Babo Babo komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Naprosto dokonalá kniha. Marně vzpomínám,kdy jsem četla tak dobře napsaný román. Umím si ji představit jako bestseler ,který by jistě zaujal čtenáře nejen v ČR.
Nevím,co mě bavilo víc,jestli jednotlivé příběhy nebo popsaná historie .
A co opravdu oceňuji,že autorka nikomu nestraní . Nikdo není dokonalý klaďas ani záporák. Jsou to prostě lidé se svými chybami i klady.
Celá kniha je tak uvěřitelná .
Nemá smysl rozebírat složité poměry na pomezí Polska a dnes severní Moravy .
Co se mi dál líbilo je doba okupace Němci. Knih o utrpení v koncentračních táborech je mnoho,ale myslím,že jsem zatím nečetla knihu popisující strádání obyvatel v "normálním" prostředí.
Těch věcí,které mě nadchly je mnoho,ale samozřejmě je na každém,aby si našel to svoje.
Pro mě je ještě taková malinka třešnička nakonec, částečka se odehrává v mých rodných Hustopečích .
No ale teď je přede mnou jiný problém ,jakou knihu teď číst ? Něco tak skvělého jako Šikmý kostel asi hned tak nenajdu .

03.06.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Hodně zajímavá kniha. Když jsem ji začala číst,myslela jsem,že půjde o obyčejnou ságu nějaké rodiny. Částečně tomu tak opravdu je,ale co je pro mě důležitější,je informace,které jsem získala .
Tvrdý a nebezpečný život havířů,to je jasné . Těžký život jejich rodin,to také nepřekvapí ,ale zasazené do období před a po 1. světové válce, v kontextu historických událostí , pro mne kniha nabývá nový rozměr.
Znovu a znovu zjišťuji jak obrovské mám mezery ve znalostech týkajících se země,ve které žiji.
Proto je pro mne tato kniha jednoznačně za 5* .
Navíc je psaná velice čtivě , takže doporučuji a sahám po pokračování .

25.05.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Na západní frontě klid byla moje první kniha od E.M Remarqua před mnoha a mnoha lety a stal se mým oblíbeným autorem.Bylo to v době,kdy jsem knihy kupovala a tak je mám skoro všechny.
Ano,je to velmi silné čtení a všichni ti,kteří by rádi poslali mladé muže do války,by se měli postavit v jejich čelo.
Třeba přežijí a vzpamatují se .

07.02.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Po knize povídek jsem sáhla po kriminálce. Říkala jsem si, je to takový provinciální. Vzápětí jsem si uvědomila,že to vůbec nevadí. Kromě pátrání po vrahovi jde o takovou sondu do života normálních lidí A napsané čtivě , řekla bych se znalostí nejen problémů mezi manžely,rodiči a dětmi ,ale i mezi sousedy v jedné pražské čtrvrti .
Ten záběr byl tak široký ,že jsem zvědavá , jaké problémy budou řešit postavy v další knize.

26.11.2021 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Co mě napadá,když přemýšlím o komentáři je, jak smutné ,že už nevznikne stejně krásná kniha , že nebude naplněn talent,který autorka bezesporu měla.
Hned na začátku čtení mě zaujalo,že se příběh odehrává v Indii a že hlavním hrdinou je projektant pracující pro Baťu , jednoho z nejznámějších Čechů .
Tak příběh plynul , klidně až do nástupu Hitlera k moci , odjezdy do Terezína , utrpení Židů ,ale i zoufalství těch,kteří zůstali mimo zdi koncentračních táborů.
A v hlavní roli krásný,poetický jazyk ,to všechno tvoří nevšední a nezapomenutelný zážitek .

10.11.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha se mi moc líbila. Téměř sto let , několik generací a řekla bych , vše se mohlo stát.Způsob psaní paní Mornštajnové se mi moc líbí.Příběhy plynou,tak jak plynou lidské životy. Se svými šťastnými dny, s tragédiemi, láskami i nenávistí .
Ještě mi zbývá přečíst Hotýlek a doufám,že než jej přečtu , vyjde další kniha této autorky.

