Deset malých černoušků

Deset malých černoušků

Agatha Christie, „první dáma detektivky“, nade vše milovala nejen spletité šarády, ale i nejrůznější dětské hříčky, básničky či lidové písničky. Kdo by neznal třeba Pět malých prasátek anebo právě Deset malých černoušků? V neúprosném rytmu známého popěvku tu černoušků ubývá stejně jako hostů v luxusním sídle na ostrově, bouří odříznutém od světa. Jakási ďábelská síla žene podle předem připraveného plánu jednoho po druhém do záhuby, až nezbude žádný. Kam však zmizel vrah?

Napínavá detektivka, která se dočkala několika filmových zpracování a hrála se na desítkách světových jevišť, patří bezesporu k tomu nejznámějšímu, co velká anglická autorka napsala. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/236/deset-malych-cernousku-236.jpg 4.72801

Ten Little Niggers (1939)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

Ivan F
předevčírem

Čitateľská výzva 2017 - Príbeh odohrávajúci sa na ostrove.

Knihu som čítal už pred niekoľkými rokmi, ale dodnes si pamätám, že ma nesklamala. Jej opätovné čítanie mi prinieslo pôžitok a oddych počas horúceho leta.

Riccia

Naprosto dokonalá, nevím, proč jsem se jí tak dlouho vyhýbala. Vřele doporučuji všem, kdo mají rádi napětí a chytrou zápletku.

Atlantis

S knihami označovanými jako klasiky je to obtížné. Od takového díla prostě očekáváte skvělou zábavu. A já si troufám tvrdit, že Deset malých černoušků je první klasikou, která dokázala tato očekávání pro mě splnit.
Děj se hned po příjezdu na ostrov rozjede a nesundá nohu z plynu až do samotného závěru. Úžasně vytvořená atmosféra, perfektní napětí, zajímavé postavy a jejich motivy, životy a charaktery. Budete se cítit rozpolceni, protože na jednu stranu chcete dočíst, chcete zjistit, kdo je vrahem, ale na druhou stranu budete chtít, aby příběh pokračoval dál a dál.
Rozuzlení se mi ne úplně líbilo, krapet přitažené za vlasy, ale rozhodně nic, za co bych ubral na hodnocení.
Pokud chcete opravdu kvalitní knihu, krátkou, svižnou, napínavou a mysteriózní, zkuste Černoušky. Neprohloupíte.

KnihomolkaMaky

Dokonalá kniha!! Vůbec jsem netušila, kdo nakonec bude vrah!

HonzaVýborný

Budete velmi překvapení, jak se celý vražedný příběh dokáže vyvinout.
Na konci Vás čeká odpověď na všechny otázky, které během četby padnou.

Angelee

Jednoduše skvělá detektivka! Byla jsem napjatá celou dobu, i přesto, že jsem věděla, jak to dopadne (už dříve jsem viděla divadelní hru a TV seriál). Byl to zajímavý pohled na knížku, protože už od začátku jsem mohla sledovat, jak si počíná vrah. A přišlo mi to vlastně logicky vydedukovatelné, kdo tím vrahem je, tak od půlky knížky. Samozřejmě kdybych prvně četla knížku, asi bych tápala stejně jako ostatní, ale možná ti nejbystřejší čtenáři to pochytit mohli.
Občas se sice postavy chovaly divně (třeba že šly dělat přesně tu věc, při které v říkance o Deseti černoušcích následovala smrt), ale na dojmu to neubralo.
Celkově můžu jen doporučit - nejen knihu, ale i ostatní zpracování tohoto díla.

katkaq

Ta myšlenka!!! Prostě dokonalé, co k tomu říct. Celou dobu se na to snažíte přijít. Najít vraha, ale nakonec vás to stejně překvapí. Kdo nezná tuhle knížku, tak nezná svět detektivek. Nedokážu pochopit, jak Christie na tenhle nápad přišla, ale obdivuji za to. Dlouho dobu mě nic nezaujalo jako tahle kniha. A to jsem ji už předtím slyšela jako anglickou audio knihu. Geniální!!

sabulicka

Výborně napsaná detektivka! Ten nápad, styl psaní, díky kterému se příběh rychle čte, brilantní.

janii0943

Jedna z nejlepších detektivek co jsem kdy četla - dokonalý zločin

Ajinka126

Pro mě je to trochu velká klasika. Je tu zvláštní skladba vět a vyprávění. Ovšem to nic nemění na tom, že tohle je opravdu perla a detektivní učebnice. To je neskutečné co na tak malém stránkovém prostoru Christie dokázala. Všechna čest. Zároveň prosím všechny budoucí čtenáře, aby knihu dočeli až do úplného konce :).

