IvetaZ

Přečtené 247Muzikantská Liduška
? - červen 2022
Muzikantská Liduška 1957, Vítězslav Hálek


Tohle není žádná lovestory
červen 2022 (21.-26.)
Tohle není žádná lovestory 2021, Mary Hargreaves


Malé pikantní vraždy
červen 2022 (19.-21.)
Malé pikantní vraždy 2019, Jussi Adler-Olsen


Než vystydne káva
květen - červen 2022
Než vystydne káva 2019, Tošikazu Kawaguči


Netěhotná
květen - červen 2022
Netěhotná 2020, Jenni Hendriks


Skála
květen 2022 (11.-26.)
Skála 2013, Peter May

Setkání s Mayem pro mě bylo překvapení. Nejvíc oceňuji, že jsem díky knize hodně poznala Skotsko - jména, místa, nátury, lov guga... Je to jiný druh detektivky, spíš jde o překousávání minulosti a příběh je dost depresivní, všude samé promarněné životy a nešťastní lidé. Navazující knihy si asi přečtu, ale potřebuju pauzu.


Muži, kteří nemají ženy
květen 2022 (10.-24.)
Muži, kteří nemají ženy 2015, Haruki Murakami

Murakamiho styl psaní je zvláštní. Možná proto, že jsou Japonci zvláštní, jiní než Evropané a úplně odlišní od Američanů. Jeho knihy mě šíleně přitahují, podle názvu, podle anotace, ale s hodnocením mám někdy problém a hodně o tom přemýšlím. Proto je budu muset přečíst všechny :-) Od tohoto souboru povídek jsem asi čekala něco jiného, někdy to byly spíše úvahy o životě než příběhy.


Medvěd
? - květen 2022
Medvěd 2019, Anton Pavlovič Čechov

Poslechnuto jako audiokniha. Komedie o nerudném statkáři a vdově a jejich zalíbení navzájem v sobě :-). V divadle s paní Zázvorkovou a Werichem to musí být zážitek.


Hornické vdovy
květen 2022 (01.-13.)
Hornické vdovy 2019, Kamila Hladká

Poslechla jsem knihu na rádiu. Snad to bylo těmi jednotlivými hlasy, procítěním v hlasech, ale myslím, že to na mě zanechalo větší dojem, než kdybych si to četla. Bylo to smutné, nešťastné a lítostivé povídání o životech, příběhy vesměs stejné, ale jednotlivé ženy se s tím praly každá po svém. A je to tak, nejde říct: Chlapů je milion. Ten váš je jen jeden.


Zulejka otevírá oči
duben - květen 2022
Zulejka otevírá oči 2017, Guzel Jachina

Už před několika lety mě zaujal název knihy. Je to maličko jiný příběh, než jaký si představíte, když se řekne ,,gulag". První dvě kapitoly ze Zulejčinýho domova byly super, vlastně si umím představit i příběh vystavený pouze v prostředí jejího tatarského obydlí a ve stylu vesnického života, jaký žili s Murtazou a Čarodějnicí, než jim do toho vpadl Ivan. Některé kapitoly byly hodně o vnímání světa, např. doktor a jeho psychická porucha vs. porod nebo Jusufovy představy o domovech a světě, ze kterého všichni kromě něj přišli do osady. Poslední třetina se mi vyloženě táhla kvůli agitaci, politice, tahanicím mezi veliteli... Takže z prvotního nadšení musím polevit na 4*, přesto doporučuji přečíst. PS: Ráda si prohlížím mapy, když je děj zasazen do takové divočiny, a řeka Angara a Krasnojarsk - to je nádhera.


