Na východ od ráje

od:

Na východ od ráje

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14507/na-vychod-od-raje-SUQ-14507.jpg 4.71118
Originální název:

East of Eden (1952)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Alpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (173)

Přidat komentář
ddkk
11. března

Na východ od ráje je pro mne nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla a zcela zaslouženě patří mezi vůbec nejlepší romány, které kdy byly napsány.

Steinbeck ne nadarmo získal Nobelovu cenu za literaturu a většina jeho knih je prostě skvělá.

bruntal
08. března

Mám pocit, že to co jsem četl dosud byla jen parodie na literaturu. To co dokázal vložit John Steinbeck do tohoto románu je nadčasové. Vášeň, touha, radost i smutek. Charaktery tak současné a tak barevné, nečernobílé. Filozofické úvahy dokonale sedící i na dnešní dobu. Hodnoty velké, vznešené i malicherné. A to vše podáno tak čtivou, strhující formou, že to až chvílemi svírá hrdlo. Jedna z knih, u které jsem měl pocit, že příběh nečtu, ale skutečně prožívám. Absolutních pět hvězd.

zimela
07. března

Steinbeck narval mezi nebezem svůj psychoanalytický hever a do vzniklé škvíry vměstnal duševní obzory, strachy, puchy, naděje a děje u nichž zcela vážně hrozí, že je nezapomenete...na červeným trojúhelníkem orámovaný vykřičník Cathy Amosové teda určitě ne.
Ani na Sama a na Leeho a na Caleba.
Ani na Olivii v neexistujím letadélku ne.

Éh, nechtěl jsem, ale asi Musím; „Timšel“

5 právem klasických *****

Jizi
18. února

Kronika jednoho místa a jednoho času, freska osudů, barvitá mozaika doby. Na východ od ráje má všechno, co má román mít, aby vás dokázal zcela ovládnout, uchvátit, vtáhnout do sebe a vy jste po celou dobu s hrdiny žili, dýchali, dívali se jejich očima a slyšeli jejich ušima. Jejich trápení vás budou drásat, budete je milovat i nenávidět, budete jim chtít pomoct, budete jim chtít napovědět, zatahat je za rukáv, zakřičet na ně, zatřást jimi. A celou dobu budete vědět, že vás nečeká žádný happy end, protože tahle kniha, ta je prostě příliš skutečná a život, to jsou spíš tisíce drobností, malinkých vítězství a drobných proher, než obří dramata vhodná spíš pro divadlo a současnými autory tak často rozehrávána jen na efekt. Tolik knih, které jsou dneska označovány za bestsellery, a které se na nás valí ze všech koutů internetu (a které jakoby v určitý okamžik četli téměř všichni), působí vedle skutečných literární děl jen jako mýdlová bublina - v jednu chvíli nádherně duhová a efektní, ale za okamžik - puf - a jako by nikdy ani nebyla. A bublina je jedna jako druhá. Jsou to deriváty románů jako je právě Na východ od ráje, jež v sobě skrývají naprosto jedinečnou výpověď - o jedné době a lidech, kteří v ní žili.

Timšel.

(Díky panu Rímskému za nádherný přednes.)

KAREL6725
29. ledna

Vynikající čtení o téhle knize snad slyšel nebo četl každý. Čteno poprvé před mnoha léty .Později jsem viděl film James Deanem , v tomto případě ,nevím co bylo lepší jestli kniha nebo film. Plný počet hvězd je jasná volba. Téhle knize na čtivosti neubere ani čas . Timšel.

MOu598
18. ledna

Jedna z nejlepších knížek, které jsem četla. Víc nemusím dodávat.

Nomia
14. ledna

Kniha, kde je počet stran jen ku prospěchu. Steinbeck umí krásně vtáhnout do děje, čtenář se ani nenaděje a čte a čte, hltá stránky po desítkách.
Jeho popisy, i když jich je poměrně dost, nejsou nikdy nudné. Postavy jsou natolik zajímavé, že si je budete pamatovat i po letech.

maryska09
10. ledna

Skvěle napsaná kniha, která upoutá od první stránky až do konce. Vřele doporučuju všem, kteří jsou přesycení současnou rychlou literaturou, kdy každá druhá kniha dostane nálepku bestseller, často bez ohledu na kvalitu

jockjock
09.12.2017

Nechápu se jak jsem mohl tuhle knihu tak dlouho přehlížet,Steinbecka mám moc rád ale tohle dílo jsem pořád odsouval a odsouval až mi už nezbylo skoro co od něj přečíst ale jak se říká Nejlepší na konec a rozhodně je to pravda. Zamiloval jsem se do tohoto příběhu,četl jsem ho dost dlouho ale tuhle knihu nejde přečíst během pár dní,tady ty lidi musíte nechat žít jejich životy a občas se na ně tak podívat jak se jim daří protože jsou skuteční a mají mít svoje soukromí. Teď akorát musim předělat svůj žebříček nejlepších knih a dát ji na první místo,sorry Monte Christo...