09.09.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dlouho jsem přemýšlela , jak ohodnotit tuto knihu . Říkala jsem si, ne nedám 5* , je to prostě další kniha o hrůzách holocaustu a už bych opravdu měla číst něco jiného . Já přece vím , samozřejmě jen z knih a filmů o všech těch hrůzách , měli by tyto knihy číst spíš ti , kteří zpochybňují , že je homo sapiens schopný něčeho tak zvráceného ,ale nakonec jsem to nejvyšší ohodnocení dala .Spíš proto, že se autorka nevěnovala jen těm nejhorším rokům ,ale že ukázala , že přežít koncentrační tábor vůbec nemusí být výhra .
Možná spíš naopak .
Nevím jak dalece byli tito lidé schopni vrátit se do normálního života a hledat ty docela obyčejné radosti , které jsou pro každého tak potřebné .
Takže i když kniha nijak nevybočuje , čte se dobře a příběh je to opravdu silný a stojí za přečtení .

29.10.2018 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Jen těžko hledám slova , kterými bych vyjádřila obdiv ke všem těm ženám , které v sobě našly nepředstavitelnou sílu a odhodlání postavit se osudu . Vlastně ne osudu ,ale naprosto jasnému nepříteli .
Byly odhodlané položit život nejen za své blízké ,ale i za svoji zem .
Kladu si otázku : byly bychom toho schopné i my dnes ?
Nevím a doufám, že ani já , ale ani moje děti a vnučky nebudou muset na tuto snad jen řečnickou otázku , dávat odpověď .
Autorce se podařilo vzdát hold všem těm bezejmenným velmi čtivou knihou . A tak se můžeme aspoň na chvíli ocitnout v pekle 2. světové , aniž bychom opustily bezpečí obývacího pokoje.

29.03.2019 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Příběh Gabčíka a Kubiše asi zná většina Čechů . Ale Jiřímu Šulcovi se podařil ten velký zázrak a všechny aktéry té hrůzné doby znovu oživit . Podařilo se mu vystavět pomník všem těm statečným bez zbytečného patosu , se všemi lidskými chybami , se všemi sny ,ale i pochybnostmi .
Je to prostě skvěle zachycená doba , na kterou bychom neměli zapomínat .
Napsala bych , že by se měla stát povinnou četbou ,ale raději ne .
Ta je přece tak otravná . A to by si toto skvělé dílo opravdu nezasloužilo .

05.12.2018 5 z 5

Všechny ty knihy o holocaustu , utrpení v koncentračních táborech 2. světové války, o Velkém teroru v Rusku , to jsou jednotlivé střípky . Až po přečtení této knihy jsem spatřila tu krvavou mozaiku jako celek .Spoustu věcí jsem snad pochopila , spoustu pro mě nových informací jsem se dozvěděla .
A ve svém věku jsem si znovu uvědomila jak hrozně nebezpečná je jakákoliv ideologie.
A to teď nemám na mysli ani zvrácenou představu Hitlera o jednom velkém superstátu , ani šílenou politiku Stalina.
Spíš jsem si uvědomila , že tak jako nás ve škole učili , že nás osvobodila pouze Rudá armáda , tak v dnešní době jsem slyšela od jedné paní učitelky, že nás osvobodili pouze Američani .
A to jsem si myslela , že se to po 89 roku změní .
Nezměnilo , pořád jsou tady jedinci , kteří jsou ochotni historii pozměňovat .

V této knize jsou suchá čísla a počty zavražděných a umučených se nedají příliš překroutit. I když i o toto
se pokoušeli .
To utrpení ať už na Ukrajině nebo v pobaltských zemích bylo tak veliké , že to můj mozek úplně nepobral .
Myslím, že v tom je ten problém. Člověk si umí představit utrpení někoho známého, blízkého , ale miliony mrtvých mužů , žen a dětí , to je opravdu nepochopitelné .

Hodně jsem o této knize přemýšlela , ale nebudu zahlcovat DK svými názory ,ale určitě by bylo dobré tuto knihu zařadit do výuky evropských dějin 20. století .
Pro mě se už stala takovou učebnicí .

06.01.2019 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Kniha se mi líbila,no zní to poněkud zvráceně,protože doufám,že po světě nechodí až takoví úchylové. Kdo tohle vymýšlí musí mít hodně divokou fantazii .
Líbí se mi,že kniha je opravdu jen o vyšetřování a autor neřeší,až na vyjímky,traumata hlavních hrdinů.
Nemá smysl nějak se rozepisovat,ať si každý čtenář udělá obrázek sám,ale tím,že pokračuji dalším dílem mluví za vše.

30.12.2022 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Další případ vyřešen. Začínám být namlsaná a začínám hledat chybičky. Není jich mnoho,tedy ani se nedá mluvit o chybách,které by moje oko objevilo,spíš vady na kráse.
Snad až přemrštěná genialita Roberta Huntera,problikávající informace z novinových článků,drobnosti nad kterými by se málokdo zamyslel a ejhle pachatel je na světě.
Obdivuju každého,který si vzpomene,že před dvaceti lety potkal někoho a ví,co měl oblečené,jakou měl náladu atd. Já si nepamatuju,co jsem měla před týdnem k obědu.
To jsou ale jen drobnosti,aby se něřeklo,že všemu věřím. Kniha je opět skvělá,má spád
a je zárukou napětí . Takže doporučuji .