Cizinec
duben - květen 2022
Cizinec 2005, Albert Camus


Příběh Arthura Truluva
duben 2022 (29.-30.)
Příběh Arthura Truluva 2021, Elizabeth Berg

Potřebovala jsem něco lehčího a moc neočekávala a dostalo se mi velmi milého a zdá se mi, že i netradičního příběhu, který jsem zhltla za dva dny, ale myslím, že pamatovat si ho budu déle. Jedná se vlastně z počátku o velmi smutné povídání o zdánlivě nesourodých typech lidí, kteří se v jednu chvíli potkali a až tehdy si uvědomili, jak osaměle doposud žili. A tak si utvořili vlastní rodinu. Hlavní myšlenka tkví v tom, že každého v životě potká nějaký druh neštěstí, ale štěstí se taky musí jít trošku naproti. Při čtení jsem přemýšlela, kde asi přišla autorka k námětu, protože to se snad nedá vymyslet, to se tak zákonitě muselo někomu stát :-)


Viděl jsem peklo
únor - duben 2022
Viděl jsem peklo 2004, Tvrtko Vujity

Četla jsem to skoro tři měsíce. Po prvních dvou kapitolách o lepře jsem potřebovala pauzu. Neměla jsem tušení, jak odporná a devastující je to nemoc. V tom textu byly ty největší odpornosti, které jsem kdy viděla ve filmu nebo četla, u upadávajících částí těl jsem doslova kvílela a musela knihu odložit. Ze začátku se mi zdál text novinářsky věcný/bezemoční, v dalších kapitolách bylo více autorových pocitů zděšení a zmaru nad životy lidí, se kterými se při svých cestách setkával. Ani u dalších kapitol jsem se však nenudila, přečetla jsem je v podstatě najednou.


V posledním tažení
duben 2022 (19.-23.)
V posledním tažení 2022, Nina Lykke

Jeden dObrovský výprodej mě donutil navýšit kapacitu vlastních knih, a tak jsem se potkala s Elin. Příběh je svižný a čtivý, někdy vyprávěcí, jindy k zamyšlení. Elinin přístup k pacientům mi byl blízký, oni ti praktici to taky nemají jednoduché, znám to z rodiny. Krize středního věku, vyhořelý vztah, vyhořelý život vs. tajemství, touha, stará láska nerezaví, proč by ne. A podělím se s jednou myšlenkou, která mi z knihy utkvěla: ..Neklid a neurózy nepředstavují výjimku nebo nemoc, nýbrž jsou přímo základním stavem - kdyby nám byla od přírody vrozená schopnost žít harmonicky tady a teď, pak by naše předky něco sežralo a vyhynuli by dávno předtím, než by stačili vylézt z moře. Jsme tady proto, že pocházíme z nekonečné řady neklidných neurotiků, kteří se nevzdali, kteří metodou pokus omyl a s pomocí strachu a nočního bdění nakonec přišli na to, jak mají zajistit, aby jejich potomci přežili, a jak se chránit proti divé zvěři. Nejsme tady proto, abychom se bavili, a ti, co to nepochopili a jen si tak blábolili a neuvědomili si nebezpečí nebo se vědomě vykašlali na ochranu před nehodami a útoky, ti zemřeli, ještě než jejich smích dozněl, nemluvě o tom, že se nerozmnožili. Jsme tady proto, že se naši předkové stihli rozmnožit než je něco zabilo nebo než mřeli hladem a tohle dokázali právě díky domu, že uměli lépe odhalit predátory číhající v trávě než se těšit z krásných květin rostoucích v téže trávě. Z takových neurotiků my pocházíme, právě jim vděčíme za svou existenci."


O knihovnickou sovu 2021
březen - duben 2022
O knihovnickou sovu 2021 2022, * antologie

Vřele doporučuji tomu, kdo má rád krátké historky ze života. Tady je znát, že mezi lidmi je mnoho zatím neobjevených spisovatelů, kteří umí napsat čtivý a vtipný příběh. Jen možná zatím nenašli odvahu vyjít s nimi na světlo, a to je škoda.


