Poslední dopis od tvé lásky

Mimořádně silný příběh vášně, nevěry a ztráty z pera respektované britské autorky Jojo Moyesové, který získal v roce 2011 prestižní ocenění The Romantic Novel of the Year Award. Novinářka Elllie při pátrání v archivu narazí na půlstoletí starý dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby opustila manžela. Elllie příběh, skrývající se za dopisem, okamžitě zaujme – i ona sama má poměr se ženatým mužem. Rok 1960. Jennifer Stirlingová leží v nemocnici po vážné autonehodě a na nic si nepamatuje – na manžela, na své kamarády, ani na to, jaká byla ona sama. Když se však vrátí z nemocnice domů a najde tajný dopis, pomalu se začíná rozpomínat na milence, kvůli kterému byla kdysi ochotná riskovat úplně všechno....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/166292/posledni-dopis-od-tve-lasky-JVk-166292.jpg 4.31917

The Last Letter from Your Lover (2010)

Vydáno:, Ikar (ČR)

okeey

Krásná kniha. Dva odlišné a přesto podobné příběhy, které od sebe dělí 50 let a přesto se prolínají. Prvky retrospektivního vyprávění, které mám tak ráda.
Jak moc velká je láska? Nebo spíš jak moc velká může být? Jaké to je zamilovat se do ženatého muže nebo vdané ženy? Zamilovat se do vdané ženy v 60. letech 19. století? Nebo do ženatého muže ve 20. století? Je to všechno, jenom ne jednoduché. Odlišné, ale přesto stejně složité. Krásný příběh, který prostě musíte dočíst dokonce, jinak vám nedá spát. Nejlepší kniha od autorky Jojo Moyes, co jsem četla a asi jedna z nejlepších vůbec.

Dani5a

Skvěle napsaná knížka, líbilo se mi prolínání minulosti do přítomnosti i to, že nebylo téměř do konce jisté, jak příběh dopadne.

ToInfinity.cz

Nádherná kniha od Jojo. Líbí se mi její neobvyklé příběhy. Nejsou to to klasický romantický příběhy, kde rovnou tušíte konec. Poslední dopis od tvé lásky byla první knížka co jsem od autorky četla a byla jsem doopravdy překvapená.

Lenoulinka

Další knížka od Jojo. Měla jsem u ní pomalý rozjezd jako u Stříbrné zátoky. Jakmile jsem se začetla, tak jsem knihu skoro nedala z ruky. Procítěný příběh lásky Jennifer k Bootovi, který ani po letech nevyprchal. Vztah Elli a Johna též ukázal, zda odolá. Navíc se mi líbilo, že aktéři obou dějových linií jsou po 40 letech vzájemně propojeni v ději. Knížky od autorky si po začtení vždy užiji.

LuciíŠvarc

Další krásná kniha od Jojo. Po její knize Dívka již jsi tu zanechal jsem si oblíbila dvě časové linky. Mám radost z toho, že v půlce knihy nebylo jasné, jak to celé dopadne. Napnutá jsem byla až do konce a i slzy ukáply. Doporučuji všem,kniha je to nádherná.

kiki11

Poslední dopis od tvé lásky je moje čtvrtá knížka od Jojo. Ze všech mých dosud přečtených knih od této autorky mi přišla nejvíc jako červená knihovna - to ale vůbec nemyslím v negativním slova smyslu. Rozjezd je trochu pomalejší, příběh má své tempo. Ze začátku se nic moc neděje, ale později se vše hezky rozjede a propojí. Vůbec jsem se neodvažovala hádat, jak autorka knihu zakončí, jestli bude konec šťastný nebo ho probulím. Každopádně se mi závěr líbil a jsem ráda, že to dopadlo právě takhle.

Asi bych tuto knihu neřadila k mým topům od této autorky (tam má své čestné místo Než jsem tě poznala), nicméně se mi líbilo zpracování - dvě dějové linky, které se krásně protly stejně jako v knize Dívka, již jsi tu zanechal, a to, jakým stylem je knížka napsaná, protože styl psaní Jojo Moyes já prostě miluju.

