Han-nah Han-nah komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kdyby byla možnost dát více *, jak 5. Klobouk dolů před autorkou Karin Lednickou a touto její knihou. Kniha mě pohltila stylem psaní i nádherným historickým dějem z hornického prostředí na přelomu 19. a 20. století Dala si opravdovou práci se sháněním informací, aby její úsilí mohli čtenáři ocenit.
Byla to těžká doba, dřina, bída, válka, smrt, ale lidé se dovedli i bavit / Co by asi řekli dnešní Stodolní?/.
O rozdělení Těšína jsem viděla dokument, ale o 7 denní válce jsme se neučili. Zaujalo mě i téma založení Lázní Darkov, ve kterých byl za války lazaret. K havířům samozřejmě patřilo i pivo a pivovarnictví.
Pocházím a celý život žiji v bývalém hornickém městě Frýdek /Slezsko/ - Místek /Morava/ a řeka Ostravice měla velký význam v historii těchto oblastí jako hranice.
Jezdíme po světě a kolikrát neznáme historii ve svém okolí.

Líbí se mi výrok Martina Helwiga z r.1564:
" Mělo by se uvážit, zda je rozumného člověka důstojno, aby neznal nebo nechtěl znát svou domovinu, když každé dobytče pozná svoji stáj a přístřeší"
Tato slova platí i dnes.

Minulost nemáme řešit, ale máme si ji neustále připomínat, protože z ní se tvoří budoucnost.

06.08.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Na prvotinu této autorky prostě obdivuhodné. V této nádherné, emotivní knize zúročila svůj život, zájmy a lásku k životu v přírodě. Děj umístila do pobřeží Severní Karolíny, kde jsou močály a bažiny /viz. mapka k lepší orientaci na začátku knihy/. Pro mě kniha, která je psaná tak, že je čtenář vnořen do veškerého života, který bažinu obývá. Psáno krásným jazykem, příběh protkán verši poezie.
Příroda a lidé v ní a pro ni žijící, to nám přiblíží úžasná dívka Kya, která opuštěna rodinou, od dětství v této bažině vyrůstá a dovede se o sebe postarat . Je to těžké. V její samotě jí pomáhají přátelé Tate, Skokan a Mabel.
Krásná ukázka toho, že, jak se k přírodě chováme, to nám vrátí.

24.11.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Vše již bylo napsáno přede mnou. Úsměvná , nadčasová kniha plná humoru. Velmi se mi líbílo i filmové zpracování s úžasným filmovým obsazením Oldřicha Víznera, ale i Janu Synkovou coby velice svéráznou tetu Kateřinu a ostatních.
Jsem velice ráda, že naším klenotem je humor a to v každé situaci. I z této knihy, která je doprovázena jednoduchými, ale výstižnými kresbami k umocnění různých situací, si do života přenáším pár hlášek.
Patří mezi ty knihy, kdy máte splín, stačí , jen tak otevřít a přečíst jen pár vět a hned vidíte svět barevněji. Více takových lidí, jako "Saturnin".

30.06.2022 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

U této nádherné kníhy je k zamyšlení hned "Prolog". Osud, ne. Ale je dobře, že žádný člověk nevidí do budoucnosti. Spletitý život jedné rodiny spisovatelka nitku po nitce rozplétá. Hlavně životy žen byly v této době těžké. Rozdíly sociálními vrstvami, peníze, nucené sňatky.
Ze všech postav mě nejvíce zaujala Irma - jako dospělá dívka, žena, manželka a hlavně milující matka. Pro své děti, ale i nejbližší je schopna se obětovat. V jejím těžkém životě je jí "přítelkyní" a velkou oporou úžasná Heda.
I dítě "Kukačky" chce poznat vlastní matku, stejně ale poděkuje té mamince, která ho vychovala.
"Děkuji maminko".

10.06.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Děkuji za tip čtenářů a nelituji. Kniha je dějem nadčasová a lze ji jen doporučit.
Tak, jak psal J. Verne a děj jeho knih se zdál neskutečný. Tak "Dva roky prázdnin" v dnešní covidové době je "skoro realitou", o ostatním ani nemluvě.
J. Orwell napsal knihu 1984 v roce 1947 a taky , jakoby viděl do budoucnosti. Není to utopie, bohužel je to fakt. V myšlenkách jsem se utvrzovala, že my se máme pořád ještě dobře. Stejně mě ale při čtení dost mrazilo, protože, když jsem si to převedla do dnešní doby, tak se to dá brát, jako takové varování!
"Velký bratr tě sleduje" - kamery, mobily, počítače, každé kliknutí, tf i pohyb . Labilnějším lidem stačí i zprávy v TV. Moc a zase jenom moc, kdo se k ní dostane přestane myslet.
- Mohou odhalit všechno, co jste udělali, řekli nebo si mysleli, do nejmenších podrobností, ale nitro lidského srdce, které je i pro člověka samého záhadou, zůstane netknuté.
Děkuji, že žiji ještě v době, kdy mé myšlení je jenom moje a ještě nikdo se k mým myšlenkám nedostane.