ivulka15
05.12.2017

Nádherný čtenářský koncert. Tuto knihu si prostě nenechejte ujít.Doporučuji.

povi
04.12.2017

Co dodat....Kniha je nadherna...

rusalka123
30.11.2017

Pozor, spoiler...
Proč mi ta kniha téměř nic neřekla? Připadá mi to zvláštní, vzhledem k tomu, jak je oblíbená, a to i mezi mými známými a kamarády... Je možné, že právě proto jsem od ní očekávala příliš, což je téměř vždycky dost na škodu... Každopádně mě se v ní téměř nic nedotklo, žádná postava mi moc nepřirostla k srdci - některé mi přišly fajn, trochu jsem s nimi soucítila, ale tím to tak končilo... Moc myšlenek, které by pro mě byly velkým novým objevem, jsem tam také nenašla... Co mi vadilo asi nejvíc, a to především v první části knihy, byla strašně těžká uvěřitelnost. Narovinu, skoro všichni mi připadali jako naprostí psychopati. Snad jsem moc velký idealista, ale já nevěřím, že po světě běhá nějaká taková Cathy. Zlí lidé ano, vypočítaví a chladnokrevní taktéž, ale ne v takovéhle podivné kombinaci, která mě chvílemi doháněla k šílenství... A pardon, ale rok se vzpamatovávat ze zrady této divné osoby v takové míře, že zapomenete pojmenovat vlastní děti, přestože ani v nejmenším nejste člověk bez svědomí a zodpovědnosti, tomu prostě také nemůžu věřit... Já jsem za život přečetla spoustu knih, o kterých můžu kriticky říct, že nejsou vůbec uvěřitelné, a přesto je mám ráda. Ale co mě rozčiluje na nejvyšší míru, když se nějaká kniha tváří jako strašně velký drama, ale já ho v ní prostě nemůžu vidět... Což pro mě byl asi přesně tenhle případ...
Abyste správně rozuměli, já tu knihu nechci odsoudit, bezesporu má spoustu svých kvalit. Jen šla prostě tak trochu mimo mě. A popravdě, pokud jsem se v její kritice příliš rozohnila, tak je to asi proto, že chci trochu vyvážit to množství chvály, které mě osobně přijde lehce přehnané...
Nevím, třeba jsem jen málo poučená životem a tak se v knize nevidím, jak říká spousta lidí... Možná uvidíme za dvacet třicet let. :-)

Marika Vanova
28.10.2017

Nádherný, strhující, nadčasový, poutavý ...nelze zcela vystihnout kvality tohoto příběhu. Jsem z něj nadšená, užila jsem si ho. Nutil mě hodně přemýšlet o životě. Jedno si chci zapamatovat - Timšel.
A taky jsem si díky němu dokončila čtenářskou výzvu.

Janag
22.10.2017

Vřele doporučuji. Krásná kniha s krásným příběhem.

ZRADO
19.10.2017

Většinou recenze nedávám protože nejsem schopný „smrsknout" je do méně než půl stránky, kterou by nikdo nečetl.

East of Eden, stačilo by jedno slovo -Život. Všechno to tam je stačí se nad ní trochu povznést a uvidíte se tam. Věta za větou čisté zlato.

Závěrem - audiokniha (34hodin) čtená jedním z nejlepších vypravěčů P.Rímským je asi lepší formou než kniha, ale nemám porovnání.

malí
14.10.2017

Pri cteni knihy jako kdyby tam clovek byl, znal ty postavy osobne a prozival jejich zivoty. Jedna z mala knih, co si urcite prectu znovu.

TipsyChipsy
09.10.2017

Číst tuto knihu, je jako by byl člověk v nebi, plul na příjemném obláčku a užíval si vyprávění, protože kniha má v sobě nějakou magii, etické poslání. Pojednává o souboji dobra a zla, který se děje v člověku. Tento román psal autor pro své syny a kromě lidskosti tam vložil i kus rodinné a americké historie. V konkrétním kraji svého mládí vytvořil kladné postavy a také jednu morální zrůdu. Někteří hrdinové jsou z hloubi duše dobří a nezáludní, mohou oplývat tvůčím elánem. Ale ctnost může skrývat samolibost a drobné hříchy neznamenají nemožnost dobra. Příběh má poklidný děj, jen přináší události, jak plyne život, přesto člověka nějak fascinuje, protože autor dal svému dílu, napsanému ve zralém věku, to nejlepší ze sebe.

