Den Trifidů

Román o tom, jak neznámý meteorický roj způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29814/big_den-trifidu-zfK-29814.jpg 4.64997

Trifidi 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Mladá fronta

The Day of the Triffids, 1951

Kniha Den Trifidů

haWranka

Neskutečně depresivní čtení bez jakéhokoli nadějného nadechnutí. Příběhu by slušelo propracovanější zpracování, spousta otázek zůstala nezodpovězených, což mě štve.

enjay

Velmi poutavé čtení. Možná někomu přijde jako béčková literatura, ale musíme si uvědomit, kdy byla kniha napsána, a že mnoho různých katastrofických filmů si bere námět odsud.
Akčnější pasáže střídají zamyšlení hlavního hrdiny, ale kniha neztrácí na tempu. Až mi přišlo líto, že to nepokračovalo dále, že některé pasáže a popisy nebyly detailnější. Ale bezesporu napínavé čtení.

hanpari

Míval jsem Den Trifidů rád velice rád. Ale když jsem ho četl nedávno, překvapilo mne, jak strašně slabá a béčková ta kniha je.

koniklecka

Já mám tento žánr ráda, protože prostě sice je to sci-fi, ale je přitom čím dál víc dost reálná možnost, že něco podobného nastane. V tomto případě ne tedy asi doslova s masožravými kytkami, ale po covidu a v současné době, by mě to prostě asi ani nepřekvapilo tolik jako dřív. Zároveň je to skvěle napsané a atmosféru i děj si vybavím dodnes, i když jsem četla dobře před 10 lety.

AlčaVaca

Kdo ví, jak by se každý z nás v takové době zachoval... Radši si nepředstavovat... Za mě určitě 5 hvězdiček a doporučuji.

nemluva

Tuhle knihu jsem četl už jako malý kluk, a nesmazatelně se mi vryla do paměti, Opravdu je to nesmrtelná sci-fi klasika. Vůbec nechci věřit tomu, že poprvé vyšla v roce 1951. Rozhodně stojí za přečtení!

Dom95

Knihu jsem poprvé četl minulý rok a od té doby se k ní již 2x vrátil. Vždy mi něco v běžném životě připomene trifidy a vzplane ve mě chuť si knihu opět přečíst.
Úžasné je, že normální spisovatel by napsal knihu o tom, že po zemi chodí zabijácké rostliny. A nebo by napsal o tom, že proletí kometa a 99,9% lidí oslepne. Wyndham ale tato 2 na sobě nezávislá, avšak velice spjatá témata spojil a vytvořil tak mistrovské dílo. Kdyby šlo dát o hvězdičku více, toto je snad první kniha, u které bych ani na milisekundu nezapochyboval o její udělení.

"Nerozesmutňuje mě to, o co jsme přišli, jako spíš to, co naše děti nikdy nepoznají."

mi-380

Současná válka Západ versus Rusko prostřednictvím Ukrajiny mi, kromě nepříjemných pocitů, přináší znovu myšlenky ve stylu: co by bylo, kdyby… Den Trifidů, doposud už dvakrát přečtená klasika, mi vždy leccos naznačoval, vysvětloval a radil. S audioknihou jsem to tedy právě absolvoval potřetí. Tentokrát mě překvapilo poznání, že tu nejde jen o skvělý nápad a napínavý děj. Stejnou hodnotu mají popisy proměn chování lidí a prostředí, které si příroda bere rychle zpět do své moci, náhledy do mysli hlavní postavy, přirozené dialogy, pocta pragmatickému humanismu, systematickému plánování a opatrnému optimismu. Příjemné překvapení, už potřetí.
100 % (zatím 4957 hodnotících s průměrem 91 %).