Dívka, již jsi tu zanechal

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226510/big_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 4.62125
Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

The Girl You Left Behind, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (608)

Kniha Dívka, již jsi tu zanechal

Pavla-Adina
15. září

Dobře napsaná kniha s působivým námětem. Někdy mne rušilo přehnané propletání současných a minulých příběhů. Rozuzlení je nádherné, i když reálně asi hůře uvěřitelné. Nakonec jsem ale ráda, že jsem přečetla první knihu této autorky (z důvodu Čtenářské výzvy).

DJANKA
13. září

Moc jsem se těšila na moji první knížku od této autorky. Začátek super, to jsem stránky jen hltala. Ale jakmile se příběh dostal do současnosti, prostě mě to nějak přestalo bavit a už jsem to chtěla mít dočtené. Možná jen můj problém s tím, že když má knížka takto vysoké hodnocení, prostě čekám, že budu číst s pusou dokořán....... to se ale bohužel nestalo. I tak určitě ještě nějakou další autorčinu knížku zkusím.


SmisekIvuska
12. září

Další povedená knížka. To proplétání doby a zjišťování, jak to vlastně bylo, se mi moc líbilo. Příběh Sophie byl silnější než Liv, ale je to dáno i tou dobou a tím, co se odehrávalo. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout a musela číst dál, abych zjistila, jak to vlastně dopadne :-)

vercas945
02. srpna

Od autorky se mi moc líbila i Než jsem tě poznala, ale tato kniha se mi díky historické zápletce trefila do vkusu ještě víc. Byly chvíle, kdy jsem se od ní nedokázala odtrhnout.

mil
02. srpna

Velmi silný příběh. Smutný, ale krásný.

Ellinek
30. července

Nádherný a půvabný příběh, který mi díky námětu válečných restitucí připomínal Dámu ve zlatém, ale tohle byla ta krásná romantika, kterou si čas od času potřebujete přečíst a díky níž získáte zpátky špetku naděje, že jednou může být zase dobře. Moyesová psát umí a každý její příběh je hlubokou sondou do lidské duše. A všechno v jejích knihách vás vždycky rozmetá. Zamilujete si všechny postavy a jejich příběh zhltnete na posezení. Ono se k tomu vlastně ani nedá moc co napsat, ty pocity a tu hloubku celého příběhu si prostě musíte prožít. U této knihy nemusíte váhat. Přečíst je to takřka povinnost!

Val
12. července

Sofie a Liv. Dvě ženy , dva životní příběhy ,jež od sebe dělí téměř sto let a obraz , který dramaticky ovlivní jejich životy.
Nádherná knížka , kterou dlouho nedostanu z hlavy ...

yvett239
21. června

Moje první setkání s autorkou. Poprvé jsem četla něco o první světové válce. Obojí je pro mě zajímavým zážitkem, na který budu chtít navázat.
Umění mám velmi ráda. I proto mě moc zaujalo, co všechno by se mohlo odehrát během jednoho století kolem jednoho obrazu. Úžasné, že pouhý obraz mohl mít takový vliv na něčí manželství (škoda, že jsme se toho od Liesl nedozvěděli víc) a na tolik životů. Myslím, že od teď se budu na obrazy dívat jinak, budu si představovat, jaké kotrmelce a komu ten či onen obraz způsobil. Je to pro mě nový pohled na umění, polidštěný, dobrodružný.
Do příběhu Sophie jsem se začetla velmi rychle, dostala mě tak na druhé nebo třetí stránce. Pak jsem už skoro nedýchala a najednou střih a zjevila se Liv. Nejdřív jsem z toho byla rozladěná, strašně jsem se chtěla vrátit za Sophií do St. Péronne, nechtěla jsem ji tam nechávat samotnou. Potom jsem se začetla i do Livina příběhu, vyklubala se z ní moc sympatická postava. Ale Sophiina linka byla prostě živější, plastičtější, za mě lepší.
Zajímalo by mě, jestli to je o obrazu vymyšleném (to předpokládám) nebo jestli ten obraz doopravdy existuje (nenašla jsem ho). Strašně bych ho chtěla vidět, ten Sophiin aristokratický výraz. Strašně bych chtěla vidět Sophii, do které se zamiloval Kommandant. (Malíř Edouard Lefévre skutečně v té době žil.)
Konec mě překvapil a při odkrytí, jak to tedy se Sophií skončilo, jsem samozřejmě slzela, a to dost. Vlastně jsem se rozbrečela, už když do soudní síně přivezli věkovitou Édith na vozíčku. (Mimochodem to slovo se mi líbí. Věkovitá.)
Rozhodně ve mně tahle knížka zanechala stopu. Doporučuji zejména lidem milujícím umění a historii.

1 ...