Jako hvězdy v temné noci

Jako hvězdy v temné noci https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454785/bmid_jako-hvezdy-v-temne-noci-WNP-454785.PNG 5 944 285

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Giver of Stars , 2019

Čmeláček
27.11.2023 5 z 5

Co myslíte, že mě donutilo si přečíst tuto knihu? :) Jasně, máte pravdu: naše paní knihovnice! :))) A nakonec jsem jí to ani moc nezazlíval, protože se mi náhodou líbila. O koňských knihovnách jsem doteď neměl ani páru, takže to bylo dost zajímavé počteníčko. Je tam sice i romantika, no ale přežil jsem to bez újmy na zdraví :).

VerronikaH
16.11.2023 5 z 5

Od knihy jsem vlastně vůbec nic nečekala. Koupila jsem si jí jako ebook, abych měla v práci čím vyplnit chvíle nudy a abych si celý pracovní den aspoň trošku zpříjemnila. Byla to vážně dobrá volba. K příběhů z amerického prostředí bývám dosti skeptická, protože jsem všech těch stereotypů za ty roky dosti přesycená, ale tady to všechno dávalo smysl. Velice příjemný příběh, jen ten konec mi přišel lehce uspěchaný.

Petronelka123
14.11.2023 5 z 5

Zatím nemám slov...byla to jízda!!!

Sacinka
21.10.2023 5 z 5

Už jsem dokoukala ten film.. totiž, dočetla tuhle úžasnou knihu. Na google mapách jsem si projela doliny a hory, chatu, kde se inspirovala. Chtěla bych se tam objevit, projet se na koni a sledovat usedlosti, staré domy a tamní lidi. Ležím tu na gauči s vlastním názorem a přemýšlím nad touto knihou. Myslím, že je to jedna z těch, která mi utkví v paměti.
Třeba „Soudní úředník oznámil, že ženy budou moci v poledne a navečer odejít chvíli před muži, aby stihly uvařit, nad čímž Beth posměšně zakoulela očima.“

Johanka1956
20.10.2023 5 z 5

Jojo Moyesová mě opět nezklamala. Po románech Než jsem tě poznala, Život po tobě a Dívka, již jsi tu zanechal, které jsem doslova hltala, se mi dostala do ruky tato skvělá kniha. Od dívek z Koňské knihovny jsem se nedokázala odtrhnout. Krásné, poutavé čtení!

Evar88
04.10.2023 3 z 5

Knížka s neotřelým námětem, ve které Jojo Moyesová opět dokazuje jaký má vypravěčský talent. Příběh několika žen, které v období hospodářské krize založily tzv. koňskou knihovnu, je nabitý emocemi, krásnou přírodou a zejména pevným přátelstvím hlavních hrdinek, které si dodávají odvahu ve všech oblastech života. Bohužel jsem neustále měla dojem, že se děj odehrává v 19. století a spousta věcí nebyla čtenáři dovysvětlena (viz jeden z komentářů níže). Přesto hezké a povzbuzující čtení.

sarahmoon
29.09.2023 4 z 5

Audiokniha :o) užila jsem si ji. A to hodně.

Pohled na divokou krajinu a její různorodé obyvatele z koňských hřbetů...

Neskutečná ženská síla a jednota v době, kdy ženy neměly nárok téměř na nic. Tíživost nešťastného manželství. Setkání spřízněných duší :o) Bylo tam všechno. Jo, to se povedlo.

martiline
18.09.2023 5 z 5

Ačkoli je téma knihy na hony vzdálené autorčiným ostatním mistrovským dílům ... dovolím si tuto knihu nazvat skvostem.
Zahloubala jsem se do čtení ihned při prvních řádcích a nerada jsem knihu opouštěla. Bylo mi při ní radostně, ale i smutně ... a pořád jsem se těšila na šťastný konec. S knihovnicemi jsem se vlastně přátelila na stránkách a měla jsem i chvilkový pocit, že jsem všeho toho součástí. :-)

simca9342
27.08.2023 5 z 5

Přečtená loni.