RudýOnkel

Tato kniha mi nedala spát. Napětí a dusno v pokoji mi zastínilo mysl tak, že i přes své tipy na pachatele se mi zatemnila mysl (a myslím, že i nejednomu dalšímu čtenářovi) a na konci jsem byl mile/nemile překvapen. Do knihy jsem se tak zabořil, že se četla jedna báseň

Příběh 10/10

Romance 2/10
Akce 8/10
Humor 2/10
Napětí 10/10

Welinie

Vyborna detektivka!

olle3

Musím se přiznat, že mě název ani obálka nijak nezaujaly, knihu jsem otevřel jen díky velkému množství dobrých recenzí.
Rozhodně jsem neprohloupil, protože jsem přečetl jednu z nejlepších detektivek, jaká se mi dostala do ruky. Mělo to všechno: spád, napětí i dobrou pointu. Vyčíst by se tomu nedal ani řádek, chvály by se daly vršit kopy.
Mě se hlavně líbilo, že jsem si mohl klást otázku "Tak kdo je, sakra, vrah?" až do poslední chvíle. To je tuším cílem všech detektivek, ale málo které se to podaří.

Je to i tím, že člověk už viděl/četl ledacos a je připravený téměř na cokoliv. Opravdu překvapit je pořád těžší a těžší. U Deseti malých černoušků bylo navíc rafinovaně použito stylu vyprávění, u kterého můžeme "slyšet" myšlenky postav. To by mělo identifikaci pachatele usnadnit, ale samozřejmě je tomu naopak.

Znovu jsem se ujistil o tom, že: Dobrá kniha se pozná tak, že ji přečtete do týdne - a nezáleží na tom, kolik má stránek.
Tuhle jsem zhltnul za tři dny.

Další recenze na http://sekerkatomas.cz

angloumene

Deset malých černoušků je dnes už legendární detektivka se spoustou nejrůznějších zpracování, jak divadelních, tak filmových. Kniha sama je čtivá, tak jak je u Christie zvykem. Bohužel samotné finále jsem čekala, no trošku větší, možná více šokující. I tak ale nemohu upřít nesporné kvality tohoto díla.

Dani5a

Velice čtivá detektivka, do poslední chvíle jsem opravdu nepoznala, kdo je vrah.

bee88maja

Pro mne trochu zklamání, od královny detektivek jsem očekávala více. Asi mi v žilách proudí málo ledové a klidné anglické krve. Zdrchaná severskou surovostí, toužím být překvapována. Tady jsem bohužel od prvního společného večera na ostrově tušila, kdo za tím vším stojí. Škoda Agatho, měla jsem tě najít dřív, zdá se mi...a možná bys mne uhranula. :)

AnetaKor

Neuvěřitelné. Myslím, ze lepší detektivku jsem od ni nečetla. Celou dobu jsem citala napětí a strach... A to jsem s nimi na tom ostrově ani nebyla.

MartAn1996

Naprostá dokonalost !!! Kvůli knihám jako je tahle, stojí za to číst.

Lenka1204

Skvělá knížka, co chvíli jsem podezřívala někoho jiného.. Film jsem sice neviděla, ale kniha opravdu stojí za přečtení.

Katranis

Filmové zpracování mě bavilo víc.

Lexina

Kniha se mi moc líbila. Děj byl napínavý, do konce knihy jsem nevěděla, kdo je vrah. Ale přišlo mi trochu divné, že se vrah pohybuje po domě a nikdo jej nespatřil. I když byla půlnoc a mně zbývalo ještě asi 40 stránek, prostě jsem to musela dočíst!! Musím říct, že by se mi to líbilo i bez toho závěrečného vysvětlení, prostě nás nechat v nevědomosti:))).

smiduska

Možná nejznámější, rozhodně nejoblíbenější.

