Na východ od ráje

Na východ od ráje

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14507/na-vychod-od-raje-SUQ-14507.jpg 4.71002

East of Eden (1952)

Vydáno:, Alpress

Jitkal

Na tuhle knížku prostě není možné zapomenout.

Greene

Tahle kniha je jeden velký orgasmus - v některých věcech možná ještě lepší. Překrásně a citlivě napsaný příběh o opravdových lidech. Steinbeck tvořil Na Východ od ráje s moudrostí a jeho radost čiší z každého slova, na téměř každé stránce bych se rád pozastavil a přemýšlel, což bohužel nešlo, ale až si tu knihu budu dávat znovu, možná budu číst s ještě větší opatrností. Velký příběh s velkými myšlenkami a přenádherným jazykem. Pane Steinbecku, děkuji, tohle je přesně kniha mého srdce.

Pietradi

Jeden z nejlepších románů, které jsem kdy četla. Ani nevím, co víc dodat. Jakoby se slova zdála zbytečná...Snad jenom: "timšel"....

JPBelmondo

Kniha líčí životní ságu bratrů Adama a Charlese Traskových, které navzdory jejich odlišnosti, svede dohromady náhodné setkání s dívkou Cathy. Ta, ač působí zdánlivě nevinně a prostě, je člověkem bez naprostých morálních zásad a bez svědomí. Zásadně zasáhne do jejich životů, které totálně změní. Příběh se dále rozvíjí narozením jejích synů - dvojčat: Cala a Arona. Bohatě a hutně propracovaný, výjímečný příběh, který stojí zcela jistě za přečtení.

cestovatelka13

Krásná kniha přečtená na jeden zátah.

Kmotr99

Nejprve se zmíním, že jsem četl v originále. Po přečtení 700+ stran v angličtině jsem na sebe byl docela hrdý... :) (Doporučuji všem, Steinbeckova angličtina není nijak složitá.) Jinak musím říct, že jde o velmi silnou knihu. Díky časovému rozpětí, které přeje vývoji postav a jejich sledování (a žití s nimi) po delší dobu, čtenář brzy s hrdiny knihy soucítí a oblíbí si je (aspoň některé). Po dočtení mi Lee, Sam Hamilton, Aron a Cal a další opravdu chyběli. Kromě toho ono časové rozpětí přináší ještě dva plusy: 1) představu o překotných změnách v životě Američanů na přelomu 19. a 20. století a hlavně 2) spoustu filozofických otázek, které přichází a odchází, jak se postavy mění, stárnou, a s tím se mění i jejich problémy a pohled na svět. Jediná výtka je, že mi některé postavy přišly až moc černobílé. Na obranu Steinbecka: Autor to ale v průběhu díla často nabourává (hlavně u Cala, ale v menší míře i u Kate) a hlavní poselství knihy, že si člověk může mezi dobrem a zlem vybrat ("timšel"), zůstává.

bookaholic_no.1

Ke knize mě přivedl James Dean, díky kterému jsem si zamilovala postavu Cala. A jsem mu navždy vděčná :)

Raszkulce

Jedním slovem nádhera, nejlepší dílo od Steinbecka. Krásně vykreslené postavy, celé Salinaské údolí a ta doba, která byla pomalejší , pohodovější než je ta naše :) Do knihy se musí člověk trošku začíst ale potom ji vůbec nechce odložit, tak moc ho zajímají konec příběhu a osud všech postav! Budu se opakovat! NÁDHERAA!

iveta35

Po Sladkým čtvrtku a Plechárně, které byly hooodně pohodové, jsem se nestačila divit, .... Moc pěkná kniha.

čtenářkax

Báječná, nezapomenutelná knížka. Četla jsem ji jedním dechem. Nejde na ni napsat ani komentář. To si prostě musíte přečíst.

Bára91

Nechci vkladat komentar. Bylo to bozi.

