Kaštánek

Kaštánek https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406585/bmid_kastanek-LIP-406585.png 4 1924 587

Podmanivý thriller od autora dánského seriálového hitu Zločin. Na předměstí Kodaně je nalezena zavražděná žena. Na místě činu policie objeví panáčka z kaštanů, na němž je otisk prstu patřící zmizelé dívce, jejíž případ byl dávno uzavřen. Krátce nato dojde k další vraždě. Další znetvořené tělo, další kaštanová figurka. Vyšetřovatelé bojují s časem, neznají však motiv a pachatel si s nimi nelítostně zahrává. Dokáží ho zastavit dřív, než se objeví další panáček? A jak s vraždami souvisí případ zmizelé školačky?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Kastanjemanden , 2018


více info...

Komentáře (587)


Kira283
Kira283
17.01.2024 5 z 5

Nelze dát jinak než 5* z 5.

Ponurá atmosféra, protivná Thulinová, lehce nevyrovnaný Hess, ztracená holčička, brutální vraždy, vrah vodící policii za nos. Napětí až do konce tak zaručeno.

mnohoknih
mnohoknih
20.11.2023 4 z 5

15 hodin mi četla mi Zuzana Kajnarová. Už v první kapitole, která se odehrává před 20 lety, jsem říkala tomu starému policistovi, ať tam nechodí, ať jede domů přesně podle plánu. Měl svoji hlavu a tak už ji nemá. Příběh pak pokračuje současností. Na scéně se objevuje ministrině spravedlnosti, jíž někdo unesl dceru a dle všeho ji zavraždil. Policistka Thulinová vyšetřuje vraždu ženy, ale duchem je už na jiném oddělení neb chce z oddělení vražd odejít. K ruce je jí přidělen detektiv Europolu Hess, který je zde trochu za trest než se dořeší jeho přestupky. Zatím nikdo sympatický a bohužel to tak i zůstane. I další policisté, kteří se zde vyskytují, jsou jen nafoukané nádoby. Každopádně vyšetřování samotné je velmi napínavé. Kaštanový panáček s otiskem palce asi mrtvé dcery to krásně komplikuje. K tomu to hnusné dánské počasí a dánská sociálka, protože se ukáže, že zavražděné nebyly zrovna matkami roku a parádní thriller je na světě. Kdo je vrah jsem tušila, tedy z které postavy vrah vyrostl jsem tušila. Ale kým se stal v dospělosti, to bylo překvapení. A velké. I finále a rozuzlení je velké. Škoda jen, že mi žádná postava nepřirostla k srdci.


maličkán
maličkán
15.11.2023 5 z 5

Výborný thriller, který rozhodně nezklame. Ač v knize byly úseky s politikou, což mě moc nebere, přesto neodebírám bod, bylo to skvělé čtení.

Vikk
Vikk
18.10.2023 4 z 5

Dobrá kriminálka. Ze začátku mi trochu vadilo, že mi nebyl sympatický nikdo z hlavních hrdinů, ale to se s postupujícími stránkami mění k lepšímu. Příběh zajímavý, vyšetřování taky, jen jsem před nedávnem četla knížku, kde byl pachatelem v podstatě stejný člověk, takže jsem ho odhalila až moc brzo. Už jsem těch skandinávských kriminálek přečetla ani moc no... Ale jinak doporučuju.

PREBURDA
PREBURDA
25.09.2023 1 z 5

Kaštan, toť tvrdý podzimní plod. Uuuf......... a kniha byla podobná, to bylo trápení, se jí "provrtat". Žel, budu patřit do druhé skupiny čtenářů. Nastíněním první kapitoly, jsem si řekla juj, to bude mrazivé čtení, ale nestalo se. TOP Triller? Čtivá kniha, že z ní nebudu spát, že se od ní nebudu moci odtrhnout? Spíše naopak. Ještě jsem nečetla knihu, která má 130 kapitol, které většinou mají jen pár stran nebo i třeba jednu, působí to velmi rušivě, jelikož na sebe nenavazují. Autor jí vždy utne a hned skočí do jiné kapitoly a jiný děj...... pravděpodobně za účelem čtenáře držet v napětí, nevím. Zdlouhavě rozepsané, postavy samy o sobě mi přišly mdlé, jen snad kriminalista Hess, měl hlavu a úsudek, byť se na něj dívali přes prsty. Jak už tady bylo zmíněno, ani já jsem se ke knize nechtěla už vracet a pokračovat ve čtení. Ale motivace byla pouze, kdo z té spletité knihy vyjde jako vrah a jeho motiv. Kniha má jednoduchý a jasný, velmi pěkný přebal, za to dostává 1*. Obsah, však "převrtaný a neucelený" jako ten kaštan na přebalu. Za mě NE.

