Zvuk slunečních hodin

Zvuk slunečních hodin

Debutový román Hany Andronikové spojuje několik časových rovin - Prahu v době okupace nacisty, Baťův Zlín, Indii třicátých let 20. století a americké Colorado „současnosti“. Ústředním motivem je příběh Tomáše Kepplera, za první republiky pracujícího pro firmu Baťa, a jeho ženy Rachel, židovské dívky, viděný jejich synem Danielem. Daniel po 2. světové válce emigroval do Spojených států amerických, kde se v Coloradu, v předvečer silvestrovské noci, setkal s majitelkou hotelu, starší ženou Anne, jež poté, co přežila koncentrační tábory Terezín a Osvětim, opustila Československo. Oba nečekaně zjišťují, že se jejich životní osudy v minulosti velmi prolnuly. Hana Andronikova za tento román získala Literární cenu Knižního klubu (2001) a cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku (2002). Dílo bylo přeloženo do čtyř jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35576/zvuk-slunecnich-hodin-35576.jpg 4.7605
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno:, Knižní klub

Evina16

Knižní skvost, který jsem objevila díky Čtenářské výzvě. Nemohu říct, že je tato kniha krásná. Pasáže o hrůzách války, koncentračních táborů a toho, co člověk dokáže udělat druhému člověku, jsou strašné. Ale kniha je krásně napsaná. Veliká škoda, že paní Androniková již další knihu nenapíše. Ještě dlouho budu "slyšet" Zvuk slunečních hodin.

hapac

Krásná. Opravdu. Příběh Toma a Ráchel plný spousty vzájemné lásky a porozumění, kdy tak nějak tušíte, že to nedopadne dobře, hodně zajímavých informací o Zlíně, Baťovi a jeho podnikání, ještě víc o životě v Indii a pak také o holokaustu. Příběh, který se pomalu rozplétá a kruh se uzavírá. Je to kniha, které ráda udělám místo ve své knihovně. Tam někam nahoru posílám autorce poděkování za krásný čtenářský zážitek.

Olous1

Knihu jsem si vybrala na základě čtenářské výzvy a musím říct,že jsem byla mile překvapena.Tento žánr obvykle nečtu,ale po této knize rozšířím svůj rozsah knih.Velice pěkná kniha,doporučuji.

hermína14

Odstartovala zvědavý hlad po ostatních knížkách autorky...nebyla jsem zklamaná ani jednou..vlastně až nakonec tím, že už další nebude..

oskarka

Velmi silný příběh. Knížka nešla odložit, přečetla jsem jedním dechem.

MíšaS.

Už je to týden, co jsem knihu přečetla a stále nevím, co o ní napsat.
Na jednu stranu se mi příběh velmi líbil, propojení Baťovského budování, života v Indii, Terezíně, koncentračním táboře, a zobrazení osudové lásky Ráchel a Tomáš, ale na druhou jsem se nedokázala začíst. Pořád jsem se nutila, abych knihu vzala do ruky a posunula o pár stránek dál.

knihovnička007

Co napsat... nad tím jsem přemýšlela celou dobu, co jsem knihu četla... Co říct.
Komentáře jsou k ničemu, to je potřeba přečíst...
Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla nad stylem autorčina psaní. Poté už bylo vše jednoduché. Člověk se vnoří do příběhu a ... během čtení jsem si pouštěla hudbu, která byla v knize zmíněna, vyhledávala jsem si jména, o kterých se psalo...

bohužel neskutečně smutné (jako všechny příběhy z té doby). Bohužel "kdyby" neexistuje. Kdyby Ráchel nebyla tak paličatá a nechtěla se vrátit a poslechla Toma... Často jsem musela knihu odložit a jít dělat něco jiného, na chvíli si od příběhu odpočinout.

Autorku jsem předtím neznala, ale její styl se mi moc líbí. Škoda, že už nic dalšího nenapíše...

Kočičáci

Nádherná kniha. Silný příběh rodiny Kepplerových vás chytne a nepustí, zasáhne vás přímo do středu hrudi. Chvíli s nimi pobudete v Indii, chvíli ve Zlíně, bohužel také v Terezíně i Osvětimi. Ocitnete se i na frontě a na pláži v Normandii. Proč? Je to moc? Ano, je... ale nakonec pochopíte, kruh se uzavře.
Ústřední příběh Ráchel a Toma je smutný a plný lásky. Ale ani syn Daniel to neměl lehké, s ním jsem trpěla snad ještě víc...