Vesmich

Uhrančivá sága z amerického dávnověku, z doby, kdy se kalila ta jejich ocel, prostředí tříbilo charaktery, jednotlivci začínali z absolutního ničeho, rodiny byly mnohočlenné a začínaly se psát rodinné historie velkých klanů. Rodiče vychovávají děti jak nejlépe dovedou ( byť to zvenku může vypadat docela nešťastně) a ty zase vychovávají ty své, navzdory snaze a dobré vůli, docela stejně, neboť překračování vlastních stínů je odjakživa zapeklitá věc. Ty milované si nevděčně a nasyceně nevšímají, jak moc jsou milované a ty milované méně se snaží si lásku zasloužit a vyprostit, což je marnost nad marnost. Steinbeckovi se všechna láska a zoufalství a štěstí a neštěstí z toho věčného zápasu o přijetí a uznání vzešlé, podařilo zachytit tak, že je s podivem, že se o to pokouší ještě někdo po něm.

helenkan

Je fakt,že jsem tuhle knížku četla už před nějakou dobou. Můžu však říct,že je nezapomenutelná. Skvělé čtení.

Madlobina

Můžeš, můžu, můžeme...zůstat věčným dítětem a nedospělo hledat výmluvy na sebe v naších předcích, anebo dospět a dělat skutky po svém s radostí i bolestí. Můžeš, můžu, můžeme trápit se a užírat svou nedokonalostí, hříšností, anebo ji můžeme přijmout a přijmeme tak i nedokonalost kolem sebe. Můžeš, můžu, můžeme svým přátelům přikyvovat k omylům, anebo můžeme nabrat odvahu a říct co vidíme, slyšíme, cítíme....

Tolik lidského tápání v jedné knize. Děkuji za tuto knihu a za myšlenky v ní. Určitě je jich tam víc, než si odnáším. Ale i tak mám již plný batoh na své cesty :).

sikope

Nejprve jsem se zalekla, kolik má kniha stran a pak jsem si říkala, škoda, že jich nebylo víc.

VladiKlaisner

Díky téhle knize jsem se zamilovala do J. Steinbecka a přečetla většinu jeho knih. Ač každá byla úplně jiná, musím všechny hodnotit jako skvělá vypravěčská mistrovská díla. Škoda že filmová podoba s hvězdným hereckým obsazením je taková slátanina, která začíná někde v polovině celého příběhu. Knihu mohu jen doporučit!

Izu

,,Všiml jsem si, že nic nevede k horšímu neuspokojení než hojnost. Nakrmte člověka, oblečte ho, dejte mu pěkný dům - a umře vám zoufalstvím"
Jedna z nejkrásnějších knih.Nerada opouštím Salinaské údolí....

Mikarda

Aboslutní skvost! Komplexní román, který se jen velmi těžce odkládá z rukou. Dokonalost prostě!

WencelTurambar

Skvěle napsaný, autor byl asi dobrý pozorovatel života kolem sebe, ani na a chvíli jsem se nenudil.

Míša777

Kniha se silným příběhem a podtextem.

marabart

Vynikající kniha. Popis postav je dechberoucí. O to víc mě mrzí filmové zpracování z roku 1955, které se knize vůbec nepodobá a osobně ho považuji za velmi slabé (přestože má na ČSFD hodnocení 84 %). Nevyskytuje se v něm například vůbec tak důležitý sluha Lee.

Dagnov157

Vedle Jihu proti severu má nejoblíbenější kniha. Sledovat paralelu biblických Abela a Kaina v dalších dvou generacích, je prostě nejen zábavný, ale i poučný. kromě toho mě zaujala postava čínského sluhy Leea.

intelektuálka

Další z vynikajících děl světové literatury. Příběh Abela a Kaina, drama dvou bratrů. Výborné i ve filmovém zpracování s Jamesem Deanem.

