Jak jsem vyhrál válku

Jak jsem vyhrál válku

Nesmrtelný válečný román, v němž válku bere vážně snad jen jeho hlavní protagonista, poručík britské spojenecké armády Ernest Goodbody, vychází v anglicko-české verzi. Donkichotský Goodbody se během několikaleté anabáze snaží vrátit válce její důstojnost, ale čtenář záhy pochopí, že jde o absurdní počínání – válka je beznadějně směšnou záležitostí a smích je také to jediné, čím ji lze porazit. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/549/jak-jsem-vyhral-valk.jpg 4.4709

How I Won the War (1963)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko

MayB2

Bohužel mě kniha úplně nechytla ani za srdce, ani za bránici. I když – příběh o tom jak si poradit s brblajícími Řeky nemá chybu.

pedroK

Neskutečná legrace...když si vyprávěné příběhy představíte, budete se smát nahlas a budete chtít ty story vyprávět prátelům, aby se smáli taky! Četla jsem několikrát!! Poručíku Fujbodymu salut !!

Matty

Nejspíš zejména téměř dvacetiletý odstup umožnil Patricku Ryanovi, který sám působil v pěším pluku, pohlížet na absurditu války s ironickým nadhledem. Kniha má formu několika na sebe volně navazujících zápisků, psaných jakoby samotným poručíkem Goodbodym, který věří, že služba armádě je nadevše záslužná a jakékoliv odchylky od pevně daného řádu nejsou přípustné. Neprochází v podstatě žádným charakterovým vývojem a jeho názory zůstávají až do konce stejně naivní.

Ryan neusiluje o závažnější poselství, pobavení čtenáře je pro něj prioritou, což občas vede ke křečovitosti a podbízivému humoru. Jednodušší vtipy založené na záměnách, nehodách a omylech naštěstí zčásti kompenzuje autorova slovní ekvilibristika, které kniha vděčí za mnoho atypických slovních spojení a přirovnání.

Ivan F

Výborné, výborné, výborné ... a viac slov komentára netreba. Kto to, o čom je táto kniha nepochopil, tak by mal prejsť výcvikom kurzu 212.

Madluska

Viděla jsem ukázku divadelní hry a po nácviku Goodbodyho chůze jsem se nemohla dočkat, až otevřu knížku a přečtu si o tom mamlasovi v boji víc. Souhlasím s komentářem smilly, jen s tím rozdílem, že druhá světová není zrovna šálek mého čaje, a tak jsem se občas lehce ztrácela v tom, kde zrovna Goodbody operuje. Ale ono na tom stejně tolik nesejde. Místy k popukání (vylodění, cesta k povýšení, vodní krysy), místy trochu slabší (bitva o flašku, bordelové historky). A Goodbody jako by Švejkovi z oka vypadl, až na ty ambice, tam byl přece jen o něco silnější v kramflecích právě Ernie.

Lector

Válka je dílem idiotů, proto také dává leckterým idiotům všeho druhu příležitosti vyniknout. (Tímto se omlouvám vojákům, kteří bojovali nebo budou bojovat proti tomu, aby se právě zmínění idioti zmocnili jejich země, svobody či životů jejich blízkých, pokud by se mými předešlými slovy cítili dotčeni).
O válce a jejích idiotech lze psát vážně, příběhy bezpočtu válečných hrdinů by měly být vážné a měly vystihovat válečné hrůzy a utrpení. Však jich také byla spousta napsána, těch výtečných, průměrných i zapomenutých.
Ale co s těmi idioty? Pište o nich vážně a postavíte je na piedestal vedle hrdinů.
Myslím, že Ryan zviditelnil bizarnosti války velmi vkusně a opravdu vtipně. Po nějaké době opět kniha, u které jsem smál nahlas. Přiznávám, protože nechci tabuizovat válku.
Pokud si lidé neumí z něčeho udělat legraci, začnou se toho bát. A když se něčeho bojí, mohou tím být zastrašováni a přestanou být svobodní.

ajasin

Pokud v životě něco špatného prožiješ a přežiješ, je lepší na to vzpomínat s humorem.
Knihu jsem přečetla znovu po několika letech v rámci výzvy 2017. Oblíbená mého otce.

Fonlord

Když si chcete zlepšit náladu,přečtěte si tuhle klasiku :-)

gustav9805

Valka ještě nikdy nebyla tak zabavna!

Rubas

Po par letech jsem si ji znovu otevrel a smeji se uplne stejne (mozna jeste vice) jako tenkrat!
Vyborna kniha!

Littlewheat

Kniha, která ani časem nic neztratí na humoru.