"Máma byla samozřejmost. Jako vzduch. Jako chleba. Ještě naposledy jsem se k ní přivinul. Cítil jsem důvěrně známou vůni, kterou kolem sebe šířila.
- Pamatuj si, že nikoho z lidí, které doopravdy miluješ, nemůžeš nikdy ztratit."

Ach, kdyby to bylo tak jednoduché...

1casper

Ze začátku jsem měla problém začíst se a zorientovat se. Styl psaní mi moc nevyhovoval, ta strohost, holé věty...
Postupně jsem se do příběhu dostávala hloub a nepustil mě.
Moc hezké čtení. Jen nevím, jestli se Ráchel s Tomášem ještě setkali, nebo ne...

Citace: "Tělo je vězení, ve kterém si odpykáváme trest za minulé životy."

"Když s někým jednáte jak s pitomcem, začne se tak chovat."

Knihu doporučuji, ač to není úplně jednoduché čtení.

wanella

Skvostná kniha. Četla se s neuvěřitelnou lehkostí a velmi zajímavě propojuje mnoho témat.

Lil30

Kniha byla úžasná, dlouhou dobu jsem něco takového nečetla, i když mi na začátku chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v postavách. Líbilo se mi propojení několika časových rovin. Zvláště Indie se mi líbila se všemi zvyky, tradicemi a s popisy cest a všeho, co navštívili. Střídání postav mi nevadilo, díky tomu měl příběh jiný rozměr. Ale musím se přiznat, že jsem rychleji přeletěla pasáže z fronty, chtěla jsem co nejdříve zjistit, jak pokračoval příběh Toma i Ráchel, od kterého jsem se nedokázala odtrhnout. Několikrát jsem si říkala, co by se stalo, kdyby zůstali v Indii, kdyby jí pak nepřevezli a pak následovala další kdyby a kdyby, to by byl zase ale jiný příběh.
Četla jsem více knih s tématy koncentračních táborů, ale pokaždé mě z toho mrazí v zádech a říkám si, jak se taková zvěrstva mohla stát a doufám, že se nikdy opakovat nebudou.
Hodně krát jsem žasla nad tím, jak dokonale a uvěřitelně dokázala autorka vše vykreslit, jako kdyby to zažila ona sama.

giraffepoint

Jedna z nejpoutavějších a nejlépe napsaných knih, kterou jsem kdy četla. Je to neuvěřitelně hluboké dílo: dílo českých dějin a dílo milostné a neuvěřitelně niterné. Autorka studovala velmi pečlivě historická fakta a vnořila je tak jemným způsobem do svého příběhu, že čtenář nepochybuje ani na okamžik, že nebyla přímým svědkem všech událostí, o nichž vypráví. Já nestačím přestat padat v úžas. Neskonale dokonalé!

Beruska18

Velmi hezky napsaný příběh, emotivní, ale současně tolik poučný. Zajímavé bylo prolínání příběhu z Indie a z doby druhé světové války. Byla to strašná doba a jen těžko si lze představit hrůzy, které se tenkrát děly.

lenkaBajza

Perfektní. Dlouho jsem nečetla tak perfektně propracovań příběh. Střídání času,míst i postav mi sice z počátku dělalo problémy, ale nakonec se vše mistrovsky propletlo.
Zaujaly mne problémy Židu, kteří v´alku přežili. S takovou problematikou jsem se v knihách ještě nesetkala a je dechberoucí, že ji přinesla "současná" autorka.

vendysantos

K hodnocení této knihy opravdu nenacházím slova. Velmi emotivní a propracovaný příběh. Tentokrát mi čtení trvalo poněkud déle kvůli časovým liniím, mezi nimiž jsem se ze začátku ztrácela.

Andy79

Výborná kniha. Trochu mi ale vadilo skákání v čase a postavách, trvalo mi, než jsem se zorientovala. Zasazení části děje do Indie byl skvělý tah, jednak to knihu ozvláštnilo, jednak vás obohatí i z hlediska cestopisného (popis tržitě s rybami, chrámu apod.). Kniha ve mě doznívá stále.

