Na východ od ráje

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14507/na-vychod-od-raje-SUQ-14507.jpg 4.71450
Vydáno, Alpress

East of Eden, 1952

Kniha Na východ od ráje

Navaya

"Samuel rode lightly on top of a book and he balanced happily among ideas the way a man rides white rapids in a canoe. But Tom got into a book, crawled and groveled between the covers, tunneled like a mole among the thoughts, and came up with the book all over his face and hands."

Při četbě East of Eden jsem se cítila jako Tom, jak snadné je nechat se pohltit vypravěčstvím Johna Steinbecka. Další přečtenou knihou se tak jednoznačně řadí mezi nejgeniálnější spisovatele, jejichž knihy se mi dostaly do ruky.

PohadkyNovyVek

Musím říct, že jen pár knih jsem si v životě zatím užil tak moc - chvíli s ní prostě "žijete". Jsem rád, že jsem nečetl jako mladší, protože bych to tolik neocenil a nepochopil nejsilnější místa.
Mnoho z hlavních postav mě za srdce nechytlo, ale autor s nimi zajímavě pracuje a docela zdatně s nimi jde do hloubky jejich mentalit, filozofií a světonázorů, které se pak podnětně konfrontují. Na svou dobu se tu, řekl bych, objevují vynikají psychologické postřehy. Nejradši budu vzpomínat asi na sluhu Leeho, jehož rozmluvy nad životem (až na pár příliš patetických dialogů) byly pravou potravou duše a celkově mi byl nejsympatičtější. Vedle něj potom asi Sam, a i přes rozuzlení si čtenář oblíbí taky Cala. Psycho hooker Kate se zase stará o pořádné spády, napětí a drama, i když potkat byste ji určitě nechtěli. Za zmínku stojí také vykreslení oblasti Salinas, kterou vám autor prostě neskutečně prodá, protože je vidět, že to byla jeho srdcovka.
Linka s bratry dvou generací, jež zpodobňují linie Kaina a Abela je samozřejmě silný motiv, který se zdařile realizoval.
A nesmím zapomenout na to velké poselství = TIMŠEL.

Sarriii

Kniha se četla dobře.Příběhy postav mě bavili. Bylo zde obsaženo hodně zajímavých myšlenek

oxiduji

Úžasná kniha, píše o životě jaký je. Životy rodin plynou, lidé se rodí a umírají. V maličkostech a zdánlivě nepodstatných situacích se skrývá celá krása žití, radosti i bolesti, která formuje a mění každého z nás. Každý bojuje, vyhrává a smiřuje se s prohrou. A nakonec nikdo nemusel do země Nód, na východ od Ráje. Timšel.

Blekmun

"A já věřím, že svobodná zkoumavá mysl lidského jednotlivce je největší hodnota na světe".

Samozrejme, jedna z tých kníh, ktoré by sa mali čítať viackrát - vždy v inej životnej etape.
Všetko ostatné tu už bolo povedané lepšie, než by som to napísal ja.

petulajda

Je to poklad. Lepší jsem nečetla. Je tam vše a ještě něco navíc.

Monika1717

Kniha je úžasná.

vy2

Moje jednoznačně nejoblíbenější knížka. Příběh mě chytl již na první stránce a nedokázala jsem se od něho odtrhnout, dokud jsem nebyla u konce, kdy jsem přemýšlela, co budu se svým životem dělat dál...
Asi si ji budu muset přečíst znovu