Glivuska Glivuska komentáře u knih

Zpusob vypraveni doplneny faktografickym komentarem mi prisel genialni, knizku jsem precetla za par dni. Doporucuji kazdemu jako povinnou cetbu :) neuveritelne smutny pribeh zasazeny do jeste smutnejsi doby. Neumim si predstavit v tech casech zit.

26.09.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Skvělá kniha, přečetla jsem ji za den a půl a to jsem se od ní nuceně odtrhávala, protože jsem neměla dostatek času sedět u ní nonstop.. opravdu zdařilé vyprávění jak z pohledu matky, tak Báry. Někdy jsem se dokonce přistihla, že chci číst dál a zároveň nechci, protože se bojím toho, jak to dopadne.

21.03.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Ze začátku jsem byla ke knize trochu skeptická, Marek Eben je generace mých rodičů (knihu mi půjčila moje tchyně) a přišlo mi, že jsem na knihu prostě “mladá” :) Knížka byla samozřejmě úplně skvělá, dokonce jsem se místy smála nahlas a představovala si Marka Ebena ve všech situacích, které popisoval. Bavily mě jak příběhy z minulého režimu, tak narážky na slavné osobnosti, schopnost Marka si ze sebe dělat srandu a dokonce i zmíňky o současném dění (covid, influenceři atd.). Jak někdo psal níže, doporučuji taktéž číst pomalu, ať vám kniha déle vydrží :)

01.04.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Knizka byla skvela, precetla jsem jednim dechem za dva dny - na obalce je napsano, ze autorka je s kazdou novou knizkou lepsi a lepsi a musim tomu dat za pravdu. Diky cetnym dialogum se opravdu cte sama.

31.01.2022 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Super knížka, mám dítě s PAS, takže jsem se o ní dozvěděla na doporučení. Autor má fakt můj velkej obdiv a častokrát mi svými úvahami prostě mluvil z duše.. někdy prostě stačí jen obejmout, mít rád a přijít na to, co dítě chce, ach, jaká pravda :) Častokrát jsem se musela smát, jak autor danou situaci popsal, protože jich zažívám XY denně. Největším problémem je, že dětem to opravdu občas nevysvětlíte, např. proč nějaká situace je řešena jinak, než obvykle - u nás jsou to dveře od garáže - garáž se otevře, auto vyjede, garáž se zavře. A prostě čekáme do tý doby, co není zavřeno, jinak nemůžeme odejít. Horší jsou situace, kdy u jakékoliv garáže někdo něco opravuje, a nechává ji otevřenou a žádné auto nevyjíždí :)) Většinou se knihám, co se autismu věnují, spíše vyhýbám - asi se děsím, co se tam dozvím a co mě ještě čeká. Tahle knížka byla výjimka a jsem za ni ráda, zasmála jsem se i přesto, že je to většinu času smutný.

14.04.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Naprosto fantasticka knizka, zajimavy namet, krasne se cte, nechybi v ni napeti, laska, ale i realie tehdejsi americke spolecnosti. Jednoznacne doporucuju.

26.12.2022 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Musím dát plné hodnocení, protože knihy Hanišové jsou opravdu skvěle propracované, inovativní, vždy otevře téma, které je bolestivé, tabuizované a přitom tak časté. První část bych klidně zkrátila, to, že Teo žije mizernej život, jsme pochopili dostatečně.. trvalo mi déle, než jsem se začetla, pak už jsem knihu neodložila. Za mě osobně docela deprese, ostatně jako vždy, člověk k tomu tak musí přistupovat a počítat s tím dopředu.

14.04.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Opet skvela kniha autorky, ktera je misty tak depresivni, az to ze stranek preleze i na samotnyho ctenare. Cetla se opravdu sama a nedokazala jsem ji odlozit, prestoze jsem vedela, k cemu se schyluje a bala se toho.

16.12.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Knizka se mi samozrejme moc libila - popis udalosti, pribehy jednotlivych postav, jejich provazanost, vyvoj, to vse me moc bavilo a byla jsem zvedava, kam se jednotlive postavy dostanou. O hvezdicku min davam proto, ze kniha byla opravdu dejove hutna a dejepisne udalosti mnohdy liceny vice detailne, nez bych potrebovala. Zhruba v pulce jsem knihu odlozila a docetla ji az s odstupem, o to vsak rychleji a s druhou vlnou nadseni.

14.06.2022 4 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Přečetla jsem asi milionkrát :) Na komiksech jsme doma vyrostli, dodnes s tátou citujeme naše oblíbené hlášky (např. když někdo z nás jede na dovolenou "a piš často, víš, že sbírám známky":). Kniha, co mě naučila, jak se správně chovat, nevzdávat se, hrát fér, sportovat, mít zájmy, dobré rodinné vztahy a kamarády. Doporučuji začít se čtením co nejdříve!

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Jedna z nejlepších knih Petry Soukupové. Musím říct, že vlastně už ten název knihy hovoří za vše. Fráze, která v knize zazní, je jen alibistické řešení nastalých situací. Příběh svobodné matky, která nezvládá výchovu svého syna, návrat k nefunkční rodině, snaha realizovat se nehledě na své závazky (v podobě dítěte), hledání řešení, která se stejnak ukážou jako provizorní. Stojí za přečtení, už jen proto, že témata v ní probíraná budou stále aktuální.