Jayak

Výborná kniha

Michal_ctenar
20.11.2016

Poprvé jsem tuhle knížku četl někdy kolem roku 1990. Od té doby už asi dvacetkrát, naposledy tento týden...
Mě se tohle dílo prostě neomrzí.

joachim36
28.10.2016

Je to již hodně dlouho co jsem tuto knihu četl, ale ten pocit, jak jsem se dusil smíchem... ten si tedy doopravdy živě pamatuji :-)

vajglik
27.10.2016

Super, vtipné - dlouho jsem se tak nenasmál. Pohled na válku očima jednoduššího poručíka Goodbodyho...

WeeWar
29.09.2016

Převážně nevážné až zcela absurdní(jak taky jinak vtipně/vesele popsat děsivost a marnost války, válečnou mašinerii?) čtení o válce, které na 90% pobaví 90% čtenářů. Kdo nepřelouská Hellera, nechť potrénuje na Ryanovi:)

Maanna
09.09.2016

Jeden z mých instantních zlepšovačů nálady.

Tapeworm
04.08.2016

Skvělá oddechovka, první půlka naprosto bezkonkurenční, druhá trošku pokulhává, ale i tak jsou Goodbodyho příhody nezapomenutelné :)

MM1979
13.07.2016

Tak to byla opravdu bomba! Takto jsem se dlouho nezasmál! Můžu jen doporučit. Nikdy by mě nenapadlo, že se budu tak moc bavit u knihy z roku 1963! Přečteno (zlhtáno) za dva dny (větší důkaz spokojenosti neexistuje :-)).

kocourjulie
12.07.2016

Nádherná, úžasná vážně-nevážná kniha! Fujbodyho miluju :-)

coquus
06.07.2016

Výborná humoristická kniha, která mně chvílemi trochu připomínala Švejka. Kdo se chce u čtení zasmát, můžu doporučit.

vlkcz
04.07.2016

Některé pointy jsou poněkud očekávatelné, v závěru kniha trochu ztrácí švih a tempo, ale jiné absurdity to bohatě vynahradí (Goodbodyho výcvik, válka o flašku, bloudění v Aténách).

Es.024
28.06.2016

Fantazie, takový trochu M.A.S.H. v knížce, jen jiná válka a jiný humor, ale když už jste naposledních stranách, máte se chuť rozbrečet, že už to končí :)

eva-lupen
08.06.2016

Začala jsem to poslouchat jako audioknihu, ale daleko jsem nedošla. Tenhle typ humoru mne zrovna moc neuchvátil, i když třeba filmy o Sedmé rotě (což se může zdát podobné) se mi docela líbily. Čekala jsem, že to bude lepší. Uvidím, třeba se k tomu někdy vrátím.

SteveG
17.04.2016

Skvělý humor,ten kdo byl na vojně ,tak má roztaženou hubu od smíchu.Zejména u kriketové scény jsem doslova uchcával smíchy.

Mrnda
02.02.2016

Smál jsem se, až jsem se za armádní protézu popadal...

Janniska
31.01.2016

Tohle téma mě úplně nevzalo

hrbosek
12.01.2016

Tak první dvě kapitoly mně i pobavily, ovšem na 64 straně vzdávám, nebaví mě ta urputná snaha pobavit, na mne je to křečovité.

Plútarchos
26.11.2015

V jedné recenzi někdo napsal: "Nesmrtelný válečný román z roku 1963, v němž válku bere vážně snad jen jeho hlavní protagonista, poručík britské spojenecké armády Ernest Goodbody... Ač svérázný důstojník zůstává na stránkách příběhu naivně přesvědčen o bezpodmínečné oddanosti své jednotky, je stále více zřejmější, že zásady vojenské taktiky se tu spíše než v boji za Krále a Vlast uplatňují při zápolení o zdroje alkoholického či erotického uspokojení. Donkichotský Goodbody se během několikaleté anabáze snaží vrátit válce její důstojnost, ale čtenář záhy pochopí, že jde o absurdní počínání - válka je beznadějně směšnou záležitostí a smích je také to jediné, čím ji lze porazit."
Myslím, že to výstižně přibližuje obsah knihy. Čtenář má možnost podívat se na válku, generály i obyčejné vojáky z trochu jiného úhlu, než jen jako na utrpení civilistů a kruté boje armád s mnoha padlými. Snaha autora o humorné vyprávění příběhů na základě kontrastu mezi naivním, zaníceným četařem Ernestem Goodbodym a snahou jeho jednotky ulít se kde se dá, užít si co se dá a držet se co možná nejdále od válečné vřavy, ukazuje čtenáři nesmyslnost války jako takové, neschopnost politiků a generálů. Autor si vybírá prostě z válečného dění jen ty veselejší a úsměvné příhody, stejně jako my všichni, kteří jsme kdysi absolvovali povinnou vojenskou službu - to špatné je tak nějak potlačeno a zapomenuto...

Johncze
07.11.2015

Pěkná satira popisující nesmyslnosti války. Po čase se však může trochu zajíst, jelikož kostra jednotlivých příběhů se neustále opakuje, ale jejím přečtením určitě chybu neuděláte a navíc se pobavíte.