Mi-šu-le

Absolutně skvělá detektivka, neuhádla jsem vraha, ale byla jsem blízko, každopádně lituji, že jsem si knihu nepřečetla už dřív. Jenom doporučuji, nemohla jsem se odtrhnout. Úplně jiná A.CH. Jsem zvědavá na filmové zpracování. :))

Dimas

Geniální!

Knihomolová

Má první přečtená kniha od Agathy Christie. Žádná její další detektivka (ač jsou také perfektní a já je prostě zbožňuju) ji už nepřekonala. Když jsem ji poprvé četla, začínal podzim. Vždy když jsem přečetla kousek z básně o malých černoušcích, přejela mi po šíji husí kůže a ve tvářích mě zahřálo slunce babího léta. Už nikdy nevymažu z hlavy ten pocit jaký mi kniha dávala. Vždy když se vrátí podzim, vrátím se i já alespoň na chvilinku na ostrov. Tento rok si ji znovu přečtu. V originále.

dia.riedl

Brilantní.
Miluju detektivky a Agatha Christie je prostě základ. Byla to má první kniha od ní a také asi největší letošní očekávanání. Pustila jsem se do ní hned, jak mi přišla a ještě ten den přečetla. Bylo to prostě geniální, myslím, že nebýt epilogu, nikdo nedokáže přijít na to, kdo je vrah. I když jsem během četby nějaká podezření měla.
Stejně, jako jsem četla v jednom komentáři, i mě trochu chyběl popis ostrova, domu a počasí, ale psychika postav byla popsána skvěle.
Zajímalo by mě, jestli jste si nějakou postavu oblíbili? Já ano, pana Lombarda a doktora Armstronga. Soudce byl taky fajn, měl dobré postřehy.
Hrozně mě bavilo to ozvláštnění pomocí říkanky! Vždycky jsem se podívala na následující verš a radovala jsem se, že jsem alespoň přišla na způsob vraždy, dřív, než to bylo řečeno :D Nicméně jsem byla v koncích s určením vraha.
Taky má přenádhernou obálku!!! (2017)

azertaaz

Normálně detektivky nečtu, ale díky výzvě jsem se do jedné pustila. A vypadá to, že do té nejlepší. Přečetla jsem jí jedním dechem. Můžu jen doporučit.

kalimero007

Neuvěřitelně propracovaný celý děj do detailu. Nedalo se od knihy odtrhnout.

EmaChocho

Nejdřív mě kamarádka vzala do divadla na hru. Byla dokonalá a okamzitě mě přinutila sehnat si knížku a pustit se do ní. Samozřejmě jsem předem věděla, kdo je vrah (i když až do rozuzlení hry jsem to netušila), ale to tomu neubralo na napínavosti, dechberoucnosti nebo snad zajímavosti. Je to moje první od A. Christie a musím říct, že určitě ne poslední. Klobouk dolů, výborně propracovaný děj, skvěle vystavěné postavy a situace. Opravdu mohu jen vřele doporučit.

NemmamSlov

Na to ala je mala ta knizka tak sa toho odohralo strasne vela. Zatial som nic necital od tejto autorky a detektivky som mal celkom rad a preto som sa odhodlal pustit do tohto pribehu. Co sa tyka kvality tak to urcite nie je zle, ale aj tak mi tam nieco chybalo. Mam radsej ked ma knizky milo prekvapia, bohuzial tato to nebola. Vraha som si tipol spravne, aj ked autorka ma tam potom dost zmiatla, ale dedukcia ma nakoniec nesklamala. Prepracovanie vrazd zaujimave, ale tiez mi tomu nieco chybalo. A nie je to nejaky masaker motorovou pilou. Neviem, uz mam asi zo scifi a fantasy prepalenu hlavu a preto mi to pripadalo take slabsie, ale hold kazdy podla svojej chuti. Ale, ako vecerne citanie pri lampicke urcite fajn.