Šifra mistra Leonarda

Šifra mistra Leonarda

Vražedné tajemství zakódované do nejznámějšího Leonardova obrazu sahá až do dnešních dnů… Ve hře není nic menšího než svatý grál! Robert Langdon, uznávaný harvardský profesor náboženské symbolologie, pobývá služebně v Paříži, když v jeho hotelovém pokoji zazvoní telefon. Správce uměleckých sbírek v Louvru byl zavražděn. Co s tím má společného profesor historie? Důvod leží hned vedle mrtvého těla: nevysvětlitelná šifra, kterou tam policie objevila. Langdon se pouští do pátrání a k svému ohromení náhle vidí, že kamsi do temnot vede stopa zřetelných nápovědí, viditelných pro všechny, kdo vidět chtějí, obsažených přímo v díle geniálního Leonarda da Vinci. Do hry se zapojí také talentovaná odbornice na šifry a kódy, Sophie Neveuová, a na světlo vycházejí další záhadné souvislosti, naznačující spojení zavražděného s elitní společností, tajným řádem zvaným Převorství sionské, jehož členem byl kdysi i sám Leonardo. Nastává bezdechá honba Paříží i Londýnem, zatímco nepřátelé beze jména a bez tváře se snaží všechno překazit. Pradávné tajemství, jehož zveřejnění by znamenalo přepsání lidských dějin, má zůstat navěky skryto... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/9_/6/robert-langdon-sifra-mistra-leonard-ZyU-6.jpg 4.44499

Robert Langdon (2.)

The Da Vinci Code (2003)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Argo

Hakate

Skvělé zpracovaný, skvělý děj, zápletka i rozuzlení. Kniha okamžitě vtáhne do děje a nepustí. V díle nechybí humor, napětí i překvapivý zvrat. Ke knize jsem se po letech vrátila, kdy tentokrát čtu jako celou sérii (poprvéjsem četla jen Šifru a Inferno) kniha mě i po druhé velmi bavila.

RiodeJaneiro

Tenhle román se mi líbil , i když z náboženského hlediska je to naprostá blbost. Musím ocenit , že jsem se dozvěděl spoustu nových informací z oboru vědy. Nelíbilo se mi však zpochybňování křesťanské nauky a musím velice vytknou to obrovské ponižování a urážení Opus Dei.

Rozmarýna Rozm

Nechápu, proč se tato kniha stala takovým bestsellerem. Snad je to tím vztahem Ježíše. Podle mně průměrná kniha a navíc nejhorší z knih Dana Browna. Mně se nelíbila.

evismaior

85% - Tohle je hodně dobře napsaná (byť jak se ukázalo v podstatě nezfilmovatelná) detektivka. Příběh okamžitě vtáhne, čtenář se zajímá o všechny postavy a o každou maličkost kolem obrazů a tajemného řádu i příběhu o Máří Magdaléně, který je o to lepší, že se mu dá i věřit a třeba já osobně bych mu uvěřila velmi ráda. Je to knížka, ke které jsem se nedávno po témě deseti letech vrátila a ráda si ji znovu přečetla. Jen tedy při novém čtení trochu mate chování sira Teabinga (vzhledem k tomu, čím se později ukáže být) zcela zjevně účelově psané tak, aby čtenář byl co nejdéle na pochybách.

iveta.vaisova

Strhující příběh, jehož vyústění plně odpovídá mému "kacířskému" zaměření. :D

Aríka

Kniha mě naprosto uchvátila, četla jsem ji před shlédnutím filmu, úmyslně. Od první stránky je čtenářen připoután k ději a není jen tak lehce propuštěn. Po dočtení knihy my bylo líto, že kniha nemá vícero stránek. Po přečtení knihy jsem se uchýlila k filmu, a přišlo nechvalně známí srovnání knihy s filmem. Film byl dobře zpracován, nicméně atmosféra knihy a některé situace snad ani nemohou být zfilmovány. Knihu doporučuji a film také.