Alice věří, že když se provdá za bohatého angličana výjde ze stereotypního života. Opak je pravdou. V zapadákově v horách ale podlehne místnímu kouzlu obyvatel a stane se dobrovolnicí " koňské knihovny."
Do dalekých oblastí , škol v horách zapůjčuje spolu s dalšími ženami knihy. Čeká je toho hodně...
Líbilo se mi, že každé kapitoly začínaly krátkým citátem z knih uvedených v celém ději jako ty z mnohých půjčovaných. Za to hvězda navíc.

iveta3689
21.08.2023 4 z 5

Moc hezky napsané. Neokoukané prostředí, detailně popsané. Tak věrně, že některé situace byly zoufale ubíjející. Ale čte se dobře, je plná přátelství a naděje.

gigi77
20.08.2023 5 z 5

Konečně kniha s velkým K, psaná s velkou láskou. Příběh má duši a cit, nechybí napětí a můj oblíbený happy-end. Doporučuji všem, kteří hledají pěkné a troufám si říct kvalitní čtení.
Nechte se unést do Americké přírody oblasti Kentucky 40. léta 20. století. Postavu Alice, vrtošivé Angličanky, si hned oblíbíte. Vrtošivá a impulzivní? Ne, jen toužící po životě.
Dovolím si zde citovat z knihy jakožto ukázku údělu ženy:
(dopis matky adresován dceři)
Osobní štěstí není v životě to hlavní. Důležité je plnit své povinnosti a nalézat spokojenost v tom, že děláme, co je správné. Doufali jsme, že se naučíš trochu krotit svou impulzivnost, ale jak sis ustlala, tak si musíš lehnout. Možná že až budeš mít dítě, poskytne Ti to životní naplnění a nebudeš se takovými problémy tolik zaobírat.
Kdyby ses ovšem rozhodla vrátit domů bez svého muže, považuji za nutné Ti sdělit, že bys u nás už nebyla vítána.
Tvá milující matka

mia.com
13.08.2023 4 z 5

To byl teda dojak, to vam povim. Kazdopadne bych v te dobe nechtela zit ani za nic, dekuju pekne!

KnihoSny
03.08.2023 5 z 5

Skvělá kniha o přátelství nenávisti lásce:) taky o koních a knihách líbilo se mi to prostředí dokázala bych v té době žít

Pampelda
01.08.2023 5 z 5

Nejlepší kniha kterou jsem od Jojo četla.

1casper
13.07.2023 4 z 5

Na další příběh od Jojo Moyes jsem byla zvědavá.
Příběh několika žen, které založily "koňskou knihovnu" se rozvíjel hodně pomalu. Vyplatilo se počkat. Po cca 70 stranách mě dej vtáhnul.
Byla jsem zvědavá, jak bude pokračovat půjčování knih z koňského sedla a i vztah Alice s manželem a Fredem.
A pak tu byla dějová linka záhadné Margret - to byl mazec..
Ale to si přečtěte sami.

Bubo19
11.07.2023 5 z 5

Pěkná kniha o vzniku Koňských knihoven v USA. Příběh nás zavede do chudé části státu Kentucky v polovině třicátých let, kde se vznik knihoven provozovaných ženami, setkává se spoustou pochybností. Nakonec sice u velké části obyvatelstva vítězí touha po nových poznatcích a taky po zpestření jednotvárného těžkého života, ale i tak čeká hlavní hrdinky spousta překážek. Závěr soudního procesu mi sice přišel zvláštní, ale jinak se mi kniha hodně líbila. Jen mi při čtení bylo líto, že už se dnes děti na knihy netěší, tak jako před devadesáti lety.

Jessica007
17.06.2023 5 z 5

Moc hezká kniha. Líbilo se mi, že příběh byl zasazen do doby, kdy vznikaly tzv. Koňské knihovny, tím jsem se i o nich dozvěděla. Mám ráda knížky, kde není "jen" příběh, ale dozvím se i něco pro mě nového (případně mi "opráší" nebo rozšíří, co už jsem znala).

Aligi
01.06.2023 5 z 5

Nejkrásnější příběh od Jojo. :-) Historie knihoven, život žen v minulosti, rozdíly mezi muži a ženami. Určitě si ji přečtu znovu. :-)

kob
19.05.2023 5 z 5

Ač tenhle žánr příliš nevyhledávám, poslech audioknihy jsem si opravdu užila. Tak dokonale vykreslené postavy se hned tak nevidí (neslyší ;)
Příběh byl zajímavý - moc se mi to líbilo.

klarinka9974
05.05.2023 5 z 5

Knihu jsem dlouho odkládala a nechápu proč, Jojo Moyes je moje oblíbená autorka romantiky a tato kniha, ten děj, to bylo tak krásný a úžasný. Měla jsem obavy už jen ze samotného roku na začátku knihy. Že mě tato doba nebude bavit, budu se nudit..... ani náhodou. Úplně mě to dostalo, pohltilo a na konci rozervalo srdce. Úžasný příběh s koňskou knihovnou, tajemnou zápletkou a spousty otázkami na konec. Doporučuji a jdu se k této autorce vrátit a dočíst zbytek knih, které jsem ještě nečetla. Jedním slovem krása!