01.05.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihu jsem si přečetla na doporučení a opravdu je to silný a emotivní příběh, kdy postupem děj hlavní postavy Hany a všech ostatních do sebe zapadá jako do skládanky. Čtení knih o židech, holokaustu, koncentračních táborech, bolesti, utrpení, zrady a ponížení za to, kým se narodili mě vždy dostane a velice si vážím svého krásného dětství a svobodného života.

07.04.2019 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Jsem ráda, že máme takovou spisovatelku, která umí zasadit detektivní zápletky do nádherných míst naší krásné země. Má talent na popis přírody, ale hlavně charakteristiku lidí, kteří v daném místě žijí nebo odtud pocházeli jejich předci.
V této knize je to pohraniční vesnice na Šumavě a samozřejmě kromě vraždy je rozepsáno osídlování chalup rumunskými Slováky po odsunu Němců. I zde střežené rodinné tajemství vyjde na povrch. S hlavní postavou Lindou se brouzdáte mokrou rosou, rozjímáte o životě a přijímáte dary přírody. Dojde k vyšetřování vraždy a střípky z minulosti vytváří obrázek z minulosti. Více ale zde dala autorka přednost vyjádření psychologie, rodinným tradicím, proč na daném místě lidé zůstávají, co je tam drží . jejich souznění s přírodou a zvířaty i pověrám, které se generačně předávají, i když jim mladí již moc nevěří.
Velice krásná , čtivá kniha.

09.09.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Po knize 1984 opět Orwellova další obsahem nadčasová kniha. Na pár stránkách příběhu o revoluci zvířat na statku a každá kapitola vede k zamyšlení.
Je ale holá pravda, že někteří "Lidé" se chovají hůře, jak zvířata. Mění je touha po moci a ovládání druhých.
Kniha vypadá, jako by byla napsána jemněji, protože hlavní představitelé jsou zvířata.
I tak z obsahu mrazí.

27.06.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Moje první seznámení s touto autorkou a velmi příjemné překvapení. Kniha je dobře napsaná, je víc, než klasická detektivka. Zavede nás do malé pohraniční vesničky na hranicích s Rakouskem ,Hůrka. Zde se seznámíme s trochou historie, kdy patřila do pohraničního pásma, s nádhernou skoro nedotčenou přírodou. Každý z obyvatel si myslí, že toho druhého zná, ale vždy se najde nějaké to tajemství. Život zde plyne pomalu, je léto.
Ale najednou "Vražda". Tu přijede vyšetřovat klidný J. Bergman se svou kolegyní Sylvou.
Má vytetovaný motiv"Drak spí" něco společného s motivem vraždy?
Kruh se uzavře.
Můžu jen doporučit a už se těším na další knihy MK

30.11.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Krásná kniha s příběhem, který se během okamžiku může přihodit každému z nás. I nezaviněná nehoda a ve vteřině se změní celý život. Tak, jako Willovi. Kvadruplegik, mozek vnímá, ale tělo neposlouchá. Nikdo zdravý to nemůže chápat, protože neví, ale může být fyzickou a hlavně psychickou oporou. Tak, jako trochu ukecaná a potrhlá Louisa Clarková. Ta se po ztrátě svého zaměstnání , tak trochu omylem , stane na půl roku jeho společnicí a ošetřovatelkou, aby trochu rozvířila jeho stereotyp.
Jestli se jí to povede, to už si přečtete. Ale při čtení epilogu jsem měla slzy v očích a věta
- Prostě jen dobře žij, prostě žij.
Tak tu si začnu říkat ráno po probuzení, abych se s chutí postavila na své , ještě zdravé nohy a přivítala nový den.