Romžiry

Tento díl se mi líbil víc než první. Super.

bookaholic_no.1

400 stránek za jeden den, nedá se odložit. Brown to prostě umí.

farao14

Film jsem vyděl už dávno, ale kniha je něco zcela jiného a film několikrát předčí.

Kerberos

Ještě lepší než první díl.

Jamilily

Moc se mi to líbilo a četlo se to samo. Závěr byl plný zvratů a podle mě hodně napínavý.

evke

Nádherná kniha, přečtená jedním dechem..

veru.nika

Titul bestseler si tato kniha prostě zaslouží

niknikita

Jak je možné, že jsem se doposud nedostala k repríze? Prostě skvělá kniha a já jsem asi našla lepší..

shimice

Bez ohledu na validitu historických údajů to pro mě bylo před těmi lety strhující čtení.

Atanone

Naprosto mistrně smíchaná jablka s hruškami,aby to nakonec dalo borůvkový koláč.
Tématika templářů a Grálu mě zajímá už dlouhou dobu,takže jsem se místy musela i smát,ale to neubírá knize nic na poutavosti. Dokonale jsem ten borůvkový koláč zbaštila.
Přečteno jedním dechem a s malým odstupem času ještě znova s druhým dechem.
Pěkné hodiny čtení-a musím připočíst ještě spoustu hodin,které mi zabralo googlování

p.s.-co by si ale počali,kdyby třeba Langdona přejelo auto? Záhada nevyřešena..auvajs

MorriconeTheGod

Film byl dost zklamání hlavně proto, že marketing sliboval velkolepý, rozmáchlý akční trhák. Ona je to spíš komorní, lehce mysteriózní detektivka. Jako večerní jednohubka podle mě zcela postačující čtení.

Nikolas0311

Už chápu proč to byl v roce 2003 největší bestseller.

MisaR.

Nejdriv jsem videla film a byla jsem primo nadsena -super napad, neskutecny znalosti... jen u knizky je dost casu na premysleni, cteni zajimavosti... a vysledek? Vetsina informaci vyzrana z jine knizky a jeste postavena na zjistenem falzifikatu, a casto to, co je prohlaseno dle uvodu za fakta, je jen fikce... I ty psychologicke situace a utekove figle najednou pusobi v klidu knizky az moc naivne a neuveritelne...

Charming

Úžasná kniha a díky této knize jsem měl i v Louvru úžasný pocit :)

anýžalka

Líbí se mi jak tak to všechno dává smysl a jak je to vysvětlené je to opravdu dobré

karolina1733

Tak geniální jako Andělé a démoni to není, ale Brown opět ukázal, že to umí!

Garik
12. březnaodpad!

Kto by si rád neprečítal o kresťanstve ako o tej najväčšej manipulácii v dejinách ľudstva, ako o jednom obrovskom podvode po dve tisícročia režírovanom mocichtivými prelátmi zločinnej Katolíckej cirkvi?
Je zjavné, že sa Danovi Brownovi podarilo brnknúť na tú správnu strunu. A v správny čas (pretože takéto pokusy tu boli už pred ním – a nič). Odvtedy sa na vlne popularity tejto jeho knihy zviezli mnohí, no Brown sa vymyká tým, že nemá žiadne zábrany vo svojej knihe – rovnako ako v mnohých z publikovaných rozhovorov – tvrdiť svojim čitateľom, že sa opiera o „fakty“ (tie úvodzovky sú namieste, pretože toto slovo – ktorým zámerne a cielene označuje svoje, či skôr cudzie, výmysly – v súvislosti s jeho knihou vyvoláva trpký úsmev).