Ita

Bravurně napsané. Velice silný zážitek.
Tato kniha by se dala používat jako zaháněč depresivních stavů. Když si uvědomíme, co se dělo za druhé světové války... Dnešní život je zahalen do růžového závoje.

kveta1410

Krásná kniha. Zajímavě psaná, autorka je skvělá, odborně napsaná kniha, opět po dlouhé době čtení na úrovni.

anntine

Zvuk slunečních hodin mě zpočátku moc nenadchl, a to hlavně kvůli jazyku, který mi připadal příliš umělý a nepřirozený. Jakmile jsem se ale začala dostávat hlouběji pod svrchní vrstvy románu, zjistila jsem, že autorka vytvořila komplexní příběh plný emocí, tragédie a pohnutých osudů, zároveň ale stojící na pevných základech historických faktů a zkušeností. Kniha mě překvapila svou mnohovrstevnatostí i zručným propojením dějepisných událostí se soukromými osudy imaginárních hrdinů.

ErikaJ

Moc pěkně psaná knížka. Na konci jsem si i pobrečela.Doporučuji těm, které zajímá téma druhé světové války.

hasmanka

Určitě jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četla. Vedle propracovaných a skvěle propojených dějových linií mě uchvacovala práce s jazykem, obsahová košatost a poetičnost. Slova jsem hltala a nemohla jsem se jich nabažit, ačkoliv jimi byly častěji popisovány tak těžké a smutné životní situace. Na pouhých třech stovkách stránek se ocitlo několik pestrých světů plných velké moudrosti s nadčasovou výpovědí. Kdybych měla jednu hvězdu v hodnocení navíc, dostala by ji tato kniha.

markettH

Krásná kniha, která ve mně po přečtení zanechala rozporuplné pocity. Stojí za to se pustit do čtení tohoto díla a rozhodně si zasloužila ocenění Magnesia litera.

Danca196

Nádhera, další autorka, která mě přesvědčila, že česká próza je kvalitní. Styl, kterým je kniha napsaná může působit trochu těžkopádně, ale po začtení zjistíte, že je kniha napsaná opravdu neotřelým způsobem a její příběh je velmi zajímavý.

Jitaku

Kniha se mi těžce hodnotí. Příběh byl opravdu zajímavý, jako celek se mi líbil. Ale styl psaní byl pro mne hodně náročný, emotivní, až depresivní. Těšila jsem se, až knihu dočtu a odložím. Rozhodně na ni ale nezapomenu a doporučuji přečíst.

alibaba72

Naprosto úžasná kniha.

anibeni

Hodně silná a emotivní kniha... příběh vyprávěný z pohledu syna hlavních hrdinů je zajímavý nápad... navíc to propojení několika časových rovin.... povedlo se to..

petrarka72

Největší cenu, kromě toho, že je skvěle a rafinovaně napsaná, má tato kniha v nenápadné konfrontaci tří časoprostorů (předválečný Zlín, Indie třicátých let a lágry těch čtyřicátých) a vršení konkrétních faktů, které čtenáře soustavně zneklidňují; za náročné považuji zvládnout tohle, nikoli její depresivnost (ono totiž fakt není tak zle). Třeba baťovský kosmopolitismus vedle touhy po vlastním domově a "okrajování" republiky; odpor židovských rodičů ke gojskému nápadníkovi vedle nacistické nenávisti k nižším rasám; indické upalování vdov a evropské pálení knih... Nakonec je z toho laskavá výpověď o lidskosti jako takové, o vzájemnosti a něze, o tom, že "nikdo není ostrov sám pro sebe". Užila jsem si to.

Malýmedvěd

Moc pěkná knížka, moc hezky napsaná. Emotivní a zároveň i poučná. Velmi zajímavý příběh. V zásadě smířlivá i přes všechny ty popisované hrůzy.

cukrovka

Skvěle napsané, nezapomenutelné. Zajímavé prolínání příběhů z Indie a druhé světové války. Strašná doba, která by nás měla poučit. Jak to ale vypadá člověk je nepoučitelný a válčí a zotročuje stále dokola.

Prateri

Kniha Hany Andronikové je zásah do mysli i do srdce. Šťastný život rodiny Kepplerových krutě zasáhne II. světová válka. Ta válka, která rozpoutala tragédie rodin a celých národů. Konec mnoha rodin znamenal koncentrační tábor Osvětim.
Starých, mladých i těch malých dětí, které nechápaly, co se s nimi děje. Jejich dušičky předčasně stoupaly k nebi z komínů lágru. Strašná doba.
Skvěle napsané, ale nikdy už číst znova nebudu, protože nezapomenu.