Jak jsem vyhrál válku

Nesmrtelný válečný román, v němž válku bere vážně snad jen jeho hlavní protagonista, poručík britské spojenecké armády Ernest Goodbody. Donkichotský Goodbody se během několikaleté anabáze snaží vrátit válce její důstojnost, ale čtenář záhy pochopí, že jde o absurdní počínání – válka je beznadějně směšnou záležitostí a smích je také to jediné, čím ji lze porazit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/549/jak-jsem-vyhral-valk.jpg 4.4927
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko

How I Won the War (1963)

Kniha Jak jsem vyhrál válku

Nifredil

Chápu proč tahle kniha vzbuzuje nadšení hlavně u dospívajících kluků. Já už dospívající kluk nejsem (a popravdě, nikdy jsem ani nebyla), takže to nadšení nesdílím. Asi už mám nadšeni, ale fůra věcí byla předvidatelmá až čekaná. Taky se bohužel nekonaly salvy smíchu, které mi každý, kdo ji četl, sliboval. Smála jsem se pouze u scény na ostrově s klikou. Trochu hlubší proklreslení postav by se taky slušelo, lehce to chvílemi klouže po povrchu a některé scény by byly skvělé, kdyby si autor dal tu práci a dotáhl je. Potenciál to má na ztvárnění jako divadelní hra, kde by to na jevišti prostě danými prostředky dovyprávěli a diváci by byli nadšení.
Někdo to tady přirovnával ke Švejkovi. No... pro Brity tohle Švejk nebude, jen jedno z řady humoristických děl, jakých britští autoři napsali řadu.
Každopádně jsem si čtením doplnila mezeru, kterou jsem měla v neznalosti toho textu a jsem za to ráda. Bavila jsem se a bylo to příjemné. Ono kdyby každý humoristický nebo odlehčený text dosahoval kvalit tohohle, bylo by to skvělé.

Vašek63

Proč vy tak zlý, nechcete užít. Vy buzerant či co? Ne, vůbec ne! :) :) :)

Block

Dovolil bych si použít slogan jedné dnes už skutečně staré počítačové hry (přes 20 let):
Válka ještě nikdy nebyla tak zábavná.
Je to hrozné a je to hrozně zábavné. A absurdní. Na pozadí války a umírání je smích, je veliká sranda (pání V+W by spíše řekli - srandovno). A pokud jste někdo doposud nečetl o porovnávacím testu zubních protéz civilní a vojenské ... máte nejvyšší čas začít si prodlužovat život dalším smíchem ... :-)

alois.randa

Kniha, kterou si rád přečtu znovu a vždy se u ní od srdce zasměji. Po přečtení mě vždy napadá, že válka je vůl.

lapagerie

Do této klasiky jsem se pustila po nedávném shlédnutí divadelního zpracování v hlavní roli s fantastickým Alešem Hámou. Ernest Goodbody pro mě už navždy bude mít jeho tvář. Ale přiznám, že divadlo mě pobavilo o dost víc, než kniha. Možná bych ji bez předchozího shlédnutí hry ani nedočetla.

mafrid

Fakt se to nedá číst na veřejnosti, ještě tak v parku nebo na lavičce v lese, ale určitě ne v čekárně u doktora, nebo v nějaký místnosti plný neznámých lidí :-)

jadran

Obecně se tvrdí, že Haškův Švejk je nejlepší protiválečná satirická kniha. Jistě, Švejk je zábavný, ale na tuhle knihu podle mě nemá. Je svižnější, stručnější, dopsaná a uzavřená. Je v ní záplava gagů a nezapomenu na situaci, kdy jsem četl v metru a smál jsem se tak, že člověk sedící proti mně si toho všiml, chvíli na mě koukal a pak pravil: "Že vy čtete Jak jsem vyhrál válku?" Musím konstatovat, že to tehdy, někdy v osmdesátkách byl hit, kniha vyšla a četl ji kdekdo. No a všechny v té době fascinovalo, jak v knize byla popsána úvodní fáze obřanské války v Řecku a především Goodbodyho souboj se dvěma malými černými řeckými komunisty, které hrdinný Ernst drtil nekonečným výkladem o pravidlech kriketu. A poučení? Jak pravil šišlavě onen seržant Goodbodymu v úvodu jeho vojenské kariery: "Nemyslete, synáčku, myšlení nechte ministrovi války, ten je za to placenej…" A se slzou vzpomeňme jediného mrtvého, který se v celé knize vyskytl - Nicola Pelocchiho, který neposlouchal svého capitano, ale nakonec zůstal hluboko v jeho srdci. Vlastně zahynul i ten německý poručík, od kterého poručík Goodbody koupil nepoškozený remagenský most. A já trouba myslel, že v tom filmu to bylo skoro podle skutečnosti.

postoran-CZ

Upřímně srovnání se Švejkem, kterého mám rád, mi tady dost silně pokulhává na obě nohy. Ano, obě knihy jsou to (proti)válečné satiry. Ano, v obou knihách se hlavní postava (ani nechci použít slovo hrdina) chová jako hlupák. Ale tady končíme.
Anglický humor má svá specifika a nemusí sedět každému. Takže ani kniha nemusí sedět každému. I mně to nakonec chvíli trvalo, než jsem se do toho dostal. Ale pak už to jelo.
Mimochodem, viděl jsem dříve film. Ale to se nedá s knihou srovnávat.