Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/226510/divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 4.61521

The Girl You Left Behind (2013)

Vydáno:, Ikar (ČR)

knih.sasa
předevčírem

Opět zajímavé téma, čtivě napsáno. Co vše může způsobit jeden obraz. Škoda, že obrazy nemohou vyprávět řečí, které rozumíme. Válečná část se Sofií mě uchvátila až v druhé části knihy, příběh ze současnosti mě oslovil hlavně tématem. Vracení válečné kořisti, věc, o které se moc nemluví. A to, že nešlo často o pouto k minulosti, ale prostě o peníze, o tom se taky mezi slušnými lidmi moc nebaví, že. Obě hrdinky spoujeje obraz a naděje a Sofii vidím taky jako pořádnou naivku. Krásně vystižen humbuk zveličený médii a ztráta soukromí ze dne na den. Aneb jak snadno jitřit davy. Přesto se mi kniha Než jsem tě poznala četla lépe a byla o kategorii výš.

hapac

Knížka, která se mi líbila od p. Moyesové nejvíc.

Opatov

Vsechny knizky Moyesove se mi libi, ale tahle asi nejvic. Scenka s prasatkem je nezapomenutelna. Kruta valecna doba dala jasne vyniknout pravym lidskym charakterum. Doporucuji.

Lenoulinka

Druhá knížka od Jojo a nebylo to úplně ono. Příběh z války byl dokonalý. Sophie vyváří ve svém hotelu německým vojákům a Kommandant je okouzlený jejím portrétem. Sophie pro to, aby se znovu setkala se svým manželem obětuje svoji čest... Druhá dějová Linie, kdy Liv bojuje o to, aby obraz byl její, nebyl špatný. Když nad knihou přemýšlím, asi by se mi líbila více, kdyby byla napsaná celá za války s útrapami, které musela Sophie podstoupit, aby se svým milovaným manželem setkala. Beru jednu *, ale těším se na další knížku od autorky.

SumýšIrena

Příběh z první světové války si zaslouží 5*. Zato ten druhý je propadák. Naivní a přeslazený příběh... Proto dávám 3 *

eliska5154

Spojení romantického příběhu a války vždy v člověku něco zanechá. Krásný příběh.

Mixy

Poutavý příběh v druhé polovině knihy na chvíli vystřídala zdlouhavá a pomalu se linoucí muka hlavní hrdinky. Ke konci vše přeci jen opět nabralo spád. Určitě stojí za přečení.

kiki11

Dívka, již jsi tu zanechal je mou třetí knihou od Jojo. Tahle autorka je prostě sázka na jistotu. Asi už jsem to někde psala a budu se opakovat - ale její díla nejsou jen lacinou červenou knihovnou, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mají originální a zajímavou zápletku, skvělou atmosféru, člověk se při jejich čtení zasměje, ale často si i pobrečí - knihy Jojo Moyes dokáží vyvolat celou škálu emocí a právě to na nich mám tak ráda. Mám ráda autorčin styl psaní, který je čtivý a lehký. Nepíše zbytečnou a nudnou omáčku jako někteří autoři. Proto ji řadím mezi své oblíbené.

Dívka má dvě dějové linie. Jedna se odehrává v roce 1916 - ta mě bavila opravdu hodně. Druhá linie se odehrává v roce 2006 - tahle linie mě bavila o něco méně, protože byla psána v přítomném čase, což nemusím, navíc spor o obraz byl možná zbytečně moc rozvleklý - to bylo jediné, co bych vytkla (kvůli tomu strhávám jednu hvězdu). Přesto jsem si čtení užila a čas strávený nad knihou byl velmi příjemný. Proto u knih od této autorky zůstávám a s chutí si přečtu další příběh.

katst

Pro mě jedna z nejlepších knih od Moyesové (spolu s Než jsem tě poznala a Poslední dopis od tvé lásky). Kniha se mi velmi líbila :-)

daja51

Moc, moc pěkné a příjemné počteníčko- více čtivá /napínavější/pro mě byla ta část z minulosti, druhá část ji však nenásilně dopňovala - doporučuji všem, opět mě kniha od Jojo M. nezklamala - vřele doporučuji

Vlcice72

Zajímavý příběh, neotřelá zápletka, dvě časové roviny... Kniha se mi moc líbila.....

Adele123

Krásná kniha opravdu mě zaujala, byla napínavá do poslední stránky. Jako většině mě více bavila část z roku 1916, ale nakonec jsem se začetla i do příběhu ze součastnosti. Vřele doporučuji. Je srovnatelná s Než jsem tě poznala, ba možná i lepší.