Dezinterpretácie, dezinformácie a lži. Ani po ignorovaní všetkých tých hlúpostí, ktorých je „Da Vinciho kód“ plný, z tohto autorského počinu nevzchádza nič, čo by sa dalo označiť aspoň prívlastkom „dobrý“ (celé je to vyslovene úbohé a neuveriteľne naivné, často to postráda logiku a obsahuje vnútorné rozpory, miestami je to infantilné až k smiechu, rýchlo sa vytráca akýkoľvek prvok napätia). Nebyť nosného motívu „vypožičaného‟ z diela „Svätá krv a svätý grál“ pánov M. Baigenta, R. Leigha a H. Lincolna, asi by po ňom ani pes neštekol. Domýšľam sa, že práve pre tento motív sa mu dostalo tak silnej marketingovej podpory. A ajhľa – máme tu bestseller a zo spisovateľa celkom priemerných kvalít je zrazu svetoznámy autor!

„Da Vinciho kód“ hodnotím ako „odpad“, a to napriek tomu, že samotný thriller ako fikcia by u mňa ešte obstál s jedným či (s prižmúrením oka) dvomi bodmi. Dobrému či dokonca vynikajúcemu spisovateľovi je možné všeličo odpustiť. Aj priemernému. Ba dokonca aj tomu celkom podpriemernému. Podmienkou je však jeho poctivosť.

Romance

"Dan Brown píše tak, aby se čtenář od jeho knih neodtrhl," takhle zněla slova mého učitele a zcela nesouhlasím. Polovina knihy je o neskutečně nudném vysvětlování jednotlivých údajů. Když se v knize objevil nějaký údaj, modlila jsem se, aby nenásledovalo třístránkové vysvětlování jednoho slova z teologie, jenž žádného čtenáře nezajímá. S takovým zklamáním u knížky jsem se snad ani nesetkala. Jediné, co mohu pochválit, je promyšlený příběh a šifry.

Majdule

Tak jsem se po několika letech odhodlala k návratu k té, kdysi tolik diskutované, knize. A obavy, které jsem před čtením cítila, byly do jisté míry oprávněné. První čtení pro mě bylo něco jako zjevení. Do té doby mě neznámý žánr, propojení s realitou, gradace napětí v krátkých kapitolách, které končí v tom nejnapínavějším, aby nás další kapitola zavedla zpravidla jinam … tentokrát se zázrak nekonal. Pořád je to napínavý příběh a zajímavá fabulace, v poslední třetině má strhující tempo a totožnost Učitele autor maskuje i graduje mistrně. Nicméně, co se mi kdysi zdálo fascinující exkurzí do historie, se proměnilo v téměř školometské poučování na nepravděpodobných místech děje (honit mě francouzská policie po Louvru a mít na útěk 2 minuty, asi bych se na vnitřní dějepravy vykašlala a hledala, kde nechal tesař díru nebo aspoň velmistr nápovědu :-)). Šroubovaný mi trošku přišel nejen děj, ale i hlavní postavy, byť myšlenka, že žijí potomci Ježíše a Máří Magdaleny je docela vzrušující. Ale koneckonců pořád je to dobrý příběh, který umí pobavit.

Eorin

Měla jsem to štěstí, že jsem Šifru četla až po Andělech a démonech a v té době jsem neměla ani ponětí, že to zfilmují. Stejně jako Andělé a démoni, i Šifra má co nabídnout a kdo se nechá, může být příjemně vzdělán, popřípadě si z toho odnést spoustu věcí k zamyšlení. Brown opět rozehrává své hraní si se čtenářem v podobě "true or fals?" Jen pan Langdon mě občas trochu (i více) rozčiloval, jak nemohl přijít na něco, co bylo zcela zjevného a samozřejmě doporučuji knihu číst s velkým nadhledem.

Elsa14

Úžasná, úžasná a ještě jednou úžasná kniha. Vůbec nevím, co na to říct. Snad jen...skvost. Opravdu nádhera.

Dagnov157

Napínavé, dramatické, poučné (!), ale velmi slabý závěr.

radovan6978

Jako první kniha od Browna skvělé, v další už ale řemeslný kýč prokouknut a odloženo,

Lanisa1966

Úžasná kniha.