IvetaZ IvetaZ komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tak tenhle příběh mě bavil ze všech přečtených knih Mornštajnové nejvíc, ani nevím přesně čím to bylo. Tři generace a s nimi související životní trable, komplikované vztahy partnerské i rodinné. Prostě výborný!

04.08.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moje první Agatha a jsem nadšená, to jste přece nikdo nemohl tušit předem! Absolutně nechápu, kam na ty zápletky autorka chodila a jak byla plodná v tom psaní! Určitě si časem najdu něco dalšího :-)

22.11.2021

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nejlepší básnická sbírka pro ty, kteří poezii neholdují stejně jako já a pokaždé mě šokuje, jak kruté mají často básně konec. Nejradši mám Vodníka, Vrbu a Svatební košili. Kdysi přečteno, a rozhodně ne naposledy, i poslechnuto jako audiokniha.

20.04.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nejvíc děsivé je na tom ta autorova přesná vize a detailní popis tak šíleného světa, jehož prioritou je zničit charakter individua tak podle, že jediná cesta z bolesti je přát si, aby tu bolest za mě převzal milovaný člověk. Nesnesitelná krutost bytí tohle!

18.11.2021

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

S opatrností po zkušenostech s bestsellery a silně opěvovanými knihami jsem si Šikmý kostel zarezervovala v knihovně a čekala až na mě přijde řada. Hned první strany mě navnadily na pro mě zcela nové trpké příběhy ze života obyčejných lidí v pohraničí. Ženy - silné, znavené prací doma i ve službě, které zažily nejeden životní pád, a muži - tvrdí, špinaví a splachující uhelný prach i pachuť války žitnou, si získali můj soucit a obdiv. Česko-polský konflikt byl pro mě naprostou novinkou a za vysvětlení jsem velmi vděčná. Kniha se mi velmi líbila jako už delší čas žádná jiná a na pokračování si určitě najdu čas.
P.S. Musím dodat, že je to psáno naprosto dokonalým jazykem obohaceným o nářečí, slang... No jako bych místy četla knihu napsanou před 70 lety. Žádná jednoduchá moderní čeština s opakujícími se plevely. To vám byla lahoda to číst :-)

21.10.2021 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Žádná jiná kniha nebo film mi tak dobře nenavodí léto jako toto. Film se drží předlohy, obojí je vtipné, milé a cítím tam takovou tu lásku, která šimrá v podbříšku, jako když se zamilujete až na půdu :-)

01.11.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Miluju to a nestydím se za to. Vyrostla jsem s Harrym a nemálo času strávila představami, jaký by to bylo být v Bradavicích, s radostí bych je tehdy vyměnila za prvouku a mlže. V dospělosti se pravidelně vracím ke knihám i filmům, ale prvních 5 dílů mě baví nejvíc.

04.08.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Po pár měsících od přečtení měním ze 3 na 4*. Příběh měl totiž velmi zajímavé zápletky, místa děje i povahy postav, všechny mi byly sympatické a jejich myšlenkové pohnutky působily reálně. Ale jo, je to dobře napsané!

01.12.2021 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Souhlasím, že má příběh své mouchy, ale na to, že je to bestseller, mi to překvapivě sedlo. Celkový nápad o ..šmírování" cizích lidí mě chytil a stránky ubíhaly fakt extra rychle.

10.12.2021 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Čekala jsem něco víc. Příběh klouže po povrchu, postavy nepropracované, nic jsme se o nich nedozvěděli. Mám pocit, že humbuk kolem vznikl pouze, protože byla v názvu použita Osvětim.

30.05.2022 2 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Tady podle mě vůbec nejde o to, jestli Vánoce milujete nebo jsou vám lhostejné. Vánoční koleda vás určitě nenechá chladnými, protože je popsána krásnými slovy pro útěchu rozcuchané a unavené duše. Každý si s sebou táhneme nějaký ten řetěz, ať jsme si toho vědomi či ne, ať je r. 1843 nebo 2021, a to je, myslím, na tom to utěšující - uklidňuje nás, že bez ohledu na čas, lidské duše se trápí stále tím stejným. Co chci, co potřebuji, co je dobré, co mi nesvědčí, to každý zjistí pouze a jen svou vlastní zkušeností, přestože zvídavé duše čtenářské jsou hlavy otevřené a nasávají podobné příběhy jako houby vodu.