Terulka01

první část úžasná, čtivá, mrzelo mě když začala ta druhá - celkem nezajímavá a hrdinka druhé části mě rozčilovala. Nakonec jsem přeskakovala stránky jen abych se dozvěděla jak dopadla hlavní postava z prvního příběhu.

julka834

prosimvas poradte mi někdo zacal jsem cist knizku divka jiz jsi tu zanechal a nejak me nezaujala stoji za to ji cist a nebo se na to mam vykaslat

Terka72

Tato kniha je ještě spolu s knihou Než jsem tě poznala podle mě jedna z nejlepších knih od této spisovatelky. Dvě časové linie v knize jsou velice pěkně napsané, ale mně se více líbila část knihy odehrávající se v historii. Jednoznačně doporučuji!

heaven

Úžasná kniha. Vůbec jsem netušila, že jde o 2 časové linie a docela mě překvapilo, když jsem se najednou ocitla v roce 2006. Nejprve jsem nevěděla, jak to spolu souvisí, ale nakonec mě překvapilo, co bylo tím spojovacím bodem. Určitě mně tato kniha překvapila a to velmi příjemně, byla zrovna to, co jsem hledala :) Čtivá a napínavá až do poslední stránky :)

Lemurka

Krásná kniha, kterou si určitě ještě někdy přečtu. Víc se mi líbil příběh z minulosti, spor o obraz z přítomnosti byl přílis zdlouhavý, ikdyž neotřelý. Láska, naděje a víra opravdu umírají jako poslední. Za mě nejlepší kniha od autorky.

biairicia

Moc hezká kniha! Čtivě napsaná. Příběh se člověka dotkne. Moc se mi libily 2 linie příběhu: minulost a přítomnost a jejich vzajemné propojení. Dobře chopené a vsunuté téma války, tak nějak pro mě neohraně. Chválím. Pro mě zatím 2. nejlepší kniha, po Než jsem tě poznala, od této autorky. Možná i srovnatelně dobrá, ikdyž každa jiná.

viktorie6967

Úžasná kniha. Nemohla jsem ji odložit, příběh plný lásky, krutosti, odhodlání i strachu. Každý si najde to své. Kniha se mi moc líbila!:))

Ronfi

Kniha se mi líbila, ale některé pasáže jsou příliš zdlouhavé, občas jsem se špatně orientovala.

Toffee

Hezký, čtivý román, romantický tak akorát, aby příliš okatě nesklouzával do červené knihovny. Netradiční zasazení jednoho z osudů do 1. světové války a pak otázka restitucí až z tak vzdálené doby příběh rozhodně ozvláštnily. Ocenila jsem, že se autorka vyvarovala tradičního klišé lásky k nepříteli, ale zároveň mě mrzelo, že některé věci a postavy se objevily bez souvislostí a vysvětlení (odkud se třeba na konci zjevila Edith, kdo byli ti nesympatičtí příbuzní Sofie u soudu?)

helenah

Krásná kniha, ke které se ráda vracím.

zdenka1104

Strašně jsem se bála, že se Sophie zamiluje do komandanta a bude to další román o zakázané lásce. Proto jsem nadmíru spokojená, že se děj této knihy odvíjel jinak. Úsečky se Sophii mě bavily nejvic. Liv mi chvilkama lezla až moc na nervy. :D Celkový dojem z knihy je určitě pozitivní a není to ani první ani poslední kniha od této autorky. :)

janyska13

Příběh vyprávěný ve 2 časových rovinách se mi líbil, i když jsem se občas trochu ztrácela z toho přeskakování. Příběh byl moc zajímavý, knihy s válečnou tématikou nečtu, takže to pro mne byla celkem změna. :)

Vendulik

Kniha přečtená jedním dechem. Nadherný příběh.

Teresita

Nemám ráda špatné konce, ale některé knihy ho zkrátka potřebují. Nějak jim to dodá šmrnc a kniha v nás nakonec nechá hlubší stopu. Představte si, že by Romeo s Julií spolu nakonec utekli a žili šťastně až do smrti. A stejně tak i Dívka, již jsi zde zanechal mohla vyznít lépe, pokud by konec nebyl tak přehnaně přeslazený.

Jojo Moyes je skvělá vyprávěčka, umí čtenáře zaujmout a vtáhnout do děje. Knihu jsem četla v originále, takže český překlad neznám. Prolínání dvou časových rovin hodnotím kladně, i když, stejně jako většina tady, jsem byla nejprve trochu rozpačitá, když se příběh přesunul do Londýna.

Nakonec dávám pět hvězdiček, protože kniha má úžasný příběh a četla jsem ji jedním dechem, i když válečnou tématiku moc nemusím.

LenkaVrbatova

Romantika, kterou každá z nás občas potřebuje. Konec mě ale docela zklamal. Místy mi vadily i větné konstrukce. Proto “jen” tři hvězdy.

Iva B.

To byl zase tak krásný příběh!! No nebudu lhát, ze zase jedna slza ukapla!

anezur33

Výborna,akční až do konce

RézinaKudrnatá

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Některé části bych možná trochu zkrátila, ale vyburcovalo to ve mě ještě větší napětí. Dlouho na mne doma čekala, ale po pár stranách mne tak chytla za srdce, jako už jiná dlouho ne. Vřele doporučuji.