Na východ od ráje

Na východ od ráje

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14507/na-vychod-od-raje-SUQ-14507.jpg 4.71160

East of Eden (1952)

Vydáno:, Alpress

Cacolinka

Nejvíc mě v knize nejspíš oslovila úvaha o vzdělání: je nutné mít vysokoškolské vzdělání, aby se člověk slušně uživil, aby byl odborník na jednu věc..? Je to lepší než "se ve všem vyznat trochu"? Z nějaké knížky nebo novinového článku si pamatuju, že Karel Čapek jednou řekl, že "člověk by měl o všem vědět něco a o něčem všechno". S tímto asi nejvíc souhlasím... K čemu je génius v jednom poli vědění, když si ani nezvládne zavázat tkaničky u bot...?

Levandulle

Začátek se mně zdál ne příliš věrohodný, postava otce dvou synů a vztahy v jeho rodině extrémní a podivné. Postav jak z jiné planety, ale i postav sympatických, lidských postupně přibývá a román jako celek mě nakonec uchvátil. Velice prokreslená psychologie hrdinů, někdy až těžko uvěřitelná. Autor musel být neúnavný pozorovatel lidských charakterů.

BlaniVan

Kniha je super. Plno spletitých osudů a podrobně propracovaných postav. Spousta úvah a myšlenek. A Cathy se určitě dostane vysoko v mém žebříčku knižních super záporáků...

Natyna3

Opravdu skvěle dílo, kterým jsem žila. Soucitila jsem s hrdiny. Každá postava má charakter a zůstane mi dlouho v paměti.
Autor je mistr románů.

Acamar

Také se musím přiřadit k zástupům obdivovatelů této klasiky, i mne spolehlivě přikurtovala svým bravurně zvládnutým romanopiseckým řemeslem na několik dní do křesla. Ve filmové nebo televizní podobě bychom se nejspíše minuly (asi proto, že nežehlím:), ale v knižní formě jsem neodolala...
Její postavy, ač mohou působit v rámci současné literatury trochu černobíle (ale raději jen příjemně vyhraněné a jednoznačné), dokázaly probudit ten správný zájem o jejich životní příběhy i emoce. Ničí osud a cesta zde nebyly úplně hladké a lehké, ale těch pár stran, kde se uzavírá příběh Dessie a Toma Hamiltonových, budu vydýchávat ještě dlouho.
Fandit člověk musel spoustě z nich, Sam a Lee díky své laskavé moudrosti a filozofování jsou asi všeobecně na špici, ale k srdci mi stejně nejvíce přirostli Abra s Calem, pro svou vitální odvahu čelit jakékoli realitě.
Nejsem skeptik a mám své velké oblíbence i v současnější literatuře, ale tohle je opravdu mistrovská ukázka toho, jak vypadá román.

Aleydis

Podle mě se jedná o Steibeckovu nejlepší knihu.

rabor

Obvykle zavírám desky právě dočtené knihy s pocitem, který se těžko popisuje slovy. Je to jakási směs spokojené nostalgie a radosti z nálezu něčeho o čem jsem neměl tušení, že to vlastně hledám. Avšak u této knihy to bylo jiné. Dočetl jsem, unavenou rukou jsem obrátil poslední stránku a utřel si do ní námahou upocené čelo. Rozpřemýšlel jsem se, což občas doprovázím zvuky jako hmm, hmm. A pak jsem k tomu doplnil něco co docela stručně a přesně vystihuje múj názor na knihu. Znělo to nějak takto "Hmm, hmm a co jako?"

Zjistil jsem, že tato kniha toho má překvapivě mnoho společného s návštěvou mojí babičky. Dobrý nápad se postupně mění v nekonečnou a nudnou záležitost s postavami jejichž osud je vám, tím víc lhostejný čím víc o nich víte. Čím dál víc přitom litujete ztráty času, protože člověk, pro kterého to děláte, si to už zítra stejně nebude pamatovat.

Musím ale uznat, že Steinbeck v mnohém předběhl svou dobu. Kdyby toto dílo bylo vytvořeno o pár desítek let později, mohl na jeho základě vzniknout scénář k nějakému tomu nekonečnému seriálu, co běží večer v televizi, aby ženy po čtyřicítce mohli žehlit.

antonin8419

K téhle knize se ještě určitě několikrát vrátím. Děj výborný, a myšlenky autora které nikdy nezestárnou.

ddkk

Na východ od ráje je pro mne nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla a zcela zaslouženě patří mezi vůbec nejlepší romány, které kdy byly napsány.