SweetbabyDi

Je to moje druhá kniha od Jojo,, i když jsem nejdříve váhala si ji koupit moc se mi do ní nechtělo, jsem velice překvapená. Bylo to napínavé a v žádném případě nepředvídatelné. I jsem pustila slzu. Nakonec jsem ráda, že je v mě knihovně. Parádní oddechovka.

zdenek118

Ač nejsem čtenářem červené knihovny, s chutí jsem si přečetl i tuto druhou knihu od této autorky a musím říci, že mě opět zaujala jak námětem tak i poutavým a citlivým zpracováním nevšedního životního příběhu krásné Jennifer a jejího milence novináře Anthoniho. Dojemný příběh je umně proložený jejich mileneckou korespondencí. Mám velmi rád styl vyprávění Jojo a určitě si přečtu ještě další romány od této plodné autorky. Doporučuji dalším čtenářům.

eliska5154

Nádherný a velmi citlivý příběh dvou lidí. Myslím, že je to jedna z nejemotivnějších knih od autorky. To je ale pouze subjektivní názor.

m.valova

Knížka se mi moc líbila,oddechová i napínavá zároveň,poučení...věci říkat z očí do očí,ne vždy to co je psáno,vyzní tak,jak bylo myšleno a ne každý dobrý úmysl někoho ochránit ,je ku prospěchu jeho samého..

Barbora216

Hezké čtení, je to taková romantická oddychovka. Vlastně ani nevím, jesli autorka chtěla něco dvěma příběhy říct. Možná "jdi za srdcem, ale někdy radši poslouchej rozum"? :-D Nebyl to žádný srdcervoucí příběh, ale kniha se četla dobře, odpočinula jsem si u ní, takže splnila účel.

Amazonka72

Tohle léto je ve znamení Jojo, nějak se mi vždy její knihy dostanou pod ruku. Žánr “červená knihovna” obvykle nevyhledávám, vadí mi předvídatelné šťastné konce, kterě vždy přijdou po různých, těžko uvěřitelných, situacích, kterými musí projít hlavní hrdinové. Ale u této knihy mi to nějak nevadilo, autorka píše velmi lehkým a čtivým jazykem, bez zbytečného patosu. Příběh se dal celkem lehce odhadnout, co mě však přinutilo k zamyšlení (nebo spíše k úvaze) byl samotný útvar dopisu jako takového. Možná je to tím, že jsem archivářkou své “staré” korespondence. Občas tu zaprášenou krabici vytáhnou ze skříně a pročítám si slova a myšlenky lidí, kteří prošli mým životem a v určitou chvíli jsme měli potřebu své příběhy sdílet formou psaného slova. Nemusí jít vždy o milostné dopisy, mezi moje poklady patří třeba korespondence s mým spolužákem, který se rozhodl pro studium filozofie a posílal mi velmi dlouhé úvahy o životě, umění, literatuře, víře... V době elektronické komunikace mi to přijde jako zázrak. Už jenom to, že pokud chce někdo napsat dopis, musí si udělat čas. Vyhradit si tu část dne, kdy si srovná svoje myšlenky a ty pak sepíše na papír. Intimita chvíle. A pak ten pocit, když otevřete schránku a vypadne z ní dopis (nikoli složenky či faktura). Možná bychom neměli zatracovat vše “staré” a svým způsobem “ přežité”. Jsem vděčná za to, že jsem dospívala v době, kdy jsem každý den netrpělivě utíkala ze školy domů, s bušícím srdcem otevírala dopisní schránku, a těšila se na modrou obálku od své první lásky, která studovala o 100 km dál.
Zpět ke knize - příběh plyne jako dobře poskládaný filmový scénář. Se zvraty, které k romantické knize patří. A co se mi opravdu líbilo, bylo citování dopisů, mailů či SMS zpráv na začátku kapitol... naprosto dokonale to vystihuje rychlost, stručnost a sobeckost dnešní doby. Stačí poslat krátkou textovku a je konec vztahu. Na jeden klik. Jak prosté...

Brambor16

Prosím prosím prosím byz to film chtěla bych ho vidět. Vůbec jsem nic nepředvídala vůbec jsem nečekala jak to dopadne a to mám na některé příběhy čuch. Bylo to hezké sice jsem někdy musela pátrat v jaké době asi píše je to dost prolínavé ale nakonec když se do toho člověk dostane je to perfektní takže 5 hvězd protože si to určitě v budoucnu budu chtít přečíst znovu.

katka639

Kniha pěkná, čtivá, ale strašně předvídatelná. Ke konci jsem se do čtení nutila. První dvě části skvělý. Proto 4*

Kizi

Na knihu jsem náhodou narazila a moc se mi zalíbil její název. Koupila jsem si ji s obrovským nadšením. Z počátku jsem se nemohla začíst, nebylo to dle mne ono. Avšak když jsem došla k roku 1960, nemohla jsem se od knížky za Boha živého odtrhnout. Dle mě to je opravdu nádherná knížka, která stojí za přečtení. Doporučuji :).