03.12.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Jsem holka z vesnice, v dospělosti jsem si zkusila i život ve městě a už nikdy. Četlo se to lehce, reálný základ by se tam našel, v každý vsi najdete stejný postavičky, ale mě to takhle vcelku přišlo vlastně hrozně dogmatický, smutný a to vesnice není. Ano, je plná drbů, propletenců rodin, starousedlíků i naplavenin, stavění a slepici sem tam taky potkáte, ale člověk má tak nějak silnější pocit těch kořenů, pospolitosti a radosti z náhodných setkání a pozdravů a úsměvů i mezi cizími lidmi. Tak to mi v té knížce nějak chybělo...

21.10.2021 3 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Anne Frank

Je moc náročné číst, když víte okolnosti a jak to dopadne. A také musím přiznat, že jsem se cítila zahanbeně a nesvá, že zaprvé: čtu cizí deník, zadruhé: takhle poutavě psala taková malá holka, a to si psala jen svůj deník. Mrzí mě, Anno, že jsme ti nakoukli do soukromí, ale věz, že generace lidí po tobě moc potřebují příležitost vědět, pochopit, soucítit a nedopustit podobnou nespravedlnost, jako se stala tobě.

22.11.2021

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Úžasná kniha. Ze začátku jsem nemohla přestat číst. Od poloviny mě ty všechny křivdy a tragédie nějak braly náladu, z toho neobviňuji autora, ale politiku. Moc se mi líbilo vykreslení postav, jejich propletení a také by mě nakonec zajímalo, jak moc je která přikrášlená či reálná :-) Ale konec teda vzala autorka hopem, to jsem se musela vrátit, abych si pořádně uvědomila, co se tam vlastně stalo.

16.04.2018 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Skvělý to je! Rozhodně to není primárně Young Adult, myslím, že to bude bavit kohokoli, komu nevadí sci-fi. Téma nápaditě zpracované, promyšlené (politické rozvržení na kraje), krutá reality show, první díl prostě nemá chybu.

17.01.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Četlo se to dobře, děj utíká, ale příběh mě prostě nezaujal, a to nebyla má první kniha od Mornštajnové. Třeba Slepá mapa mě bavila víc.

23.11.2021 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Život s tetou Hanou nebyl snadný, ale ani ona ho neměla snadný. Celkově mě příběh ale nechytl a já nedokážu pořádně vysvětlit proč a jsem zmatená, že se to všem tak líbí. Zkusím to asi za nějaký čas přečíst znovu...

05.11.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Nápad s alternativní historií byl dobrý, ale na 300 stranách zřejmě prostě nešlo jít do hloubky a promyslet do detailu i reálnost politických a technologických věcí. Charakteristický styl psaní je zřejmý od prvních stránek, autorce šlo spíš o vykreslení rodinného dramatu ovlivněného politickým režimem, a tak hodnotím pouze popis rozkladu jedné rodiny, a to bylo jen dobré, takže za 3*. Převýchova ukradených dětí a jejich pohled na režim mě bavil, zasloužilo by to třeba i hlubší rozpracování jako povídka.

05.01.2022 3 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Jodi umí dobře psát. Tenhle příběh bych nedoporučovala číst v depresi, rozseká vás to. No a v dobré náladě vlastně taky ne, navodí vám to depku jako blázen. Ale pokud to čtení přežijete, budete šíleně vděční za to, co máte. Alespoň nějakej měsíc :-)

06.12.2021 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Při čtení jsem měla pro Sáru pochopení a rozuměla jsem, proč se rozhodla žít, tak jak žije... Jen mě mrzelo, že jí utíká život a ona spíš utíká před tou svou bolestí a traumatem, nebojuje s tím a žije jako poustevník duševně, ale i fyzicky... Měla jsem chuť jí říct: Ale co dál? Celý život máš před sebou... Depresivní, ale velmi čtivý příběh, zůstává mi v paměti i po čase.

22.11.2021 4 z 5