Doktorka z domu Trubačů

Autorka líčí život české lékařky Dr. Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagdádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z ČS jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2462/doktorka-z-domu-trubacu-Gr7-2462.jpg 4.6591
Romány, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Doktorka z domu Trubačů

brabofka
předevčírem

Zcela unikátní biografie o úžasné doktorce. Neuvěřitelný život, a neuvěřitelný osud. Přesto ji to nezlomilo, a až do poslední chvíle kráčela hrdě s vztyčenou bradou. Možná právě proto mě velice mrzí, že se o ní tolik málo ví.

Val
19. listopadu

Při čtení této knihy jsem si mnohokrát vzpomněla na jinou autorčinu knížku Osud jednoho Čecha . Zřejmě proto, že osudy paní doktorky Kálalové a pana učitele Hodíka se v určitém životním období protly ... Doktorka Vlasta Kálalová byla velmi vyjímečná a statečná žena , která ovlivnila spousty životů. Byla to žena, která svou dobu předběhla o několik desetiletí. Na takové osobnosti nesmíme zapomínat .

Pablo70
18. listopadu

Kolik podobných hrdinů nám komunistický režim zamlčel! Vlasta Kálalová di Lotti zemřela téměř v zapomnění 15. února 1971 v písecké nemocnici. Její celoživotní přínos ocenil až po revoluci roku 1992 prezident Václav Havel, který ji vyznamenal řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Ilona Borská ovšem psala knihu za tuhé normalizace, takže zde chybí fotka dr. Kálalové s T.G.M., který financoval její nemocnici v Orientu a také zde není ani zmínka o jejím dopise Gottwaldovi, kde žádala milost pro dr. Horákovou. Poúnorová část příběhu je tak téměř apolitická a místy stavěná pouze na úryvcích dopisů. Zajisté proto, aby mohla být kniha vydána. Naštěstí si již můžete chybějící údaje o této statečné ženě najít na internetu.

Jana-Marie
08. listopadu

Neuvěřitelná žena, moc hezký příběh. Kvalitní kniha. První část mě moc bavila, konec už míň. Určitě stojí za přečtení.

kapr
04. listopadu

Knihu jsem četl před velmi dlouhou dobou, a líbila se mi, ale už se jí před opakovaným přečtením netroufám hodnotit, natož skutečně okomentovat. Právě jsem si uvědomil, že by tento příspěvek patřil spíše do diskuze, kde by jednoznačně zapadl. Díval jsem se na žánrové zařazení této knihy, a zapochyboval jsem o jeho vhodnosti.
Jde skutečně o knihu (jen) pro ženy?, nebo jde snad o knihu naučnou?, nemám ten dojem. Spíše bych řekl, že zdravotnictví by bylo lepší chrakteristikou.

jindra3953

Knihu jsem dočetla včera, shodou okolností v den 124. výročí narození doktorky Vlasty. Byla to obdivuhodná žena. Škoda, že s ohledem na dobu, kdy autorka knihu napsala, není zmíněno, že prostředky na zřízení nemocnice poskytl T.G.Masaryk, nebo že dr. Kálalová psala K. Gottwladovi ve věci dr. Milady Horákové, že jí byla v patách StB... Kdo má zájem, hezké povídání o Vlastě najde na webu obce Bernartice.

Rozari

Neuvěřitelný příběh neuvěřitelné ženy. Inteligentní, cílevědomá, odvážná, silná - takových lidí se rodí velmi, velmi málo. Jsou dnes ještě tací? Člověka může snad jen mrzet, že není-nebyl taky takový...

Na tento román jsem si počkala, název mi byl povědomý už od dětství/puberty, teprve na základě nedávného článku na Seznamu o osudech doktorky Di Lotti jsem běžela do knihovny a knihu jedním dechem přečetla (to by člověk neřekl, kolik knih se u kojení miminka dá přečíst ????).
Velmi zajímavé mi přišly popisy života v Cařihradu a Bagdádu, muslimský svět se moc nezměnil, ale zdá se, že byl tehdy přece jen o něco tolerantnější (vůči křesťanům, beduínům, ženám..).
Po přečtení knihy mám chuť začít se učit nějaký nový jazyk :-)

terimila

Neuvěřitelně silný čtení o neuveřitelně silný ženě. Kdybych nevěděla, že to je životopisný román, zahodila bych to někdy v polovině knihy, po šťastném zamilování úspěšné a kurážné doktorky do sympatického italského vdovce... jako přehánivou zkazku smrdící červenou knihovnou. On i ten přebal tohoto vydání nějaký ten romantický příběh tisíce a jedné noci připomíná. Jenže...
...jenže na příběhu paní doktorky Kálalové - Di Lotti se ukazuje, že někdy život vymýšlí ještě neuvěřitelnější příběhy, než jaký si dovede vymyslet jakákoli fantazie. Příběh doktorky Vlasty je neskutečnej. Odvážná, odhodlaná zasněná holka pár let po dostudování medicíny se sebere, vyrazí do úplně jinýho světa, a nejenže se tam nerozpustí v prvním letním vedru, ale získá si úctu tamních lidí, prosadí se... a i když si od toho v tomhle směru nic neslibuje, najde i kus osobního štěstí. Pak návrat domů, celkem fajn časy s rodinou... a pak válka a její hrůzy. V doktorčině případě ještě hrůznější proto, že přišly, když už je nikdo nečekal... A pak už jen neustálé bytí na cestě, hledání někoho nebo něčeho, strach z prázdnoty, před kterou se nedá utéct... ale před kterou umí do značné míry zachránit přátelství, lidskost, zájem, radost z poznávání a sdílení. I když mi z poválečné části bylo neustále smutno, žasla jsem, jak to ta paní všecko zvládala.
Smekám jak před životem paní doktorky, tak před perfektní prací paní Borské, která ten příběh zachytila úžasně - nepateticky, ale přesto nesmírně citlivě. Pět hvězd, nelze jinak.

Honzlová – Protestsong
Honzlová – Protestsong