Na východ od ráje

Na východ od ráje obálka knihy
Mé hodnocení:

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14507/na-vychod-od-raje-qX1-14507.png 4.71584
Vydáno, Alpress

East of Eden, 1952

Kniha Na východ od ráje

Aati

Většina z nás se za svůj život už setkala s kapitolou knihy Genesis o Kainu a Ábelovi. Kain je v prostém a povrchním lidském měřítku považován za člověka, který provedl odporný zločin. Takový, který možná nemá v moderním světě místo. Aspoň mně to tak vždycky připadalo.

Steinbeck se s problematikou Kaina a Ábela setkal taky, ale dokázal z těch šestnácti starozákonních veršů vykřesat bohatý a hluboký román. Román, který ukazuje, že tento starodávný příběh je lidem bližší, než si možná myslí. A to i dnes v moderní společnosti. To byl pro mě první obrovský přínos Steinbeckova románu.

Další obdivuhodná věc je výběr, vykreslení a rozbor postav a jejich chování, které je reálné v našem světě. Jejich chybami Steinbeck nešetřil, stejně jako jich nejsme ušetřeni ani my. To je ovšem věc pro Steinbeckova díla charakteristická. Zajímavé je jeho objektivní podání hlavního tématu, ale i jiné řady sociálních problémů. Pro toho, kdo má rád při čtení zamyšlení hlubší, které přesahuje dějovou linii příběhu, bude kniha cenným zdrojem pestrých myšlenek.

A poslední věc: platila bych zlatem za pár prohozených slov se Samuelem nebo s Leem.

mataj

Z mého pohledu naprosto úžasná kniha, zachycující život několika generací. Perfektně propracované charaktery postav, žádná není černo-bílá. A i můj vztah k nim se v průběhu děje postupně vyvíjel a měnil.
Steinbecka jsem si oblíbila už u jeho kratších (a spíše humorně laděných) knih a tato mě utvrdila v tom, že to byl výtečný spisovatel. Těším se na jeho další díla.

Lucie__

Úžasná kniha. Výborný popis postav, životy více generací, jejich dokonale rozebraných povah. Má první kniha od autora a určitě ne poslední.

Marfiel

Krásná kniha. Steinbeck je skvělý vypravěč a i drobné epizody (třeba maminčin vyhlídkový let letadlem) potěší a pohladí. V každém z nás je kus dobra i zla a je jen na nás, jestli dokážeme v těch zlomových chvílích to své horší "já" potlačit... Možná bych jen trochu vytkl to poněkud melodramatické finále, ale jinak doporučuji k přečtení...

tamdr

strhující děj,výborné čtení,viděla jsem i film,ale v knize lépe vyniknou povahy všech postav

kap66

Že umí Steinbeck rozvinout na malé ploše příběh a zachytit postavy tak, že s nimi dýchám, to už vím díky jeho novelám. Že budu stejně intenzivním způsobem prožívat osudy hrdinů i v románu o téměř 600 stranách, to jsem jenom tušila, ale potvrzovala si to celou četbu.
Prvoplánově se dá kniha číst jako nesmírně zajímavé osudy dvou rodin v průběhu několika desítek let. Možná musí mít člověk něco odžito, aby se všemi postavami souzněl v jejich vnitřním boji a aby pochopil, co přesně znamená lidskost, nebo - ještě lépe - „člověčenství“. Steinbeck umí dodat smysl i tomu, co nám čtenářům přijde líto. Toho si na něm cením nejvíc: bolestné části mě sice rozesmutní, ale nezdeptají, radostné a prozářené momenty mě potěší – a spolu mi do hlavy nasadí myšlenku, že sice neurčím svůj osud, ale volba toho, jaký jsem člověk, je pouze na mně.
Steinbeck je mi svým pohledem na člověka ze všech amerických autorů 20. století nejbližší.

TheKaciZ

Posledne hebrejske slovo na konci da celej knihe inu hlbku. Potesi filozofov aj biblickych nadsencov. Vyvoj postav rokmi je nadmieru dobre napisany. Kazdych 50 stran som sa nasla v inej postave v inej situacii. Psychologia charakterov je nadcasova a plati dodnes.Citatel si urcite najde svojho celoromanoveho favorita. (Pozor spoiler) Pre mna osobne citlivy dobrak Adam a mudry objektivny Lee.

Ondra148

Babička Boženy Němcové, byla asi jen tuctová babka ... ale dědeček Johna Steinbecka je člověk se kterým bych se rád potkal a dal do řeči.