Brodeckova zpráva
duben 2022 (01.-19.)
Brodeckova zpráva 2014, Philippe Claudel

První půlka se mi táhla asi z netrpělivosti, kdy už dojdeme k jádru pudla. Hodně zpověď, málo přímé řeči, ale příběh je to skvělý, originální a velmi silný. Myslím, že to hodně donutí k zamyšlení mezi jakými lidmi z našeho nejbližšího okolí vlastně žijeme, protože ,,aby člověk něco našel, musí to hledat". ,,Nevím, jestli se dá z některých věcí vyléčit. Vyprávět možná nakonec není tak spolehlivý lék. Možná, že naopak vyprávěním si člověk jen udržuje rány živé, jako řezavé uhlíky, aby oheň mohl na přání zase pořádně vzplanout."


Havran
17. duben 2022
Havran 1946, Edgar Allan Poe

Symbolika a tajemno - o tom celém to je. Myslím, že si to musím nechat ještě uležet a vrátit se k tomu později, protože zatím mě to neoslnilo.


Bajky barda Beedleho
duben 2022 (16.-17.)
Bajky barda Beedleho 2017, J. K. Rowling (pseudonym)

Přečteno ušima a bylo to super. Nejvíc se mi líbila bajka O skákavém hrnci, Mágovo chlupaté srdce a O třech bratrech, kteří přelstili smrt (tu známe už z hledání viteálů). Ke každé pohádce připojil Brumbál svoje poznámky a taky se dozvíte hodně o historii soužití mudlů a čarodějů nebo kouzelnických hůlek.


Lakomec
15. duben 2022
Lakomec 2008, . Molière (pseudonym)

Skvělá a nadčasová komedie. Přečteno ušima během hodiny na procházce po okolí. Došlo mi, že příběh už dávno znám, ale přece mě to bavilo.


Kytice
duben 2022 (12.-15.)
Kytice 2014, Karel Jaromír Erben

Nejlepší básnická sbírka pro ty, kteří poezii neholdují stejně jako já a pokaždé mě šokuje, jak kruté mají často básně konec. Nejradši mám Vodníka, Vrbu a Svatební košili. Kdysi přečteno, a rozhodně ne naposledy, i poslechnuto jako audiokniha.


Máj
? - duben 2022
Máj 1954, Karel Hynek Mácha

Úryvky jsme asi museli odrecitovat každý už na základní škole. Místy je to dost náročná četba, ale každý by to měl zkusit aspoň jednou přelouskat.


Není kouře bez ohýnku
duben 2022 (11.-12.)
Není kouře bez ohýnku 1982, Agatha Christie

Záhadné anonymní dopisy a vraždy cloumají malým ospalým městečkem. Mnoho postav a zdánlivé souvislosti i nesouvislosti, které ústí v pro mě vždy překvapivý konec, co se týká Agathiných detektivek.


Pod kůží
březen - duben 2022
Pod kůží 2002, Michel Faber

,,Pod kůží jsme všichni stejní." Zatím moje druhá kniha od Fabera, tak si pořád si zvykám na styl psaní, ale anotace mi nedala spát už několik měsíců, že jsem si tu knihu prostě musela půjčit. Upřímně, začetla jsem se až od nějaké 80. strany. Není to nuda, ale je to takové krkolomně napsané, více méně zpověď s málem přímé řeči. Hodně jsem se musela na čtení soustředit, a to mě šíleně unavovalo. Jinak námět velmi originální, na tak krátký příběh i dost promyšlený a přitom stále tajemný. Věřím, že si knihu zapamatuji.


