čef čef komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Po přečtení této knihy autorce přeji, aby napsala ještě mnoho zrovna tak dobrých knih. Nebude to mít lehké, takto skvělé vystižení prostředí a doby bude asi náročné znovu dosáhnout. Život na Karvinsku byl hodně těžký a i z tohoto románu je patrné, odkud pramení tvrdá opravdovost dnešních Ostravaku. Generační příběhy se mi vždy líbí a tento se určitě zařadí mezi ty moje nejoblíbenější.

27.10.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Knihy paní autorky se mi líbí. Je to takové hladké čtení o uplynulém čase v době, kterou jsme plně prožili. Události jsou mnohdy dramatické, ale nepřehnané ani moralizující, jakoby jen konstatování – takový je život. Život hrdinů této knížky nebyl jednoduchý. Otec zarytý komouš, který až pozdě pochopil, jaké byl po většinu času hovado. Dcera postižená podivnou atmosférou světa, do kterého se narodila. A je zde toho samozřejmě mnohem víc, ale to si už objevte sami.

12.11.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Generační román mého gusta. Bez různých nepodstatných věcí a událostí prolétli naši hrdinové celým minulým stoletím. Udělali jistě mnoho chyb, ale snažili se přizpůsobit všem nepříznivým okolnostem a náhodám, co to dalo. A že jich také bylo – světové války, okupace , hitlerovci, komunisté, STB a jiné svině. No sem tam trochu toho štěstí si také užili a také proto je děj hodně poutavý a čtenář, hlavně mého věku, si užije vzpomínek až to bolí. Po „Haně“ další kniha, na kterou se nezapomíná.

22.03.2019 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

I druhý díl je prostě skvělý. Některé regiony a lidé v nich mají prostě větší smůlu než jiné. Hlavně ty, kde žijí lidé různých národností, byly často plné zbytečných konfliktů. Zde hlavně mezi Poláky, Němci a Čechy, které nám povětšinou zůstávaly cudně zamlčené. Autorka má sympatickou představu o životě a pravdě, nic nezakrývá, nikoho nepreferuje, snad jenom prostého člověka s jeho denními starostmi. Kniha se opravdu dobře čte, těžko napsat něco pěkného a neotřelého, čtenáři přede mnou to už udělali více než výstižně.

27.04.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Zvláštním řazením tohoto silného příběhu dosáhla podle mne autorka ještě většího účinku než při chronologickém vyprávění.Rovněž ich forma je zde na místě možná více než jinde. Takhle mnohem více vynikl strašný osud židovské obce v ČSR ztělesněný děsivým údělem titulní postavy. Trochu mne zarazilo, že všichni muži v románu jsou pod...ní slaboši nebo něco ještě horšího. Nebo se mýlím? Ale kniha je to určitě parádní a jistě k přečtení i pro muže a opakovat krásné věty z předchozích komentářů netřeba.

14.10.2018 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Příběhy životů dnešních dědů a babiček je vyprávěn lehce, s vtipem a bez zbytečného sentimentu a přehánění. Mockrát jsem se při čtení zasmál, život v dobách spíše dávných byl popsán opravdu barevně a s nadhledem znalce podivného života, který jsme povětšinou vedli. Příběh však vůbec není banální, zaujmou především nezvyklé rodinné vztahy, ale třeba i na vraždy a psychická zhroucení také dojde. To ale není na této knize to nejdůležitější - neumím však bohužel moc dobře popsat, čím se mne ta kniha tak dotkla, ale zasáhla mne proklatě hluboko.

30.11.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Příběhy bohyň z moravských Kopanic se mi moc líbily, zvláště mne zaujal styl protokolů a hlášení na tyto osoby. Závěr jsem moc neocenil, i když vycházel naprosto přesně z tajemného děje. Autorka odevzdala důkladnou práci a buď jí za to velký dík.

22.11.2021 5 z 5

Fabulace je zde minimálně, jedná se více o pravdivý historický popis událostí v Životicích na konci roku 1944 a všechno, co s tím souvisí, včetně potrestání nebo nepotrestání viníků. Kniha je ukázkově vybavena i fotografiemi některých účastníků a některých událostí, jako byl např. řádný pohřeb popravených v roce 1945. Zvláště pro obyvatele severní Moravy a Slezska to musí být hodně zajímavé.

02.07.2023 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Autorka umí. Její detektivky jsou vždy na úrovni, jistě paří k těm nejlepším u nás a nebojím se říci, že i ve světě není mnoho tak dobrých autorů. Soudím tak ovšem alespoň z toho, co u nás vychází v tomto žánru. Také tato kniha je velmi dobrá, má potřebné napětí, zločiny a jejich pachatel jsou kvůli své primitivnosti uvěřitelní. Pro šedé buňky mozkové čtenáře zde není sice prostor pro složitá pátrání, ale třeba atmosféra místa a charakter jeho obyvatel jsou určitě vystižena podnětně i pro největší kritiky a to se musí líbit.