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Od autorky jsem četla Žítkovské bohyně (které mě na rozdíl od okolí moc nenadchly). Tato knížka ale patří k mým nejoblíbenějším. Úžasný popis českého pohraničí. Příběh o tom, že kdysi Němci a Češi dokázali žít pohromadě, a jak to události 20. století natrvalo změnily. Knížka by měla být povinnou četbou pro všechny, kteří mají tendenci vidět svět černobíle. Neuvěřitelně čtivá.

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Jeden z nejlepších českých románů, které jsem v poslední době četla. Příběh lidí, kterým navždy změnila život výstavba jaderné elektrárny v bezprostřední blízkosti jejich domova. Autor opět dle mého mistrně vykreslil rozdílné myšlenkové pochody jednotlivých obyvatel, jakým způsobem se smiřují s tím, že jim stát sebere své domovy (někdo se s tím smířit nedokáže, někdo chce co nejrychleji zapomenout atd.). Příběh vlastně retrospektivně nahlíží na to, co se stalo s obyvateli jihočeských vesniček, jak žijí dnes a proč skončili tak, jak skončili. Vše pohledem hlavní hrdinky, která se do rodné vlasti vrací na návštěvu ze zahraničí, kam kdysi odešla ve snaze změnit svůj dosavadní život. Knížka se mi moc líbila a nemohla jsem se od ní odtrhnout.

27.08.2018 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Krasna pohadka pro deti i dospele, ve ktere nechybi poradne dobrodruzstvi. J.K.Rowlingova proste nezklame, nekdy si musim precist original, abych zjistila, jak v originale pojmenovava jednotliva mista, kam Veci putuji. Libi se mi, ze kniha prinasi i ponauceni (jak se lidi (ne)staraji o veci, jak je casto nahrazuji atd.).

21.04.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Musim rict, ze mi trvalo docela dlouho, nez jsem se poradne zacetla (zhruba od vypraveni zivotniho pribehu Magdaleny). Nevim proc, ale tematicky me kniha zas tolik neoslovila (stejne jako Hotylek), davam tedy urcite prednost kniham predchozim. V knizce je spousta popisnych pasazi o tom, jak rezim funguje, co zakazuje a hlasa, az mi prislo, ze se autorka misty opakuje. Navic pro me osobne tematicky jedna velka nekoncici deprese od zacatku do konce. Nicmene urcite stoji za precteni.

21.01.2022 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Opravdu poutavý příběh mladé dívky, která si i přes všechny životní strasti dokázala zachovat lidskou tvář a nevzdát se boje o přežití. Přestože autorka sama v popisu knihy zmiňuje, že příběh je založený na pravdivé osobě, nýbrž je upraven a některé osoby jsou smyšlené, vše působí věrohodně a naprosto přirozeně. Jsem opravdu ráda, že žijeme v době, kdy si o těchto věcech můžeme pouze číst. I přestože už je to ale tolik let, je nesmírně důležité o těchto hrůzách stále mluvit.

21.03.2021 5 z 5

Říkadla Říkadla Josef Lada

Četli mi rodiče, když jsem byla malá a nyní čtu i já svému 4 měsíčnímu synovi, který obrázky zbožňuje stejně jako já :)

26.10.2019 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Když nepočítám Máj, tak Kytice patří mezi mé nejoblíbenější knihy, které vznikly na našem území v 19. století. Vracím se k ní zcela pravidelně a vždycky mě naprosto uchvátí. Zajímavé pro mě je, že má tolik rovin, že ji může přečíst malé dítě a zároveň ji roky studovat literární vědec, a každý si z ní odnese něco jiného. Vztah mezi proviněním hlavních hrdinů a neúměrným trestem, který následuje, je věc, se kterou se vlastně nedokážu asi nikdy smířit, což samo o sobě mě v knize vlastně přitahuje :) nemluvě o nádherných verších.. a kouzlu prostředí obecně.. doporučuji se zaměřit na Záhořovo lože, které se naprosto vymyká ostatním baladám (dřív jsem ho nedokázala ocenit).

29.08.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha mě doopravdy nadchla. Musím říct, že jsem dlouho nečetla nic tak emotivního, smutného, ale svým způsobem i krásného, kdy ve všech těch hrůzách vždy člověk dokáže spatřit i světlo na konci tunelu. Neustále dokola se podivuji nad tím, jak takhle velký příběh dokázal dát dohromady tak mladý člověk, tou dobou osobně neposkvrněný. Popisy té doby, jednotlivých situací, vztahy mezi lidmi, které byly tvořeny samotnou válkou, jsou naprosto jedinečné.

27.08.2018 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha se mi líbila. Na začátku trvalo poměrně dlouhou dobu, než jsem se začetla, ale vzpomínkové pasáže na koncentrační tábor jsem zase přečetla jedním dechem. Musím se přiklonit k některým názorům, že nedostatkem knihy je taková jakoby poslepovanost několika námětů/témat, které na konci netvoří úplný celek. Knih o pracovních/koncentračních táborech je spousta, v téhle je dle mého unikátní zpracování tématu člověka (nacisty), který všechny ty hrůzy (na kterých se více či méně (spolu)podílel) přežil a musí jim čelit dnes a denně po zbytek svého života. Navíc nyní v přímé konfrontaci s lidmi, kterých se to osobně týkalo. Určitě stojí za přečtení.

27.08.2018 4 z 5