Tmavé stěny Willardu
březen 2022 (21.-26.)
Tmavé stěny Willardu 2016, Ellen Marie Wiseman

Příběh Clary by si klidně zasloužil samostatnou knihu. Byla jsem tak napnutá, co s ní bude dál, že mě maličko štvalo, že se střídá její příběh s příběhem Izzy, a tak jsem četla jako blázen a na tři otevření zvládla celou knihu. Tak nějak jsem tušila, že nálada v psychiatrické léčebně v 20. letech 20. století nebude ,,klientsky přívětivá", ale bylo to mnohem odpornější. Bylo mi líto té nespravedlnosti, obzvlášť u těch, kteří tam byli neprávem. Linka s Izzy ale nebyla špatná, jen to bylo prostě o mladé holce s nešťastným osudem, ale podle mě se zde zbytečně často opakovala pedofilní zápletka.


Na jih od hranic, na západ od slunce
20. březen 2022
Na jih od hranic, na západ od slunce 2004, Haruki Murakami

Krátký příběh, ale tolik plný vášně, přemítání o vlastním životě, osudu, lásce, pochybnostech o sobě samém. Bylo pro mě šíleně napínavé, kam se Šimamoto ztrácí a jak to dopadne. Ani nevím, jestli ten závěr byl dobrý nebo špatný. Spíš takový, jaký očekává konzervativní společnost - splynutí s davem a smíření s osudem.


Šikmý kostel 2
únor - březen 2022
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická


Děti deště
únor - březen 2022
Děti deště 2013, Marta Veselá Jirousová


Kráska a zvíře
? - únor 2022
Kráska a zvíře 1971, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont


ADA
únor 2022 (21.-25.)
ADA 2012, Jan Těsnohlídek ml.


Nesnesitelná lehkost bytí
únor 2022 (11.-24.)
Nesnesitelná lehkost bytí 2006, Milan Kundera

Román velmi věrně zobrazuje psychologii vztahů, jak si každý do nich vnášíme ty dobré věci, ale i své nezahojené šrámy z minulosti - traumata z dětství, zakořeněné vzorce, strachy, potřeby a nepochopení sebe sama i druhých navzájem. S neuvěřitelnou lehkostí jsou zde také vykresleny charaktery postav, že mám pocit, že je úplně znám a rozumím jim. Nikdo z nich není jen dobrý nebo jen špatný. A na konci jsem slzela, protože stejný odchod nejlepšího přítele po 13 letech jsme v rodině prožívali před několika měsíci. Krátké kapitoly plynou tak rychle, až mi to bylo líto a snažila jsem se knihu nehltat, ale prožít a užít. Pro mě skvělý zážitek. Takový ten, kdy ztratíte pojem o čase. Zařadím si jeden výtisk do své malé knihovny, protože jsem si už během prvních sto stran vypsala několik odstavců myšlenek, které mě zaujaly a chci mít možnost se k nim vracet kdykoli. Jedna za všechny: ,,Dokud jsou lidé ještě mladí a hudební skladba jejich života je teprve u svých prvních taktů, mohou ji psát společně a vyměňovat si motivy, ale když se setkají a jsou už starší, jejich hudební skladba je více méně uzavřena a každé slovo, každý předmět znamená něco jiného ve skladbě jednoho i druhého."


Král Lávra
18. únor 2022
Král Lávra 2006, Karel Havlíček Borovský

Krátká a jednoduchá báseň. Pro mě první setkání s Borovským a jsem mile překvapena, jak lehce a čtivě psal.


Dvacet snů
únor 2022 (17.-18.)
Dvacet snů 1992, J. Křesadlo (pseudonym)

Taková jednohubka pro odlehčení od náročnější četby. Autor měl dost epické sny, žádné primitivní. Možná není na škodu mít na nočním stolku zápisník a tužku pro zachování takových nočních perliček. U čtení jsem si často vybavila útržky mých vlastních snů a pousmála se nad tím, jak bývají sny nelogické a přitom, když je právě prožíváte, vám přijdou naprosto v pořádku, viz Sen VI. o dudákovi: ,,Ale já vás tam takhle pustit nemůžu... Vždyť vy, pane, nemáte hlavu... Ale jak můžete foukat, když nemáte hlavu?" ,,Jednoduše, osobo nevzdělaná..." Dmuchadlo pod ramenem a místo vyřezávané kozí hlavy na píšťale byla hlava moje. ,,Tak vidíte, člověče... že jsem si hlavu nezapomněl..."


