Jako hvězdy v temné noci

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454785/jako-hvezdy-v-temne-noci-WNP-454785.PNG 4.7216
Vydáno, Ikar (ČR)

The Giver of Stars, 2019

Kniha Jako hvězdy v temné noci

otesánek
předevčírem

Milé čtení. Tak trochu jsem se viděla na koni někde v horách a cítila ten vítr ve vlasech. Tak trochu jsem tam chtěla být mezi knihami. Dnes jsme zvyklé ,že žena má své slovo a svou svobodu, ale nebylo to tak vždy -jak se v knize píše. Nu bylo to krásné a přesně moyesovské :)

Páájinka
předevčírem

Jedním slovem senzační. Podobný příběh jsem nečetla, je to úplně něco jiného než Jojo píše.

bookcase

Jedna z nejkrásnějších knížek od Jojo. A o knihovnicích! Co víc si přát. :)

jitka5745

Kniha se mi velmi líbila. Zajímavý příběh s krásně popsanou krajinou a postavami. Konec knihy mi nepřišel na 5 hvězdiček, ale i tak se mi líbil. Knihu doporučuji všem, co touží po chvíli v jiném světě s dobrými přáteli. :)

Wabinka

Nádherný emotivní příběh o síle přátelství, odvaze, soudržnosti lidí a samozřejmě i o lásce.
Jednoznačně doporučuji.

jana3664

Opět krásná kniha od mé oblíbené autorky. Krásné popsána příroda i povahy a názory lidí.

Nika151

U Jojo jsem zvyklá na výkyvy v kvalitě knížek a ne všechny jsem od ní dočetla. Ovšem tohle se jí opravdu moc povedlo, nemám ani slov k originalitě námětu, je to báječná knížka a ráda se k ní vrátím. “Možná nemůžeme chtít víc než to vědomí, že něco tak krásného existuje.”

Alfonsie

Autorka má cit pro vykreslení příběhu. První dvě třetiny knihy jsou kouzelné - odehrává se pomalé mikrodrama Alice v rodině manžela. Její starší kamarádka z knihovny Marge, po předcích Irka i Čerokijka je vědomá žena s osobní silou, která boří klišé i konvence.

Ale poslední třetina knihy se zvrtne ve smršt infantilně chovajicich se osob majících problémy si i vyznat city vcetně infantilně se chovající Marge, která v sedmém měsíci těhotenství zachraňuje mulu z vody a snad celé něstečko, leze po horách a odhaluje nepravosti na šachtě mistního dolu. Další knihovnice raději zachraňuje knihy před vodou, než aby měla starost o vlastní děti a podobných dalších budovatelsko-uvědomělých pasáži, které nechvalně dobře známe z české literatury 50. let se ke konci hemží nepřeberně. Epizoda s vraždou a vězením je zcela nadbytečná, až přitažená za vlasy a konečné rozmotání příběhu predčí svoji kýčovitostí i Rosamundu Pilcher. Něco jako román o Anně Proletářce prolnutý televizním seriálem To je vražda, napsala.
Za první část knihy 5 hvězd.
Cca od 270. strany 2 hvězdy se sebezapřením. Ale jak říkal Werich, to je tak blbý, to se bude líbit