Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236/bmid_deset-malych-cernousku-mlR-236.jpg 5 5769 1142

Agatha Christie, „první dáma detektivky“, nade vše milovala nejen spletité šarády, ale i nejrůznější dětské hříčky, básničky či lidové písničky. Kdo by neznal třeba Pět malých prasátek anebo právě Deset malých černoušků? V neúprosném rytmu známého popěvku tu černoušků ubývá stejně jako hostů v luxusním sídle na ostrově, bouří odříznutém od světa. Jakási ďábelská síla žene podle předem připraveného plánu jednoho po druhém do záhuby, až nezbude žádný. Kam však zmizel vrah? Napínavá detektivka, která se dočkala několika filmových zpracování a hrála se na desítkách světových jevišť, patří bezesporu k tomu nejznámějšímu, co velká anglická autorka napsala.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

petym
petym
24.02.2024 5 z 5

První kniha od geniální Agathy. CH ,a je to mistrovské dílo. Dokonalá detektivka s pečlivě propracovaným příběhem. 5* každopádně.

Mooneylan
Mooneylan
08.01.2024 4 z 5

Má oficiálně první přečtená (vlastně poslechnutá) kniha od Agathy Christie. V audio verzi (namluvil Vladimír Čech) to byl zážitek o to větší. Mělo to přesně to, co jsem chtěla od takové detektivky - napětí, akci a typické filosofování nad tím, kdo je vlastně vrahem. Jsem ráda, že jsem se konečně na vlastní oči (uši!) mohla ponořit do příběhu, kde na vás dýchá atmosféra starých zakouřených knihoven v obývacích salonech, kde je postupně odhalován vrah. Asi tu Agathu budu muset pořádně prozkoumat! (Nejen ve filmových verzích Hercula Poirota v podáni Davida Sucheta).

Bernoulli
Bernoulli
07.01.2024 5 z 5

Nejlepší detektivka EVER!

teeyinka
teeyinka
02.01.2024 5 z 5

Skvěle houstnoucí atmosféra, výborná zápletka, podezření padá na všechny, překvapivé rozuzlení. Tohle mě bavilo a stránky ubíhaly jedna za druhou (ačkoli jsem to po prvních dvaceti stranách chtěla odložit, protože jsem se už na začátku ztratila v postavách!). Nedivím se, že je to klenot detektivní klasiky.

Pavla79
Pavla79
28.11.2023 5 z 5

Chtěla jsem si ji znovu přečíst, než se podívám na seriálové zpracování... V ČV již jednou čtenou knihu mám, tak jsem ji zařadila do "...více než 5 vydání..", jelikož tato kniha by mohla být vydaná klidně i 20 krát. :)

JamesCZE
JamesCZE
26.11.2023 5 z 5

Moje nejoblíbenější detektivka vůbec, opět jsem si ji přečetl po čase, opět dávám plné hodnocení. Detektivky s Poirotem jsou moc fajn, tohle ale je ještě o stupeň lepší, takřka dokonalé.

Miliarda
Miliarda
22.11.2023 5 z 5

Za mě nejlepší doposud čtená kniha od Agathy Christie. Brilantní námět, řada zápletek a nečekané rozzuzlení v podobě odhalení vraha, jehož totožnost jsem opravdu nepředpokládal. Deset malých černoušků si nezaslouží nic menšího než nejvyšší hodnocení.

martiline
martiline
15.11.2023 5 z 5

Toto mě velmi bavilo, nikdy dřív jsem nečetla ani neviděla film či divadlo Hned od začátku jsem si přiřazovala jednotlivé postavy a věděla jsem, jací výlupci to jsou. V celé detektivce není jediná nadbytečná věta. Hltala jsem knihu a zase jsem nic neuhodla. V jiných krimi ten odhad mám, u Agathy nikoliv. Takže jsem byla překvapená. Parádní čtení.

lenkaabooks
lenkaabooks
11.11.2023 4 z 5

Řekla bych, nejznámější dílko královny zločinu. Existuje film i divadelní hra. Do poslední chvíle netušíte, jak, kdo a proč. Deset lidí na ostrově postupně odpadá na základě dětské říkanky.

Maslojed
Maslojed
07.11.2023 5 z 5

Úplne první detektivka jakou jsem kdy četl.

LuckaK.088
LuckaK.088
24.10.2023 5 z 5

Naprosto skvělá detektivka, od které jsem se nemohla odtrhnout (ráno jsem si nastavila budíka o hodinu dřív, jen abych mohla číst než půjdu do práce). Viníka jsem si taky netipla správně. Za mě bravurní dílko, ke kterému se jednou moc ráda vrátím.