27.09.2021 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Útlá, velice krásně napsaná kniha.
"COP" - tři prameny vlasů, tři různá místa, každé z jiného kontinentu, Indie, Itálie a Kanada a tři ženy Smita, Giulia a Sarah. Každá z jiných poměrů, ale všechny natolik silné, aby šly za svými sny a touhami, proti tradicím a předsudkům ostatních a změnit svůj život.
Příběhy umocňuje poezie mezi příběhy, kdy hned v úvodu se začíná psát příběh o copu a pletencích. I osudy těchto tří žen spojí, dalo by se říct obyčejné vlasy. Jedna daruje v rámci úcty a oběti, pro druhou znamená najít sama sebe a žít a ta třetí je spojí.
Fandila a cítila jsem se dobře s každou z nich, ale nejvíce mě zasáhl život Smity . Těžký život džátů, lidí té nejubožejší a ponižované kasty. Chtěla bych se dovědět, když Smita odříkala své modlitby Višnuovi, zda se její dcerka Lalita dočká lepšího života.

14.09.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihy této autorky mám ráda, ale u této s hodnocením patřím asi mezi menšinu. Její styl je čtivý, námět zajímavý, obálka nádherná, ale, i když je to jen fikce, mohlo být toto téma propracovanější.
To "Kdyby". Vždy si říkám: "Ještě, že mi do myšlenek nikdo nevidí."
Minulost byla, nedá se změnit. V každé době je snaha ukázat historii v novém světle.
Dnes mi přišel email. Není to fikce ani historie, je to realita naší dnešní země. Tímto nikoho a nic nesoudím.
- Svobodná země si vyrobí energii pro své občany a přebytky prodá.
Kolonie musí poskytnout veškerou produkci a potom si ji teprve může zpě draze
koupit.
Přeji si pro všechny klid, zdraví, úsměv na tváři a pro nás čtenáře hodně krásných knih.

17.05.2022 3 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Při čtení této nádherné knihy se mi vybavil citát:
"Zpomal a udělej si čas vychutnat si život !!!!!!!!"
Je jedno, jestli před 100 lety nebo teď v této náročné covidové době. Dospívající, trochu víc ukecaná zrzavá dívenka Anna, která konečně najde domov u Matěje a Marie mě při čtení zpomalila v mém životě. Trochu víc se zasním, fantazírováním si neuškodím, spíše se zasměju a když teď více chodím na procházky, vnímám krásu přírody, která se pomaličku začíná probouzet.
Děkuji Anno.

08.03.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Bydlím v podhůří našich krásných Beskyd a proto mi při čtení byla kniha velmi blízká. Krásná příroda, roubenky a stará stavení na samotách, kde pořád žijí místní, ale je zde, jako všude již hodně náplavy. Jako všude spory, ale také neocenitelná pomoc. Sice jsem si musela trochu utřídit postavy, bylo jich tam dost.
Asi v druhé polovině se konečně začne vyšetřovat vražda . Z Prahy přijede vyšetřovatel Josef Bergman, který se svou kolegyní a s pomocí místních policistů vraha dostane.
Je to druhá kniha M.K. a připadá mi, jako by si tu nechala zadní vrátka pro další případ.

18.07.2022 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Vyprávění hlavní představitelky Liny mě opravdu dostalo. Krásný? Ne, spíše tragický, hořký příběh plný krutosti, bolesti, hladu, ale i lásky a lidskosti, který je o lidech z pobaltských států, které deportovali za 2. sv. války do pracovních táborů, gulagů, na Sibiř. Ptají se "Proč?", Stalin rozhodl. "Proč my?" . Žádná odpověď. O této době v Rusku jsme se neučili, vše maskovali válkou. Naději žít a vše překonat ale utlumit nedokázali.
Knihu doporučuji.

16.02.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Krásný obal této knihy s velice emotivně mrazívým čtením, kdy čísla stránek jsou zvýrazněné, jako by vás vtahovaly, pokračuj, pokračuj číst. Tak, jako malou Cácoru vtahoval "Les" , ze kterého měla strach. Knihou nás provází dívenka Cácora od svého dětství až po dospělost. Nesmí se s nikým kamarádit, nic nikomu neříkat, mlčet. I když se o ní bude říkat, že je ulhaná. Vůbec se nedivím, že si vytvořila imaginární kamarádku Moniku. V devíti letech ji tato"výchova" dovede ke skutku, o kterém dospělý ví, jaké bude mít následky. Ale malá dívenka, která nemá zastání ani u vlastní matky? Mrzí mě, že ani později nenašla odvahu tuto křivdu napravit a svým skutkem ublížila nevinné rodině. Ale i tajemství, které čtenář už dávno uhádl, vychází na povrch a závěr odhalí vše. Je však docela uťatý, mohl by být více rozpracován, protože psychické následky a tïchá bolest budou Cácoru provázet celý život. Škoda.
Na závěrečnou otázku
"Ještě si myslíte, že můžu být šťastná? Povězte mi to.
Můj názor, oprostit se od této rodiny, matky, která mě neochránila a určitě nalezne štěstí a tím i relativní klid v dalším životě.

