Dívka, již jsi tu zanechal

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/226510/divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 4.61695
Vydáno:, Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind (2013)

Kniha Dívka, již jsi tu zanechal

AyaEssa

Vyborny zacatek, kterym kniha zaujme, se bohuzel posleze zmeni v plytky sablonovity pribeh jako z cervene knihovny vcetne banalniho happy-endu. Jako by autorku omrzelo si s knihou "hrat" nebo ty 2/3 dopsal nekdo jiny. Velka skoda!

Lucinky

Skvělá kniha,nemohla jsem se od ní odtrhnout...Kdyz jsem četla příběh Liv,tak jsem doufala,že tak tam bude vysvětleno,jak to dopadlo se Sophii...a nebyla jsem zklamaná.Knihu mohu jen doporučit!

MagdalenaSlaba

Tak tohle mě opravdu mile překvapilo! Je to první kniha, kterou jsem od autorky četla, i když jsem o ní už samozřejmě slyšela v souvislosti s filmem Než jsem tě poznala. Ale měla jsem zato, že to bude jen červená knihovna, které já nijak neholduji. Takže jsem k ní přistupovala dost opatrně a skepticky. A v podstatě jsem ji otevřela jen proto, že mi ji kamarádka donesla. A ono to přitom mělo naprosto neočekávaný přesah! Takže jsem ji odkládala jen s těžkým srdcem a jen proto, abych se taky někdy vyspala a došla do práce. Na závěr nezbývá než uvést překvapivě moudrá slova jedné z postav: “No jen si to představte, o co všechno přijdete. Jenom tím, že se nechcete vzdát nějakých pár věcí.” Co že to znamená? Přečtěte si, pochopíte.

Le Chat

Moje první setkání s Jojo Moyes a určitě ne poslední. :-) Kniha se autorce opravdu povedla.

Mateo67

Jedna z nejlepších knih této autorky. Skvělá je část z minulosti, současnost je předvídatelná. Samozřejmě kdyby kniha neskončila happyendem, bylo by to lepší, ale to u toho typu literatury nemůžeme očekávat. Přesto ji dokázala autorka “vypointovat” přímo ukázkově.

MinervaB

Po dlouhé době kniha, která ve mě zanechala velmi silný pocit. Moyes zase potvrdila, že umí psát skvěle. Obě dějové linie byly zajímavé a ačkoliv jsem to nečekala, tak historická část knihy se mi líbila o něco více. Obě hrdinky byly velmi sympatické, ale zajímavá byla i postava Kommandanta, která se mi s další a další kapitolou dostávala pod kůži. Kniha je velmi čtivá, ukrývá v sobě spoustu pěkných myšlenek a naznačuje co je v životě důležité. Knihu určitě doporučuje všem.

Barbara182

Čtivá kniha plná emocí a zvratů, líbí se mi, že autorka řeší restituce uměleckých děl odcizených během první/druhé světové války trochu z jiného úhlu. Dvě dějové linky mi vůbec nevadily, napínavé byly obě, jen ta Sophiina z první světové války byla samozřejmě smutnější. Moc dobrá kniha, skvěle napsaná, doporučuju :-)

Vlak7

Kniha se mi líbila až v 2. novodobé části. Současně to byla moje 2. kniha od této autorky.