Na východ od ráje

Na východ od ráje

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14507/na-vychod-od-raje-SUQ-14507.jpg 4.71051

East of Eden (1952)

Vydáno:, Alpress

ZRADO

Většinou recenze nedávám protože nejsem schopný „smrsknout" je do méně než půl stránky, kterou by nikdo nečetl.

East of Eden, stačilo by jedno slovo -Život. Všechno to tam je stačí se nad ní trochu povznést a uvidíte se tam. Věta za větou čisté zlato.

Závěrem - audiokniha (34hodin) čtená jedním z nejlepších vypravěčů P.Rímským je asi lepší formou než kniha, ale nemám porovnání.

Janag

Krásný příběh. Doporučuji.

malí

Pri cteni knihy jako kdyby tam clovek byl, znal ty postavy osobne a prozival jejich zivoty. Jedna z mala knih, co si urcite prectu znovu.

TipsyChipsy

Číst tuto knihu, je jako by byl člověk v nebi, plul na příjemném obláčku a užíval si vyprávění, protože kniha má v sobě nějakou magii, etické poslání. Pojednává o souboji dobra a zla, který se děje v člověku. Tento román psal autor pro své syny a kromě lidskosti tam vložil i kus rodinné a americké historie. V konkrétním kraji svého mládí vytvořil kladné postavy a také jednu morální zrůdu. Někteří hrdinové jsou z hloubi duše dobří a nezáludní, mohou oplývat tvůčím elánem. Ale ctnost může skrývat samolibost a drobné hříchy neznamenají nemožnost dobra. Příběh má poklidný děj, jen přináší události, jak plyne život, přesto člověka nějak fascinuje, protože autor dal svému dílu, napsanému ve zralém věku, to nejlepší ze sebe.

Haen

Nádherná klasika, ve které si každý najde něco pro sebe, co ho osloví.

tlllk

Je to dobrá kniha, ľúbilo sa mi že ak záporák získal navrch, autor sa stým moc nepáral, zbytočne dej nekomplikoval a rýchlo takú dejovú líniu uzavrel. Postavy nie sú čiernobiele, a pohľad otca na výchovu dvoch synov mal pre mňa zvláštny rozmer.

amenufus

Tahle kniha má vše. Při čtení jsem nijak nepospíchala, knížku jsem si dávkovala. Postavy jsou moc hezky propracované, občasné filosofování jim svědčí. Líbí se mi také, že se autor nebojí rozepisovat historické souvislosti. Břemeno rodinného dědictví jde aplikovat do jakékoliv doby, tady bylo však to provedení excelentní!

Melic

Silné myšlenky ve čtivé knížce. V diskuzích je téma, jakou literární postavu bychom rádi potkali. Obvykle mě nikdo nenapadá, ale tady při čtení to byly hned 2 - Samuel a Lee. Knihu řadím mezi doporučené - tj. doporučuji každému (kromě Cathy).

Šura

Krásné, zanechává ve mně hluboký dojem už několik dní. Při čtení jsem měla jednu krizi kolem 150 strany a knihu jsem dokonce asi na měsíc odložila. Jelikož jsem ale nezapomněla na hlavní postavy, donutila jsem se pokračovat. Když jsem se dostala k porodu dvojčat, už jsem knihu nechtěla dát z ruky a využívala jsem každou chvíli k tomu, abych mohla číst dál.. Budu si ji muset pořídit do své knihovny, protože tohle bylo něco!

Jitkal

Na tuhle knížku prostě není možné zapomenout.

Greene

Tahle kniha je jeden velký orgasmus - v některých věcech možná ještě lepší. Překrásně a citlivě napsaný příběh o opravdových lidech. Steinbeck tvořil Na Východ od ráje s moudrostí a jeho radost čiší z každého slova, na téměř každé stránce bych se rád pozastavil a přemýšlel, což bohužel nešlo, ale až si tu knihu budu dávat znovu, možná budu číst s ještě větší opatrností. Velký příběh s velkými myšlenkami a přenádherným jazykem. Pane Steinbecku, děkuji, tohle je přesně kniha mého srdce.

Pietradi

Jeden z nejlepších románů, které jsem kdy četla. Ani nevím, co víc dodat. Jakoby se slova zdála zbytečná...Snad jenom: "timšel"....

JPBelmondo

Kniha líčí životní ságu bratrů Adama a Charlese Traskových, které navzdory jejich odlišnosti, svede dohromady náhodné setkání s dívkou Cathy. Ta, ač působí zdánlivě nevinně a prostě, je člověkem bez naprostých morálních zásad a bez svědomí. Zásadně zasáhne do jejich životů, které totálně změní. Příběh se dále rozvíjí narozením jejích synů - dvojčat: Cala a Arona. Bohatě a hutně propracovaný, výjímečný příběh, který stojí zcela jistě za přečtení.

cestovatelka13

Krásná kniha přečtená na jeden zátah.