26.08.2023 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Další krásná kniha. Jestli si někdo myslí, že je celá o hokeji, tak pro mě ne. Podstata je tým a sounáležitost v něm. Zapadlé městečko Medvědín žije hokejem a blížícím se utkáním, které je pro všechny "životně důležité", pro hráče, trenéry, rodiče, kamarády, fandy, prostě pro všechny obyvatele,
Backman je "pan spisovatel" lidskosti. Dovede do detailu rozpitvat své postavy v dobrém i zlém. A tady je těch postav opravdu hodně. Když jsem si nějakou postavu oblíbila, tak jsem zjistila, že je tu vždy nějaké "ale".
Líbil se mi výrok "Velký tajemnství z nás dělají malý lidi." Jak prostá, ale výstižná ukázka nejenom v soukromém životě, ale hlavně v týmu. Podlehnout nebo jít sám za sebe. Těžké rozhodování, jestli chcete zůstatat s elitou. Mám být pro ostatní charakter nebo podrazák.
Nádherné kamarádství Mayi a Any, která svou přítelkyni podrží v těžké chvíli......... Další můj favorit je Benji, o jeho dalším životě bych se chtěla dovědě více.
Knihu nelze jinak, než doporučit k přečtení.

16.10.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Kniha s nádhernou obálkou. Když jsem ji začala číst, říkala jsem si, co je to za bláznovinu. Ale s přibývajícími kapitolami mi kousek po kousku odkrývala její hloubku a podstatu. Již byla úsměvná, citlivá, vtipná, ale zároveň vyjadřovala hloubku, myšlenky a podstatu úzkostí, trápení , ale i lidskosti, pomoci a pochopení druhého člověka. Ne každý se dovede vyrovnat s minulostí tak, aby to neustále nezasahovalo do jeho života. I psycholožka Nadia, která do případu zapadá má svou 13tou komnatu a ne všichni klienti se jí se svými problémy otevřou.
V této knize je to tzv. "Budíček" - Nepodařená bankovní loupež, kdy bankovní lupič a jeho "Nejhorší rukojmí v dějinách světa" - makléřka, zájemci o koupi bytu, "Králík", 2 vyšetřující policisté, otec a syn, dostávají impuls k zhodnocení a uzavření minulosti a naději na lepší život.
Jednoduchý styl psaní, který se čtenářům dostává pod kůži k zamyšlení.
"Přijmi to, co je,
nech plavat to, co bylo
a měj víru v to, co přijde."

07.03.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Syrový, děsivý a tragický příběh ze 2. sv. války. Krátké kapitoly čtyř mladých lidí, kdy každý z nich má své tajemství . Abych se začetla, tak jsem si je popsala
- Joana - Litevka, zdravotnice, která pomáhá všemi silami všem, kteří to potřebují
- Florián - Němec, tajemný mladý muž
- Emilia - růžová čepice, mladá dívka - Polka
- Alfréd - velmi nesympatický fanatický nácek, který velmi touží po uznání
Každý z nich bojuje o přežití a s nimi tisíce dalších. Věřili, že když se nalodí na loď Wilhelm Gustloff, dostanou se z toho nejhoršího. Proto název knihy "Sůl moře".
Pořád mě udivuje, že tolik let po válce se dovídáme stále nové, utajované tragédie.
Kolik musela paní spisovatelka vynaložit úsilí, aby se nezapomínalo. Pro nás je cákání v moři rekreace, ale nezapomínejme na tyto tragické události, protože "Válka je katastrofa" a útok na loď Gustloff a ostatní lodě byl cílený a vždy to odnesou hlavně civilisté.
Část knihy, poznámek autorky by měl být automaticky v knize dějepisu a tato kniha jako povinná četba. Nezapomenout.

31.08.2021 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Pro mě nový autor, takže seznámení a nádherná obálka. Detektivka se četla dobře, ale já se při čtení zaseknu na oslovování. "Detektiv šéfinspektor" Erika Fosterová je zajímavá, ale velmi komplikovaná žena, na jedné straně tvrdá, jde za svým dle svých instinktů a vyšetřování ,obklopená dobrým týmem, který ji pomáhá v obhajování jejího úsudku. Projevuje se i její citová stránka po tom, čím už si v životě prošla. Nohy ji podkopávají lidé, kteří si myslí, že moc a peníze jim dovolí vše. Trochu mi tam ale chybělo "PROČ" byly dívky zavražděny, jaký důvod měl pachatel.
Určitě si přečtu další knihy z této série.

13.09.2022 4 z 5