Den Trifidů

Román o tom, jak neznámý meteorický roj způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29814/den-trifidu-29814.jpg 4.64683

Trifidi 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Mladá fronta

The Day of the Triffids, 1951

Kniha Den Trifidů

Any26

Upřímně nechápu, proč se tahle knížka nenachází v seznamu povinné četby (ale tak to mám u více knížek...).
Jakožto čtenáři jsem v podstatě ihned vtáhnuti do dění "nového světa", jehož předchází celosvětová posedlost sledování úchvatných zelených blesků tzv. večer komety, prostřednictvím našeho vypravěče, který v průběhu tohoto lidského unesení, leží v nemocnici se zafačovanýma očima po napadení trifida.

Musí to být strašné a v celkové podstatě to vystihuje tahle věta z knížky:
"Při ozvěně ztracené minulosti, na prahu neznámé budoucnosti".

Bylo neuvěřitelné jak nám autor v první části knihy neudává příliš velkou pozornost na trifidy, jasně byli tam slabé náznaky, ale celé jejich nebezpečí a síla vrcholila ke konci díla. Dílo má taky náznak toho že vždycky budou existovat lidé, kteří chtějí uplatňovat svou nesmyslnou "politiku", "filozofii", nastolit "řád" pod výhružkou války.

Já tenhle styl děl prostě miluji a strašně mě mrzí, že si je spousta lidí ani nepřečte, a tím pádem nemůže ocenit přinejmenším zčásti to, co oceňuji já.
A jestli tohle čtete a doposud jste neměli štěstí vtáhnout se do děje této knihy, neváhejte, berte ji, čtěte a eventuálně šiřte dál svým blízkým a známým. Já bych se k této knížce taky nedostala díky jiné knize autora - Kukly (rovněž brilantní), k níž jsem se taktéž dostala jistým pobídnutím.

Příběh plný zkoušky těžkých chvil, nutnosti vypuštění všech lidských zásad a vštěpované morálky, navrácení se k vlastnímu hospodaření, vytvoření silných pout, a vždy malé naděje v nejistou budoucnost.

baji42

Přestože sci-fi příliš nevyhledávám, tato dnes již klasická kniha mě již 2x nadchla.

NADEI

Ke knize jsem se po letech vrátila, bylo to pro mě v té době opravdu sci-fi. Po opětovném přečtení mám divný pocit. Jak dlouho naše Zem bude snášet to naše chování- nechování se k ní. Poutavě napsaný příběh o velké katastrofě, lidském charakteru a touze přežít za jakoukoliv cenu.

ALLO_ALIgirl

Pro mě zatím nejlepší Wyndham.

TwoFace

Teda, to byla jízda! Poslední třetině už docházel dech a konec mi přijde zbytečně uspěchaný, ale jinak báječné čtení. Neustále se něco děje, není prostor pro zbytečnou vatu a na svůj věk je kniha stále aktuální.

Erudite

Kniha začala slibně, pokračovala zajímavě a skončila velice uspěchaně a místy až nelogicky. Pokud někoho zaujala myšlenka této knihy, doporučuji knihu velice podobnou a (z mého pohledu) mnohokrát lepší: Válka s mloky od Karla Čapka.

krevetinka

Achjo, vypadalo to tak slibně, nápad výborný, ale provedení bylo opravdu mizerné. Škoda.

demoniaco

Strašnej brak