Nejkrásnější pohádky o čarodějnicích
? - únor 2022
Nejkrásnější pohádky o čarodějnicích 1996, kolektiv autorů

Jedna z mých oblíbených knih s výběrem pohádek od různých autorů. Má nádherné ilustrace. Nejradši mám pohádku O Locice a jejích dlouhých vlasech a o Jabloňové panně.


Trosečník sibiřský
únor 2022 (05.-11.)
Trosečník sibiřský 2018, Světlana Glaserová

Tušila jsem, že by to mohlo být dobré, ale že až tak! Trosečník sibiřský je vyprávění malého chlapce o dobrodružství, které zažil se svou rodinou při harcování tam a zpět, na východ i západ po kruté Sibiři kvůli tatínkově práci. Je to živé, plné víry a odhodlání, že může být život lepší, a proto je třeba se vydat na cestu! Bude bavit děti školou povinné i dospělé. A co musím absolutně vyzdvihnout - famózní ilustrace, titulní motiv vazby, mapa uvnitř, dobové fotky s vloženou kresbou jsou tak na zlatou medaili pro ilustrátora! Neznám autorovu minulost a celý život, proto se vůbec nezabývám faktickou správností příběhu. Až z recenzí ostatních jsem vyčetla, že se možná vše nestalo úplně podle knihy, ale je mi to jedno, to vyprávění za to stojí.


S elegancí ježka
leden - únor 2022
S elegancí ježka 2008, Muriel Barbery

Podle anotace jsem čekala úplně něco jiného, tudíž jsem si po 50 stranách musela dát několik dní pauzu, ale nakonec jsem to dala celé, i když... Mám dojem, že se autorka nemohla rozhodnout, zda napsat román o lásce ve středním věku, o umění, literatuře nebo o filozofii. Příběh byl proložen několika krátkými úvahami ženy středního věku a nadprůměrné inteligentní puberťačky se sebevražednými sklony, z nichž některé byly čtivé, jiné jsem po pár větách nemilosrdně přeskočila a věřím, že mi nic neušlo. Za celou dobu jsem ale nepochopila, proč Renée skrývala svou inteligenci a dost mě to vytáčelo - proč by měla být domovnice zanedbaná a hloupá? Protože pracuje pro bohaté hloupé lidi? Důvod pro její rozhodnutí mi teda ušel. Konec knihy byl nelítostný a upřímně mě to dost zamrzelo, protože mám prostě slabost pro příběhy, kde se potkají dvě/tři takové spřízněné duše jako žily tady v jednom domě.


Jabloňová panna
04. únor 2022
Jabloňová panna 1969, Karel Jaromír Erben

Krásné klasické pohádky, které by neměly chybět v žádné knihovničce. Jabloňová panna mi přišla fakt krutá, jak potřebovala vodu, aby se z ní nestala pouhá bublina! :-)


O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku
31. leden 2022
O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku 1979, Božena Němcová

Klasika, která neomrzí a přitom jsem ji poprvé přečetla až v dospělosti. Oproti známé filmové verzi mě překvapila jiná jména (knižní Silomil je hrozný jméno :-D).


Čertův švagr
31. leden 2022
Čertův švagr 1963, Božena Němcová

Jedna z nejlepších čertovských pohádek. Styl vyprávění je sice pro dnešní děti maličko krkolomný, ale co se v mládí naučí, to ve stáří docení. Filmové S čerty nejsou žerty jsou legendární a myslím, že málokdo ví, že námět pochází právě od Němcové.


O dvanácti měsíčkách
20. leden 2022
O dvanácti měsíčkách 1952, Božena Němcová


Chytrá horákyně
20. leden 2022
Chytrá horákyně 1971, Božena Němcová


1 ...