Laféeverte
Laféeverte
22.09.2023 4 z 5

V rámci celkového hodnocení je to moc dobrá detektivka. Má specifickou ponurou atmosféru, je přiměřeně akční, drží vaši pozornost dobře dávkovaným odhalováním různých skutečností, napínavý závěr.... Jen jsem z toho teda měla pocit, že osm mužů z deseti jsou vlastně skrytí sexuální predátoři, a pokud to fakt takhle funguje, tak budu chodit ven (teda možná i doma, co když se někdo dívá) v něčem jako o dvě čísla větší včelařský oblek, pod který schovám ještě nějaké obranné prostředky....Celý příběh je opravdu dobrý a o to víc mi na konci přišlo škoda, že pachatel měl v knize tak málo prostoru. Prostě takový vrah si vyloženě říká o to, abyste ho trochu víc poznali. Chtělo by to o maličko méně slepých uliček a tápání vyšetřovatelů a o trochu více psychologie zločince. Myslím, že by pak ani nevadilo, kdyby se jeho totožnost odhalila dřív.

marky2558
marky2558
18.09.2023 3 z 5

Zajímavé čtení, dokonce mě ani do poslední chvíle nenapadlo uvažovat, že by vrah mohl být zrovna ten člověk, měla jsem tipy na jiné dva lidi :-) Smutný příběh ve kterém se odráží určitá krutá realita.

valky
valky
29.08.2023 5 z 5

Kniha vás okamžite vtáhne do děje a do krutostí, které se staly... A od první věty nedokážete odtrhnout oči. Brilantně napsané. :-)

lucie2371
lucie2371
27.08.2023 4 z 5

Přibližně 130-150 stránek trvalo než jsem se do knihy začetla. Pak už ale kniha měla spád a dílky do sebe začaly krásně zapadat. Téma kolem kterého se kniha točí je ale bohužel dost reálné...více spoilerovat nebudu.
U konce knihy ukápla slzička.

Haloon
Haloon
19.08.2023 4 z 5

Kaštánek dělá čest svému žánru tedy severské krimi, kde krev teče proudem nejčastěji pod příkrovem studené skandinávské noci. Čtenáře má mrazit při čtení v zádech, protože nikdo na stránkách knihy není v bezpečí.
Až sem je u Kaštánka všechno v pořádku. Avšak u konce se přesto objevilo zklamání nad řadou nezodpovězených otázek, zvláště okolo schopností a motivace vraha. Proč dělal to a to? A jak je možné, že mu všechno vycházelo?
Kaštánek není nejlepší severská detektivka jakou jsem četl, ale určitě není ani nejhorší.

Arella
Arella
18.08.2023 5 z 5

Vynikající thriller. Promyšlený, nápaditý, dobře napsaný, plynoucí stále dopředu, napínavý do poslední chvíle. Pěkný čtenářský zážitek ze severu. Děkuji!

kob
kob
14.07.2023 5 z 5

Příběh skvělý, jen bych se přimlouvala za aspoň jednu sympatickou postavu. Chytří policajti jsou zde nepříjemní a ti hloupí nebo zlí mají tolik prostoru, že to ve čtenáři budí až potřebu fyzického násilí - kdyby je měl po ruce ;)