coquus

K téhle klasice jsem se dostal více méně až na základě velice kladného hodnocení na zdejších stránkách a rozhodně jsem nelitoval. Díky velkému časovému rozpětí děje bylo zajímavé sledovat proměny amerického způsobu života od válek s indiány až po válku světovou. Oceňuji velice barvité vylíčení charakterů i úvah postav, což srozumitelně vysvětlovalo jejich zdánlivě nelogické či zkratkovité jednání. Příběh samotný má mnoho vrstev, přičemž je velice zajímavé sledovat jejich vývoj. Myslím si, že je to jedna z knih, kterou člověk může číst několikrát a pokaždé tam najde něco nového, čeho si předtím nevšiml. Velice osvěžujícím dojmem působilo i pár komických historek, jako například ta, kdy mechanik zaškoloval Adama, Leeho a kluky do obsluhy automobilu: "Říkejte mi klidně Joe".

geimz

Na východ od raja je jedna z tých kníh, ktorú som dlho obchádzal len kvôli tomu, že patrila na strednej škole k povinnej literatúre. A predsa všetko, čo patrí do povinnej literatúry, sú nudné pseudointelektuálne romány, však? Chyba. Preveľká chyba. Je pravda, že kniha na prvých zhruba 50 stranách siahodlho opisuje krajinu Salinaského údolia, no s príchodom postáv, ako je Sam Hamilton a Traskovci, sa skutočne začne jeden epický príbeh. Príbeh, (určite budem po tisícikrát opakovať komentáre kolegov) ktorý si túto nálepku zaslúži, napriek tomu, že sa v ňom nedejú megalomanské veci či zvraty. Jeho epickosť vychádza z zvnútra postáv, z ich charakterov, motivácií, presvedčení. Postavy tohto príbehu sa snažia nájsť ten všezahŕňajúci zmysel, šťastie, snažia sa vyrovnať sami so sebou, s láskou, s nenávisťou, so zlom v sebe samých a aj v ostatných. Pokúšajú sa nájsť rovnováhu v živote (v prípade Adama), napraviť sa (v prípade Cala), pomáhať druhým (v prípade Sama) a rovnako, ako aj skutoční ľudia z mäsa a kostí sa potýkajú so svojimi vnútornými démonmi, ktorí nad nimi často vyhrávajú. A to je v poriadku. Každý človek má totiž možnosť voľby. Tento príbeh má toľko vrstiev, toľko myšlienok a je natoľko dôležitý, že nálepka povinná literatúra nie je dostatočná. Túto knihu by si mal prečítať naozaj každý.

Alizon

Co napsat a neopakovat komentare ostatnich uzivatelu. Nechapu jak mi mohly knihy od Johna Steinbecka tak dlouho unikat. Na vychod od raje je nadherny roman s uzasnymi postavami, hlubokymi myslenkami a sugestivnim popisem prostredi - ja se tam proste videla, jak ziju mezi nimi. Na jedne strane az komorni roman, i kdyz se v knize potkame se tremi generacemi, pocet postav je omezeny a vetsina deje se odehrava "doma". Na strane druhe je tam tolik vrstev, propletencu a emoci ze mohu jen pomyslne smeknout klobouk.

Manyna

Kdyby tato knížka měla 10000 stránek, tak já čtu pořád a pořád dál. Ke všem postavám jsem tak nějak přilnula, protože byly tak dokonale vykreslené, že mi přišlo, že jsou součástí mojí "rodiny". I přesto, že jich tam bylo dost a prošla jsem si s nimi téměř tři generace si myslím, že každá tam měla své nezastupitelné místo. Největší pohlazení pro duši pro mě byl Lee a Samuel.

DanaRou
30.11.2016

Tuto knížku doporučuji k přečtení. Kniha je čtivá a ač ji pan Steinbeck napsal před dlouhou řadou let, tak témata a postavy a jejich osudy jsou dnešní. Určitě jste tuto knihu četli jako povinnou četbu. Ale chce to si ji přečíst až v dospělosti, to vás teprve chytnou jednotlivé postavy a jejich osudy. Od krutě děsivé Cathy až po hodného Samuela.

Acquenta
30.11.2016

Kniha moc pěkná, na děsivou Cathy dlouho nezapomenu, ale konec byl dle mě nekonečný. Začátek a prostředek knihy napínal a lákal a konec už nudil.

akdar72
22.11.2016

Krásný a poučný příběh o nekončícím boji dobra a zla v nás samých....