik láká a teď navíc bych chtěla zabloudit na Bylinkové náměstí, projít se mezi stánky na trhu a zajít pozdravit Natálii do knihkupectví. Ona je opravdová milovnice a znalkyně knih, jejímž parfémem je papír, jak trefně poznamená její muž. Natálie nám vypráví příběhy několika svých zákazníků, pro něž měla srdce na dlani a přesně vybranou knihu. Ne vždy mi byla Natálie milá, ale kniha jako celek pohladí.


Chlapec na vrcholu hory
červenec 2020 (02.-14.)
Chlapec na vrcholu hory 2017, John Boyne

Tahle kniha mě dost rozhodila. Já toho kluka opravdu nesnášela. A přitom on za to nemohl. Od útlého dětství vyrůstal v domě A. Hitlera a bral si ho jako vzor chybějícího otce. Malý kluk byl zmanipulován psychopatem.


Sama sebou
červen - červenec 2020
Sama sebou 2018, Jojo Moyes

Louisa je mi hodně milá a ráda jsem se s ní už potřetí potkala. Její naivita a bezprostřednost dostane v New Yorku hodně zabrat, vztahy s muži jsou komplikované, ale Louisa má pořád své čmeláčí punčochy pro štěstí.


Heřmánkové údolí
květen - červenec 2020
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)

Anna, tak křehká napohled a tak silná ve skutečnosti. Život v cizí zemi pro ni opravdu nebyl snadný a její lidskost a pokora se dají shrnout v závěrečné větě : Vždycky jsem měla kolem sebe samý hodný lidi.


Osudný slib
červen 2020 (19.-21.)
Osudný slib 2020, Angela Marsons

Tým přišel o člena a získává nového. Všichni se s tím musí srovnat, každý po svém a zároveň řešit dvě dějové linky. Zajímavé je, že více mě zaujala ta menší, to mě opravdu zamrazilo. No a nedočkavě budu vyhlížet další díl.


Nezadaná
červen 2020 (19.-20.)
Nezadaná 2014, India Desjardins

Vtipný komiks o poněkud povrchní single dívce. Graficky super.


Jumaroro
únor - červen 2020
Jumaroro 2011, Sylva Lauerová

Rituální očištění, souznění s přírodou, meditace, spousta vjemů útočících na smysly. To vše a mnohem více čeká na Karolínu, která se vydala hledat do Brazílie svého přítele. Kniha je psaná zvláštním stylem, Karolína byla hodně naivní, konec knihy jsem očekávala ale přesto mě dokázal překvapit.


Babička drsňačka
? - červen 2020
Babička drsňačka 2012, David Walliams

Benovi je jedenáct a nesnáší pátky, kdy ho rodiče vozí k babičce. A s tou je taková nuuuuda.... Vtipný a dojemný příběh o tom že všichni budeme jednou staří a nudní, anebo taky ne :-)


Koláčky a spiklenci
březen - červen 2020
Koláčky a spiklenci 2019, T. Addair (pseudonym)

Tak sladké a tak smutné. Někteří lidé by prostě neměli mít děti. I když jsem se rozněžnila, dva díly vztahu dvou kluků stačily.


Dívka od vedle
29. květen 2020
Dívka od vedle 2015, J. Ketchum (pseudonym)

Myslíte si, že víte něco o bolesti? První věta knihy. A pokračuje tak pohodově a vy víte že se to změní a máte strach číst dál. Příběh vypráví dvanáctiletý David. Ve vedlejším domě se děje zlo, kterému David přihlíží, neúčastní se, ale dívá se. Z toho co se tam dělo, že ta zvěrstva prováděly dvanáctileté a mladší děti se souhlasem pološílené matky, z toho mi bylo opravdu zle. A když se dozvíte že to bylo podle skutečnosti... Byl natočen i film, musím nejprve vydýchat knihu.


Dárce
říjen 2019 - květen 2020
Dárce 2013, Lois Lowry

Mám moc ráda film Dárce, který se čas od času objeví v televizi, viděla jsem ho několikrát. To že existuje knižní předloha bylo milým překvapením. Bezbarvý svět bez emocí kde je vše podřízeno pravidlům. Dvanáctiletý Jonas je vyvolen stát se příjemcem paměti národa. Konec je stejný jako ve filmu a mně se líbil. Doslov v knize byl třešničkou na závěr.


1 ...