Andělé a démoni

V knize Andělé a démoni americký spisovatel Dan Brown poprvé představil postavu hardvardského symbologa Roberta Langdona, který se pak znovu objevuje ve světovém bestselleru Da Vinciho kód. Langdon je při návštěvě Evropy povolán k případu rituální vraždy, k jejímuž objasnění může přispět díky své znalosti v oboru kódů a šifrování a dějin tajných společností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170/big_andele-a-demoni-OwC-170.jpg 4.45172

Robert Langdon 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Argo

Angels & Demons, 2000

Kniha Andělé a démoni

JamesCZE

(+ SPOILER) Moc pěkná kniha, jak vlastním dějem, tak i tím, kde se to děje (Vatikán) a kdy se to děje (během jednoho dne). I když dle mého je to místy až přehnaně časově napresované, ale člověk nad tím mávne rukou, stejně jako např. v seriálu 24 hodin, protože to je velká zábava.

Hlavní hrdina je vlastně opakem klasického hlavního hrdiny – všude přijde pozdě, všechny souboje prohraje a musí ho na konci zachránit žena :D

Jedna z mála knih, která mě místy donutila googlovat, jak daný, v knize popisovaný, objekt vlastně vypadá.

SUC185

V tomto případě je za mě kniha lepší než film, přečetl jsem ji jedním dechem a rád se k ní někdy vrátím.

kamka1103
31.12.2022

Velice poutavé poslouchání. Hlas M. Táborského dodává příběhu ještě víc. Poslouchala jsem tuto knihu, jak se říká, jedním dechem. Určitě jen jen doporučuji a určitě si přečtu i další knihy od tohoto autora.

sabina5156
26.12.2022

Přesouváme se do Vatikánu, kde pokračuje naše bádaní za tajemstvím nejrozšířenějšího náboženství. Tentokrát jsou našimi hlavními nepřáteli "Ilumináti". Tedy osvícení. V knize se dozvídáme, že Ilumináti byl spolek vědců, kteří se postavili za Galileo Galileem, mužem, který věřil ve vědecky podložená fakta navzdory oficiálnímu přesvědčení církve. Tito vědci následně prchli ze země aby se usídlili ve spolku Svobodných Zednářů, kde se jim po několika desetiletích postupné infiltrace podařilo postavit se do výsadních lóží. Opět se nám představuje Robert a spolu s ním krásná vědkyně, která přiletí až z CERNU, aby přesvědčila muže náboženství o nutnosti klást důraz také na vědu, jelikož to bude právě ona, která má nyní potenciál zničit náboženský svět - nebo naopak zachránit? Kniha má opět přesah, jelikož z CERNU byla odcizena látka zvaná antihmota, která je nebezpečnou třaskavinou, a její exploze má dle některých neoficiálních (možná oficiálních - nesleduji to) zdrojů, za příčinu právě vznik vesmíru, jak ho známe dnes (anihilace). Kniha nám opět, jako u předchozího dílu nabízí prostor pro zjišťování si oficiálních teorií i názorů. Dozvěděla jsem se díky této knize o hierarchii ve Vatikánu, jak probíhá konkláve a díky knize se seznámíme s několika zásadními architektonickými stavbami, které mají svůj význam pro křesťanské společenství a leží na výše uvedeném území.

Rihatama
08.10.2022

Pro velký úspěch jsem se znovu vrátila k Brownovým Andělům, a nejen pro atraktivní prostředí Vatikánu, čímž si svého času Brown vysloužil ostrou kritiku vedení katolické církve. Pamatuji si, že mě to překvapilo, ta malost církve, protože dělat ze sebe nedotknutelné k větší slávě boží dle mého přispět nemůže. Alespoň u mě ne. Do lůna církve Brown vmísil nejen zločin a ďábla, ale i vědu, a to hned lákavým objevem antihmoty v evropském výzkumném centru CERN, které se výzkumem a výrobou antihmoty skutečně zabývá. Nevím, jak moc reálná je myšlenka zneužití antihmoty coby výbušniny s účinky kataklyzmatických rozměrů, ale zápletka je to rozhodně zajímavá.

Brownův svět démonů a andělů není černobílý, což je vzhledem k tématu jenom ku prospěchu. Démoni přece nejsou vždy patrní na první pohled a totéž se týká bytostí andělských. Tentokrát se démon usídlil v samotném středu katolického sídla ohrožující svatopetrský svatostánek a jeho samotné základy. Uznávám, Brown chce jako obvykle čtenáře šokovat těmi nejdivočejšími scénami a nejpřekvapivějšími momenty, jak už je u harvardského profesora Roberta Langdona zvykem. Profesůrek je nucen žít hodně dobrodružný a napínavý život. Ale proto se člověk obrací do světa literatury, aby prožil něco víc, než obvykle nabízí standardní život člověka naplněný prací a rodinou. A proč jsem se ke knize vrátila.

"Dnešní věda skýtá odpověď téměř na každou otázku, kterou si člověk může klást. Těch nezodpovězených zbývá jen pár, a ty jsou čistě metafyzické. Odkud přicházíme? Proč tu jsme? Jaký je smysl života a vesmíru?“ Langdon nestačil žasnout. „A na tyhle otázky se v CERNu snažíte odpovědět?“ „Já vás poopravím. My na ně v CERNu odpovídáme."

HadleysHope
27.09.2022

Krok za krokem, řekl bych já. Co nový nález, to další záhada. A tak je to celý příběh, který pak vyvrcholý okázalým finále. Dech beroucí dobrodružství.

Eva1693
23.09.2022

Tohle byla jediná kniha, u které jsem se po přečtení podívala na film...
A taky poslední...
Tolik věcí a faktů, co v knize bylo, se do filmu nikdy nedá přenést.

Za mě 5*, kdyby bylo víc, dám víc.

Timkim
19.09.2022

Tak ani při poslechu této knihy jsem nemohl porovnávat s filmem. Nějak mě to minulo, takže jsem se soustředil na poslech.
Co se musí nechat, děj je vážně rychlý a vše stihnout za 4 hodiny je nereálné....jen ty přípravy. Kdyby to byly 4 dny, tak ok.
A jak již bylo zmíněno několikrát, ten konec byl už fakt hodně přes. Párkrát jsem si říkal, no to je ale blbost. Na konci se samozřejmě dobereme rozuzlení ale v současné době si nejsem zcela jistý, zda autor v dalších knihách ještě nepřitvrdí v nelogických věcech a zda mám sílu to poslouchat. Ale za děj a stálou akci mu ty 4 dávám.