Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/226510/divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 4.61238

The Girl You Left Behind (2013)

Vydáno:, Ikar (ČR)

ChristineDaee
11. prosince

Typická dobrá oddychovka. Príjemný príbeh, ktorý ničím neurazí, ale ani nedostane do extázy. Typické pátranie v starých dokumentoch, prekrývanie minulosti a prítomnosti, nedorozumenia v láske. Všetko tu už bolo. Happyending v najhlbšom slova zmysle.

SlamLenka
10. prosince

Četla jsem před nějakou dobou Než jsem tě poznala, knihu jsem měla za průměrnou a větší emoce ve mně nezanechala. Pak mi kamarádka půjčila tuhle knihu a já si říkala, jestli se mi vůbec do další Jojo chce jít, ale protože jejímu úsudku věřím, dala jsem se do jejího čtení - a příjemně mě to překvapilo!
Tenhle příběh má mnohem větší dosah, je barvitější, emotivnější, příjemně doplněný morálními dilematy a prvky historie. Z nejvyššího hodnocení strhávám jednu hvězdičku kvůli tomu dvojitému happyendu, jinak se to četlo jedna radost.

moho
05. prosince

Zase knížka o otázkách morálky, nutnosti volby. Snadno se odsoudí, když nemáme stejný život. Víc se mi líbila část z historie, americká část mne tolik nepohltila. Ale rozuzlení fajn.

Dakarianna
26. listopadu

Velice silná kniha s neskutečnými myšlenkami. Krásně psaná, celkem čtivá a hlavně klobouk dolů autorce za zvládnutí takto těžké a náročné zápletky. Hvězdičku strhávám za přílišnou délku knihy, některé pasáže s Liv tam být nemusely. Ale jinak skvělé čtení.

MaťaZ.
22. listopadu

Moje první knížka od Moyes. A úplně mě pohltila, nemohla jsem se rozhodnout, zda mě víc zaujal příběh Sophie nebo Liv. Takže za mě super rozuzlení příběhu, všechno nakonec navazovalo úplně parádně.

Owain
21. listopadu

Chytla mě hned od začátku.Druhý příběh me ze začátku moc nezaujal, ale postupně jsem se začetla a výsledek je výborný. Za mě plný počet =)

Ninie
13. listopadu

Dva příběhy, dvě různé doby a přesto je něco spojuje...
Při přechodu na druhý příběh jsem byla docela zmatená. Chtěla jsem vědět, jak to dopadlo ve Francii, nějaká Američanka mě nezajímala. Ale když se ukázala spojitost, hned jsem se nemohla dočkat, jak to skončí. Za mě skvělá kniha!

Evišťátko
11. listopadu

Má první kniha od autorky. Romantika trochu jinak. Proč ne? Místy příběh trošku drhl, zvláště na začátku po výborném úvodu , který mě vtáhl do děje. Oceňuji zajímavé téma , prolínání minulosti se současností. Důvod proč nedávám plný počet hvězdiček je, že jsem zkrátka neměla u čtení ten pocit, že to co čtu je pravděpodobné. Byť chápu, že psaní knih je vytváření příběhů ne popisy skutečností. Ale přeci jen, když si nad fikci řeknu proč ne, mohlo by se to tak stát, je to pro mě známka, že mě autor dostal.

misulef
06. listopadu

Napoprvé se mi do ní nepodařilo začíst, ale jakmile jsem se k ní vrátila, bylo to něco neuvěřitelného. Jojo Moyes má originální náměty, skvělý styl psaní a já nejsem schopná udělit cokoliv jiného než plný počet. Doteď se lehce dojímám při vzpomínce na tuto knížku a živě si vybavuji ten neuvěřitelně silný pocit, který ve mně zanechala ta prostá věta - Darováno, nikoli vzato.

gordon13
06. listopadu

Citlivá, dojemná kniha, moc se mi líbila...

LuciíŠvarc
04. listopadu

V pořadí třetí kniha od J. Moyes kterou jsem četla a byla jsem nadšená! Fantastický čtení. Nejdřív jsem byla trochu v šoku, že děj se odehrává ha války, až pak jsem zjistila, že kniha má dvě části. Ačkoliv válečné příběhy nevyhledávám, postava Sophie mě bavila více a byla jsem napnutá jak struna, jak to s jejím příběhem skončí. Na konci jsem se neubránila slzám, kdybych mohla, hvězd dám deset. Té knize nic nechybí.

brijana
04. listopadu

Strhující příběh. Tak silné emoce jsem u žádné knihy ještě nepociťovala. Klobouk dolů!

nikiem

Kniha se četla dobře. Oba příběhy zajímavé. Fandila jsem oběma ženám.

Aaloha

Přítomnost se prolíná s minulostí, mám ráda příběhy z války takže tato kniha od Moyes dle mého názoru patří k těm lepším.