24.11.2020 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Tento styl vyprávění detektivky mně zcela vyhovuje, koloritu je zde tak akorát, postavy nejsou přemoudřelé a občas dělají fatální chyby. Taky pachatel a jeho motivy jsou dobře maskované, ale ne přehnaně. Nakonec se čtenář musí skoro jakoby praštit do hlavy – tohle jsem mohl také rozluštit sám a dřív! Musím jen chválit.

13.06.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Otřesný příběh o životě dítěte v extrémní rodině, které se snad jako rodina ani nedá říkat, je vyprávěn nanejvýš poutavě. Zdá se, že se jedná jen o drobné události ze života malého děvčátka, avšak tušíme, že je zde v pozadí něco hodně nepěkného. Na konci převažuje znechucení a lítost nad osudy všech těchto ubožáků. Určitě hodné pozornosti a ocenění.

15.06.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Po Marťanovi další vynikající román z vesmíru, možná ještě vymakanější a zajímavější. Na sci-fi moc nejsem, ale tyto knihy jsou prostě tak dobré! Nabité mnoha technickými detaily, což může asi u mnohých vadit, napínavé od začátku do konce, dojímavé, ale hlavně veskrze optimistické, dávající lidem naději, že všechno přeci jen nakonec dobře dopadne. Takovéto knihy prostě miluji.

30.01.2022 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Připojuji se k uznání ve většině zdejších komentářů. Z příběhu je vidět, že autor ví, o čem píše. Pro mne je důležité, že se nepokouší přehánět, všechny události jsou uměřené a uvěřitelné. Napínavých scén je zde taky tak akorát, a tak si určitě přečtu další díly této série a tuší, že i série další.

15.04.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Byl jsem překvapen úrovní tohoto románu. Hlavní nestandardní hodnocení psychologie hlavní postavy. Nejednoznačné, tápající a v přetěžké situaci se snažící zorientovat, přežít a snad se z toho marasmu vyhrabat.. Rodinné vztahy děsivé, vše okolo neuspokojivé. Depresivní čtení, které může leckomu přinést pochopení problémů znásilňovaných dětí.

28.01.2024 5 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Pro znalce detektivek: Miko je tragický klon Rocca Schiavoneho a Harryho Holea. Od Rocca má kromě pejska nestandardní metody jednání, od Harryho totéž a navíc děsné opilecké stavy. Tato kniha je plná smutku po smrti milé Terezy z předchozích dílů. Konec také úplně vše nenapraví, ale alespoň že je pro čtenáře průběh štvanice více méně uspokojivý.

20.05.2021 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Pro čtenáře detektivek je to jistě výborné čtení plné pátrání a napínavých scén. Některé jsou barvité s hororovou příchutí nápoje s blínem černým (Hyoscyamus niger). Máme zde opět také zábavné hlášky Asada o velbloudech a Rosiny úlety tak, jak jsme již zvyklí z předchozích dílů. Asi by již na severu a možná i jinde neprošla kniha bez úlitby bohům ekologů, lesbiček a milých přistěhovalců a boji proti pravicovým extrémistům, ale tady je to, alespoň pro mne, tak nějak ještě snesitelné.

08.10.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Autorka asi provokativně zvolila vyprávění z paralelního světa, ve kterém v roce 1989 zvítězil Štěpán nebo někdo mnohem horší. Nedivím se některým čtenářům, že tuto fintu považují více za rušivou než přínosnou. Ale nechť. Stavba vlastního příběhu je taková, jakou známe z ostatních jejích knih. Rozpíná se mnoha lety, dojímá podivnými rodinnými vztahy a je možná celkově optimistická, takže proč ne.

29.07.2021 4 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Pro mne byl explozivní závěr knihy nadbytečný. Už tak, bez něho, byla kniha dosti zajímavá, zejména psychologické postřehy mne velmi zaujaly. Napětí bylo v knize také mnoho a tragických rodinných osudů jsem si užil až nadmíru. Pátrání po vrahovi bylo samozřejmě spletité s patřičným závěrečným překvapením. Hodně nadprůměrná psycho-detektivka.

13.05.2021 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Je to má druhá kniha této autorky, a protože se mi první líbila, těšil jsem se. A nebyl zklamán! Na českou detektivku velmi zdařilé. Příběh se sice pro mne ve střední části točil dokola příliš dlouho, ale v celkovém vyznění to je pouze zanedbatelná drobnost. Falešných stop a možných pachatelů dostatečně mnoho, zápletka a motiv uvěřitelné, konec alespoň pro mne celkem překvapivý. Co více si přát na čtení, když jste detektivkami postiženi tak, jako já.

10.01.2020 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Dýchá to atmosférou pohraničí, kde se náplavy z různých koutů Evropy teprve poznávají, nenávidí a také sem tam milují. Také na nějakou tu vraždičku, zadávené daňky a ztraceného pejska dojde a kupodivu to na stálé napětí docela stačí. Styl autorky mi sedí a rád si zase něco od ní přečtu.

05.09.2021 5 z 5