03.01.2023 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dočetla jsem knihu, ke které jsem se dostala přes film a jak je vidět film nezklamal ,ale kniha je prostě kniha.
naprosto originální jazyk Markuse Zusaka zařadil příběh obyčejných Němců do "vyšších sfér".S ohromující lehkostí spojuje nespojitelné. I neživé věci zde ožívají , i abstraktní pojmy se stávají skutečnými.
A smrt? Žádná kmotřička s kosou na rameni,ale bytost zodpovědná a citlivá .-),taky už poněkud unavená z toho lidského běsnění .
Dávám za příběh 5hvězdiček a za jazyk a originalitu 10 hvězdiček.:-)))

09.09.2014 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Skvělá detektivka,sympatičtí vyšetřovatelé .Sama za sebe jsem překvapená,že jsem odhalila vraha.
Určitě budu pokračovat dalšími díly.

19.12.2022 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Obdivuhodná žena ,skvělá kniha. Autorce se podařilo naprosto neuvěřitelně propojit dopisy s vyprávěním životního příběhu ženy ,která prošla celý svět se srdcem na dlani , bez předsudků , bez snahy násilně měnit myšlení , s respektem k názorům a zvyklostem jiných .
"Bojovala" za lepší život beze zbraní jen svými neuvěřitelnými znalostmi a schopnostmi .
Z každé stránky na mne dýchala láska k lidem , bez patosu a silných slov .
Její osobní tragédie ji nezlomila , neuzavřela se do svého světa ,ale vždy se obklopovala lidmi , které obohacovala svými vědomostmi a lidskostí .

29.05.2019 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Neváhala jsem ani na chvíli a dávám 5* ,
uvědomuju si , jak málo čtu české spisovatele a tato kniha mi říká,že nedělám dobře.
Všechny tři povídky se mi líbily . měly spád a rozhodně u mě vyvolávaly emoce. Sice ne zrovna pozitivní ,ale jakákoliv emoce je dobrá .
Asi nemá smysl se nějak rozepisovat,protože v komentářích přede mnou je řečeno vše .
Určitě si přečtu i další knihy autorky.

21.02.2018 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Tak to mi sedlo. Úsměvné vzpomínání Helenky na roky Husákovy vlády mě přeneslo do let dětství a byl to balzám na moji duši.
Žila jsem v té době a jak to napsat. Prostě jsem si užívala dětství , neřešila problémy dospěláků a ani dnes na tu dobu nevzpomínám se zlobou ze zmařeného života.
Kdo se chce zasmát, ať se do knihy pustí.

09.11.2022 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Pomalu už nebudu moct psát,že detektivky čtu jen vyjímečně ,přesto jsou určitě čtenáři,kteří jsou milovníky detektívní práce větší než já .
Dívka v ledu asi není nijak vyjímečná ,ale čte se dobře , nemá hluchá místa.
Konec mi přišel lehce přitažený za vlasy ,ale budiž .
Důkazem,že knihu a autora doporučuji je , že začínám číst hned další díl .

22.02.2021 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Další skvělá kniha .Bohužel byla tak nějak krátká .
Ukazuje , jak rozdílný může být pohled na stejnou situaci .
U R. Sepetysové jsou Němci zachránci a Rusové vrazi .
Vždy záleží na osobních zážitcích a zkušenostech .
Je dobré takové knihy psát a stejně tak je důležité je číst .
Znát souvislosti , pochopit, že zlo je zlem a je jedno z které strany přichází .
Autorka na několika osudech zachytila několik dní , kdy ještě byla naděje na záchranu .
Těch šťastných nakonec nebylo mnoho ,ale kolik , to už si musí každý zjistit sám.

09.10.2019 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Ti ,kteří určovali povinnou četbu,se občas i trefili .Vlastně ani nevím,proč jsem doposud žádnou knihu od Steinbecka nečetla. Viděla jsem film s Jamesem Deanem a než jsem knihu začala číst musela jsem přemýšlet,kterého z bratrů hrál. A protože jsem si pamatovala jen nějaký střípek, došla jsem na to až po přečtení knihy.
Určitě si přečtu i další knihu,líbil se mi i styl psaní ,takže doporučuji .

05.10.2022 5 z 5