haWranka Online haWranka komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Opět naprostá bomba! Miluju to pomalé tempo vyprávění, postavy jsou člověku blízko tak, jako by byl s nimi. Připadá mi, jako bych byla s Lindou na dovolené taky a procházela se s ní a Gerdou po lesích. Nemám knize co vytknout.

27.01.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Velmi silný, smutný příběh. Zároveň ale plný naděje. Pokud je to opravdu podle skutečné události, tak klobouk dolů před ženou, která byla předlohou pro Annu. Co ta musela v životě vydržet! A nejen ona, ale všichni dotčení dobou. Protože tohle historické období muselo být prostě příšerné.

01.06.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Naprostá nádhera. Kniha mě pohltila, s Kyou jsem dýchala, plakala, při soudním procesu mi bušilo srdce, jako kdybych tam seděla a držela palce nejlepší kamarádce. Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.

06.01.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opět výborná a naprosto výjimečná kniha od paní Mornštajnové. Jako první jsem četla Hanu. Tady jde o stejný druh vyprávění, ale naprosto jiný příběh. Jiná doba, jiné povahy, jiné osudy. Znovu jsem se nemohla dočkat každé další kapitoly a držela Bohdaně palce, aby byl její život co nejkrásnější. Ovšem život je život...

29.01.2020 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Kniha se četla velmi dobře, příběh napínavý od začátku (skoro) do konce. Jde znát, že je psaná velmi populisticky, což není špatné, ale po chvíli ta snaha za každou cenu šokovat začne být trochu monotónní. Nicméně jsem se bavila dobře a často jsem si dohledávala další informace ke zmiňovaným dílům, osobnostem a událostem. Konec byl za mě zbytečně natahovaný a až moc doslovný.

17.01.2023 4 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Tak jsem to přečetla. Záměrně píšu "to". Myslíte si, že je to román? Co vás nemá! Já vám řeknu, co to přesně je. Tohle je seznam e-malů (nepočítala jsem to přesně, ale bude to určitě pěkných pár desítek stránek) o ničem, které jsou ohraničené hádkami a usmiřovacím sexem. A ty hádky a usmiřovací sex jsou jako přes kopírák. Ve všech jde pořád o totéž - on žárlí, ona je naštvaná/ona žárlí, on je naštvaný. No a jak takovou hádku vyřešit? Trochu drsnějším sexem. Když je autorka schopná pořád dokola omílat celé dějové linky, věčné opakování slov a slovních spojení už jsou jen třešínkou na dortu (bejby, bejby, bejby, moje vnitřní bohyně, je rozbitý a blá blá blá). Autorka se trochu snažila zapojit nějaký děj, takže přidala pár záporných postav. Jenomže ty jsou tak průhledné, že člověk hned při prvním setkání s nimi tuší, co se stane dál. A světe div se, stane se to přesně tak. Přečetla jsem za svůj život opravdu hodně knížek včetně harlequinek a červené knihovny, takže myslím, že můžu s čistým svědomím prohlásit, že tohle je ta nejhloupější, nejhůř napsaná - no, dobře, je to kniha, kterou jsem kdy měla tu smůlu číst. Možná jsem tak trochu masochistka, když jsem to vážně přečetla od začátku do konce!

16.02.2013 odpad!

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Nejsem kdovíjakým milovníkem válečné satiry. Třeba Švejk jde mimo mě. Tady ale byla ta absurdita popsaná naprosto neodolatelně. Vypravěč je figurka zosobňující naprosto všechno - nebetyčnou oddanost, naivitu, hloupost a do toho má obrovskou dávku sebestřednosti (trochu mi to připomíná současnou politickou scénu, echm...). Byly okamžiky, kdy mi běžel mráz po zádech, ale naštěstí jich bylo pomálu. Většinou jen člověk kroutil hlavou. A někdy jsem se musela i nahlas smát - třeba scéna z řecké křižovatky je nazpomenutelná.

30.04.2020 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Marně přemýšlím, co bych vytkla, nenapadá mě naprosto nic. Kniha byla ohromně čtivá, zhltla jsem ji za 3 dny a neprokoukla jsem skoro nic. Prostě paní Klevisová je paní Spisovatelka a já se těším na další její počin.

24.03.2024 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jako první jsem viděla film a ten mám moc ráda dodnes. Ovšem kniha je samozřejmě lepší, zážitek hlubší, film je prostě zkratkovitý. Nejvíc vypovídající je asi scéna s navrtáváním děr do střechy vozítka. Ve filmu to vypadá ták jednoduše a rychle! :)

11.04.2022 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Tohle byla naprostá bomba, za mě zatím nejlepší díl série. Ne vždy musí být vrah ten největší záporák - a že jich tu bylo! Líbilo se mi taky, že se Carl konečně nechoval jako blb a i vyšetřoval.