Haen
04.10.2017

Nádherná klasika, ve které si každý najde něco pro sebe, co ho osloví.

tlllk
02.10.2017

Je to dobrá kniha, ľúbilo sa mi že ak záporák získal navrch, autor sa stým moc nepáral, zbytočne dej nekomplikoval a rýchlo takú dejovú líniu uzavrel. Postavy nie sú čiernobiele, a pohľad otca na výchovu dvoch synov mal pre mňa zvláštny rozmer.

amenufus
22.09.2017

Tahle kniha má vše. Při čtení jsem nijak nepospíchala, knížku jsem si dávkovala. Postavy jsou moc hezky propracované, občasné filosofování jim svědčí. Líbí se mi také, že se autor nebojí rozepisovat historické souvislosti. Břemeno rodinného dědictví jde aplikovat do jakékoliv doby, tady bylo však to provedení excelentní!

Melic
06.09.2017

Silné myšlenky ve čtivé knížce. V diskuzích je téma, jakou literární postavu bychom rádi potkali. Obvykle mě nikdo nenapadá, ale tady při čtení to byly hned 2 - Samuel a Lee. Knihu řadím mezi doporučené - tj. doporučuji každému (kromě Cathy).

Šura
25.08.2017

Krásné, zanechává ve mně hluboký dojem už několik dní. Při čtení jsem měla jednu krizi kolem 150 strany a knihu jsem dokonce asi na měsíc odložila. Jelikož jsem ale nezapomněla na hlavní postavy, donutila jsem se pokračovat. Když jsem se dostala k porodu dvojčat, už jsem knihu nechtěla dát z ruky a využívala jsem každou chvíli k tomu, abych mohla číst dál.. Budu si ji muset pořídit do své knihovny, protože tohle bylo něco!

Jitkal
02.08.2017

Na tuhle knížku prostě není možné zapomenout.

Greene
18.07.2017

Tahle kniha je jeden velký orgasmus - v některých věcech možná ještě lepší. Překrásně a citlivě napsaný příběh o opravdových lidech. Steinbeck tvořil Na Východ od ráje s moudrostí a jeho radost čiší z každého slova, na téměř každé stránce bych se rád pozastavil a přemýšlel, což bohužel nešlo, ale až si tu knihu budu dávat znovu, možná budu číst s ještě větší opatrností. Velký příběh s velkými myšlenkami a přenádherným jazykem. Pane Steinbecku, děkuji, tohle je přesně kniha mého srdce.

Pietradi
18.07.2017

Jeden z nejlepších románů, které jsem kdy četla. Ani nevím, co víc dodat. Jakoby se slova zdála zbytečná...Snad jenom: "timšel"....

JPBelmondo
15.07.2017

Kniha líčí životní ságu bratrů Adama a Charlese Traskových, které navzdory jejich odlišnosti, svede dohromady náhodné setkání s dívkou Cathy. Ta, ač působí zdánlivě nevinně a prostě, je člověkem bez naprostých morálních zásad a bez svědomí. Zásadně zasáhne do jejich životů, které totálně změní. Příběh se dále rozvíjí narozením jejích synů - dvojčat: Cala a Arona. Bohatě a hutně propracovaný, výjímečný příběh, který stojí zcela jistě za přečtení.

cestovatelka13
13.07.2017

Krásná kniha přečtená na jeden zátah.

Kmotr99
05.07.2017

Nejprve se zmíním, že jsem četl v originále. Po přečtení 700+ stran v angličtině jsem na sebe byl docela hrdý... :) (Doporučuji všem, Steinbeckova angličtina není nijak složitá.) Jinak musím říct, že jde o velmi silnou knihu. Díky časovému rozpětí, které přeje vývoji postav a jejich sledování (a žití s nimi) po delší dobu, čtenář brzy s hrdiny knihy soucítí a oblíbí si je (aspoň některé). Po dočtení mi Lee, Sam Hamilton, Aron a Cal a další opravdu chyběli. Kromě toho ono časové rozpětí přináší ještě dva plusy: 1) představu o překotných změnách v životě Američanů na přelomu 19. a 20. století a hlavně 2) spoustu filozofických otázek, které přichází a odchází, jak se postavy mění, stárnou, a s tím se mění i jejich problémy a pohled na svět. Jediná výtka je, že mi některé postavy přišly až moc černobílé. Na obranu Steinbecka: Autor to ale v průběhu díla často nabourává (hlavně u Cala, ale v menší míře i u Kate) a hlavní poselství knihy, že si člověk může mezi dobrem a zlem vybrat ("timšel"), zůstává.

bookaholic_no.1
04.07.2017

Ke knize mě přivedl James Dean, díky kterému jsem si zamilovala postavu Cala. A jsem mu navždy vděčná :)

Raszkulce
03.07.2017

Jedním slovem nádhera, nejlepší dílo od Steinbecka. Krásně vykreslené postavy, celé Salinaské údolí a ta doba, která byla pomalejší , pohodovější než je ta naše :) Do knihy se musí člověk trošku začíst ale potom ji vůbec nechce odložit, tak moc ho zajímají konec příběhu a osud všech postav! Budu se opakovat! NÁDHERAA!