Kmotr99

Nejprve se zmíním, že jsem četl v originále. Po přečtení 700+ stran v angličtině jsem na sebe byl docela hrdý... :) (Doporučuji všem, Steinbeckova angličtina není nijak složitá.) Jinak musím říct, že jde o velmi silnou knihu. Díky časovému rozpětí, které přeje vývoji postav a jejich sledování (a žití s nimi) po delší dobu, čtenář brzy s hrdiny knihy soucítí a oblíbí si je (aspoň některé). Po dočtení mi Lee, Sam Hamilton, Aron a Cal a další opravdu chyběli. Kromě toho ono časové rozpětí přináší ještě dva plusy: 1) představu o překotných změnách v životě Američanů na přelomu 19. a 20. století a hlavně 2) spoustu filozofických otázek, které přichází a odchází, jak se postavy mění, stárnou, a s tím se mění i jejich problémy a pohled na svět. Jediná výtka je, že mi některé postavy přišly až moc černobílé. Na obranu Steinbecka: Autor to ale v průběhu díla často nabourává (hlavně u Cala, ale v menší míře i u Kate) a hlavní poselství knihy, že si člověk může mezi dobrem a zlem vybrat ("timšel"), zůstává.

bookaholic_no.1

Ke knize mě přivedl James Dean, díky kterému jsem si zamilovala postavu Cala. A jsem mu navždy vděčná :)

Raszkulce

Jedním slovem nádhera, nejlepší dílo od Steinbecka. Krásně vykreslené postavy, celé Salinaské údolí a ta doba, která byla pomalejší , pohodovější než je ta naše :) Do knihy se musí člověk trošku začíst ale potom ji vůbec nechce odložit, tak moc ho zajímají konec příběhu a osud všech postav! Budu se opakovat! NÁDHERAA!

iveta35

Po Sladkým čtvrtku a Plechárně, které byly hooodně pohodové, jsem se nestačila divit, .... Moc pěkná kniha.

čtenářkax

Báječná, nezapomenutelná knížka. Četla jsem ji jedním dechem. Nejde na ni napsat ani komentář. To si prostě musíte přečíst.

Bára91

Nechci vkladat komentar. Bylo to bozi.

Vesmich

Uhrančivá sága z amerického dávnověku, z doby, kdy se kalila ta jejich ocel, prostředí tříbilo charaktery, jednotlivci začínali z absolutního ničeho, rodiny byly mnohočlenné a začínaly se psát rodinné historie velkých klanů. Rodiče vychovávají děti jak nejlépe dovedou ( byť to zvenku může vypadat docela nešťastně) a ty zase vychovávají ty své, navzdory snaze a dobré vůli, docela stejně, neboť překračování vlastních stínů je odjakživa zapeklitá věc. Ty milované si nevděčně a nasyceně nevšímají, jak moc jsou milované a ty milované méně se snaží si lásku zasloužit a vyprostit, což je marnost nad marnost. Steinbeckovi se všechna láska a zoufalství a štěstí a neštěstí z toho věčného zápasu o přijetí a uznání vzešlé, podařilo zachytit tak, že je s podivem, že se o to pokouší ještě někdo po něm.

helenkan

Je fakt,že jsem tuhle knížku četla už před nějakou dobou. Můžu však říct,že je nezapomenutelná. Skvělé čtení.

Madlobina

Můžeš, můžu, můžeme...zůstat věčným dítětem a nedospělo hledat výmluvy na sebe v naších předcích, anebo dospět a dělat skutky po svém s radostí i bolestí. Můžeš, můžu, můžeme trápit se a užírat svou nedokonalostí, hříšností, anebo ji můžeme přijmout a přijmeme tak i nedokonalost kolem sebe. Můžeš, můžu, můžeme svým přátelům přikyvovat k omylům, anebo můžeme nabrat odvahu a říct co vidíme, slyšíme, cítíme....

Tolik lidského tápání v jedné knize. Děkuji za tuto knihu a za myšlenky v ní. Určitě je jich tam víc, než si odnáším. Ale i tak mám již plný batoh na své cesty :).

sikope

Nejprve jsem se zalekla, kolik má kniha stran a pak jsem si říkala, škoda, že jich nebylo víc.

VladiKlaisner

Díky téhle knize jsem se zamilovala do J. Steinbecka a přečetla většinu jeho knih. Ač každá byla úplně jiná, musím všechny hodnotit jako skvělá vypravěčská mistrovská díla. Škoda že filmová podoba s hvězdným hereckým obsazením je taková slátanina, která začíná někde v polovině celého příběhu. Knihu mohu jen doporučit!

Izu

,,Všiml jsem si, že nic nevede k horšímu neuspokojení než hojnost. Nakrmte člověka, oblečte ho, dejte mu pěkný dům - a umře vám zoufalstvím"
Jedna z nejkrásnějších knih.Nerada opouštím Salinaské údolí....

Mikarda

Aboslutní skvost! Komplexní román, který se jen velmi těžce odkládá z rukou. Dokonalost prostě!

WencelTurambar

Skvěle napsaný, autor byl asi dobrý pozorovatel života kolem sebe, ani na a chvíli jsem se nenudil.

Míša777

Kniha se silným příběhem a podtextem.

marabart

Vynikající kniha. Popis postav je dechberoucí. O to víc mě mrzí filmové zpracování z roku 1955, které se knize vůbec nepodobá a osobně ho považuji za velmi slabé (přestože má na ČSFD hodnocení 84 %). Nevyskytuje se v něm například vůbec tak důležitý sluha Lee.