Steinbeck ne nadarmo získal Nobelovu cenu za literaturu a většina jeho knih je prostě skvělá.

bruntal

Mám pocit, že to co jsem četl dosud byla jen parodie na literaturu. To co dokázal vložit John Steinbeck do tohoto románu je nadčasové. Vášeň, touha, radost i smutek. Charaktery tak současné a tak barevné, nečernobílé. Filozofické úvahy dokonale sedící i na dnešní dobu. Hodnoty velké, vznešené i malicherné. A to vše podáno tak čtivou, strhující formou, že to až chvílemi svírá hrdlo. Jedna z knih, u které jsem měl pocit, že příběh nečtu, ale skutečně prožívám. Absolutních pět hvězd.

zimela

Steinbeck narval mezi nebezem svůj psychoanalytický hever a do vzniklé škvíry vměstnal duševní obzory, strachy, puchy, naděje a děje u nichž zcela vážně hrozí, že je nezapomenete...na červeným trojúhelníkem orámovaný vykřičník Cathy Amosové teda určitě ne.
Ani na Sama a na Leeho a na Caleba.
Ani na Olivii v neexistujím letadélku ne.

Éh, nechtěl jsem, ale asi Musím; „Timšel“

5 právem klasických *****

Jizi

Kronika jednoho místa a jednoho času, freska osudů, barvitá mozaika doby. Na východ od ráje má všechno, co má román mít, aby vás dokázal zcela ovládnout, uchvátit, vtáhnout do sebe a vy jste po celou dobu s hrdiny žili, dýchali, dívali se jejich očima a slyšeli jejich ušima. Jejich trápení vás budou drásat, budete je milovat i nenávidět, budete jim chtít pomoct, budete jim chtít napovědět, zatahat je za rukáv, zakřičet na ně, zatřást jimi. A celou dobu budete vědět, že vás nečeká žádný happy end, protože tahle kniha, ta je prostě příliš skutečná a život, to jsou spíš tisíce drobností, malinkých vítězství a drobných proher, než obří dramata vhodná spíš pro divadlo a současnými autory tak často rozehrávána jen na efekt. Tolik knih, které jsou dneska označovány za bestsellery, a které se na nás valí ze všech koutů internetu (a které jakoby v určitý okamžik četli téměř všichni), působí vedle skutečných literární děl jen jako mýdlová bublina - v jednu chvíli nádherně duhová a efektní, ale za okamžik - puf - a jako by nikdy ani nebyla. A bublina je jedna jako druhá. Jsou to deriváty románů jako je právě Na východ od ráje, jež v sobě skrývají naprosto jedinečnou výpověď - o jedné době a lidech, kteří v ní žili.

Timšel.

(Díky panu Rímskému za nádherný přednes.)

KAREL6725

Vynikající čtení o téhle knize snad slyšel nebo četl každý. Čteno poprvé před mnoha léty .Později jsem viděl film James Deanem , v tomto případě ,nevím co bylo lepší jestli kniha nebo film. Plný počet hvězd je jasná volba. Téhle knize na čtivosti neubere ani čas . Timšel.

MOu598

Jedna z nejlepších knížek, které jsem četla. Víc nemusím dodávat.

Nomia

Kniha, kde je počet stran jen ku prospěchu. Steinbeck umí krásně vtáhnout do děje, čtenář se ani nenaděje a čte a čte, hltá stránky po desítkách.
Jeho popisy, i když jich je poměrně dost, nejsou nikdy nudné. Postavy jsou natolik zajímavé, že si je budete pamatovat i po letech.

maryska09

Skvěle napsaná kniha, která upoutá od první stránky až do konce. Vřele doporučuju všem, kteří jsou přesycení současnou rychlou literaturou, kdy každá druhá kniha dostane nálepku bestseller, často bez ohledu na kvalitu

jockjock
09.12.2017

Nechápu se jak jsem mohl tuhle knihu tak dlouho přehlížet,Steinbecka mám moc rád ale tohle dílo jsem pořád odsouval a odsouval až mi už nezbylo skoro co od něj přečíst ale jak se říká Nejlepší na konec a rozhodně je to pravda. Zamiloval jsem se do tohoto příběhu,četl jsem ho dost dlouho ale tuhle knihu nejde přečíst během pár dní,tady ty lidi musíte nechat žít jejich životy a občas se na ně tak podívat jak se jim daří protože jsou skuteční a mají mít svoje soukromí. Teď akorát musim předělat svůj žebříček nejlepších knih a dát ji na první místo,sorry Monte Christo...

ivulka15
05.12.2017

Nádherný čtenářský koncert. Tuto knihu si prostě nenechejte ujít.Doporučuji.

povi
04.12.2017

Co dodat....Kniha je nadherna...