21.11.2022 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Celou dobu jsem byla napnutá jak kšandy. Jsem ráda, že jsem poslouchala audioknihu, protože jinak bych asi přeskakovala. Ne z nudy, ale z touhy už už vědět, jak to s kterou postavou dopadne. Jen jsem byla trochu rozpačitá ze začátku knihy. Carl mi lezl na nervy a jeho osobní život mě vůbec nezajímal.

18.10.2022 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Opět skvělé čtení! Detektivky od Michaely Klevisové mám ráda proto, že nejsou přehnaně nechutné a detektiv není "zkažený", jak je teď moderní. Naopak si vyloženě užívám to pomalé tempo, nahlédnutí do hlavy všech aktérů. Tenhle případ krásně navázal na předchozí. Jen jedna věc mi trochu vadila - ráda bych se byla dozvěděla trochu víc o tom, jak o pachateli smýšlí po odhalení jeho okolí.

09.11.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jsem moc vděčná zdejší čtenářské výzvě, protože jinak bych knihu “nepřečetla” a připravila bych se tak o výjimečný zážitek. Hanu jsem měla v merku dlouho, ale nějak jsem se nemohla odhodlat ke čtení, odrazovalo mě to těžké téma. Pak jsem narazila na audio verzi a rozhodla jsem se dát Haně šanci. Musím říct, že už dlouho se mě nic tak hluboce nedotklo, jako příběh této rodiny. S Mirou a Hanou jsem se usmívala, plakala s nimi a trnula, co bude dál. Autorka píše krásným způsobem, jednoduchým a přitom velmi citlivým. A myslím, že výborná audioverze můj prožitek jen umocnila. Určitě se ke knize vrátím, tentokrát v tištěné podobě. Takže ještě jednou - výzvo, díky!

04.03.2019 5 z 5

Tohle bylo moc fajn. Hořkosladké, občas vtipné, občas smutné, prostě opravdu ze života. Byla jsem nadšená tím, kolik jsem se dozvěděla o tom, jak to vlastně chodí na natáčení a při castingu, moc se mi líbily zmínky o známých hercích. Je až s podivem, jak jsem se zakousla do životopisu někoho, koho vlastně nijak neznám a nesleduji (opravdu vím jen to, že hrál toho Draca), ale bylo to prostě napsané velmi lidsky, líbivě a přitom nevtíravě.

12.12.2023 4 z 5

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Klasika všech klasik. Básničky si pamatuji z dětství a teď jsem si je osvěžila pro svou ratolest. K tomu krásné ilustrace pana Trnky. Od dětské knihy si nemohu přát víc.

04.07.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Naprosto strhující zážitek! A to především první část knihy, kdy se hlavní hrdina potuluje po "blázinci" a hrabe se ve starých materiálech. Druhá, toulací část, byla pak opravdu děsivá. Samozřejmě v dobrém slova smyslu! Musím říct, že zážitek určitě umocnilo i to, že jsem knihu slyšela v bravurní audio verzi. Jsem moc ráda, že jsem se díky čtenářské výzvě dostala k tomuto autorovi, protože Trhlina určitě není poslední kniha, kterou od něj čtu.

13.07.2018 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Kniha mě naprosto nadchla! Atmosféra byla celou dobu hutná, postavy výrazné. Moc se mi líbilo, že příběh byl pojat z pohledů několika postav, kdy každou chvíli byla hlavní některá jiná (někdo více, někdo méně, samozřejmě). A to řešení vraždy, na to jsem opravdu nepřišla. Určitě od této autorky nečtu poslední knihu, těším se na její další. (Knihu jsem poslouchala jako audio, a to bylo velice povedené, jedno z nejlepších, s jakými jsem se setkala.)

09.10.2017 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Jedna z nejhezčích a zároveň neodpornějších knížek, jakou jsem kdy četla. Plná rozpolcenosti, kterou způsobí i čtenáři. Nebudu se rozepisovat, protože to dost dobře nejde bez spoilerů. Ale jedno je jisté - kniha zapůsobí na všechny, ale pokud máte děti, je to neskutečně silné.

16.07.2023 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Zpočátku mi byla Eleanor děsně nesympatická, pak se to nějak nenápadně měnilo a najednou jsem zjistila, že bych za ni dýchala, že je to hvězda a já jí přeju jen to nejlepší. Dlouho se mě nějaký příběh tak nedotkl.

25.04.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Půlce věcí v knize vůbec nerozumím, přesto jsem se nemohla odtrhnout. Hlavní hrdinové knihy jsou nesmírně sympatičtí. Nebudu se moc rozepisovat, protože to dost dobře nejde bez spoilerů. Jen tedy napíšu, že je to skvělá jízda. (A plně nehodnotím jen proto, že Marťan byl lepší.)

11.04.2022 4 z 5