bookcase bookcase komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Výborný román plný emocí, psaný s pokorou a úctou k životům našich předků.
Šikmý kostel by měl mít čestné místo v knihovně každého karvinského patriota, neměl by
uniknout milovníkům historických románů, které čerpají z reálných událostí.
Čtenářům z ostatních koutů republiky se díky knize nabízí možnost poznat minulost našeho
jedinečného kraje a pochopit náturu zdejších svérázných obyvatel.

20.02.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl se odehrává v letech 1921 – 1945 a provede nás dalším bouřlivým obdobím už tak těžce zkoušenéno lidu na Karvinsku a Těšínsku. Karin Lednická opět dokazuje, že je výbornou vypravěčkou, její hrdinové jsou vylíčeni velmi plasticky a reálně, troufám si říct, že jsem s nimi srostla a přilnula k nim, jako by se jednalo o blízké lidi. A možná tomu tak je, neboť jejich příběhy jsou příběhy mých předků. Už v první knize jsem si zamilovala osobitý styl vyprávění autorky. Navenek tvrdý a nesmlouvavý, bez zbytečných příkras, přesně takový, jací jsou obyvatelé regionu razovitého. A přitom tak lidský a empatický, ale bez nadržování konkrétním lidem či stranám. Karin Lednická jde při pátrání po historických pramenech až na dřeň, fakta jsou ověřená historiky i přímými pamětníky, což zvyšuje výpovědní hodnotu knihy a posouvá ji, co se kvality týče, velmi vysoko.

22.01.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Přečteno skoro na jeden zátah, nedalo se odtrhnout. Líbilo se mi, že každá kapitola končila slovním spojením, kterým pak začínala kapitola následující, osvěžující prvek.

19.04.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Hodně, hodně silná jednohubka, kterou dáte za pár hodin, ale pocitu hořkosti a vzteku nad nespravedlností se jen tak rychle nezbavíte.

30.01.2020 5 z 5

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

Tahle autorka asi někomu leží hodně hodně v žaludku. Jasně, nad pár věcmi jsem se taky zamyslela, že mi neseděly, ale jinak to nepovažuju za zmrvené dílo. A že byly hlavní postavy na odstřel? Lepší než unylí a nudní panáci bez života. Já jsem si to celkem užila a ač nejsem primárně zaměřená na fantasy, hned bych si nějaké další dala.

03.08.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Vrstevnatý, místy plný myšlenek, které stojí za to zapsat si do paměti, takový je Medvědín. Nejen hokej, především mezilidské vztahy a jeden čin, který změní úplně vše. Backman se umí vrýt pod kůži.

04.04.2023 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Perfektní! Autorka se dokonale vžila do puberťáka a podařilo se jí vystihnout jeho přerod z bezstarostného kluka v zodpovědného a soběstačného mladíka.

09.07.2020

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Průřez dvacátým stoletím prostřednictvím vypravěčky Anežky , která líčí osudy své babičky, matky a dalších zajímavých členů rodiny. Čtivé, lidské, emotivní.

13.08.2023

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Smekám před autorkou, která do románu dala vše, i kus sebe sama. Smekám před řeholnicemi, které se nebály jít za svou pravdou navzdory tomu, že za to byly mnohdy krutě potrestány a doporučuji Bílou Vodu všem čtenářům, kteří hledají kvalitní čtenářský zážitek s přidanou hodnotou.

06.05.2022 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Jedna z nejkrásnějších knížek od Jojo. A o knihovnicích! Co víc si přát. :)

11.04.2021 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Od Lenky Chalupové jsem už pár knih četla a musím říct, že se mi její tvorba hodně, hodně zamlouvá. Kyselé třešně mě hodně překvapily, určitě by si je neměli nechat utéct fanoušci příběhů v hlavní roli s obyčejnými lidmi prožívajícími neobyčejné životy.

11.11.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Za mě výborné. Trefná sonda do života frustrovaného chlapa.

19.09.2019 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Úžasná knížka, nejprve nevíte, jestli se hlavní hrdince máte smát nebo nad ní brečet. Smutné, zároveň optimistické
Doporučuju.

19.12.2017 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Barkere, Barkere, vždyť ty jsi stejné psycho jako Bishop! Copak to se dělá, vyrvat mi knížku přímo uprostřed napínavé četby? :-D.
Naprosto mě to dostalo, snad ještě víc než Čtvrtá opice, napětí se stupňuje, opět jedním slovem velký mazec a nápor na nervy.

30.05.2019 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Velice silný příběh, který jsem na konci obrečela. Dnešní člověk si ani neumí představit, co tehdy obyčejní lidé prožívali.

01.07.2016 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Naprosto úžasné v tom, jak autorka dokáže čtenáře znepokojit v náznacích, aniž by prozradila vše. Odehrává se v současném Irsku, přesto máte pocit, že jste skočili někam k viktoriáncům. Claire Keeganová prostě umí.

09.05.2023 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Skvělé, čtivé, znepokojující, prostě perfektní.

23.09.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Perfektní, skvělé čtení, dávná tajemství a pochroumané vztahy mezi lidmi, to můžu.

14.03.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Co by se stalo, kdyby... Nářez, dostalo mě to.

25.04.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Co jsem si přála, to jsem dostala. V obyčejnosti je síla, tahle sonda do života jedné rodiny, která může být moje/tvoje/vaše/naše/sousedova/šéfova, byla hodně trefná. A autorčin styl miluju už od doby, co jsem četla Martu v roce vetřelce.

19.01.2021 5 z 5