rusalka123
30.11.2017

Pozor, spoiler...
Proč mi ta kniha téměř nic neřekla? Připadá mi to zvláštní, vzhledem k tomu, jak je oblíbená, a to i mezi mými známými a kamarády... Je možné, že právě proto jsem od ní očekávala příliš, což je téměř vždycky dost na škodu... Každopádně mě se v ní téměř nic nedotklo, žádná postava mi moc nepřirostla k srdci - některé mi přišly fajn, trochu jsem s nimi soucítila, ale tím to tak končilo... Moc myšlenek, které by pro mě byly velkým novým objevem, jsem tam také nenašla... Co mi vadilo asi nejvíc, a to především v první části knihy, byla strašně těžká uvěřitelnost. Narovinu, skoro všichni mi připadali jako naprostí psychopati. Snad jsem moc velký idealista, ale já nevěřím, že po světě běhá nějaká taková Cathy. Zlí lidé ano, vypočítaví a chladnokrevní taktéž, ale ne v takovéhle podivné kombinaci, která mě chvílemi doháněla k šílenství... A pardon, ale rok se vzpamatovávat ze zrady této divné osoby v takové míře, že zapomenete pojmenovat vlastní děti, přestože ani v nejmenším nejste člověk bez svědomí a zodpovědnosti, tomu prostě také nemůžu věřit... Já jsem za život přečetla spoustu knih, o kterých můžu kriticky říct, že nejsou vůbec uvěřitelné, a přesto je mám ráda. Ale co mě rozčiluje na nejvyšší míru, když se nějaká kniha tváří jako strašně velký drama, ale já ho v ní prostě nemůžu vidět... Což pro mě byl asi přesně tenhle případ...
Abyste správně rozuměli, já tu knihu nechci odsoudit, bezesporu má spoustu svých kvalit. Jen šla prostě tak trochu mimo mě. A popravdě, pokud jsem se v její kritice příliš rozohnila, tak je to asi proto, že chci trochu vyvážit to množství chvály, které mě osobně přijde lehce přehnané...
Nevím, třeba jsem jen málo poučená životem a tak se v knize nevidím, jak říká spousta lidí... Možná uvidíme za dvacet třicet let. :-)

Marika Vanova
28.10.2017

Nádherný, strhující, nadčasový, poutavý ...nelze zcela vystihnout kvality tohoto příběhu. Jsem z něj nadšená, užila jsem si ho. Nutil mě hodně přemýšlet o životě. Jedno si chci zapamatovat - Timšel.
A taky jsem si díky němu dokončila čtenářskou výzvu.

Janag
22.10.2017

Vřele doporučuji. Krásná kniha s krásným příběhem.

ZRADO
19.10.2017

Většinou recenze nedávám protože nejsem schopný „smrsknout" je do méně než půl stránky, kterou by nikdo nečetl.

East of Eden, stačilo by jedno slovo -Život. Všechno to tam je stačí se nad ní trochu povznést a uvidíte se tam. Věta za větou čisté zlato.

Závěrem - audiokniha (34hodin) čtená jedním z nejlepších vypravěčů P.Rímským je asi lepší formou než kniha, ale nemám porovnání.

malí
14.10.2017

Pri cteni knihy jako kdyby tam clovek byl, znal ty postavy osobne a prozival jejich zivoty. Jedna z mala knih, co si urcite prectu znovu.

TipsyChipsy
09.10.2017

Číst tuto knihu, je jako by byl člověk v nebi, plul na příjemném obláčku a užíval si vyprávění, protože kniha má v sobě nějakou magii, etické poslání. Pojednává o souboji dobra a zla, který se děje v člověku. Tento román psal autor pro své syny a kromě lidskosti tam vložil i kus rodinné a americké historie. V konkrétním kraji svého mládí vytvořil kladné postavy a také jednu morální zrůdu. Někteří hrdinové jsou z hloubi duše dobří a nezáludní, mohou oplývat tvůčím elánem. Ale ctnost může skrývat samolibost a drobné hříchy neznamenají nemožnost dobra. Příběh má poklidný děj, jen přináší události, jak plyne život, přesto člověka nějak fascinuje, protože autor dal svému dílu, napsanému ve zralém věku, to nejlepší ze sebe.

Haen
04.10.2017

Nádherná klasika, ve které si každý najde něco pro sebe, co ho osloví.

tlllk
02.10.2017

Je to dobrá kniha, ľúbilo sa mi že ak záporák získal navrch, autor sa stým moc nepáral, zbytočne dej nekomplikoval a rýchlo takú dejovú líniu uzavrel. Postavy nie sú čiernobiele, a pohľad otca na výchovu dvoch synov mal pre mňa zvláštny rozmer.

amenufus
22.09.2017

Tahle kniha má vše. Při čtení jsem nijak nepospíchala, knížku jsem si dávkovala. Postavy jsou moc hezky propracované, občasné filosofování jim svědčí. Líbí se mi také, že se autor nebojí rozepisovat historické souvislosti. Břemeno rodinného dědictví jde aplikovat do jakékoliv doby, tady bylo však to provedení excelentní!

Melic
06.09.2017

Silné myšlenky ve čtivé knížce. V diskuzích je téma, jakou literární postavu bychom rádi potkali. Obvykle mě nikdo nenapadá, ale tady při čtení to byly hned 2 - Samuel a Lee. Knihu řadím mezi doporučené - tj. doporučuji každému (kromě Cathy).

Šura
25.08.2017

Krásné, zanechává ve mně hluboký dojem už několik dní. Při čtení jsem měla jednu krizi kolem 150 strany a knihu jsem dokonce asi na měsíc odložila. Jelikož jsem ale nezapomněla na hlavní postavy, donutila jsem se pokračovat. Když jsem se dostala k porodu dvojčat, už jsem knihu nechtěla dát z ruky a využívala jsem každou chvíli k tomu, abych mohla číst dál.. Budu si ji muset pořídit do své knihovny, protože tohle bylo něco!