VladiKlaisner
VladiKlaisner
22.10.2023 5 z 5

Vždy skvělá a stále svá Agatha Christie!!!
Genialita aneb jak napsat dokonalou detektivku podle dětské říkanky.
Myslím, že tentokrát nedalo velkou práci uhodnout vraha hned na začátku, ale pak se cosi v příběhu zvrtlo a já byla s pátráním zase na začátku. Nicméně jsem se nechala naladit na stejnou notu a finiš se potvrdil.
Příběh mi trochu připomínal Past na myši, kterou jsem kdysi viděla v dramatickém zpracování Na Palmovce.

Surmei
Surmei
11.10.2023 5 z 5

První knížka od Agathy Christie, kterou jsem po doporučení přečetla. A přiznám se, že se mi do ní moc nechtělo... A pak se mi nechtělo od ní. Neměla jsem žádná očekávání, nečetla jsem ani anotaci ani hodnocení zde. A dobře jsem udělala! Dokonalé, sakra dokonalé. Proč jsem to nečetla dříve. Na to jak je knížká útlá, tak je to nabušené vraždami. Geniální zápletka, sice na začátku mi dělalo množství jmen problémy, ale pak jsem se do toho dostala a už jsem jen hlídala verše, abych odhalila prostor pro vraždu dříc než se stane. No moc se mi to nedařilo. A ten konec? Panečku....!

Tirisa
Tirisa
11.10.2023 5 z 5

Tak tohle byla naprostá bomba. Skláním se před paní Christie, opravdu je to královna tohoto žánru. Na téhle knížce je vidět, že nejsou potřeba stovky stran, ani brutální vraždy, které musí za každou cenu šokovat...kam se na ni současní autoři hrabou...a to mám detektivky ráda :-) Nebyla tu žádná hluchá místa, byla jsem napjatá jako kšandy od začátku až do konce...a celou knížku jsem , i přes dvě malé děti, zvládla ve dvou dnech, což mi přišlo úplně nereálné...Ale v tomhle případě jsem prostě četla a četla, kdykoliv to bylo jen trochu možné...Doporučuji všemi dvaceti :-)

apq
apq
07.10.2023 5 z 5

Kniha je napínavá od začátku do konce, dobře se to čte, nejsou hluchá místa. Vrah překvapivý a nečekaný.
Rozhodně doporučuji.

pif69
pif69
30.09.2023 5 z 5

Přečteno mnou kdysi dávno, s kouzelnou ilustrací A.Borna, a pak ještě několikrát . Vždy pobaví . Nádherná ukázka anglického náhledu světa a humoru .
Jen škoda , že se pár ukřičených svazáckofašistických hlídačů čistoty rasy snaží takovou literaturu likvidovat .

janasim
janasim
27.09.2023 5 z 5

Klasika, která se už dnes jmenuje jinak. To byla pecka! Asi nemusím psát o čem je. Příběh záhadných vražd na osamělém ostrůvku od Agathy Christie je jistě všem dobře znám.
Přestože jsem viděla divadelní ztvárnění této detektivky a věděla jsem, jak to všechno ve skutečnosti bylo, četla jsem jedním dechem. To je ta knížka, kterou nechcete odložit, ikdyž vás druzí stále ruší.
Tak teď se těším ještě na film.

Díra_na_trhu
Díra_na_trhu
18.09.2023 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tohle je lahůdka. Je to hotová symfonia paranoia. A okouzlující mi připadá symbolika s ulámanými figurkami černoušků. Jak se na ně postavy nejprve dívají ledabyle, a pak s hrůzou.

lenny_prague
lenny_prague
11.09.2023 3 z 5

Je to asi ostuda, ale byla to moje první kniha od Agathy. Má skvělý spád, neotřelou a výborně vypracovanou zápletku. Na mě je, jak už tu bylo zmíněno, ale příběh psaný moc suchopárně, nezáživně.

JustWomen
JustWomen
30.08.2023 4 z 5

Vraždy podle dětské říkánky? Skvělý nápad, jen kdyby to nebylo tak anglické a suchopárné. Epilog vše vysvětlil, ale úspěšnost realizace takového naplánování vražd zdá se mi poněkud nereálná. Styl psaní poplatný své době by mi nevadil, ale za suchopárnost hvězda dolů.
A ještě jedna připomínka - tolik mrtvol v domě a žádný smrad?