B4LU
B4LU
26.06.2023 3 z 5

Jsem z knihy trochu rozpačitý. Ten detektivní thriller je sám o sobě docela fajn, ale připadá mi, že autor až příliš tlačil na pilu, co se vší té bezútěšnosti týče - je pořád jen hnusně; vraždy (a další zločiny) jsou brutální do té míry, že působí až tak jako na efekt; jediné schopné detektivy (samozřejmě na prahu vyhoření) všichni nesnáší a hází jim klacky pod nohy, kde to jen jde; vrah je taktický génius, kterému vychází všechny plány a náhody (samozřejmě až do závěrečného střetu, kdy za sebou naseká hned několik školáckých chyb). Plus mi vlastně není jasné, proč třeba ze svých obětí odebíral "vzorky", případně proč na svůj primární cíl vlastně neudeřil hned jako první...
Bylo to celkem fajn, ale je v tom až příliš mnoho "ale".

jarda155
jarda155
25.06.2023 5 z 5

Po dlouhé době kniha, na které nenacházím slabinu.Drsné téma, dobře rozvětvený příběh bez zbytečných odklonů a dotažený konec.
Vůbec nevadí, že hlavní hrdinové nejsou alkoholici a dokonce mi výjimečně nevadí ani to, že to "dobře" dopadne.

Janina82
Janina82
24.05.2023 4 z 5

Děj knihy se odehrává v Kodani. Vše odstartuje vražda ženy, matky. Vražda je to brutální. U mrtvoly je nalezen panáček z kaštanů. Případ dostane přidělený vyšetřovatelka Thulinová, která už se vidí na jiném perspektivnějším místě. K ruce dostane detektiva Europolu Marka Hesse, který má tenhle post vlastně za trest a jediné, co ho zajímá je, co nejdřív se vrátit zpět do Haagu, kde působil do této doby. "Běžná" vražda se začne zamotávat tehdy, když technici objeví na kaštanovém panáčkovi otisk prstu dívky, která má být už rok mrtvá. Tělo se sice nenašlo, ale vrah se přiznal a je zavřený. Než se vyšetřovatelé stačí rozkoukat, objevuje se další vražda, oni zapomínají na své plány a začíná boj kdo s koho. Hlavní hrdinové - detektivové, jsou vykresleni jen zběžně, autor nám příliš netříští pozornost nějakými vztahovými záležitostmi, což beru jako plus.
Rozjezd je pomalejší, ale kniha se čte dobře od prvních řádků. Od půlky vám dělá problém knihu odložit a poslední třetinu prostě musíte dočíst, i kdyby byly dvě hodiny v noci.Rozuzlení je nečekané, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak vše do sebe zapadá. Moc se mi líbil konec, který jsem takový nečekala a byla jsem milá překvapena. Knihu doporučuji tomu, kdo má rád napětí, detektivky se jmény, které zaručeně neumíte vyslovit a komu nevadí občas brutálnější scény

Ellen16
Ellen16
10.05.2023 4 z 5

Knížka měla pomalejší start a trvalo mi, než jsem se dokázala začíst. Nejvíce mě bavila poslední čtvrtina knihy, to jsem se nemohla odtrhnout. Celkově hodnotím jako povedenou detektivku, která rozhodně není předvídatelná a překvapí.

Emma27
Emma27
26.04.2023 5 z 5

Podmanivý ,drsný napínavý thriller.

KatyM.
KatyM.
21.04.2023 5 z 5

Úžasný severský thriller. Od prvního okamžiku drsná a napínavá.

Shaxx
Shaxx
19.04.2023 3 z 5

Začátek byl poměrně vleklý a rozvláčný, ale pokud se člověk překousal přes prvních cca 70 stran, začala konečně akce. Severské krimi mě baví, má takovou zvláštní depresivní atmosféru, a tady to nebylo jinak. Příběh má ale pár slabších článků, zejména silně nesympatické vyšetřovatelské duo, až moc natahované rozuzlení zápletky, která je na konci docela odbytá a neuspokojivá...A i když se to po pomalejším startu četlo dobře, tyhle slabé články mi nedovolí dát celku více hvězd. Uvidím, co seriálové zpracování.

monte
monte
08.04.2023 5 z 5

Bomba, přečteno jedním dechem.