Aimee1

Pěkná oddychová četba, která se čte hezky a rychle. Jojo Moyesovou jsem do této doby moc nebrala v potaz, viděla jsem film podle její knížky, který byl moc pěkný, ale říkala jsem si, že spisovatelka, která je "továrnou na bestsellery" nemůže být moc dobrá... a ejhle, příjemné překvapení :)

Kája5951

Při psaní komentáře na tuhle knížku budu asi mírně zaujatá, ale byla to právě tato kniha, která mi pomohla změnit život.

123maki

Musím říct, ze knihu jsem precetla jedním dechem, je ironii osudu, ze dva lidé, kteří se tolik milovali, nemohli být spolu a museli toho tolik vytrpět. Co všechno za ty roky ztratili. Na konci jsem se také neubránila slzám.

Nikola995

Nádhera,dokonalost ,romantika. Miluji knihy od jojo,další úžasný příběh,na jehož konci jsem se neubránila slzám :)

DasaN

Zajímavý romantický příběh s originální zápletkou. Popravdě některé příběhy od této autorky jsou lepší, ale co v této knize oceňuji jsou krásné milostné dopisy.

Aneleh

Příběh psaný velmi romanticky, plný naděje, citů a zároveň však i kruté reality. Dva lidé, kteří se celý život míjejí a setkávají se až ve stáří. Smutné, zároveň ale i laskavé čtení. v němž hlavní roli hrají milostné dopisy. To už v současnosti nevidíme a bývalo to krásné, když si dva lidé takto dříve psali. V postavě Ellie vidíme, jak to chodí nyní, kdy se posílají jen krátké sms, ale city v nás bouří stále stejně.

Luucie

Jodi má pro mne takové kouzlo. Z počátku se opravdu do knih nemohu začíst, zde je i důkaz, že jsem ji četla dva měsíce. Nebavila mne. Stejně jako Stříbrná zátoka, ale poté přišel zlom a já se od knihy nemohla odtrhnout. Do předu mě táhlo jediné - jak celý ten příběh skončí? Jak?
Po přečtení Než jsem tě poznala jsem nečekala happyend, byla jsem mile překvapena.
A opět - moc ráda bych tuto knihu viděla zfilmovanou.
A drobnost na závěr - více mě bavila linka Ellie.

Ester59

Pro mne zatim nejslabší roman od teto autorky. Co delali tech 40 let?

dzeta

Čtivá knížka, ale hlavní hrdinka mě příliš nezaujala.

Francesca14

Na tuhle knihu jsem se hodně těšila, ale bohužel pro mě byla tak trochu zklamáním. Námět mě zaujal, ale trvalo dlouho než jsem se začetla a i tak mě to nevtáhlo tolik, jak některé jiné autorčiny knihy umí. Jennifer mi byla nesympatická a Ellie byla většinu knihy, kdy byla na scéně, trochu husička. Ale atmosféra knihy byla vykreslená pěkně, dojímala a ačkoliv jsem si postavy nijak zvlášť neoblíbila, přála jsem jim šťastný konec. Děj nebyl úplně předvídatelný, odhalení, které se ke konci objevilo, bylo pro mě dost nečekané a vážně super. Takže kniha měla své plusy a mínusy, nebyla to žádná velká bomba, ale ani ztráta času, jako průměr tři hvězdičky.

xSimaix

Jojo Moyesová opět potvrdila, že je přesně tou autorkou, která dokáže napsat vážně realistický a srdceryvný příběh.

Poslední dopis od tvé lásky je kniha napsána z mnoha pohledů a časových skoků, což může mnoha lidem vadit a mást je, ale mně osobně se tento styl psaní moc líbil. Přidával podle mého příběhu tu jedinečnost, jenž je Jojo známá.
Námět příběhu se může zdát jako něco předvídatelného, ale i v této knize je řada plot-twistů a překvapivých zvratů.
Já osobně bych knihu popsala dvěma slovy - válka srdcí. Jedná se zde totiž o boj lásky/rozumu, kariéry/lásky, s čímž osobně věřím, se dnes setkává mnoho lidí...
Kniha je magická a konec mě zanechal velice emotivní (jako všechny knihy od Jojo, které jsem zatím četla)

DOPORUČUJI!

AleksaK

Už při čtení "náťuku" jsem se bála formy knihy, ale nakonec mile překvapila.

lucka8081

Dlouho jsem u knížky tak nebrečela jako u této. Úžasný příběh.

Denisa153

Překrásný příběh. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout jak jsem byla zvědavá na konec. Jedna z nejlepších knih co jsem od autorky četla.

kečup60

Tento příběh je jedním z mnoha od spisovatelky. Ale fakt je, že dokáže vymyslet neuvěřitelné zápletky, které se nakonec i mohou stát.