Allla9

Po přečtení této knihy jsem si autorku přidala do oblíbených.

alena67

něco strašného, ani jsem ji nedočetla

Nixie412

Skvělá kniha, výborný styl psaní, strhující príběh. Nejraději bych dala hvězdiček 10. A po dočtení jsem litovala, že jsem knihu nechala tak dlouho válet na polici.

iveetka

Podle mě nejlepší kniha od Jojo! Absolutně strhující příběh. :)

daniela.s

Opět kniha, která se čte sama. K tomu pěkně vymyšlené příběhy dvou žen, které se čím dál více podobají a odkrývají další a další nedrobné podrobnosti.

CHezunka

naprosto skvělá kniha

Tapeworm

Úžasná knížka, příběh Sofie mě pohltil hned, Liv mi trochu zkazila náladu (jako asi spoustě dalších čtenářů), ale nakonec jsem si oblíbila i ji. Příběh Sofie byl strhující, nepředvídatelný a nakonec jsem si i poplakala dojetím. S četbou Jojo Moyes budu tedy nejspíš pokračovat :)

kosatka11

Je to ten typ knihy, jejiž příběh nosíte v hlavě ještě dlouho po přečtení a to mám ráda. Na Sophii jednoznačně jen tak nezapomenu.

leňďa62

Super knih. Nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem nepřečetla. Doporučuji.

otesánek

Prakticky vše už tu bylo napsáno. Příběh Sophie mě pohltil a přechod k Liv mě úplně zkazil náladu. Je to má poslední knížka od autorky a tak mne to neodradilo. Je krásná, je nádherná. Nese v sobě zamyšlení nad tím, jak moc lpíme na věcech a z jakého důvodu. Má v sobě vzpomínku na hrůzy, které se udály a nemělo by se na ně zapomínat. Člověk se i zamyslí jaké řeší malichernosti. Za mě plný počet. Je mi líto, že mám dočteno a musím hledat něco jiného.

akdar72

Souhlasím s tím, že je opravdu jiná, než jsme u Jojo zvyklí. Končí hlubokým zamyšlením nad smyslem života. Moc se mi líbila.

1casper

Tahle knížka byla jiná, než jaké jsem zatím od Jojo Moyes četla.

Kniha, kde se prolínají dvě časové linie. Jedna z první světové války ve Francii, druhá linie je z Londýna dnešní doby.
Příběh Sophie se mi líbil víc, než příběh Liv. Aspoň v první půlce knihy. Obě ženy spojovala tvrdohlavost a houževnatost.

Doporučuji.

DoDidDone

MOŽNÉ SPOILERY!!
Kouzelná knížka, na jejíž obsah určitě nejde jen tak zapomenout. K plnému počtu mi tam ale něco chybělo, nebo spíš přebývalo.
Části knihy, které vypráví Sophia, jsou perfektní, živé a bohužel i smutné, ale to k válečné literatuře asi patří.
Nicméně, když přijde na scénu Liv, příběh tím nějak ztrácí. Abych řekl pravdu, nepřipadá mi její postava zbytečná, ale nelíbí se mi, jakým způsobem se to s ní a s obrazem začne odehrávat. Například postava Paula mi tam neseděla už vůbec a už od začátku mi bylo jasné, jak se to s nimi vyvine dál. Ten soud a spory kolem obrazu mi připadaly americké a plné nerealistických náhod. Nechápu, proč se tolik novinářů vyrojí jen kvůli obrazu. Líbilo by se mi víc, kdyby autorka detailněji popsala cestu Dívky, jíž jsi tu zanechal než pouze podle dopisů.
Sice kritizuju, ale mně se kniha líbila. Konec byl velice silný a nádherný. Nevím, jestli si od autorky něco přečtu, ale Dívku, již jsi tu zanechal, doporučuji dál.

tulcik

Moc krásná knížka, není zbytečně přeslazená. Zajímavé téma - spojení první světové války a současnosti. Je to moje první knížka od této spisovatelky, takže určitě sáhnu po nějaké další.

Littleraven

Byla jsem nadšená z příběhu Sophie. Tak moc, že když kniha přešla do roku 2006, znechuceně jsem ji musela odložit. Musela jsem se vyrovnat se ze začátku nesympatickou hlavní hrdinkou moderní doby. No. Zkousla jsem to a knihu vzala za týden do ruky zas. A světe div se, udělala jsem to nejlepší, co mohla. Kniha se konečně rozjela. Liv se dokonce zbrchala a já se díky jejímu zápřahu dozvídala víc a víc o příběhu francouzky.
Poučení do příště?! Nikdy to s knížkou od Moyesové nevzdávat.

SmallLucia

Nádherně zauzlovaný příběh, který se pomalu odkrývá. Čte se snadno a téměř jedním dechem.